VOO IE ih: VIE OIIW Wat komt er van de voornemens terecht? HEDENDAAGS NEDERLANDS Nieuwe voorzichtige dimensie in Europees plattelands jongeren werk (Europees Komité) W, H, U T De direkt betrokkenen op het platteland hebben zich ook georga niseerd. Voor jongeren zijn dit de plattelandsjongeren organisaties. Het is een merkwaardige groep. Je hoort er niet veel van, toch zijn ze er op alle niveau's, tot Europees geor ganiseerd. Blijkbaar is dat nodig. Al hoor je er niet veel van toch zijn het daadkrachtige organisaties. H et Europees komité heeft echter ook een representatieve taak. Deze stelde tot nu toe niet veel voor. Maar door groeiende belangstelling en in formatie van leden m.b.t. de Euro pese ontwikkelingen zijn we nu ak- tief, ook buiten onze eigen organisa tie. Hierdoor ontstaan veel kontak ten en leren we veel van de frustraties van verhitte diskussie van jongere norganisaties die pogen mee te pra ten en gehoord te worden in de ver schillende Europese aandachtsvel den. H, D e Nederlander die al geruime tijd in het buitenland verblijft, zal bij een bezoek aan het vaderland ongetwijfeld getroffen worden door een sterk gewijzigd taalgebruik. Veel nieuwe woorden en zegswijzen zijn aan de taalschat toegevoegd. Vaak hebben bestaande woorden een andere inhoud gekregen. Hier volgt een kleine bloemlezing uit het hedendaagse Nederlands. Bij de samenstelling verleende Prof. Dr. C.A. Zaalberg, oud-hoogleraar Nederlandse taal- en letterkunde te Leiden zijn medewerking, waarvoor wij hem gaarne dankzeggen. H, Kursus Agr. Komm. Schouwen- Duiveland Kursus Financiering Gegevens over Europees komité: Aktiviteiten-Agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. In het januarinummer van de "Plattelandsvrouw" hebt U kunnen lezen over het zeeuwse dialekt en "t zeeuws woordenboek. Als we dit boek eens doorbladeren ontdekken we steeds woorden en uitdruk kingen, die we nog wel kennen maar ook in het dialekt al lang niet meer gebruiken. Net als in het Nederlands veranderd ook in het dialekt het woord gebruik. Een goed voorbeeld, hoe sterk de nederlandse taal verandert, vond ik in de Nieuwsbrief van de Vereniging "Nederlanders in den Vreemde". Het stukje hedendaags Nederlands is uit deze Nieuwsbrief overgenomen. Lie waren er allemaal weer, alle goede voornemens voor het jaar 1980. Allereerst een paar kilo er af, na de feestdagen geen overbodige luxe! Maar ja, op 1 januari kun je daar nog niet mee beginnen. Zo gezellig de hele familie bij elkaar. We drinken op dit en op dat en we nemen nog een oliebol want die moeten ook op. 2 januari was er een tante jarig, een bijzondere tante die ik elk jaar eventjes ga feliciteren. Je kunt het dan niet waar maken dat haar snoepdoos dicht moet blijven. Met haar tachtig jaren nog vief en flink "dan mag je op een verjaardag best een gebakje enz. dat heb ik zelf ook altijd gedaan" aldus tante. ij gaan dus op de Nederlandse toer. Dit heeft met toerisme niets te maken. Het betekent dat men iets onderneemt op een bepaald gebied. Men kan dus op de muziektoer gaan of op de schoonmaak toer, kortom alles wat men maar wil. Wanneer men ergens geen raad meer mee weet, of ergens geen zin in heeft, dan ziet men het niet meer zitten. Een idee die om de een of andere reden niet verwezenlijkt wordt, is de mist ingegaan. Men kan ook zelf de mist ingaan als men het niet meer ziet zitten. Dan is misschien het mo ment gekomen één of meer baalda- gen op te nemen. Dat zijn vrije da gen, gewoon omdat men er schoon genoeg van heeft. Men heeft er de balen van. Een paar ton verdient men niet meer, en een kwaal loopt men niet meer op: men houdt ze allemaal ergens aan over. Verwarrend is het gebruik van het woord "overkomen". Over komen kan nu ook zijn: een bepaal de indruk maken. De burgemeester is bij zijn optreden voor de televisie erg goed overgekomen. Een bood schap die niet begrepen werd, kwam niet goed over. Iemand die aanhoudt om iets gedaan te krijgen, staat te drammen. Hij is een drammer. Nog erger is doordrammen. Een politikus die prietpraat verkoopt, zinloos ge praat, krijgt last van zijn achtêrban, de leden van zijn partij of zijn kie zers. Een spreker die naar het oordeel van de voorzitter van een vergadering wat lang van stof is, krijgt het vrien delijke verzoek zijn betoog af te ron den. Daarna komt de volgende spre ker aan het woord die het probleem vanuit een andere invalshoek, ge zichtspunt, benadert. Vervolgens een andere spreker die een voorstel aan kaart, aan de orde stelt. Daarna gaat men de gevoerde aktie evalueren, waarderen. Wil men bij het verdelen van de baantjes van de partij zijn, dan moet men er voor zorgen aan de bak te komen. - et vrijen is tegenwoordig niet al leen maar minnekozen, het gaat ver der. Overspel wordt in Nederland niet meer gepleegd, men gaat vreemd. Een meisje wordt niet meer verleid, het wordt versierd, en dege ne die dat doet is een versierder. Wij kennen nu in Nederland twee soorten kippen: legbatterijkippen en scharrelkippen. De eerste soort kip pen is een produkt van de bio-in- dustrie of intensieve veehouderij. De scharrelkip heeft de vrijheid op het erf van de boerderij. Het ei dat deze kip legt, is een scharrelei, dat hoog gewaardeerd wordt. De krant staat bol met berichten over de verkrotting in een bepaalde wijk. Dit betekent dat de krant veel aan dacht schenkt aan de vervallen staat van de woningen in die wijk. Men zal deze woningen moeten renoveren, opknappen en verbeteren' Mogelijk zal dan moeten worden overgegaan tot rehabilitatie van de wijk. Dit is de verbetering van de bewoonbaarheid van een verouderde woonwijk. Daarbij zal ook de verkeersleefbaar- heid betrokken moeten worden. Dat is de mate waarin geluidshinder, luchtverontreiniging door het ver keer optreedt. Maar de vraag is na tuurlijk of daar gelden voor beschik baar zijn nu de regering een ombui gingsoperatie, bezuinigingsoperatie, voorbereidt. W.as het uittreden tot dusver voor behouden aan pastoors en dominees, nu treden werknemers uit b.v. als zij met vervroegd pensioen gaan. Ge noeg voor deze keer. Men ziet dat het ontiegelijk, heel erg, moeilijk is de ontwikkeling van het hedendaags Nederlands bij te houden. 1ld n nu zijn we alweer halverwege januari en ik weet van mezelf dat de goede voornemens er zullen blijven, dat ik soms twee weken achter elkaar inderdaad de koektrommel dicht zal houden maar dat er dan weer allerlei gegronde redenen zullen zijn er lak aan te hebben. De weegschaal wordt dan in een hoekje geschoven en we doen weer mee met de soepen en sauzen. Het kaarsvet hebben we intussen ook weer overal afgekrabt en uitgepeu- terd terwijl we voor sommige kleed jes het strijkijzer met grauw papier op moesten zoeken. Vóór Drie Koningen lag de kerst boom al buiten, die verloor al z'n naalden met het naar buiten dragen. Volgende kerst geen boom meer maar een kerststuk van blauwspar heb ik het gezin beloofd. Ze knikten maar van ja en ik zag ze denken "Het duurt nog lang, als moeders al die naalden nu maar uit het kleed heeft is ze het weer zo vergeten". M'n spinnetje aan het plafond is weer in z'n holletje gedropen waar ik hem niet kan vangen. Óch, ze zeggen dat het nuttige dieren zijn dus zal ik de rag maar weghalen en het beestje laten leven. Dat wordt dan onze huis-spin. erwijl ik deze gedachten neer schrijf schijnt het zonnetje vrolijk naar binnen en als je dan goed naar boven kijkt zie je hier en daar een spinrag. De dagen worden ook al weer wat langer en dan krijg je toch weer zo'n beetje schoonmaakneigin- gen. Dit moet opgeknapt en dat moet geverfd. Manliefheeft nu ook nog de tijd om mee te timmeren en te kwas ten. Ik weet uit ervaring datje zoiets niet te lang uit moet stellen, want als het land roept is er nergens tijd meer voor. Nu het vriest kun je ook weer forsyt hia takken binnenhalen en gelijk de struik insnoeien anders krijg je op den duur geen bloemen meer. Dat was ook één van m'n goede voorne mens en die is nog uit te voeren ook. vraagt misschien naar de moraal van dit verhaal. Welnu, die moet u niet zoeken. Tussen alle verslagen en gedegen stukken zo maar wat ge dachten. Misschien herkent u er wat van Uzelf in en misschien zegt u vanwege die spinraggen wel foei! 't Geeft niet, 't zijn zo maar wat overpeinzingen bij het begin van een jaar. Sien Overbeeke Dames die deelnemen aan de kursus van de Agrarische Kommissie op Schouwen- Duiveland worden 4 februari a.s. om 19.30 uur verwacht in huishoudschool "De Kluut" aan de Caustraat te Zierikzee. De financieringskursus te Sprang Capelle zal worden gehouden in ge meenschapshuis "Zielewinde" op 11 en 25 februari en 10 maart, aanvang 19.30 uur. Opgeven bij mevr. Ster renburg of mevr. G.T. Middelkoop - v.d. Ploeg. l et platteland is uit zijn isolement gehaald. Ook de grenzen van nationale staten zijn open gebroken. De oplossing van vele problemen, de groei van onze industrieën ligt niet meer binnen onze grenzen. Ons nieuws is wereldnieuws, ook voor plattelandsjongeren. De europese eenheid is dat al een feit? Men zoekt naar gezamenlijke oplossingen voor gezamenlijke problemen. Zoals energie, inflatie, werkeloosheid, vervuiling, bewapening en terrorisme. Men tracht zelfs een monetair stelsel uit te voeren. Er zijn al veel instanties opge richt. Maar de Europese eenheid zal pas een feit worden als deze ook functio neren en daadkracht hebben. Funktioneren ze eigenlijk wel? Tot nu toe vormt de landbouw de enige echte integrale Europese politiek. Over het funktioneren hiervan heeft ieder zijn eigen mening. Ook voor het onlangs opgerichte Europees Parlement is landbouw belangrijk. Deze probeert zijn geloofwaardigheid te vestigen door de landbouwfinancieën aan te pakken. Zi o'n 16 landen hebben zich op Eu ropees niveau georganiseerd en vor men het Europees komité van platte landsjongeren. De aktiviteiten zijn, o.a. de kursussen en de Rally. Voor de kursussen wordt een thema gekozen, dat is er er natuurlijk een wat in alle landen leeft zoals: het veranderende platteland; de rol van de plattelands jongeren organisaties daarin en het beleid in de jaren '80. Voor de kaderkursussen in het Euro pees jeugdcentrum te Straatsburg was dit - kommunikatie met andere organisaties - en - (dit voorjaar) - motivatie van leden. Maar met een thema ben je er nog niet, als je de kursus opzet is er telkens weer de vraag: "Is het het waard dit op Euro pees niveau te doen". waarin veel begrip groeit. Iets wat niemand ooit vergeet. Kursussen en Rally's dragen bij tot onderling begrip en vertrouwen en vormen daarmee de basis voor watje dan ook maar samen wilt gaan doen, zelfs op Europese niveau. Isolement O, - et is het waard als er binnen de kursussen ook ruimte is voor ont moeting; als het delegatiegedrag (het idee je land te moeten vertegen woordigen en daarbij nietje proble men, je "ware gezicht" wilt laten zien) wordt doorbroken, en de angst tot kommunikatie, zelfs met een snelle Italiaan, wegsmelt, (eigenlijk de basis van elke groep waar dan ook). Ieder jaar vindt ook nog een Rally plaats, een kulturele gebeurtenis vol sprankelende kennismakingen, 'verigens blijkt daar hoe geïso leerd we staan. Een voorbeeld is het Europees jeugdforum. In dit forum zijn alle mogelijke jongeren-organi saties ondergebracht en het hoopt een politiek platform te vormen ten opzichte van de instituten van de Europese Gemeenschap. Het houdt zich bezig met politiek (o.a. nieuwe ekonomische orde, lomé).; de sociale situatie van jonge arbeiders in Eu ropa (strategie tot het krijgen van werk jongerenrechten) en onderwijs en kuituur. O, p onze beleidsweek te Zwitser land hebben we gezamenlijk naar elkaar's beleid en van daaruit naar de passende rol voor het Europees komité gekeken. Men onderkende een druk op het platteland (rekreatie, kleine kernen, problematiek.) En de vraag naar de rol van de plattelands-jongerenorga nisaties werd beantwoord met.: ak- tief worden in besluitvormingspro cessen. Dit betekent dat het fysiek verande ren van het platteland, nu ook men taal gevolgd wordt. Dit was een nieuwe dimensie, naast die van een nuttige vrije tijds beste ding, persoonlijkheidsontwikkeling en bewustwording van de waarde van het platteland. Velen hebben in hun doelstelling "het opgroeien tot goede burgers". Daarvoor is dan ook nm de maatschappelijke (of politie ke) participatie in het programma opgenomen. Als (toekomstige) rol voor het Europees komité werd ge zien vnl. een bijdrage tot persoon lijke ontwikkeling door o.a. hun uit wisselingsprogramma en kursussen (m.b.t. stad-platteland, milieu, com munity, development, kommunika tie) en samenwerking met andere organisaties. Langzaam treden we dus naar bui ten. Het blijft een rustige rol, een rol die past bij het platteland, maar ook bij een Europese organisatie, we streven niet naar eenheid, maar met onze rijke verscheidenheid wel naar begrip en vertrouwen, waardoor wij funktioneren en standpunten in kunnen nemen gedragen door de le den. Standpunten die noodzakelijk zijn. Jozien (voorzitster Europees komité) leden: - 16 West-Europese landen totaal meer dan een half miljoen leden, doel: - Interesse van jongeren in plattelands- en landbouw- leven. - koördinatie van akti viteiten der verschillende lan den. - internationale en natio nale instellingen attenderen op problemen en behoeften van plattelandsjongeren, aktiviteiten: kursussen; "Ral ly"; een kulturele ontmoe- tingsweek. Uitwisseling; pro gramma - relatie met de Stichting Uitwisseling te Bergen (N.H.); "Information" - blad in 2 talen. 8 FEBR. - ZEVENBERGEN Grote avond. Om 19.30 uur in "De Schakel" te Zevenbergen. Toneel stuk: "Ach, vader, lieg niet meer". Bal na: 3,— p.p. 8 FEBR. - NOORD-BEVELAND Toneelavond bal na. Om 19.30 uur in het dorpshuis te Kamperland. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 27