pootaardappelen tegen STOPA koopt garantieprijzen Chinese landbouw zal niet snel veranderen D e Stopa is een stichting ingesteld en bestuurd door het Landbouw schap en het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Aardappelen. In fei te is het een Stichting die datgene uitvoert, wat de schappen opdragen. Vroeger beperkte zich dat tot de uit voering van de garantieregeling. Daaruit is nu zo'n 30 jaar geleden de naam geboren: Stichting Overname Pootaardappelen. V roeger konden de houders van pootaardappelen hun restanten slechts inleveren aan het einde van het verkoopseizoen (begin mei) op daarvoor aangegeven plaatsen. Aan W aarschuw dan Uw NAK-kontro leur. Deze verstrekt U een formulier, waarop alle gegevens over de partij moeten worden vermeld. Met het zetten van Uw handtekening ver koopt U de pootaardappelen en koopt U ze tegelijkertijd weer terug. Een extra koper op de markt Temik 10G zeker niet altijd rendabel Pootaardappelexport Frankrijk Geen steun voor Duitse aardappelmarkt Stopa in de markt Vanaf één februari is er voor de pootaardappelsektor een extra koper in de markt: De Stopa. Houders van pootaardappelen kunnen gedurende het gehele voorjaar of daarvoor aangegeven tijdsvakken en onder van tevoren vastgestelde voorwaarden pootaardappelen van diverse klassen en maten aanbieden tegen van tevoren vastgestelde en gepubliceerde prijzen, de zgn. garantieprijzen. U koopt of verkoopt maar straks zullen ze toch de grond weer in moeten: de pootaardappelen... Wie is de Stopa Later, toen het aantal taken zich uit breidde, o.a. met tegemoetkomings- regeling-phoma, de kwik-afvoerre- geling, zijn de Statuten aangepast en ook de naam: Stichting Overleg Pootaardappelen aangelegenheden. Misschien een iets vagere aandui ding van de taken binnen de naam, maar men wilde graag het woord Stopa handhaven, en terecht. Maar volledig overeind gebleven is, dat de Stopa slechts datgene uitvoert wat opgedragen wordt door de schappen. Waar zit de Stopa 13 e Stopa heeft slechts 2 personen in dienst; die onderdak hebben in Het is niet waarschijnlijk dat de Chi nese boeren in de komende paar jaar hun rundvee- en pluimveestapel snel zullen uitbreiden, maar dat is geen gevolg van het achterblijven van de vraag. De reden is het tekort aan voedergranen, omdat de graankon- sumptie door de 1 miljard inwoners in de Volksrepubliek China zo groot is dat er niet veel overblijft dat voor veevoederdoeleinden kan worden bestemd. Dit is echter niets nieuws in het dichtsbevolkste land ter wereld (een van de vier bewoners op deze aardbol woont in China), maar het veroor zaakt wel een probleem voor een re gering die tracht de levensstandaard in haar land te verbeteren. Dr. Anthony Tang, een ekonoom die verbonden is aan de Vanderbilt University, heeft op een bijeenkomst over China in St. Paul (VS) gezegd dat een stijgend inkomen in China zal leiden tot een toename van de vraag naar vlees en vleesprodukten, maar dat in een zodanige vraag niet gemakkelijk kan worden voorzien. China kan niet genoeg graan produ ceren om de dierlijke produktie aan zienlijk te verhogen, omdat al het graan rechtstreeks moet worden ge- konsumeerd. Volgens dr. Tang zal het met het huidige konversieper- centage moeilijk zijn om granen in veevoeder te verwerken en toch nog het "Aardappelhuis" aan de v. Stolkweg 31 in Den Haag. Aan de van Stolkweg 31 staat een keurig maar tevens bescheiden gebouw ei gendom van de Aardappelhandelor- ganisaties. Op de benedenverdieping bevinden zich de "konsumptieaar- dappelen" en op de bovenverdieping de "pootaardappelen". Een goede samenwerking Landbouw-Handel maakt het mogelijk dat zowel de P.C.C. (Pootgoed Contact Commis sie) als ook de Stopa daar hun "thuis" hebben. Een integrale sa menwerking binnen het "huis" maakt efficiënt werken mogelijk! Zo hebben de "stille Stopa-jaren" niet geleid tot overbezetting, maar zo kan er ook op gerekend worden dat een wat groter Stopa-aanbod dit voorjaar vlot en op tijd wordt afgewerkt! Men staat a.h.w. met elkaar in de start blokken! Hoe werkt garantie-systeem? ,v<V f. genoeg voedsel te hebben voor de bevolking. Zoals de zaken nu staan heeft China geen overvloed aan voedsel. Bovendien is het moeilijk om genoeg graan op de wereldmarkt te verkrijgen om de Chinese vlees- produktie aanzienlijk te verhogen, "Wie kan China genoeg graan leve ren om zijn vleesproduktie werkelijk te verhogen?", vroeg dr. Tang zich af. "De VS zeer zeker niet". Hij vergeleek China met Japan. "Op een bepaald tijdstip was Japan vol komen zelfvoorzienend in graan, maar toen men eenmaal meer vlees ging eten werd China voor de vee voedervoorziening steeds afhanke lijker van het buitenland", aldus dr. Tang. Volgens hem bevindt de Chinese re gering zich nu in de moeilijke positie dat zij het inkomensniveau van haar bevolking wil verbeteren maar moeilijkheden ondervindt bij het scheppen van goederen waaraan het geld kan worden besteed. Dr. Tang, die zelf in China heeft ge woond, raamt dat de agrarische pro duktie in de komende paar jaar met ongeveer 3% zal toenemen, hetgeen iets sneller is dan de groei van de be volking. Deze gestage groei is echter gepaard gegaan met een hoog kos tenniveau omdat de doelmatigheid in de landbouw sinds 1952 met 0,5% per jaar is teruggelopen. dat systeem kleefden nogal wat be zwaren, zoals: - lang bewaren, onder vaak ge brekkige omstandigheden; - prijsdrukkend effekt op de voor- jaarsmarkt, waardoor vaak bene den de garantie-prijzen verkocht werd; - geweldig gesleep met aardappe len; - lage verkoopwaarde van de res tanten na denaturatie; vaak niet met meer dan 1,— èj 2— per 100 kg. Rond 1 mei waren de meeste koeien in de weide, waar door belangstelling voor o.a. voeraardappelen gering was. - veel tijdelijk personeel moest worden aangetrokken. Later is het huidige systeem, het zgn. terugverkoopsysteem, uitgedacht en ingevoerd. De NAK erf daarmee de NAK-kontroleur is gevraagd om medewerking en daardoor centraal komen te staan bij de uitvoering van dit systeem. De grondgedachte daar bij is dat de aanbieder van pootaar dappelen zijn eigen pootaardappe len verplicht terugkoopt en zelf voor het gedenatureerde produkt een koopman zoekt. Een andere grond gedachte was dat de NAK-kontro leur toch regelmatig op het bedrijf van teler en handelaar komt voor kontrolewerkzaamheden. Wilt U aan de Stopa verkopen? Wilt U ze afleveren? Dan moet dit geschieden onder kontrole van die zelfde NAK-kontroleur, die ook de denaturatie kontroleert. De kontraktvoorwaarden zijn ver krijgbaar bij de Regionale keurings diensten; daarin zijn tevens de Stop- a-aankoopprijzen per ras, klasse, enz. vermeld. Dat zijn vaste prijzen. De terugverkoopprijzen wisselen telkens, afhankelijk van marktom standigheden. Er is een daartoe in gestelde kommissie die telkens voor 14 dagen de prijzen vaststelt. "Tegelijkertijd is de landbouw in Ko rea, Japan en Taiwan efficiënter ge worden". "De voornaamste reden voor de verminderde efficiëntie is het ontbreken van stimuleringsmaatre gelen", aldus dr. Tang. Hij zei verder dat de koopkracht van de kleine boeren sinds 1958 met 1% per jaar is toegenomen. "Deze stij ging stelt niet veel voor en ligt aan de basis van het produktiviteitspro- bleem", aldus dr. Tang. Motiveren Hij merkte echter op dat de regering thans tracht de boeren meer te moti veren, bijv. door de arbeiders eigen percelen te geven voor de akkerbouw en de veeteelt die zij kunnen behou den of verkopen op de vrije markt. Dit is een maatregel die Mao altijd getracht heeft te vermijden en het plaatst de regering voor een politiek dilemma. "Maar als het spel goed wordt gespeeld dan zal de efficiëntie in de landbouw met 0,5% per jaar kunnen toenemen in plaats van af nemen". Voor de nabije toekomst ziet dr. Tang geen grote veranderingen voor de Chinese landbouw. Die zal niet in soortgelijke mate als in de VS wor den gemechaniseerd; wel zal de oogst steeds meer worden binnenge haald met moderne oogstmachines. (Feedstuffs, 17-12-1979) Betaling anuit Den Haag wordt één en an der bestuurd, geregeld en geadminis treerd. Daar is ook het geld,, vanuit heffingen afkomstig en beheerd door de schappen. Vandaar uit vindt ook de betaling plaats, zijnde het versehil tussen aankoopprijs en verkoopprijs. Het Instituut voor Rationele Suiker- produktie heeft met een vrij om vangrijk onderzoek de werkzaam heid van Temik 10 G onbezocht, zulks met betrekking tot de bieten teelt. In twee series proefvelden werd na gegaan in hoeverre een toepassingöp grote schaal van Temik 10G. zoals momenteel in Nederland plaats vindt, rendabel is. Jn 1975 en"1976 bleek dit bij minder dan één derde, gedeelte van de proefvelden hét ^ge val. Dit percentage ligt iets lager dan op grond van de geschatte op brengstdervingen door ziekten en plagen mocht worden verwacht. Hieruit kan worden afgeleid dat de toepassing van Temik 10G ekono- misch alleen verantwoord is wanneer zware aantastingen door bodemin- sekten, vergelingsziekte en aaltjes o'f een kombinatie hiervan, worden ver wacht. In een belangrijk aantal ge vallen wordt geen volledige bestrij ding verkregen en met name bij droogte gedurende de opkomst is de werkzaamheid van de aktieve stof vaak onvoldoende. Bij doseringen vanaf 10 kg per ha kan kiembescha- diging optreden. Om de betekenis van het produkt Temik 10G onder een zo groot mo gelijke variatie van omstandigheden te kunnen beoordelen moest een groot aantal proefvelden woxden aangelegd. Omdat de bezetting van het IRS niet toereikend was, werd voor de aanleg en verzorging de as sistentie verkregen van_medewerkers van de Suikerindustrie. - Een klein verschil is gunstig voor on ze fondsen! Maar er moet voor ge waakt worden dat de aanbieders uit eindelijk de in het vooruitzicht ges telde garantieprijzen kunnen halen. Dat kan via een goedwerkend, maar vooral een efficiënt werkend systeem. Swifterband A. Vermeer Stakingén aan het eind van vorig jaar bij de havenwerkers in Brest hebben geleid tot aanmerkelijke vertraging in het laden van schepen met onge veer 6000 ton pootaardappelen, be stemming Midden Oosten. De sta king is gebroken door aktiviteit van belanghebbenden, te weten de telers van pootaardappelen, die gezamen lijk in Brest de drie betreffende schepen hebben geladen. Op deze aktie volgde een bespreking tussen de stakingsleiders en de boe ren, waarna een hervatting van de laadwerkzaamheden door de haven werkers plaats vond. Een van de argumenten die de Franse telers aanvoerden, was dat de Franse markt voor pootaardappelen verloren zou gaan aan de Neder landse exporteurs. De voorzitter van de Duitse Boeren bond Constantin Freiherr Heere- mann had de Duitse minister van Landbouw verzocht wettelijke maa tregelen tot eventuele ondersteuning van de aardappelmarkt in Duitsland, in geval er geen gemeenschappelijke regeling voor aardappelen in de Ge meenschap tot stand komt. De minister heeft dit verzoek afge wezen, omdat in het Duitse parle ment voor dergelijke maatregelen zeker niet voldoende steun gevonden kan worden. Hij wees daarbij op de slechte ervaringen die men in Duits land en Engeland opgedaan heeft met nationale steunmaatregelen. De minister voerde aan dat het voor de Duitse aardappeltelers van het grootste belang is zich toe te leggen op de verbouw van goede kwalitei ten. Pootaardappelen verkopen? Waarschuw de NAK-kontroleur! 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9