AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1980 ISRAEL en ROME E en unieke belevenis is de 12-daagse agrarische studiereis naar Israel, 15 - 26 maart 1980, prijs 2.055,— per persoon, all-in. Extreme afvloeiing voorkomen Landbouwschap wil energiebesparing in glastuinbouw AARDAPPELEN IN DE GEMEENSCHAP VIEWDATA IN DE LANDBOUW In 1983 beslissing Grevelingen zoet of zout Besparing door produktiebeperking LEVERING BOTER AAN SOVJET-UNIE KOSTTE EG AL 420 MILJOEN DOLLAR Door de stroom van aanmeldingen die begin januari op gang gekomen is, is nog maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor de ex- kursie naar Israel. Sinds 14 mei 1968, de vestiging van de staat Israel, heeft het volk zich met wilskracht en enthousiasme toegelegd op de herbouw van het land. Uit woestijnheuvels zijn steden en dorpen ge groeid, moerassen en onbebouwde landerijen zijn in vruchtbare boer derijen en geurende sinaasappelplantages veranderd; kale heuvelruggen zijn met bossen bedekt. Nieuwe levensvormen ontwikkelden zich in kibboetziem en moshaviem, kollektieve en koöperatieve landbouwne derzettingen, die een wereldbelangstelling genieten. H et arrangement omvat o.m. de vliegreis naar Tel Aviv en terug; 11 overnachtingen in eerste-klasse "Eu ropese" hotels, waarin 2 in Tel Aviv, 1 in Ashkelon, 1 in Arad, 2 in Ha- goshrim, 1 in Naharya en 4 nachten in Jeruzalem; rondreis per bus onder leiding van een Nederlands-talige gids; bezoeken aan agrarische be drijven o.a. moshaviem en kibboet ziem, rundveehouderijbedrijven, ak kerbouwbedrijven, groenten- en bloemenkwekerijen, sinaasappel plantages, sorteerbedrijf voor citrus- fruit enz.; uitgebreide stadsrondrit in Tel Aviv met Jaffa, in Beersheva, Jericho, Akko, Haifa en tenslotte Je ruzalem, met bezichtiging van vele oudheidkundige en toeristische plaatsen. GAAT U ZELF IN ISRAEL KIJ KEN EN ONTDEK DE FACET TEN WAAROM ISRAEL EEN ZO FASCINEREND LAND IS. GUN UZELF 5 DAGEN ROME EN NAPELS Een komplete vakantie van vijf da gen. Als u er even tussenuit wilt, ligt er een korte boeiende reis met een uitgebreid exkursieprogramma in het verschiet. ROME, Pompei, NAPELS en Capri, 27-31 maart 1980, prijs 880,— per persoon, geheel verzorgd en begeleid. Rome is* één der oudste steden van Europa en ook één der gezelligste steden. Altijd heeft Rome - de eeu wige stad - grote aantrekkingskracht uitgeoefend, want; "alle wegen lei den naar Rome". Er is geen stad in Europa waar de westerse kuituur geschiedenis in alle fasen nog zo konkreet aanwezig is als in ROME. Ook in de KEMPEN is de dooi inge- treden, wat nu eind januari echt nog niet wil zeggen dat de winter voorbij zou zijn. Voor velen was het mis schien wel een teleurstelling dat er een eind gekomen is aan een mooie niet te hevige vorstperiode. Het land, dat deze keer niet was beschermd door een pak sneeuw, is lekker doorgevroren. Hopelijk zijn we hier door ook een partij schadelijke in secten kwijt geraakt. Iedere winter is zo verschillend, dat de invlped hier van maar moeilijk te controleren is. Uitschieters, zoals extreem warme of droge zomers, zowel als extreme winters brengen in de regel geen voordeel. Niemand voelt zich daar gelukkig mee. Of het zou moeten zijn de verkopers van regeninstallatie's of winterjassen. Maar ja, als dan de markt verzadigd is....? In ieder geval nu de schaatsijzers aan de kant moeten blijven, op het land nog weinig te doen is, valt het mis schien ook minder moeilijk een dag je Amserdam er af te nemen. De RAI heeft haar poorten geopend en me nigeen kan zich weer verwonderen over de nieuwste snufjes die zich aandienen. Ook in de landbouw is niets te gek meer. De computer heeft zijn intrede ge daan met alle gevolgen vandien. De voorzitter van de K.N.B.T.B. Joris Schouten, desgevraagd tijdens een interview voor de T.V. wat de kon- sekwenties hiervan voor de indivi duele veehouder en toekomstige jon ge boer zullen zijn, was om te begin nen al een kapitaalsbehoefte van "2 millioen". Bedrijfsgrootte van 25 ha. De grondprijs, die op dit moment de grootste kapitaalslokop is, vormt misschien wel de belangrijkste be lemmering bij het economisch func tioneren van onze bedrijven. Ook wij zullen het met de heer Schouten eens zijn, dat er wegen moeten worden gezocht om zowel de nodige grond als het nodige kapitaal voor de beginnende boer beschik baar te krijgen. Dat hij daarnaast ook nog opmerkt dat het streven van onze organisaties 8 er vooral op ïs gericht zoveel moge lijk kleine bedrijven levensmogelijk-s heden te bieden (modernisering en apparatuur aangepast aan deze be drijfsvorm) is alleen maar toe te jui chen. Wie immers is er mee gebaat het aantal mensen (organisatie-le den) in de landbouw nog verder te doen terug lopen? Naast een nummerieke verzwakking van onze eigen organisatie, betekent het ook een steeds zwaardere belas ting van de overblijvende leden. En waar is de grens? Als thans gesteld wordt dat er een 2 millioen geïnves teerd moet worden om een boerderij te runnen, is dit dan heden ten dage het minimum? Wordt in deze cate gorie het kleine bedrijf gerangschikt? Extreme winters en extreme zomers hebben we niet in de hand. Laten we hopen dat we samen de dingen die we wél in de hand hebben "samen" als organisatie ook in de hand trachten te houden. Misschien dat dan een extreme afvloeiing in de toekomst in de landbouw met deze visie dan verder voorkomen kan worden. Tijdens de tweejaarlijkse nationale landbouwtentoonstelling Landbouw RAI 1980 (21 t/m 26 januari) te Am sterdam, worden door Misset in nau we samenwerking met Philips Tele communicatie Nederland demon straties met proeven van Viewdata- toepassingen in de landbouw georga niseerd. Viewdata is een systeem, waarmee men via de telefoon toegang verkrijgt tot een computer, om vervolgens daarin opgeslagen informatie op een met de telefoon verbonden televisie toestel te laten verschijnen. Deze nieuwe vorm van informatie overdracht vertoont een snelle ont wikkeling. Representanten uit kringen van in formatieverschaffers (landbouwma- chinehandel, bestrijdingsmiddelen industrie, onderzoekinstituten, or ganisaties etc.) en informatie-ge- bruikers (loonwerkers, voorlich tingsdiensten, instituten en boeren) worden uitgenodigd met het medium Viewdata kennis te maken. Hen wordt de vraag gesteld of deze nieu we vorm van informatieoverdracht in de landbouw toepassingsmoge lijkheden biedt. De proeven bewegen zich onder meer op het terrein van de mechani satie, marktnoteringen en weerbe- richtgeving voor de landbouw. Een geschiedenis van 27 eeuwen, waarin de ene beschavingsvorm over de andere is heengebouwd. U kunt dit allemaal zelf bezichtigen op de tweede dag, tijdens de stads rondrit door Rome, langs de talloze kuituur-historische monumenten. De middag hebt u, evenals de mid dag van de eerste dag, ter vrije be schikking, zodat u op eigen gelegen heid en in eigen tempo de stad kunt verkennen. De derde dag reist u per luxe toe- ringcar naar NAPELS. Onderweg ziet u van verre het silhouet van de beroemde Benedictijner Abdij van Monte Cassino, waar de orde der Benedictijnen in het jaar 529 werd gesticht, 's Middags gaat u naar de wereldberoemde opgravingen van de antieke stad Pompeï. U krijgt een uitstekende indruk van het dagelijk se leven in een Romeinse stad anno 80. De vierde dag maakt u de stadsrond rit door het kleurrijke Napels, schitterend gelegen aan de diep blauwe baai met op de achtergrond de machtige Vesuvius, 's middags maakt u per boot de exkursie naar CAPRI, het veel bezongen prachtige eiland waar een schitterende natuur te vinden is. De vijfde dag wordt na het ontbijt de terugreis naar Rome aanvaard en in de namiddag vliegt u terug naar Amsterdam. Voor nadere informatie en aanmel ding - ook voor de andere AGRARI SCHE STUDIEREIZEN kunt u bel len naar het Sekretariaat, mevrouw L. Deumer, Landbouwhuis, Arnhem: 085 - 512 413. In de week tot 30 december werden uit Frankrijk 2074 ton konsump- tieaardappelen uitgevoerd, waarvan 940 ton naar Italië; 254 ton naar Duitsland; 54 ton naar België. Naar Algerije gingen 500 ton; Ivoorkust 190 ton. Aan industrieaardappelen gingen 324 ton naar Italië; 38 ton naar België en 19 ton naar Duitsland. Voorts nam België 190 ton voeraard- appelen op, terwijl uit België 48 ton industrieaardappelen kwamen en 50 ton konsumptieaardappelen. Medio 1982, zo verwacht het minis terie van Verkeer en Waterstaat, zal er een nota gereed zijn waarin alle gevolgen van zowel een zoute als een zoete Grevelingen zijn vermeld. In deze nota zal ook verwerkt zijn de inspraak met derden waaronder de landbouw. Een en ander werd vrij dag 18 januari jl. bekend gemaakt door de direkteur-generaal van Rijkswaterstaat ir. J.W. Tops. Begin 1983 zal de nota dan voor advies naar de Raad van Waterstaat gaan. In een vroeg stadium al zal Rijkswaterstaat alle belanghebbenden betrekken bij het verzamelen van gegevens en bij de bevolking levende wensen. De heer Tops vermeldde nog dat er van de zijde van de landbouw reeds een aantal wensen en cijfers zijn ver strekt. Hij doelde hierbij o.m. op het door de Regionale Agrarische Com missie Schouwen-Duiveland uitge brachte rapport "Het Grevelingen- meer moet zoet". Op verzoek van de Britse conserva tief Lord O'Hagan heeft de Europese Commissie gegevens verzameld over de kosten en het gebruik van kunst mest. De prijzen van kunstmest zijn in de Gemeenschap als volgt gestegen: 1974/73: 38,9 percent 1975/74: 19,1 percent 1976/75: 2,4 percent 1977/76: 4,2 percent 1978/77: 7,9 percent. Het aandeel van kunstmest en ande re stoffen voor de behandeling van de bodem in het totale interne ver bruik van de landbouw in de EG varieert enigszins van jaar tot jaar, zonder op lange termijn een duide lijke stijging te zien te geven. Door de energiekrisis van 1973/74 ontstond een tijdelijke stijging van het aandeel van kunstmest in de totale kosten van het interne verbruik, maar in de volgende jaren werd het niveau van vóór de krisis bereikt. Jaar - Aandeel in percenten van kunstmest en andere stoffen voor be handeling bodem in totale verbruik 1970 - 14,4; 1971 - 15,3; 1972 - 13,9; 1973 - 13,3; 1974 - 15,5; 1975 - 15,3; 1976-14,1 en in 1977- 13,8. De voorziening met grondstoffen voor de produktie van kunstmest is moeilijk; die geldt vooral grondstof fen voor de produktie van fosfaat- houdende. kunstmest, waarvoor de enige interne voorzieningsbron de produktie van gemalen fosfaatslak ken is. Voor haar grondstofvoorzie ning voor alle andere fosfaathou- dende kunstmeststoffen (ruwe fos faat) is de Gemeenschap volledig af hankelijk van externe bronnen. Bij stikstofhoudende kunstmest lig gen de problemen hoofdzakelijk in de kostensfeer. De voorziening met grondstoffen voor de produktie van kalihoudende kunstmest levert geen problemen op voor de Gemeen schap. In de week tot 6 januari werden 2648 ton konsumptieaardappelen uitge voerd, waarvan 1648 ton naar Italië; 513 ton naar Duitsland en 275 ton naar Algerije. Aan industrieaardap pelen werden 247 ton uitgevoerd en aan voeraardappelen 118 ton. Het transportprobleem in Frankrijk blijft nijpend en leidt tot een stagna tie in de export. Ook de opslag laat hier en daar te wensen over, wat leidt tot kwaliteitsverlies. Uit België gingen nogal wat aardap pelen - kleinere maten - naar Duits land wat een duidelijke steun voor de prijzen betekende. De vorst speelt hier in de kaart van de voorraad- houders, die hun voorraden goed hebben opgeslagen. Momenteel zit ten de prijzen in de lift. In Engeland trokken de prijzen na Nieuwjaar wat aan, doch men ver wacht niet dat de prijsstijging zal doorzetten. De inmiddels strenge vorst kan hier echter ook een streep door de rekening halen. In Duitsland was de stemming op de aardappelmarkt de eerste week na Nieuwjaar wat williger dan daarna. Ook hier evenwel gaat de vorst een wat grotere rol spelen. Uit de deelstaat Beieren werden kleine hoeveelheden aardappelen naar Italië uitgevoerd. In de ver schillende deelstaten ontwikkelt de markt zich uiteenlopend. Er is/wat terughoudendheid ten opzichte van de verhoogde vraagprijzen voor Ne derlandse Bintjes. De Westduitse landbouw-ekonoom dr. Antony, hoofdredakteur van de persdienst Agra-Europe, heeft me degedeeld dat om één kilo over- schotmelk te valoriseren (een be paalde waarde geven) een bedrag van ongeveer 75 cent nodig is. Dit cijfer is het gemiddelde van ramin gen door diverse deskundigen. Elke kilo melk die niet wordt geprodu ceerd betekent een besparing van 75 cent. Als een premie van ongeveer 25 cent per kg niet-geproduceerde melk door Brussel verstrekt zou worden is dit voor de boerenbedrijven vol doende aantrekkelijk om minder melk te produceren, en op deze wijze besparen we 75 cent per kg. De pre mie zou naar keuze van diegene die op vrijwillige basis wil meedoen, ge durende een periode van vijf of tien jaar betaald moeten worden in de vorm van een maandelijkse rente. Minister Van der Stee heeft onlangs het verstrekken van een premie aan boeren die vrijwillig hun melkpro- duktie beperken in een vergadering van de Europese Ministers van Landbouw voorgesteld. (uit Zuivelnieuws) Het Landbouwschap heeft een ener giebesparingsplan opgezet voor de Nederlandse glastuinbouw dat moet leiden tot een krachtig en totaalbe leid voor energiebesparing in deze sector. In het plan gaat het Land bouwschap uit van een periode van tien jaar, waarin de glastuinbouw de energiebesparing opvoert tot 40% van het huidige (gas)verbruik. Het plan zal in fases uitgevoerd moeten wor den. Het Landbouwschap wil binnen kort met de minister van Landbouw en Visserij gaan praten over een ver dere uitwerking van het plan. Dit investeringsprogramma zal vol gens het Landbouwschap ruim on dersteund moeten worden door mid del van overheidsbijdragen uit de meeropbrengsten van aardgas. On derzoek, onderwijs en voorlichting dienen nog meer dan voorheen ge richt te worden op besparing van energie, waarmee het bedrijfsleven de laatste jaren al intensief bezig is. Het overheidsbeleid voor de glastuinbouw zal vooral toegespitst moeten worden op de bevordering van experimenten voor energiebesparing. Daarbij dient een brede toepassing hiervan in de praktijk te worden nagestreetd. De Europese Gemeenschap heeft op de uitvoer van boter naar de Sovjet- Unie sinds 1974 al meer dan 420 miljoen dollar toegelegd. Dit heeft de Europese Kommissie geantwoord op vragen van het Britse lid van het Europees Parlement John Marshall. De subsidieëring van de uitvoer van boter naar andere landen van de Comecon (de Oosteuropese organi satie voor onderlinge ekonomische bijstand) heeft in die tijd 59 miljoen dollar gevergd. De Sovjet-Unie kocht 151.000 ton en Polen meer dan 19.000 ton. Oost Duitsland, Roeme nië en Bulgarije namen kleinere hoeveelheden boter uit de EG af. (ANP)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8