Nieuwe bedrijfsgebouwen voor akkerbouwbedrijven D e te bouwen ruimte is o.a. sterk afhankelijk van de oppervlakte cul tuurgrond, het bouwplan, de reeds beschikbare ruimte, het aantal werktuigen, de financiële mogelijk heden en de persoonlijke voorkeur. Een foestaande situatie vraagt een geheel andere benadering dan bij het stichten van nieuwe bedrijven, zoals bijvoorbeeld de IJsselmeerpolders. Op de meeste akkerbouwbedrijven zal er ruimte moeten zijn voor hêt bergen van werktuigen en het bewa ren van aardappelen en uien. Verder kan er ruimte nodig zijn voor poot- aardappelen, veestalling, hooi, stro, meststoffen, garage, schaftlokaal, toilet, afgesloten werkplaats, bestrij dingsmiddelen, meterkast, meet- en regelkast voor de ventilatoren en een luchtverhitter. D e laatste jaren is er een toenemende belangstelling gekomen voor de bouw van nieuwe bedrijfsgebouwen. Vooral op de grotere bedrijven is als gevolg van de verder toegenomen mechanisatie en een groter areaal aardappelen en uien een tekort aan opslagruimte ontstaan. In Zeeland werden in de periode I974t/m 1979 294 nieuwe gebouwen geplaatst met een totale vloeroppervlakte van 152.00 m2. Van deze nieuwe gebouwen waren er 29 het gevolg wegens brand, 16 wegens verplaatsing en 24 wegens vervanging van de oude schuur. Van de 152.000 m2 vloeroppervlakte is 41.000m2 ingericht als bewaarplaats voor aardappelen of uien. J.H. van Nieuwenhuizen. Hinderwetvergunning Benodigde ruimte Opstellen van plannen Toetslijsten Vergunningen Bouwvergunning De specialist boerderijbouw, van het consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij te Goes, In veel gevallen is nieuwbouw goedkoper dan verbouw. Deze oude schuur is breder gemaakt en voorzien van een nieuw dak. In genoemde cijfers zijn niet betrokken de gebouwen met een vloeroppervlakte kleiner dan 150 m2, de verbouw van bestaande gebouwen, de veestallen en de nieuwbouw bij de handel. Aangezien bij het bouwen steeds meer werk door de boer in eigen beheer wordt uitgevoerd, zal in een aantal artikelen aan de verschillende mogelijkheden opnieuw aandacht worden besteed. maanden uitstellen. In gevallen waarin een bestemmingsplan niet voorziet, kan de goedkeuring nodig zijn van Gedeputeerde Staten, de Provinciale Directie voor de Lan dinrichting en Waterstaat. Met de bouw mag worden begonnen nadat de legeskosten zijn betaald en de bouwvergunning is ontvangen. Alle bedrijven waar elektromoto ren met een aantal vermogen van meer dan 2 pk in gebruik zijn (elek tromotoren met een vermogen van niet meer dan 0,3 pk tellen niet mee), waar mest, meststoffen of bestrij dingsmiddelen worden bewaard of bij aanwezigheid van benzine, prop aan- of butaangas, vallen onder de bepalingen van de Hinderwet. Dit geldt dus ook voor akkerbouw bedrijven met een tijdelijke tusse- nopslag voor drijfmest. De aanvraag om een hinderwetvergunning moet vergezeld gaan met een reeks for mulieren en tekeningen (in vijf voud). Nadat de aanvraag juist is bevonden, wordt een afschrift ges tuurd aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie. Bij goedkeuring ontvangen gemeentebestuur en aan vrager een verklaring: de zoge naamde 35 bis-verklaring. Binnen twee weken na ontvangst van deze verklaring wordt de aanvraag open baar gemaakt (publikatie in een dagblad, aanplakking op het ge meentehuis en op het terrein waar de inrichting wordt of reeds is geves tigd). Verder krijgen alle omwonen den bericht, d.w.z. eigenaars en ge bruikers van aangrenzende percelen. Na de ontvangst van de 35 bis-ver klaring wordt door de gemeente te vens de regionale inspecteur voor de milieuhygiëne in kennis gesteld van de aanvraag (geldt voor veehoude rijbedrijven). Schriftelijke bezwaren tegen de aanvraag kunnen geduren de 4 weken na de openbare kennis geving worden ingediend. In de derde week na de openbare kennisgeving vindt een openbare zitting plaats (hoorzitting). vervoegen op het gemeentehuis of bij zijn standsorganisatie. Om al deze onderdelen een plaats te geven in één bedrijfsgebouw is niet mogelijk. Op de meeste bedrijven is het beter om één en ander te verde len over een aparte aardappelbe waarplaats en een aparte werktui genberging, met eventueel ruimte voor het bewaren van uien en poot- aardappelen. In de praktijk is duidelijk gebleken, dat smaller bouwen dan 15 meter niet verstandig is en dat er verder voldoende ruimte moet blijven om een gebouw te kunnen verlengen. De meeste nieuwe gebouwen zijn in Zeeland 20 meter breed met zijwan den van 4 meter hoog. (beter 4.30 meter). In één van de eindgevels wordt een deur geplaatst van 5 6 meter breed en 4 i 4 en een halve meter hoog. Vóór deze deur is een verharding van minstens 15 meter gewenst. Wanneer de bewaarplaats een onderdeel is van een bedrijfsge bouw, dient de situering zodanig te zijn dat de bewaarplaats goed kan worden afgesloten en een verdeling in partijen mogelijk blijft. Het be waren van aardappelen en uien in êên ruimte moet sterk worden on traden, tenzij tussen deze produkten een goed gesloten en geïsoleerde scheiding wordt aangebracht. Uien moeten tenslotte bij een veel lagere temperatuur worden bewaard dan aardappelen. Bovendien worden steeds meer uien nè een korte veld- periode in de bewaarplaats met war me lucht gedroogd, terwijl aardap pelen vóór het verwerken moeten worden opgewarmd. Per m2 vloe roppervlakte zijn bij 3 en een halve meter storthoogte circa 2200 kg aardappelen en bij 3 meter stort hoogte circa 1500 kg uien te bewa ren. Bij de berekende benodigde ruimte voor werktuigen moet onge veer 40% extra voor doorgangs- en verplaatsingsruimte worden opge teld. Volgens berekeningen in de IJsselmeerpolders (1979) is voor een akkerbouwbedrijf van 45 ha bij een normale werktuigeninventaris en de oogst van granen en hakvruchten door een loonwerker 7 m2 werktui genberging nodig per ha grond (in clusief 80 m2 werkplaats en 30 m2 garage). Voor kleinere bedrijven zal ca. 10 m2 per ha nodig zijn. In de volgende artikelen zullen de benodigde bouwmaterialen worden behandeld. De aanvrager kan bij weigering van de vergunning of bij de verlening on der bepaalde voorwaarden binnen 20 dagen na dagtekening van verzending van de beslissing beroep aantekenen bij de Kroon. Het verzoekschrift moet gericht zijn aan H.M. de Ko ningin, doch ingediend worden bij het gemeentebestuur. Voor meer inlichtingen over ge noemde vergunningen kan men zich In de brand betekent niet altijd uit de brand. "V ia de bedrijfsvoorlichters kunt U gegevens krijgen over landbouwbe drijfsgebouwen, bewaarplaatsen, le veranciers van bouwmaterialen en adressen van bedrijven met nieuwe gebouwen. Vervolgens is het gewenst om een aantal nieuwe gebouwen te bekijken. In heel Zeeland staan goe de voorbeelden van gebouwen met of zonder bewaarplaats. Hierdoor kan men veel gemakkelijker een be slissing nemen over de plaats en af metingen van het gebouw, de keuze van de bouwmaterialen en de in richting van een bewaarplaats. In Zeeland wordt in de meeste gevallen direct bij één of meerdere staalcon structiebedrijven een prijs gevraagd voor het leveren en plaatsen van sta len spanten, dakbedekking en even tueel gevelplaten voor de wanden. Een aannemer is dan eventueel no dig voor het storten van betonpoe- ren. de fundering, de vloer en het uitvoeren van de wanden. Het is ook mogelijk om contact op te nemen met systeembouwers (zie adverten ties in de landbouwbladen). Aanbestedingen komen in Zeeland vrijwel niet meer voor, omdat slechts zelden een architect wordt ingescha keld. Het gevolg is echter dat in veel gevallen een goed bestek met werk tekeningen ontbreekt. In veel geval len wordt de bouw gegund aan de goedkoopste inschrijver. Een aantrekkelijke prijsopgave is echter vaak onvolledig en geeft later aanleiding tot een kwalitatief'niet optimaal gebouw en of hogere kos ten door meer bijwerk. Door het Consulentschap in Algemene Dienst te Wageningen zijn toetslijsten sa mengesteld voor gebouwen net be- waarmogelijkheden voor aardappe len en uien en voor ligboxenstallen voor melkvee. Deze toetslijsten zijn voor de boer een hulpmiddel bij" het opstellen van een programma van eisen en bij het beoordelen van een door de aannemer of bouwbedrijf verstrekte prijsopgave. Een grote verbetering zou zijn wanneer een bouwkundige zou worden ingescha keld voor het maken van een teke ning en een begroting. Hierdoor zou het eenvoudiger zijn om eventueel bij enkele aannemers een prijs op te vragen. Daarnaast zou deze bouw kundige kunnen helpen bij het beoordelen van tekeningen, bestek en offerte van aannemer, staalcon structiebedrijf of systeembouwer en eventueel bij het uitoefenen van (enig) toezicht tijdens de bouw. oordat met de bouw mag worden begonnen zal door de gemeente de benodigde vergunningen moeten worden afgegeven. Zowel bij nieuw bouw als bij verbouw is een bouwver gunning nodig en verder zal vrijwel ieder modern landbouwbedrijf in het bezit moeten zijn van een hinderwet vergunning. De formulieren hiervoor zijn gratis af te halen op het gemeen tehuis. Deze formulieren worden met de aannemer ingevuld en met de no dige tekeningen ingeleverd. D oor bouwtoezicht van de ge meente wordt bekeken of de bouw aan alle eisen voldoet, terwijl door deze dienst ook tijdens de bouw c(5Strole kan worden uitgeoefend. In veel gevallen wordt naast de bouw tekening ook gevraagd om bestek en statische berekeningen van de fun dering en de spanten. Deze bereke ningen worden gemaakt door advies- of constructiebureaus en door de aannemer of de leverancier van de spanten verstrekt. Op verzoek van de gemeente wordt door de Welstandscommissie advies uitgebracht over het uiterlijk en de plaats van het bouwwerk. Binnen twee maanden na het Ver zoek om een bouwvergunning (vraag bewijs van ontvangst) nemen B. en W. een beslissing. Ze kunnen dit éénmaal voor maximaal twee maan den uitstellen. Tegen het verstrekken van een voor waardelijke vergunning, het aanhou den van de aanvrage, of het weigeren van de vergunning kan de aanvrager binnen één maand na verzending van het besluit door B. en W. schriftelijk in beroep gaan bij de gemeenteraad. Dit geldt ook wanneer B. en W. niet binnen de gestelde tijd over de aan vrage hebben beslist. De gemeenteraad beslist dan binnen drie maanden en kan die beslissing ook éénmaal voor maximaal twee

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7