*"w - Groot en klein Zegge en Schrijve D e landbouw RAI 1 980 -internationale tentoonstelling voor land- en tuinbouw- is weer achter de rug. Met een record-aantal bezoekers. Ik ben er niet geweest. Maar afgaand op de vakbladen heb ik de stellige indruk dat het accent van deze RAI weer heeft gelegen op groter en zwaarder. De vraag kan gesteld worden of we daarmee op de goede weg zijn. Volgens mij dient de mechanisatie aangepast te zijn aan de bedrijven en hun normale ont wikkeling. Niet omgekeerd: Alleen al uit kostenoogpunt is dit niet verantwoord. Maar er zijn nog wel meer rede nen te bedenken. Als mijn indruk juist is zou dat beteke nen dat de mechanisatie zich onafhankelijk van de be drijfsontwikkeling ontwikkelt. Maar misschien zie ik het verkeerd. Ik ben benieuwd naar de omzetten. N iet nieuw maar wel aktueel is de vraag wat er moet gebeuren met de pootaardappelen die hun bestemming als zodanig niet bereiken. We praten dan over zo n 50.000 ton. Niet zo n klein beetje. Ter vergelijking: wanneer 't konsumptieaardappelen waren zou deze partij goed zijn voor ongeveer twee weken export. Ik geloof dat we maar heel erg duidelijk moeten zijn: deze pootaar dappelen mogen niet op de konsumptiemarkt worden gebracht maar horen in de voersektor thuis. Een poot- aardappel is toch een ander artikel dan een konsump- tieaardappel. Daarnee is in feite alles gezegd. Zeker in een tijd waarin de kwaliteit van de konsumptieaardappel de volle aandacht heeft en ook moet hebben. Deze poot- aardappelen zijn in handen van de Stopa (Stichting Overleg, Pootaardappel, Aangelegenheden). Dit fonds, dat weliswaar door de telers zelf wordt gefinancierd, heeft H et scholenprojekt 1979 is aan zijn afronding toe. Vol zuidelijke landbouw maatschappij Het is weer de tijd waarin de eerste lammeren worden geboren, een teken dat de lente weer in aantocht is. Hoewel, het kan buiten nog flink koud zijn. Waar kun je dan beter zijn dan bij moeder in de stal?! n'eU^esaDEN ,%o.'suh fMn tei-e z.l.m VRIJDAG 1 FEBRAURI 1980 67e jaargang no. 3517 land- en tuinbouwblad f44 I g 3r, I *V» ~*mh* -V \Wj.,W-W M - "r~*" "#"1* Aardappelen momenteel voldoende ruimte. Voorzover mij bekend is de Stopa niet opgezet om te opereren op de konsumptie markt. Daarom: laat ons de zaken wel gescheiden hou den. Boerinnen H et is alweer 2 jaar geleden dat boerinnen - als advi seurs- hun intrede deden in het Hoofdbestuur van de Z.L.M. Even later lieten de leden via het vraagpunt weten dat ze de vrouw in de organisatie wel zagen zitten. Sindsdien is het wat stil geworden op dit punt. Tijd dus om de draad weer op te pakken. Dat is deze week in ieder geval weer gebeurd via een gesprek met een aantal agrarische vrouwen. We hebben gekonstateerd dat de gedachte van vrouwen in de organisatie nu in brede kring is aanvaard. Inmiddels is Drenthe ons voorgegaan in het daadwerkelijk invoeren van een speciaal lidmaatschap voor boerinnen. Want daar gaat het om: een aangepast lidmaatschap of gezinslidmaatschap. De Z.L.M. heeft al tijd al opengestaan voor vrouwen. Onze statuten verzet ten zich er niet tegen: iedereen die betrokken is bij de land- en tuinbouw kan in principe lid worden van de Z.L.M. En wie zou willen betwisten dat een boerin niet betrokken is bij de land- en tuinbouw. Het enige wat we in wezen te doen hebben is de kwestie van het gezinslidmaatschap wat praktisch te regelen. En waarom zouden de jongeren daar dan ook niet onder kunnen vallen? Scholenprojekt gende week woensdag 6 februari wordt het projekt afge sloten met een slotbijeenkomst. Gezien het onverwachte grote sukses van dit projekt wordt daar een feestelijk tintje aan gegeven. Het provinciaal bestuur van Zeeland is zo vriendelijk geweest daarvoor de Statenzaal be schikbaar te stellen. Natuurlijk is er veel plaats ingeruimd voor de kinderen. Het is spijtig dat ze niet allemaal kun nen komen. Van de ruim 3.000 kinderen die meededen konden er een paar honderd worden uitgenodigd. Voor de "groten"' die hun onmisbare steun aan dit projekt verleend hebben is er een nevenbijeenkomst belegd. Hoogtepunt van de dag is wel de opening van de ten toonstelling over dit projekt in het Zeeuws nuseum. De kommissaris van de koningin, dr. Boertien, heeft zich bereid verklaard deze tentoonstelling te openen. De ten toonstelling is zuiver en alleen ingericht met door de kinderen vervaardigd materiaal. En reken maar dat ze er hun best op gedaan hebben. De tentoonstelling is de hele maand februari geopend. Ik zou zeggen: ga eens kijken en neem de kinderen dan wel mee. Oggel. Korte inhoud van dit 28 pagina's tellend nummer: De onteigening pag. 3 Wel degelijk toekomst voor fruitteelt pag. 4 Voorlichter steeds meer begeleider pag. 5 Meer aandacht voor de grond pag. 6 Nieuwe bedrijfsgebouwen pag. 7 Suikerbietenteelt kan beter pag. 8 Extra koper van pootaardappelen pag. 9 Kontraktenstelsel suikerbieten pag. 10 Het varken (i) en zijn hok pag. 11 Jubilerende graszaadteeltadviseur pag. 13 De maand februari pag. 14 en 15 Goede voeding voor drachtige schapen pag.17 T uinbouwklanken pag. 23 De markt pag. 25 PJZ en voor de vrouw pag. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1