IMieuws uit: Brussel Van der Stee bepleit tevergeefs ander zuivelbeleid D e Nederlandse minister Van der Stee heeft in Brussel deze week tevergeefs voor een andere zuivelpolitiek gepleit. Hij wilde veehouders die hun produktie verminderen daarvoor flink belonen. Tegelijk zou de ondernemr die het nog waagt zijn melkproduktie uit te breiden financieel zeer zwaar belast moeten worden. De minister sprak in dat verband van een melkheffing van bijvoorbeeld een kwartje per liter. T egenover deze aanpak ontwik kelde de Nederlandse bewindsman de volgende redenering." Wil je een hoge melkheffing invoeren en kleine bedrijven uitzonderen dan rijst de vraag naar het gemiddelde bedrijf. In Frankrijk ligt dat bij tien tot twaalf koeien, bij ons rond de 25 en in Groot-Brittannië tussen de 50 en de 60 koeien. Kortom: het gemid delde bedrijf bestaat in Europees verband niet. Over de uitzonderin gen worden wij het in Brussel dus ook nooit eens. De minister voegde daar nog aan toe dat hij en zijn col lega's maandag allemaal al wel van mening waren dat het voorstel om de melkheffing per 1 april van 0,5 naar 1,5% te brengen doorgang moet vin den. W anneer de ministers elkaar in februari hier weer trefffen liggen ook de nieuwste prijsvoorstellen van de Sombere voorspelling wereldvoedselproduktie Agrarisch Nederland op "Grüne Woche" Straf voor uitbreiders en beloning voor beëindigers •Jan VUerts/ Brussel Zijn aanbevelingen zijn afgeleid van studies en suggesties die Produkt- schap Zuivel en Landbouwschap vorig jaar al ventileerden. Wat de Nederlandse minister zijn collega's in Brussel nu presenteerde was ech ter veel strenger opgebouwd. Gedu rende driejaar zou in de veehouderij werkelijk iedere uitbreiding- ook die van een jonge ondernemer of een ander die toevallig net aan investe ren toe is - afgestraft moeten worden. Uitzonderingen zouden niet moge lijk zijn. Dit plan-Van der Stee is geënt op de gedachte dat je in een noodsituatie het minst kwade moet kiezen. Net als de landbouwcommissaris van de EG Gundelach gaat de Nederlandse mi nister ervan uit dat de Europese fondsen in 1981 zijn uitgeput. Tenzij nu maatregelen genomen worden, zo zegt 4e minister. Brussel heeft die overigens zoals gemeld voorgesteld. Voor de zuivel een melkheffing van 1,5% (nu 0,5%). Verder een super heffing ten laste van de melkfabrie ken van nog eens 3%. In Brussel bleek deze week dat de meeste ministers op basis van deze voorstellen wel verder willen overleg gen. Men denkt er dan aan om de kleine veehouder, bijvoorbeeld tot vijftien koeien, vrij te stellen van de heffing omdat die minder schuld heeft aan de overproduktie. Voor Neder land met zijn gemoderniseerde vee houderij pakken zulke maatregelen ongunstig uit. Lagere melkprijs Globaal zijn er drie mogelijkheden om de problemen in de zuivelsector aan te pakken. 1Verlaging van de Brusselse prijzen. 2. Verhoging van de melkheffing. 3. Het genoemde Nederlandse alter natieve plan. Het eerste is sociaal en maatschap pelijk onrealistisch. Het tweede ook omdat je met een zware melkheffing de melkproduktie eerst op wat lan gere termijn naar beneden zult drukken, aldus Van der Stee. "Ik heb daarom de afgelopen twee jaar samen met het Lanbouw-Eco- nomisch Instituut, Wageningen e.a. een andere oplossing gezocht. Het komt erop neer dat wij het markte venwicht willen herstellen, de finan ciële problemen van de Europese Gemeenschap verlichten en tegelijk ook de kleine veehouder bescher men. Daarbij gingen we ervan uit dat welke maatregelen je ook neemt de biologisch-technische vooruitgang alleen al de melkproduktie per jaar met 1 tot 2% opstuwt. Terwijl de afzet zich heeft gestabiliseerd". Minst kwade I edere liter melk die er nu nog bij komt, zo gaat de minister verder, kost de schatkist 40 cent. Zou je de boer die zijn produktie wil vermin deren of beëindigen per liter melk 20 cent gaan vergoeden dan bespaar je aldus nog 20 cent ook. Zo'n regeling is echter eenvoudig te ontduiken. Groepjes veehouders zouden hun afzet kunnen bundelen, zodat vier van de vijf minder gaan leveren en de ander meer. Om zulke bokkes- prongen te vermijden wil Van der Stee tegelijk een forse heffing opleg gen aan iedere veehouder die nog uitbreidt. Zo'n super-hoge heffjng van ongeveer ook weer 20 cent per liter melk moet zeer rigoureus en zonder uitzonderingen worden op gelegd. De zuivelfabrieken zouden het ganse plan het beste kunnen uit voeren. Minster Van der Stee: "Men zal zeg gen dat is contingentering. Overdre ven ordening, enz. Ik ben christen democraat en dus tegen onnodige overheidsbemoeing. Maar je moet altijd wel de juiste rangorde der din gen blijven zien. Mijn plan is het minst kwade. Het zou een jaar of drie strikt doorgevoerd moeten worden. Daarna is er weer evenwicht gescha pen en kun je er dus ook van afstap pen. Onze minister kreeg voor zijn betoog in deze richting vrijwel geen steun. Alleen het piepkleine Luxemburg wil die weg inslaan. Ook landbouwcom missaris Gundelach ziet er wel wat in. De andere ministers niet. Verloren vergadering. O esloten werd er tijdens het toch twee dagen durende beraad van deze week in Brussel niets. De bewind slieden zijn aldus bezig zichzelf in de problemen te werken. Er liggen im mers ai maanden uitgewerkte voor stellen om de uitgaven in de sector landbouw evenwichtiger te maken. Daar werd overigens wel enkele uren over gesproken. In dat verband veroordeelde minis ter Van der Stee en enkele anderen de voorziene verlagingen in de sector suikerbieten. Ook keerde hij zich in bijzonder krachtige termen tegen een beperking van de invoer van room boter uit Nieuw-Zeeland. "Dat land koop bij ons in de Europese Ge meenschap werkelijk van alles. Het kan alleen met boter en kaas betalen. Wij hebben gewoon niet het recht zo'n land buiten te sluiten. Op die manier zouden wij onze eigen wel vaart in West-Europa ook kapot kunnen maken". Ook een heffing op de invoer van vreemde oliën en vet ten, zoals nu door een reeks landen bepleit, ziet de Nederlandse minister niet als realistisch. Copa niet realistisch Europese Commissie ter tafel. De Europese federatie van boeren en tuinders COPA vraagt gemiddeld 7 tot 8% prijsverhoging. Onze minister noemde dat een weinig realistische benadering. Hij verwacht dat de Eu ropese Commissie voorstellen doet die tussen de 2 en de 4% liggen. Men voorziet in Brussel dat het Eu ropees Parlement niet over een nieu we begroting wil stemmen voordat zowel over de bezuinigingen als de nieuwe landbouwprijzen is beslist. Dan immers weet je pas wat de Ge meenschap in 1980 gaat kosten, zo redeneren de volkvertegenwoordi gers. Dat kan dus nog verschillende maanden duren. Intussen zitten we in Europees verband dan zonder begro ting. De afwachtende en achterdoch tige houding van het Parlement heeft overigens voor de agrariërs ook een keerzijde. Men dwingt de ministers aldus de komende maanden tot be sluitvorming over de prijzen. In een rapport dat is uitgebracht door de door President Carter ingestelde commissie die de wereldvoedselsitua tie nauwlettend in het oog houdt, komt men tot de slotsom dat een voedselkrisis in de komende 20 jaar een ernstiger bedreiging vormt voor de wereldvrede dan de huidige ener- giekrisis. De commissie, die 20 leden telt, waarschuwt dat het ondervoedings probleem geleidelijk erger wordt en dringt er bij de Amerikaanse rege ring op aan het percentage van het BNP dat wordt aangewend voor niet militaire hulp aan arme landen te verdrievoudigen. Deze hulp be draagt thans ongeveer 5 miljoen dollar per jaar. "Een van de 8 mensen op aarde heeft te lijden van ondervoeding", aldus de commissie, eraan toevoegend: "De meost potentiële kracht in de wereld van vandaag die tot een ex plosie kan leiden is de wens van arme mensen om een behoorlijke levens standaard te bereiken; een wens die niet kan worden ingewilligd. De boosheid, wanhoop en haat die hier van het gevolg zijn, vertegenwoordi gen een echte en hardnekkige be dreiging voor de internationale or de". De belangrijkste konklusies van de commissie zijn: De ondervoede mensen in de wereld bevinden zich in hoofd zaak op het Indiase subcontinent, in zuid-oost Azië en in Afrika ten zuiden van de Sahara; Hoewel de VS nog steeds de grootste hulpverlener is, geven 11 andere landen thans een hoger percentage van hun BNP uit aan de arme landen; Aangezien de VS de grootste voedselproducent -konsument en -exporteur ter wereld is, zal er waarschijnlijk zonder deelne ming van de VS geen belangrijke vooruitgang worden geboekt; De president, die de commissie in 1978 tot stand bracht, onder schrijft het rapport van harte. Volgens Carter is het voor de VS een gelegenheid zich in te zetten in de komende 20 jaar en te stre ven naar een verbetering van het wereldvoedselprobleem. (U.S. News World Report, 24-12-1979) Het agrarisch bedrijfsleven neemt wederom deel aan de "Grüne Woch", die van 25 januari tot en met 3 fe bruari a.s. te Berlijn wordt gehouden. Naast groeperingen die de onper soonlijke produktpropaganda verzor gen voor zuivel, pluimvee, eieren, vlees, aardappelen, groenten, fruit en siergewassen, zullen ook nog twaalf bedrijven uit de voedings- en genot middelenbranche hun produkten ten toonstellen. Voorts zal ook het Na tionaal Bureau voor Toerisme met een eigen presentatie aanwezig zijn. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6