De maand februari op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf w ij willen hier Uw aandacht nog eens vestigen op enkele boekjes en brochures, waarin U veel technische en ekonomische informatie kunt vinden: w aar dit voorjaar bieten komen kan in febr. nog 15 a 20 kg TC A toegepast worden. Op percelen waar men veel kweek verwacht, kan men - ook als er in het najaar al TCA over de wintervoor werd toegepast - de eventueel zich weer herstellende kweek een flinke klap toedienen. D e winter is een rustige tijd op de landbouwbedrijven. Het is een tijd van bezinning op hetgeen gepasseerd is (1979) en wat voor ons ligt (1980). Daarmee gepaard gaat het maken van plannen, zoals bouwplan, bemestingsplan, e.d. Tevens moet er al zaaizaad, pootgoed en kunstmest worden besteld, voor zover dit nog niet is gebeurd. Op de vergaderingen die men kan bezoeken via de vakbladen en door toegestuurde publikaties wordt men intensief geïnformeerd over de resultaten van het landbouwkundig onderzoek en dit is altijd een heel boeiende materie. D e eerste klap is een daalder waard. Dat geldt ook voor percelen wintertarwe op goed ontwaterde grond waar men eind februari/begin maart, bijvoorbeeld de kiemplanten van kleefkruid wil bestrijden met DNOC. Dit houdt namelijk in dat men op zo'n perceel ook nog witte klaver kan zaaien. Zodra kleefkruid zo groot is dat men het met mecop- rop (MCPP) te lijf moet is de moge lijkheid van klaverzaai verkeken. Ook bij karwij zijn er nog verschil lende mogelijkheden, zie de Hand leiding. Behalve misschien bij Aresin dient men er van uit te gaan dat men in karwij het onkruid moet bestrijden voor het uitloopt. Nu is dat, vooral in een zachte winter, niet altijd met een schaartje te knippen maar het is toch goed er rekening mee te houden en een geschikt moment in de tweede helft van februari niet voorbij (te la ten gaan. I n deze maand vallen de laatste be slissingen wat betreft het rondzetten van het bouwplan. Van een aantal gewassen staat de oppervlakte al vast, zoals wintertarwe, wintergerst, graszaad en suikerbieten. Op de be drijven zonder vast bouwplan - en dat zijn er vele - zal er nog beslist moeten worden over de resterende percelen, welke gewassen en hoe veel? Aardappelen, uien, zomergerst, vlas, bruine bonen, erwten, e.d. zul len min of meer aandacht krijgen, afhankelijk van wat men er dit jaar van verwacht. D e aktie Zeeland - Groenbemes- tingsland heeft in 1979 tot gevolg gehad, dat de oppervlakte groenbe mesters sterk uitgebreid is. De cijfers hebben echter uitgewezen dat er wat de toepassing betreft grote verschil len zijn tussen de gebieden in Zee land, namelijk als volgt: oppervlakte groenbemesting in van de oppervlakte bouwland (in 1979) H alf februari kan worden begon nen met stikstof strooien op graszaad en karwij, als de grond tenminste goed berijdbaar is. I n het verhaal over de maand ja nuari werd reeds gewezen op de be langrijkheid van dit onderzoek. Het aantal monsters breidt elk jaar flink uit. Aantal monsters over heel Zee land was in 1977: 598; in 1978: 694 en in 1979: 1211. 1115 ZEELAND CRDEMBEftESTIMGSlASS ENGELS RAAICRAS WITTE KLAVER TOPE KLAVER Akkerbouw Bieten en TC A A. de Regt, J.M.J. van Aerts, ing. M. Westhuis. Onkruidbestrijding in tarwe en karwij Bouwplan Groenbemesters Bemesting Grondonderzoek op stikstof Handleiding 1980. De chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen. Verkrijgbaar bij: Consulentschap in Algemene Dienst voor plantenziek ten en onkruidbestrijding in de landbouw, Geertjesweg 15, 6706 EA Wageningen. Prijs 2,—Giro 1690875. - Groene berichten van de P.D. Voor 15,— per jaar wordt U voor zien van de laatste gegevens over ziekte- en onkruidbestrijding. Een briefkaart naar de Plantenziekten- kundige Dienst, Geertjesweg 15, 6706 EA Wageningen is voldoende. 55e Beschrijvende Rassenlijst voor landbouwgewassen 1980. Te bestellen door overmaken van 8,25 op giro 1037754 t.n.v. Leiter-Nijpels B.V. te Maastricht. - Brochure "Mogelijkheden voor bedrijfsaanpassing", verkrijgbaar bij de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zeeland te Ovezande tegen overschrijving van ƒ3,— op giro 3959908 onder ver melding van "Aktualiteiten 19". Van de reeds eerder in deze serie verschenen nummers zijn de volgen de nog verkrijgbaar (op de boven omschreven wijze): nr. 3. Teelt en bewaring van kon- sumptie-aardappelen, maart 1976, 1,50. nr. 5. Grondbewerking, december 1976,/ 1,50. nr. 7. Teelt van suikerbieten, fe bruari 1977, 1,50. nr. 11. Veehouderij, naar beter ren dement, december 1977, 1,50. nr. 12. Bedrijfsgebouwen voor Ak kerbouwbedrijven, augustus 1978, 3,-. nr. 13. Groenbemesters - Gewasbe scherming, februari 1978, 3,— nr. 16. Bouwplan van vruchtopvol ging, januari 1979, 3,— nr. 18. Voeding van melkvee, vlees vee en schapen, november 1979, 3,-. U kunt in het bezit van een bouwboek komen door een bedrag van 15,— over te maken op postrekening no. 2249700 van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond te Lelystad. Zodra het bedrag is ontvangen, zal het bouwboek aan U worden toegezonden. De bedrijfsvoorlichters, Vooral als dit gebeurt in kombinatie met een grondbewerking. Als landbouwer zal men uit de veelheid van onderwerpen een keuze moeten maken. Die zal uiteraard verband houden met de specifieke problemen van het eigen bedrijf. Omtrent de rassenkeus is onlangs uitvoerige informatie verschenen in de landbouwbladen. Daarnaast zal er gerekend moeten worden naar de Als dit voorkomt moeten er maatre gelen genomen worden. bijbehorende bemesting, soort, hoe veelheid en prijs. Ook hier zien we een kostenstijging, vooral van de. fosfaten. Besparen op bemesting kan echter een verkeerd toegepaste be zuiniging zijn. Dit kan eigenlijk al leen maar wanneer het grondonder zoek dit uitwijst. Schouwen-Duiveland 34 St. Philipsland 30 Tholen 36 Noord-Beveland 32 Walcheren 13 Zuid-Beveland 26 West Zeeuws-Vlaanderen 17 Oost Zeeuws-Vlaanderen 23 Een goed werkende drainage is het halve werk. klaver erg gevoelig is voor groeistof. Op percelen waar in het najaar van 1978 Tribunil en Dicuran werden toegepast deed de witte klaver het in 1979 slecht. Ook rode klaver ver-, draagt deze middelen als regel min der goed. De andere middelen gaven voor de klavers geen problemen, terwijl in 1979 de raaigrassen alle middelen goed verdroegen. Rode klaver is eigenlijk alleen te ge bruiken in wintertarwe. Ze verdraagt beter een MCPA-bespuiting dan de witte. Engels raai laat zich heel goed ge mengd uitzaaien met zomergerst of zomertarwe. Door zijn trage boven grondse ontwikkeling is er geen ge vaar voor te hoog opgroeien in het gewas. Bovendien bespaart het ge mengd uitzaaien een extra werkgang en dit is een aantrekkelijk aspekt. Het tot waarde brengen van een groenbemester gaat het beste met konsumptie-aardappelen. Bieten doen het ook goed na klaver, niet zo goed na een grasgroenbemester. Ze ker niet wanneer deze nat is onder- geploegd. Daarom zou als vuistregel kunnen geiden: aan aardappelen gaan klavers of gras vooraf; aan bieten gaat een vlinderbloe mige vooraf. De teelten van groenbemesters in de stoppel zijn eveneens heel belangrijk maar daar zullen we ons in de juli maand op gaan bezinnen. Voor zover de kali afgelopen najaar niet is gestrooid, kan dit alsnog plaatsvinden, waardoor grote zout- koncentraties in het voorjaar worden voorkomen. Hebben we te maken met een vroeg voorjaar dan kan eind deze maand ook de stikstof op de tarwe gestrooid worden. Uiteraard met mate, want we geven immers ook nog een twee de gift in mei. Ook de stikstof op de wintergerst kan er reeds vroeg op en ook hier geldt, dat we de N-bemesting delen in twee giften. Aan de verdeling van de stikstof die nen hoge eisen te worden gesteld. Een onregelmatige verdeling bevordert het optreden van ziekten, veroor zaakt soms legering en verlaagt der halve de opbrengst. In het afgelopen jaar werd in 55% van de gevallen advies gevraagd voor tarwe, 30% voor bieten en kleinere aantallen voor gerst, aardappelen, uien, vlas en diversen. Elk jaar komt er eind februari een publikatie in de vakbladen over de voorraad stikstof in de grond en over de gewenste hoogte van de bemestingen. Dit algemene advies voor heel Ne derland is gebaseerd op een aantal standaardpercelen die in de loop van de winter enige malen worden be monsterd. Het is erg belangrijk aan dit bericht veel aandacht te schen ken. Vooral de hoogte van de N- voorraad in de grond ten opzichte van vorige jaren is erg belangrijk. Het blijkt echter dat er van perceel tot perceel grote verschillen bestaan in N-voorraad. Wilt U van Uw eigen perceel (percelen) daarover meer weten, dan kunt U dat opgeven bij de grondmonsternemer. Hiermee niet te lang wachten want er zijn een groot aantal wachtenden voor U. De monsters dienen namelijk zo moge lijk in februari genomen te worden, uiteraard met een uitloop naar maart. Een en ander is nogal afhan kelijk van toestand van weer en grond, zoals U zult begrijpen. Kommentaar is hierbij overbodig. Een bedrijf geniet pas het volle pro fijt van deze teelt wanneer hierin een zekere kontinuïteit wordt gebracht. Daarom is het zaak dat ook dit jaar weer groenbemesters in ruime mate worder geteeld. Hierbij denken we aan de witte- en rode klaver, Ita liaans- en Engels raaigras, wikken en bladramenas. Van de witte klaver verkiezen we het ras Tamar, een grootbladige klaver die zeer geschikt is voor zaai onder vlas. Dit gewas heeft de eigenschap van een vlotte en langdurige groei in de herfst. In gra nen is de teelt riskant omdat witte

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14