Plastic folie in de vollegrondsgroenteteelt H et nieuwe seizoen is weer in zicht. Afhankelijk van het teeltplan zijn zelfs al een aantal werkzaamheden, gericht op het komende teeltjaar, uitgevoerd. Wij denken hierbij onder meer aan het zaaien van spinazie en vooral de opkweek van het plantmateriaai. Kortom, voornamelijk gewassen waarmee men vroeg van start moet om straks ook zo vroeg mogelijk aan de veiling te komen. M et behulp van plastic folie is het .mogelijk een aantal gewassen te ver vroegen. Globaal kan worden ge steld dat de vervroeging afhankelijk van gewas varieert van 7-15 dagen. Vooral in het voorjaar kan dit erg belangrijk zijn, daar dit meestal da gen zijn waarop de aanvoer nog schaars is. Hogere prijzen zijn hier van vaak het gevolg. Natuurlijk is het moeilijk voorspelbaar hoeveel ruimte de markt in een dergelijke periode biedt. Met het toenemend gebruik van folie zal de'schaarste af nemen en zelfs kunnen overslaan naar overvloed. B T D e meeste plastic wordt vlakvelds aangebracht op pas gezaaide en/of geplante groentegewassen. Zo wer den onder meer ervaringen opge daan met aardbeien, augurken, an dijvie, bospeen, Chinese kool, kool rabi, knolselderij, prei, peulen, ra dijs, rettich, spitskool, stamslabonen, ijsbergsla en winterwortelen. Stuk voor stuk gewassen welke zich mid dels een plastic foliebedekking laten vervroegen. Behoudens een enigs zins aangepaste ziekten- en onkruid bestrijding vragen de tijdelijk be dekten teelten geen aparte maatre gelen. Zowel tijdstip van zaaien en/of planten, zaad- en planthoe- veelheden, bemesting etc. kunnen gelijk zijn aan de normale, vroege teelt. E, H et aantal gewenste bedekkings- dagen vertoont bij de diverse gewas sen een grote variatie. Sommige ge wassen verdragen een bedekkings periode van slechts enkele weken, terwijl andere rustig 10 k 12 weken bedekt kunnen zijn. Aan de hand van proef- en praktijkervaringen is getracht in onderstaand schema voor diverse gewassen het meest optimale verwijderingsmoment te vermelden. Voor- en nadelen Om de vervroeging nog enigszins te vergroten, wordt hierbij de laatste jaren in toenemende mate gebruik gemaakt van plastic folie. Nog net vóór de plastic folie moet worden uitgespreid, willen wij trachten wat pro's en kontra's hieraangaande nader te omschrijven. Niet alles goud wat er blinkt Zover is het echter nog niet, doch moet wel steeds in de overwegingen meedoen. Overigens kan folie, in verband met vervroeging, ook een betere arbeids- spreiding geven, hetgeen het gebruik eveneens kan rechtvaardigen. Tegen de mogelijk hogere produk- tenprijzen en betere arbeidsspreiding staan ook nadelen. Plastic folie kost geld en komt voort uit olie, waardoor het ook steeds duurder zal worden. Bovendien vraagt het aanbrengen en verwijderen extra arbeid. Teelttechnisch is er bij een aantal gewassen goed mee te werken,waarbij de opbrengsten in het algemeen zeker niet voor het onbedekt laten behoe ven onder te doen. Om dit te bereiken dienen hiervoor weliswaar een aantal spelregels zorgvuldig in acht te wor den genomen. Plantenopkweek Beregening bij gebruik van folie kan noodzakelijk zijn. derd te worden, daar anders duide lijk verhoogde vorstrisiko's optreden. Veel meer moet de vlakveldsfoliebe- dekking gericht zijn op o.a.: - gelijkmatiger opkomst - snellere opkomst - hoger kiemingspercentage. Voor de tunnels wordt voornamelijk gesloten folie met een doorsnede van 0,1 mm gebruikt, terwijl dit voor de vlakveldsbedekking overwegend ge perforeerde 10 meter brede folie is. Gewasvervroeging door grondbedekking oepassing van plastic folie biedt goede mogelijkheden bij de opkweek van onder meer prei-, spruitkool- en knolselderijplanten. In de praktijk kunnen wij hierbij globaal twee me thoden onderscheiden: namelijk de opkweek onder plastic tunnels en onder vlakveldsfoliebedekking. Het gebruik van de tunnels is op diverse bedrijven in de plaats gekomen van de plattebak en biedt vrijwel dezelf de mogelijkheden. Extra voordelen hierbij zijn echter lagere investeringskosten en minder arbeidsbehoefte. De grotere windge voeligheid behoort evenwel tot een nadeel. De vlakveldsbedekking geeft bij de opkweek van het plantmate riaai weinig perspectieven tot ver vroeging. Zodra de plantjes boven de grond komen, dient de folie verwij- ij deze methode wordt voorna melijk gedacht aan aspergeteelt. Door begin maart de bedden af te dekken met plastic folie, komt de produktie vroeger op gang, hetgeen een hogere middenprijs doet opleve ren en een betere oogstspreiding kan geven. Het aanbrengen van de folie op de aspergebedden wordt overwegend door loonwerkers uitgevoerd. Mid dels daarvoor bestelde werktuigen is het mogelijk in één werkgang de chemische onkruidbestrijding uit te voeren en het plastic aan te brengen. De totale kosten hiervan zullen voor 1980 ongeveer 3.900,— per ha gaan bedragen. Langzamerhand een vrij groot bedrag, maar dit behoeft niet onoverkomelijk te zijn, mits de baten maar tegen de kosten opwegen. Voor dit laatste is het echter wel no dig dat voor dit doel alleen de hoog waardige aspergevelden worden uit verkoren. In deze zijn zeer geschikt de jonge, zwaar ontwikkelde gewas sen. Oude, zwakke en/of zieke velden vallen voor vervroeging middels plas tic folie zonder meer af. Gewasvervroeging middels gewasbedekking Zowel uit prijs- alsmede uit arbeids- technische overwegingen lijkt het steeds verstandig bij toepassing van plastic folie slechts een gedeelte van de vroege gewassen te bedekken. In oppervlakte is dit moeilijk exakt aan te geven en is e.e.a. mede afhankelijk van het gewas. Opgedane indrukken doen ons echter vermoeden dat 20 - 30% van de vroege gewassen al heel wat is. Praktische tips Opkweek van preiplanten onder plastictunnel. Voor vervroeging van peulen en stokbonen moet de folie deksgewijs worden aangebracht. I rvaringen van de afgelopen jaren hebben geleerd dat het te behalen re sultaat van diverse faktoren afhanke lijk is. Tekortkomingen op één of meerdere punten hiervan kunnen fa tale gevolgen hebben. Allereerst kan, ondanks het gebruik van folie, in het algemeen niet vroeger gezaaid of ge plant worden. Speciaal wordt hier bedoeld dat ook pas met de teelten van start kan worden gegaan zodra de grond eveneens werkelijk zaai- en/of plantklaar is. Werken in natte, koude grond geeft ook bij plastic problemen. De chemische onkruidbestrijding dient veelal voor het aanbrengen van de folie te worden uitgevoerd en moet als het ware voor de volle 100% sla gen. Bestrijding tijdens de bedek kingsperiode is nauwelijks mogelijk, waarbij het onkruid onder de folie eveneens zich snel kan ontwikkelen. Voor een goede onkruiddodende werking is het nodig te spuiten op een vochtige, enigszins gesloten grond. Onder droge onstandigheden dus even beregenen. In het algemeen kan bij gebruik van geperforeerde folie de normale dosering worden toegepast, terwijl voor gesloten folie de hoeveelheid middel dient te wor den gehalveerd. Overigens, ga in de ze voor toepassing de geldende voorschriften per gewas nauwkeurig na. Voor de ziekten- en/of plagen- bestrijding bestaan tijdens de be dekkingsperiode weinig mogelijkhe den. Veelal is dit ook niet nodig, maar dit geldt niet in alle gevallen. Bij de aardbeien kan onder meer wenselijk zijn zelfs voor de bedek king van botrytis-bestrijding uit te voeren. Op luisaantastingen zal steeds moeten worden gekontroleerd en bij eventuele aanwezigheid wor den bestreden. Hiervoor zal dan het plastic tijdelijk verwijderd moeten worden, hetgeen tijd kost, maar wat in dergelijke gevallen wel noodzake lijk is. Benut de wind om de folie goed te spreiden. Werk van de wind af, zodat de folie als het ware door de wind wordt gedragen. De folie mag niet te strak, doch niet te los worden aange bracht. Deze moet iets kunnen wap peren, waardoor de wind makkelijk kan ontsnappen. Bij voorkeur voor de vlakveldsfolie bedekking gebruik maken van de brede plastic banen (10 - 12 meter) met een perforatie van 3-5%. De folie aan weerszijden goed met grond vastleggen. Loswaaien begint vrijwel altijd aan de buitenzijde en kan door goede voorziening vooraf worden voorkomen. Verzamel het plastic na gebruik zorgvuldig en berg het op voor eventueel tweejarig ge bruik. Tijdens de bedekkingsperiode zijn enkele gewassen, zoals aarbeien, augurken en stamslabonen vorstge- voeliger. Beregening hierbij is beslist noodzakelijk. Verwijdering van de plastic folie Gewas Verwijderingstijdstip folie koolrabi zomerprei peulen radijs rettich spitskool stamslabonen ijsbergsla winterpeen bij de oogst ongeveer 10 mei eerste bloei bij de oogstx bij de oogst eerste koolvorming eerste bloei bij de oogst eind mei - begin juni aardbei andijvie augurk bospeen Chinese kool kropsla begin bloei bij de oogst eerste bloei ongeveer 10 mei eerste kropvorming eerste kropvorming. In tegenstelling tot de grote verschil len in aantal bedekkingsdagen per gewas, vertonen de eisen die moeten worden gesteld aan de weersom standigheden tijdens enkele dagen na het verwijderingsmoment veel meer overeenkomst. Het afgedekte gewas komt enigszins verzwakt on der de plastic folie uit en heeft dien tengevolge aanzienlijk minder weer stand. Natuurlijk zullen er wel enige afwijkingen bestaan tussen de ge wassen onderling ten aanzien van de gevoeligheid voor weersomstandig heden, maar voor alles blijft het noodzakelijk met de volgende pun ten rekening te houden. a. Verwijder de plastic folie bij donker of regenachtig weer. b. Bij eventueel aanhoudend zonnig weer verwijdering van de folie na zonsondergang uitvoeren. c. Bij sterke wind verwijdering van de plastic folie, indien mogelijk, 1 a 2 dagen uitstellen. d. Bij kans op nachtvorst te allen tijde het verwijderingsmoment uitstellen. Pas wanneer de komende dagen geen nachtvorst meer wordt ver wacht de folie verwijderen. e. Meteen na het verwijderen van de plastic folie verdient het in vrijwel alle gevallen aanbeveling het gewas te beregenen. De eerste keer licht beregenen in verband met verhoogde kans op legeren. ing. A.J. van Oijen, Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg. Veel belangstelling voor folie. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 39