Een uitdaging aanpakken Landbouwschap wil verlenging toelating methylbromide in tuinbouw Nog wat nazorg met het bouwplan Besomming appels per ha in 25 jaar verdubbeld Europese "wijnpias" heeft 410 miljoen dollar gekost projekt dat helemaal, ha na ha,aan de wildernis moet worden onttrokken valt nog enorm veel te regelen. Dat moet via de weg der geleidelijkheid gaan. De teamleider die voor een kort bezoek in Nederland was, vertelde dat hij in de afgelopen maanden geleefd had op een dieet van bruine bonen met tomatensaus en cornedbeef. Dat zijn n.l. de enige conserven die nog te koop zijn. Samen met wat lokale ge kochte rijst en zo nu dan wat gekookt maïsmeel vormt dat het weinig opwin dende menu. Vlees is er ter plaatse absoluut niet te krijgen. Koeien gaan er dood, want het gebied zit vol met de gevreesde Tse-Tse vlieg. Pas wanneer die vliegen zijn bestreden kan het vee aan de z.g' slaapziekteontkomen. Er schijnt zeer veel wild rond te lopen en een vriendschappelijk kon takt met de leider van het game-departement (ministerie van wildzaken) kan moge lijkerwijs zo nu en dan onze vleespot ten vullen met wat gazelle of antilo- penbouten. Toch is het allemaal voorlopig niet onze eerste zorg. We hebben nu nog een maand de tijd om bij verschillende bedrijven en instellingen onze kennis omtrent de daar in Tanzania te ge bruiken machines op te frissen. Voor een groot gemechaniseerd akker bouwbedrijf van 2000 ha is een flink machine park nodig van ploegen tot zaaimachines, kipwagens en eggen. We kopen bijna alles in Nederland en verschillende werktuigen en een aan tal trekkers zijn reeds in Tanzania gearriveerd. Straks zal het er op aan komen om die gloednieuwe zaken zo lang mogelijk in perfecte konditie te houden, want de dealer van onze Ford trekker woont niet om de hoek, maar wel in Hoofddorp en als enige troost kan gelden, dat het niet ver van Schiphol is en de KLM iedere zater dag een rechtstreekse vlucht op Dar es Salaam heeft! Schrijfkouter 23 Het Landbouwschap heeft een drin gend beroep gedaan op de overheid de toelating van het grondontsmcttings- middel methylbromide in de (glas)tuinbouw te verlengen. Ken verbod van dit middel zal voor de Ne derlandse (glas)tuinbouw volgens het schap ingrijpende en ernstige gevol gen hebben. Het gebruik ervan is toegestaan tot I augustus 1980. Bin nen de betrokken ministeries wordt overlegd over de vraag, of voortzet ting van het gebruik mogelijk moet worden gemaakt. In een briet" aan de ministers van landbouw en visserij, van Sociale Zaken en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zegt het Landbouw schap. dat er nog geen vervangend ontsmettingsmiddel is, dat een ge lijkwaardig bestrijdingseffekt heeft. Daarom zal het onderzoek naar een vervangend middel geïntensiveerd moeten worden. Het stomen van de grond is volgens het schap geen re delijk alternatief, omdat zich hierbij ongewenste neveneffekten op gewas en grond kunnen voordoen. Deze vorm van grondontsmetting zou overigens per bedrijf op een lasten verzwaring neerkomen van 15.000.— a 20.000,— per jaar. Bovendien zou het aardgasverbruik in de totale glastuinbouw een extra stijging vertonen van 200.000.000 m3 per jaar. Deze lastenverzwaring zou, zo meent het Landbouwschap, de toch al zeer matige rentabiliteit van de glastuinbouwsektor op onaan vaardbare wijze aantasten. Het Landbomwschap erkent, dat er aan het gebruik van methylbromide bezwaren kleven en is zich bewust van de gevaren, die hieraan verbon den zijn. Met het vorderen van het wintersei zoen. wordt ook in ons Thoolse dis- trikt alles nog eens nagespeurd, of er nog wat aan het bouwplan verbeterd moet worden. Tevens kan in deze tijd van het jaar nog eens goed nage dacht worden, in hoeverre men het rendement van zijn bedrijf kan ver groten. De trekkers van witlof met dekgrond. knobbelen nog eens goed uit. hoeverre men komt met trekken door middel van waterkultures' .luist de wat op gang komende export naar Duitsland van dit produkt. v raagt een mooi en schoon produkt. Iedere verandering van bedrijtsop- zet. vraagt een reeds lang van te vo ren goed overdacht plan. In deze dingen zal men altijd zijn kennis moeten opdoen in praktijk en theo rie. om niet al te veel leergeld te moeten betalen. Momenteel is er in ons gebied ook wat zorg in hoeverre de zaadteeltfirma's hun areaal gaan inkrimpen. Juist de bloemzaadteelt is in ons gebied al v erscheidene jaren goed ingeburgerd, met een goed ge middeld resultaat. Het zou een te leurstelling zijn. wanneer het per- spektief van deze teelt verloren dreigt te gaan. Vanzelfsprekend zal er dan in de intensieve teeltsektor weer gezocht moeten worden naar vervangende produkten. Met be langstelling hebben we het verslag gelezen v an de dit jaar teleurstellen de knolselderijteelt in Zuid-West Nederland. In ons gebied had deze teelt tot voor enige jaren, een vaste plaats in het bouwplan, maar door de gemechaniseerde teeltwijze èn te' krappe prijzen is dit gewas voor de kleinere bedrijfstypen verloren ge daan. Indertijd i^er toen ook door i n irfT enkele Thoolse telers een kostprijs berekening opgemaakt, waaruit bleek dat deze veel risiködragende teelt zelfs bij een volledig gemecha niseerde teeltwijze te weinig rende ment gaf, Men mag en kan er bij deze teelt niet van uitgaan, dat er bij het planten altijd wel genoeg vocht in de grond zit, of dat het met de oogst nooit te nat is om te rooien, om van zware nachtvorsten maar niet te spreken. Wanneer de handel klaagt, dat de gemechaniseerde teeltwijze het pro dukt niet ten goede komt, waarom is het goed verzorgde produkt voorheen dan niet beter gehonoreerd? Wan neer de handel er niet in slaagt om de teler een alleszins verantwoorde prijs voor het produkt te betalen, vrezen wij ook, dat de teelt zich op de grotere bedrijven niet zal kunnen handhaven. Slechts wanneer de teler in de kon- traktprijshoogte, een risikobeloning ziet opgenomen, kan en zal de pro- duktie behouden kunnen blijven. Op den duur zal het zich toch gaan wreken, dat zo dikwijls de agrariër beschouwd wordt, als slechts de le verancier van de grondstof, waarop bij de verdere bewerking van het produkt. "wel verdiend mag worden. Bij al het negatieve wat wij ook in onze bedrijven regelmatig tegenko men. zal het misschien van grotef belang zijn. hoe wij met een lagere kostprijs, toch nog het beste produkt kunnen telen. Misschien dat het ge zegde van minister Van 'der Stee: "Niet groter, maar beter" dan ook opgang zal maken. Een goede onderwijzer geeft nu eenmaal niet te vlug,, allemaal tienen aan zijn leerlin- steeds Knolselderij voor de kleine bedrijven niet meer winstgevend. ar De ontwikkelingen hier te lande in de afgelopen 25 jaar vertonen wat de teelt van appels betreft een minder triest beeld dan de resultaten van het afgelopen en het lopende seizoen. De produktie per ha was eind jaren ze ventig dooreengenomen ruim 2.5 maal zo groot als in het begin van de jaren vijftig. Ze steeg nl. van 7.1 t/ha naar 19.4 t/ha. De produktie per manuur is nog veel sterker gestegen. Deze werd ruim 5x zo groot. Meer tonnen per ha en minder arbeid per ton geoogst produkt leidden tot een zeer geringe reële stijging van de loonkosten per 100 kg. Uitgedrukt in gids van eind jaren zeventig gingen die namelijk van 36 naar 37 gul den/100 kg. De telersprijs is. reëel gezien, ge daald. en wel met 20%. Dankzij de sterke produktiestijging, is de pro- duktiewaarde in gids van eind jaren zeventig toch nog met 13% gestegen van 199 min gld tot 224 min gld. Wanneer we nu kijken naar het fi nancieel resultaat per ha. waar alles uiteindelijk om draait, dan zien we dat dit, reëel gezien, in de afgelopen er dan Vérdubbeld is. Van deze groei werd de helft gerealiseerd in de afgelopen tien jaar. Daarmee werd de bedrijfstak overigens nog niet winstgevend. Wel werden de verliezen kleiner. Misschien is dit het hart onder de riem. dat de Neder landse appelteler toch wel duidelijk nodig heeft, want evenals het afge lopen seizoen zal ook dit seizoen een dergelijk resultaat niet bereikt wor den. Het Europese beleid om de "wijn- plas" te verkleinen heeft de laatste acht jaar de belastingbetalers binnen de EEG 410 miljoen gekost, zo heeft de Europese Commissie laten weten. Van de totale produktie van 116 miljard liter is 3.9 miljard liter gedis tilleerd. Er werd 4.4 miljard liter wijn ingeyoerd. In 1977 en 1979 was bijna 60 procent van de importwijn af komstig uit Griekenland. Portugal en Spanje. Tot 1985 wil de Europese Commissie nog 700 miljoen uittrek ken om produktie en verbruik van wijn binnen de EEG op elkaar af te stemmen; ANP-Agrarisch Nieuws et zijn nu de laatste dagen dat we ons inspannen bij het Z.L.M. land en tuinbouwblad. Met een beetje wee moed staren we zo nu en dan onge woon lang naar buiten terwijl we ons betrappen dat we toch min of meer met niets ziende ogen het drukke markt- gebeuren aan ons voorbij laten gaan. 7 Was eigenlijk best een enerverende tijdV Zou te ver voeren om uit te rekenen hoeveel woorden we precies hebben geschreven. Soms leggen we ons de vraag voor wat er gebeurd zou zijn als we niet hadden geschreven. Met andere woorden, is er ook wat van blijven hangen? Wie schrijft die blijft, luidt het gezegde. Dat zal wel zo zijn, maar toch is de journalistenarbeid ook een vluchtig werk, waarbij het woord in een landbouwbladgelukkig meer tijdswaarde heeft dan in de razends nelle wereld van de dagbladpers. Wanneer men daarnaast het werk zet van de radio en televisiemensen dan is hun produkt nog sneller verteerd en vergeten. Zodra het uitgezonden is, kan de luisteraar of de kijker alleen nog in zijn herinnering te rade. Een krant kun je later nog eens pakken, of je kunt er gewoon bij in slaap vallen. Het blad loopt toch niet weg. Een beetje meer zekerheid nisschien dat wat er wordt geschreven ook gelezen wordt. Wel een vak waarbij je veel met andere mensen in aanraking kont. Dat is een erg interessante kant van de zaak. Iedere mens is naar onze mening altijd een verhaal waard, want iedereen die leeft kent momenten van vreugde en verdriet en we zijn tenslotte als lezers allemaal nieuwsgierig naar het leven van een ander. We kunnen er van le ren, altijd, hoe hex moet of hoe het eigenlijk niet moet. Toch is de schrij ver steeds een toeschouwer. Hij no teert en registreert en doet van zijn bevindingen verslag. In deze rubriek zijn nogal wat onderwerpen aan de orde geweest. Soms beschouwend soms kritisch. Nu komt er een periode dat we in de toekomst zullen schrijven over het wel en wee van een handvol nederlandse gezinnen die gezamenlijk trachten om in Tanzania een bijdrage te leveren aan het verbeteren vafrae voedselsituatie. Toch willen we nu in deze laatste week op het Landbouw- huis, niet weggaan zonder onze op rechte dank neer. te schrijven voor de bij zonder'fijne manier van werken met alle Z.L.M. ers. Het landbouwblad is daarbij altijd een schitterend kommu- nicatiemiddel geweest. We staan gereed voor de nieuwe uit daging. Een mens kan misschien best zonder pittige uitdagingen leven, naar het lijkt ons niet spannend. Ieder voor zich zal vrijwillige uitdagingen op stellen als hindernissen die genomen moeten worden wil het leven tenminste inhoud krijgen. Onze inhoud is om binnenbeen aantal jaren, er wordt gedacht van vijf, een gemechaniseerd akkerbouwbedrijf te stichten. Het moet ruim 2000 ha groot worden. De hoofdteelt zal korrelmais worden, bedoeld voor de menselijke Een van de lijnen die nu het gebied markeren. konsumptie. Eveneens zal de moge lijkheid worden nagegaan of ook de sojabonenteelt rendabel is te maken. In kort bestek de uitdaging zoals die er nu nog ligt. Momenteel zijn er reeds enkele mensen uit ons team al maan den in Tanzania ter plekke, waar ze nu onder zeer moeilijke omstandighe den hun best doen althans een basis kamp op te richten. Een van de ve reisten is een behoorlijk dak boven het hoofd. Het gebied waar onze boerderij is gelegen biedt nog alle ruimte voor ontginning. De 2000 ha zijn nu nog bedekt met gras, bomen en struiken. In de afgelopen maanden is men met een ploeg van ruim 400 dagloners be zig geweest om de grond te voorzien van werk lijnen. Via oost/west en noord/zuid lijnen is nu het gebied verdeeld in blokken. Deze lijnen zijn met handkracht opgeschoond. Op zo 'n manier is het land nu in kaart te brengen. De lijnen hebben een letter en een nummer gekregen en straks zullen we blok voor blok gaan ontgin nen.. Inmiddels wordt er driftig verder ge bouwd aan de tijdelijke onderkomens waar wij straks in moeten worden ge huisvest. Later zullen er nog een aan tal bungalows worden gebouwd wat dan uiteindelijk de permanente huizen voor de teamleden moeten worden. Zo ver is het echter nog niet, want wie de problemen bekijkt die er nog moeten worden overwonnen zal met het snelle afwikkelen van zaken zoals we die in ons land kennen moeten breken. Het land is arm en van enige invoer is geen sprake meer. Voor onze woningen moet alles tot bijna de laatste schroef uit Nederland komen omdat niets te koop is. Alleen de meubels kunnen we op 'n timmerwerkplaats van een mis sieschool laten maken. Ze zijn daar best blij met wat extra werk, met de zekerheid dat de betaling niet lang op zich laten wachten. Op zo'n nieuw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23