A Weeg kunstmestgift goed af Veel belangstelling voor N onderzoek Vorst goed voor struktuur grond Een goed begin Een mooie periode met wat lichte vost gehad in Zuid-Beveland. Schade is hier niet door ontstaan. En alles gelukkig zonder neerslag. De grond heeft nu een kans gehad om na de vele regen van eind december en be gin januari wat uit te zakken. De in het uiterste bovenlaagje nog voorkomende aardappelknolleri en knolletjes zijn nu wel bevroren, maar dan ook alleen maar in de bovenste 2 tot 5 cm. Dieper is de vorst eigenlijk nog niet geweest. En in hoeverre het struktuurverbeterend heeft gewerkt zullen we pas over een paar maan den weten. Op een enkel bedrijf heeft men na de eerste dagen met wat vorst getracht met de kultivator de grond wat los en open te breken. Veelal was het on derin toen nog te nat. Verder is er al wat kunstmest ge strooid. In zijn totaal wil dit echt nog niet veel zeggen. Er schijnt al een behoorlijke opgave te zijn voor het laten nemen van monsters voor het stikstofonderzoek van de grond. Zo het vanwege de vorst mogelijk was zou deze week met de grondmonstername worden begonnen. De stikstof is weer een aantal centen per kg N duurder ge worden als het vorige jaar. Tracht door de N-gift zojuist mogelijk vast te stellen. Met het dan behalen van een hoge opbrengst zijn de onder zoekskosten niet te duur. Voor het ruilverkavelingsgebied in voorbereiding van de Yerseke Moer is nu een plan naar voren gebracht voor het aanwijzen van het relatie- notagebied. Later dient hierin dan nog een indeling gemaakt te worden in reservaats- en beheersgebied. De landbouw heeft best wat voor het landschap over. De gevraagde op pervlakte is echter nogal groot. Men moet zich dan ook afvragen of deze oppervlakte niet te groot is (zeker) ten opzichte van het totale gebied. De vraag is nu hoe groot de invloed door de bepaalde wensen (c.q. eisen) voor het beheers- en reservaatsge- bied zullen zijn. De bedrijven krijgen hier straks mee te maken. Toch is ondanks alles noodzakelijk, dat er spoedig een definitieve vaststelling plaatsvindt. Daarbij is het wel nodig dat er over en weer tussen de boeren en de natuurbeschermers een goede verstandhouding is. Deze week dient het bestelformulier voor het suikerbietenzaad te worden ingezonden. De laatste jaren was de keuze wel zeer beperkt. Nu kan er weer een keuze gemaakt worden uit een drietal vrijwel gelijkwaardige rassen. Schrijvende voor de rubriek van Walcheren klettert de regen tegen de ramen. Ongeveer 14 dagen lang hebben we geen regen van betekenis gehad. De eerste vorstperiode van enige betekenis deze winter lijkt nu weer achter de rug. De ijspret is van korte duur geweest. We leven hartje winter, maar de dagen beginnen al weer te lengen. De vorst is in onze kontreïen gelukkig matig geweest. Schade zal er vrijwel niet zijn aange richt. Er was weinig wind en dat is altijd wel gunstig o.a. voor een tevel- de staand gewas als winterbloem kool. Aan het begin van de vorstpe riode zagen we een enkele trekker in het veld o.a. met kunstmeststrooier, cultivator toe en zelfs een zaaima- chine. De kans werd te baat geno men van graszaad voor zaadteelt in wintertarwe over de bevroren grond te zaaien, want er komen dan geen slagen en geen struktuurbederf. Nu maar afwachten of het zaad een 't Is goed weer geweest voor de grond in de WESTHOEK. We hebben er van genoten en wij hopen, dat die pret nog voortduurt, 't Was niet al leen goed voor de grond, ook de schaatsenrijders konden hun hartje ophalen. Of het voldoende gevroren heeft om eventuele aardappelopslag te voorkomen betwijfelen we. Wat echter boven in de grond heeft geze ten aan aardappelen is vast en zeker wel vertrokken en daar krijgen we geen last meer van. Ook de ganzen zijn weer actief in de Westhoek. Of ze al dan niet schade aanrichten in tarwe blijft een open vraag. Wij hebben er echter onze buik van vol en na verleden jaar menen wij, dat ze flink schade kun nen aanrichten. Tot op heden was de winter 78/79 echter anders dan die van 79/80. De schade verleden jaar ontstaan door de ganzen kwam vooral doordat bij lichte dooi de sneeuw ging smelten. De ganzen trapten toen als het ware de hele bovenlaag toe en de tarwe in de grond. Ademhaling was daardoor heel moeilijk en wanneer er dan nog wat piasvorming bij kwam, was het pleit beslecht. De schade bijkarwij ontstaat vooral door het uit de grond trekken van de planten. Vele percelen hebben het daardoor moeten ontgelden. We hebben de indruk, dat wapperende plasticzakken de ganzen wel op een afstandje houden. Vele collega's zul len naar de R.A.I. getrokken zrj-n. 't Is niet altijd te doen om te gaan kijken naar een duur apparaat. Soms gaat het om kleine zaken, die op het be drijf dikwijls veel verlichting van de arbeid kan geven. Ons machinepark krijgt alle aandacht, want we willen straks de spullen weer klaar hebben. Met de vorst zagen we ook al driftige collega's, die de kunstmeststrooier van stal hadden gehaald, 't Betrof meest het zaaien van kali. We dach ten, dat het nog vroeg zaaien van stikstof, vorig jaar bij enkele colle ga's toch teveel uitspoeling veroor zaakt. 't Is altijd niet even gemakke lijk alles goed te timen. Vele factoren spelen daarbij een rol. En de boer moet dat alles maar afwegen, 't Is zijn vak en de een heeft, nu eenmaal meer geluk dan de ander, dat was voor 1979 zo en dat zal in 1980 wel weer zo zijn! beetje goed verdeeld is blijven lig gen. Er is ook een aantal percelen met een vliegtuig gezaaid. Naast het praktische werk zoals vee- verzorging, onderhoud werktuigen en machines, gebouwen en andere voor komende werkzaamheden, zal er ter voorbereiding van de werkzaamheden voor de teelt van de gewassen in het a.s. groeiseizoen ook nog wat "denk werk" moeten worden verricht. De rassenkeuze moet gemaakt en het bemestingsplan moet weer worden vastgesteld. Grondonderzoek op de rijkdom aan voedingsstoffen en het stikstofgehalte van de grond kan een grote steun zijn voor de bepaling van de hoogte van kunstmestgift. Bedenk wel dat ook hier geldt "Overdaad schaadt", zowel voor het gewas als voor de "knip". We moeten streven naar gezonde stevig groeiende gewassen. Maar ook een stevig groeiend gewas kan door een onjuiste bemesting als het ware mishandeld worden. Voor de vlees- veehouders is een voorlichtingsbij eenkomst en een ekscursie naar een vleesveebedrijf gehouden. Circa 25 personen hadden hiervoor belang stelling. Besloten is een studieklubje voor de vleesveehouderij op Wal cheren te vormen. Gezien de bere keningen wordt er in ons gebied, waar de vleesveehouderij overwe gend extensief is, weinig aan ver diend. Bovendien zijn de vleesprij- zen niet erg hoog. Verwacht wordt dat de interventieregeling zal worden stopgezet. De bodem is dan uit de markt, met alle gevolgen van dien. Maar we moeten toch wat met het onscheurbare grasland, We willen u nog herinneren aan de jaarvergade ring van de vereniging voor bedrijfs voorlichting "Walcheren" op dins dag 29 januari a.s. Mogelijk dat u er nog wat kunt opsteken ter verbete ring van de bedrijfssituatie. De benutting van de arbeid zal hierbij centraal staan. Hebt u de aktualitei- ten no. 19 al doorgenomen? Mogelijk dat het daarin vermelde, aanleiding kan zijn nog wat meer mogelijkheden voor uw Tïedrijf nader te bekijken. Al met al zeker de moeite waard om er enige tijd aan te besteden. Wanneer we op THOLEN EN ST.PHILIPSLAND de eerste weken van f980 bezien zullen we maar ho pen dat het gezegde: Een goed begin is het halve werk, bewaarheid wordt. Immers december 1979 bracht ons heel veel regen, zodat met name de lichtere gronden sterk in struktuur achteruit gingen. Op veel plaatsen kwam piasvorming voor. Nu hebben we zo'n 14 dagen droog weer achter de rug met lichte tot matige vorst. Gelukkig is tot nu toe nog geen sneeuw gevallen, zodat de vorst be hoorlijk in de grond heeft kunnen dringen, hetgeen de struktuur ten goede komt. En al is het dan nog januari en weten we wel dat er nog van alles kan kon\en, toch is dit al een goede aanzet. Het bouwplan zullen de meesten van ons nu wel ongeveer gereed hebben. Onze voorlopige suikertoewijzing hebben we thuis gekregen, zodat we ons areaal daarop kunnen afstemmen. We zullen er maar van uitgaan dat minister Van der Stee z'n mouwen voor ons wil opstropen als er vanuit Brussel aan onze toewijzing wordt geknabbeld. We lazen in het Land bouwblad van vorige week dat 1,5 miljoen ton suiker geïmporteerd wordt uit de z.g. Lomélanden. Suiker die met grote kosten weer moet wor den geëxporteerd. Dat de kosten van deze ontwikkelingshulp niet afge wenteld mogen worden op de bie tentelers maar gedragen dienen te worden door de gehele bevolking, is toch een vanzelfsprekende zaak. Dit laatste zou door onze organisa ties best eens wat meer onder de aandacht van de burgers gebracht kunnen worden via diverse media. Als we in ons bouwplan de teelt van grove groentegewassen willen inpas sen, dan zullen we dat het beste kunnen doen in gezamenlijk ver band. En dan niet alleen het teelt- technische gedeelte, maar ook de af zetkanalen, zodat bij kontraktteelt de financiële afwerking zo veilig moge lijk is gesteld. Immers de ervaring met de knolselderij afgelopen jaar komt wel hard aan. Voor de uien kunnen we momenteel een goede prijs maken terwijl de aardappelprijs iets afbrokkelt. Maar toch nog vrij redelijk is. We hopen nu maar dat de goede uienprijs en lage pootgoedprijzen er niet toe zullen leiden dat er een flinke areaaluit breiding komt in 1980 want dan kan het weer wel eens goed fout zitten. We moeten dan uiteraard die zelf beheersing niet van de buurman verwachten, maar bij ons zelf zoe ken. Als U dit leest zult U zachtjes aan de kunstmeststrooier weer gereed heb ben staan voor het graszaad. We starten weer met een nieuwe oogst. Omdat we de vorige "praktijk" ver stek lieten gaan willen we U toch nog een goed 1980 in alle opzichten toe wensen. 'p vrijdag 11 januari j.l. is de vorst toch nog gekomen. In onze vorige bijdrage schreven we over voorbewerken van het op wintervoor geploegde land. Dagen lagen we reeds op de loer om vroeg in de morgen met de kultivator er op uit te trekken. Slechts één dag hebben we die kans gehad, want de volgende morgen was de grond zo hard als beton. Bij de huidige pk's en de grote kapaciteit kunnen we op een ekstra lange dag heel wat doen met de kultivator. Straks is het een gemak, dat al het land voor de fijne zaden en de kant- en kopvoren een voorbewerking hebben gehad. Is je zo'n hele dag uit je kabine naar die grote kluiten hebt zitten kijken, dan vraag je jezelf toch wel af wat we nu eigenlijk aan het doen zijn. Eerst proberen we zo netjes G mogelijk te ploegen en nu trekken we met de kultivator alles weer over de Jcop. Het doel hiervan is om in het voorjaar in één bewerking een prima egaal en uniform zaaibed te verkrij gen. Waarom investeren we nog in ploegen, waarom repareren we nog aan ploegen en waarom ploegen we nog? In een tijd van schaarste en duurte zijn dit vragen van groot be lang. Energiebesparing is niet alleen een modewoord maar tevens nood zaak. Met de huidige diepkultivators kunnen we de grond tot 70 cm diep losmaken, want vanwege de draina ge kunnen we beslist niet verder gaan. Doen we deze bewerking langs en dwars, dan laten we een stuk land achter waarop geen mens meer kan lopen, maar waarin het regenwater vlot wegzakt. In een later stadium wordt deze kluitenmassa weer op winterland geploegd en op dat mo ment zou eigenlijk onze mechanisa- tieklub die betreffende boer als gast spreker uit moeten nodigen. Moet dat nou of moet dat niet is een vraag welke in een studieklub thuishoort. ebleken is, dat we op voorbe werkt land minder aardappelopslag hebben dan op geploegd land. Het heeft nu 8 graden gevroren in ons gewest, maar dat wil toch wel zeggen, dat lang niet alle aardappelknollen in de grond bevroren zijn. Veelal ploegen we ruim 25 cm diep, dus zitten die ook ongeveer tot zo diep in de geploegde grond. De wat ouderen onder ons hebben nog het systeem van kuilbewaring gekend. Bij die methode werd een gronddek van 15 - 20 cm op de kuil gelegd en slechts zelden ging de vorst door dat dek en door de strolaag tot in de aardappe len. Dat wil zeggen, dat in het ploegland alle knollen welke dieper zitten dan 15 cm bij vorst nog veilig zitten. Het vriest niet iedere winter en dan zitten alle knollen veilig. Om de kans van aardappelopslag in te perken hebben we nog maar één wapen en dat is de krielkneuzer op de rooimachine. Benieuwd zijn we of er op de R.A.I. in deze iets te vinden is wat past bij onze wensen. nze keuze uit de verschillende bietenrassen hebben we weer ge maakt. Van sommige nieuwe rassen is de zaaizaad voorraad nog beperkt. Hoe vroeger besteld, hoe meer kans dus dat de bestelling wordt uitge voerd. Heel belangrijk in de rassen- keuze vinden we bepaald wel de ei genschap qua resistentie tegen schieters. Bij herhaling wordt ons geadviseerd deze tijdig en meermalig te kappen, maar dat is handwerk in een gewas bieten, wat men in de maanden juni en juli niet zo vlot meer doorloopt. Hoe minder schie ters daarom hoe liever en zeker is het van belang, dat we de wilde bieten weren. Een kontinue wilde bieten teelt in alle gewassen betekent een bedreiging van onze traditionele bietenteelt welke op den duur niet meer te verwezenlijken is. Een grote zekerheid in heel het bietengebeuren is toch wel de geweldige goede en uitgebreide voorlichting welke de suikerindustrie via diverse kanalen aan zijn telers geeft. Klantenservice van de hoogste orde mogen we het gerust noemen, want dat is het zeker wel. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7