Voorstel invoering etiket met voedingswaarde wabasto Voorlichter steeds meer begeleider M een beste ui! K R1 2 Ul 2 UJ l O 572 kilo joule wsMocak*» Ruilverkaveling Vijfheerenlanden aangenomen Uit diskussies blijkt: Zilveren aar voor Hollandse film "Terra Incognita" p 18 januari j.l. is aan minister Van der Stee (landbouw en visserij) en drs. Samson, hoofddirekteur voedingsaangelegenheden, genees middelen, veterinaire en verslavingsaangelegenheden van het direkto- raat-generaal van de Volksgezondheid, een voorstel voor een voe dingswaarde-etiket aangeboden. De aanbieding vond plaats op het departement van landbouw en visserij door prof. ir. B. Krol en drs. K. Claij. edert enige jaren worden in ons land - op beperkte schaal - verschil lende systemen van voedingswaar de-informatie op produkten gehan teerd. Teneinde tot een uniform systeem te komen werd op initiatief van het be drijfsleven in 1977 een studiecomité ingesteld» Het Comité heeft zich tot doel ges teld het ontwikkelen van een voe dingswaarde-etiket met als uitgang spunten voor zowel inhoud als vorm: uniformiteit, eenvoud en duidelijk heid. Daarnaast moet de informatie aan de volgende voorwaarden vol doen: ze moet voedingswetenschappe- lijk verantwoord zijn en aanslui ten bij de hedendaagse voedings- problematiek ze moet voor de konsument be grijpelijk en bruikbaar zijn producent en handel moeten als ze het etiket in de praktijk willen toepassen, niet op al te grote moeilijkheden stuiten. Het etiket (de zgn. voedingswaar- dewijzer) bestaat uit twee delen: blok I: naam van het produkt hoeveelheid waarop de informatie betrekking heeft (100 gram of: per portie van x gram) energie (in kilojoules en kilocalorieën) eiwit, vet, linolzuur, koolhydraten, suikers en natrium (in gram men). blok II: vitamines B1 en C, ijzer en calcium (een visua lisering van de bijdrage van het produkt aan de voor de betreffende voedingsstof aanbevo len hoeveelheid per dag). Hoewel het Comité er de voorkeur aan geeft dat het totale etiket wordt gebruikt, is het mogelijk eventueel blok II weg te laten. Degenen die het etiket gaan toepas sen, zijn wel verplicht blok I in zijn geheel te gebruiken. Het voorgestelde etiket dient gezien te worden als een antwoord op bes taande vragen, waarbij ingespeeld moet kunnen worden op komende ontwikkelingen evt. in nationale wetgeving. Het is voor de consument heel be langrijk meer begrip te krijgen van de diverse levensmiddelen in het kader van zijn voedingspatroon. Een voedingswaarde-etiket op een ver pakt levensmiddel kan daarbij een belangrijke informatiebron zijn. Dit o.m. zei minister Van der Stee (landbouw en visserij) bij het in ont vangst nemen van een voorstel tot een voedingswaarde-etiket. Het is verheugend, aldus minister Van der Stee, dat het bedrijfsleven met dit initiatief duidelijk aangeeft ernst te willen maken met het ver strekken van gegevens over de voe dingswaarde op de verpakking van levensmiddelen en daarbij tracht de inzichten van de voedingswetenschap voedingswaarde wijzer cake 1 plak Xg vet 7 8 waarvan Koolzuur Og |koolhydr.16g I waarvan I suikers 11g natrium 0.05 g vitamine Bi OOOOO vitamine C OOOOO kalk OOOOO ijzer OOOOO per dag van elk aanbevolen eet gevarieerd en matig \\VA -o Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) en minister Van der Stee (landbouw en visserij) namen 18 januari j.l. op het departement van landbouw en visserij te Den Haag de voedingswaardewijzer in ontvangst. zo veel mogelijk te vertalen in voor de consument begrijpelijke informatie. Een verantwoorde keuze kan hier door worden bevorderd. Het voorstel zal een waardevol hulpmiddel zijn bij het beleid, dat immers is gericht op de zorg voor goede voeding door middel van goede voedingsmiddelen, waarbij de consument recht heeft te weten wat hij of zij koopt. Op 24 januari jl. is te Leerbroek, Lexmond, Hagestein, Schoonre- woerd en Kedichem de stemming gehouden over de ruilverkaveling Vijfheerenlanden (11.629 ha - 3.408 stemgerechtigden). De ruilverkave ling is aangenomen met 56% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverhouding was als volgt: Aan de stemming namen 1.735 stemgerechtigden deel, vertegen woordigende 10.016 ha. Hiervan stemden 755 stemgerechtigden voor, vertegenwoordigende 5.623 ha. Tegen stemden 980 stemgerechtig den, vertegenwoordigende 4.393 ha. Met de stemming over de ruilverka veling is een voorbereidingsperiode afgesloten, die precies tien jaar heeft geduurd. De lange duur van de voorbereiding komt voort uit de bij zondere natuurbelangen in het ge bied. In de ruilverkaveling Vijfhee renlanden zal in totaal 1.036 ha on der de werking van de Relatienota worden gebracht. Hiervan is 516 ha bestemd voor de aankoop van na tuurreservaten en 520 ha voorgebie den waarvoor beheersovereenkom sten kunnen worden afgesloten. In het ruilverkavelingsgebied is het mogelijk dertig weidebedrijven en vijf fruitteeltbedrijven te verplaat sen. Mede hierdoor kan de vqrkave- lingssituatie sterk worden verbeterd. Ten behoeve van een betere ontslui ting wordt ongeveer 25 km aart we gen verbeterd en worden enkele nieuwe wegen aangelegd. Voor tweederde deel van de kul- tuurgrond zal in verband met een te hoge grondwaterstand, het waterpeil in de sloten worden verlaagd. Het takenpakket van de Sociaal-economische Voorlichting wordt steeds om vangrijker. Verdergaande maatschappelijke integratie stad-platteland, toene mende invloed van het overheidsbeleid en de betekenis van de Sociale Wetge ving maken de vraagstukken op sociaal-economisch terrein in de agrarische bedrijfsuitvoering gekompliceerder en de S.E.V. heeft in de kontakten met andere instanties als gezinsverzorging en maatschappelijk werk, duidelijk een verwijs- en begeleidende funktie naar de gespecialiseerde deskundigheid. Dit waren twee belangrijke konklu- sies die konden worden getrokken uit diskussies die op twee recente verga deringen van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant zijn gevoerd over de voorlichtingsprogramma's van de Konsulentschappen en de S.E.V. Uit deze gedachtenwisselingen kan bovendien worden gekonkludeerd dat er een duidelijke verschuiving valt waar te nemen van arbeidsin tensieve naar kapitaalintensieve be drijven en dit doet de vraag naar De in opdracht van het ministerie van landbouw en visserij te Den Haag vervaardigde film "Holland Terra Incognita" is bekroond met de Zilve ren Aar. Een en ander vond plaats te Berlijn, waar van 21 tot 26 januari j.l. het 11de Internationale Landbouwfilm- festival werd gehouden. De prijs voor deze film, die speciaal in het kader van de exportbevorde ring werd vervaardigd, werd toege kend in de kategorie "public rela- tions.over voeding". In haar beoordeling roemde de in ternationalejury de uitstekende wij ze waarop, zowel artistiek als tech nisch, een idee wordt gegeven van het rijke scala van Nederlandse pro dukten. Een ekonomisch thema wordt in de film op zeer plezierige wijze behandeld, aldus de jury. De film werd geproduceerd door ARC/C Visualis onder regie van Ronnie Erends. De auteur van het scenario was Bert Voorwinde en Hein Groot hanteerde de kamera. voorlichting bij bedrijfsovername sterk toenemen. Er is voorts een toe nemende belangstelling voor de komputermatige begeleiding in de land- en tuinbouw en uit de hoe veelheid aanvragen blijkt grotere belangstelling voor gerichte groeps- voorlichting waaruit dan weer een groeiende vraag naar individuele voorlichting ontstaat. Ir. C. Oomen, voorlichtingskundig ingenieur, gaf in overweging na te denken over het funktioneren van de voorlichting zowel van de S.E.V. als van de Rijkslandbouwvoorlichting. Hoe in te schieten op de veranderin gen en de toenemende vraag naar voorlichting. Is de huidige werkwijze en zijn onze gebruikte methodieken (nog) wel juist en op welk moment moet de voorlichting beschikbaar zijn, zo vroeg hij zich af. Hij plaatste daarbij enige kanttekeningen. Kritisch... T.a.v. de gevraagde individuele voorlichting zei hij dat steeds kritisch na moet worden gegaan of een be drijfsbezoek gerechtvaardigd is. In een aantal gevallen zal volstaan kunnen worden met het beschikbaar stellen van schriftelijke informatie, of met het verwijzen naar reeds be staande schriftelijke informatie. Ook het verzorgen van voorlichting voor groepen agrariërs die voor dezelfde problematiek staan biedt mogelijk heden. De agrariërs mogen niet ver wachten, dat een aanvrage voor be drijfsbezoek op stel en sprong geho noreerd wordt. Tenslotte zou het wenselijk zijn, dat de agrariërs gedu rende de normale werktijden de voorlichters benaderen. In het algemeen kan gesteld worden, dat de voorlichter meer een bege leider van het_ondernemerschap zal zijn dan een technisch/ekonomische vraagbaak. AKKERBOUW WAAROM ZOU U nu nog lan ger wachten om de kunstmest te strooien voor de diverse gewassen? Vlak voor het zaaien en poten kan dit wel eens schade veroorzaken. Zeker geldt dit voor bieten. Te hoge zoutconcentratie in het zaadbed geeft schade aan de bie- tenkiem en kiemworteltjes, plan ten vallen weg en in het ergste ge val houdt U een te dun gewas over. OOK IN AARDAPPELEN is vaak schade door te hoge zout- konsentratie te zien. Trage begi- nontwikkeling, gedrongen hard groengewas alsof het reeds van droogte te lijden heeft, zijn hier de kenmerken. In de meeste gevallen herstelt de plant zich goed en haalt zijn achterstand wel in als het groeiseizoen lang genoeg is. Dat weet U echter niet vooraf Neem daarom geen risiko. WE ZIJN NOG NIET aan het zaaien, er kan nog van alles ge beuren. Ook de hoeveelheid neer slag kunt U als argument gebrui ken om nog te wachten met kunstmeststrooien. Uit onderzoek is echter gebleken dat het vroeg aanwenden van kunstmest nooit slechtere opbrengstresultaten heeft gegeven, wel betere. Ook bij veel regen blijft de gegeven be mesting in het voorjaar binnen bereik van de plantenwortels. REGELMA TIG KUNT U in uw vakblad lezen hoe de gemiddelde opbrengsten en be- drijfsuit komsten zijn van land bouw- en groentegewassen. Het gemiddelde is echter altijd opge bouwd uit een aantal er boven en beneden. Zit U op dat gemiddelde dan hebt U het niet breed. Hoe verder U onder de gemiddelde grens zit, hoe moeilijker het is een behoorlijk inkomen te halen. GA VOOR UZELF eens na wat de redenen kunnen zijn van min der goede resultaten. Hebt U een aantal aanwijsbare oorzaken op gespoord, tracht dan zonder uitstel de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. Blijf niet onnodig in het duister rondtasten, maar neem eens kontakt op met uw be- drijfsvoorlichter. Mogelijk dat U samen wel tot een oplossing kunt komen. VEEHOUDERIJ KOEIEN HOUDT U voor de melkproduktie. Als U regelmatig, het uitslagformulier van de melk- kontróle raadpleegt, zult U mer ken dat verschillende dieren niet om het jaar afkalven, op sommige bedrijven is de tussenkalf tijd ge middeld 400 dagen of zelfs nog meer. Deze schadelijke zaak kost U 4 a 5 gulden per dag per dier. Kunt U dit met 20 dagen bekorten, dan is dat een winst van 80 a 100 gulden per dier. Probeer eventueel met behulp van de dierenarts hier in verbetering aan te brengen. HET PA ST NIET IEDERE vee houder om een dure stal te bou wen. Daarom is het nog wel be langrijk om na te gaan of er tussen uw veestapel geen koeien voorko men welke tot de dure kostgangers moeten worden gerekend. Het is een verkeerde zuinigheid als U als melkveehouder nog steeds geen lid bent van de melkkontrolevereni- ging. Alleen met de hierbij ver strekte gegevens kunt U een doel bewust fokbeleid toepassen. NU DE KOEIEN weer enige tijd opgestald zijn, komen er diverse verschillen naar voren. Een oplet tende veehouder merkt afwijkin gen in konditie, haarkleur en eventuele beengebreken tijdig op. Wanneer U met het nemen van maatregelen wacht tot U het merkt in een lagere melkgift, bent U te laat. Een koe die 3 weken of langer beneden de normale melk gift produceert, komt in dezelfde laktatieperiode niet meer terug op het peil dat geproduceerd zou moeten worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5