Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1980 met nieuwe rassen Proeven zomertarwe van 2 velden In 't kort Nieuw snijmaisras Brutus op rassenlijst 1980 H et gewas zomertarwe werd in 1979 in het zuidwesten op 2.400 ha verbouwd. Er kon pas laat worden gezaaid, waardoor de oogstver- wachtingen matig waren. De tarwe groeide gezond op; pas laat traden bruine roest en afrijpingsziekten op. D e verschillen in korrelopbrengst tussen de teeltwijzen waren in beide proeven erg klein. Granen Erwten Vlas Grassen Maïs Voederbieten Knollen Aardappelen Suikerbieten Vervolg van pag. 4 bevorderen, terwijl een stikstofgift na Feeksstadium 8 a 9 (zie voetnoot) te laat werkzaam is om de aarvor ming te beïnvloeden. Tijdens de bloei is de watervoorziening van het gewas zeer belangrijk. Wat dit laatste betreft, moet de tar- weplant een goed ontwikkeld wor telstelsel hebben en hiefbij is een goede kultuurgrond van de bodem primair vereist. Voetnoot. Wintertarwe F eekes- s tadium 7 tweede stengelknoop zicht baar; F-s 8 laatste blad juist zicht baar; F-s 9 tongetje laatste blad juist zichtbaar. Geraadpleegde literatuur. Het pro- duktieproces bij wintertarwe dr. ir. J.H.J. Spiertz; Bodemaangelegenhe den bij de teelt van wintertarwe. Uit themadag wintertarwe P.A.G.V. 1978. Onderzoek in laboratoria, op proef velden, in praktijkpercelen en bij tar- westudieklubs gaat hand in hand: dit is de tarweteelt ten goede gekomen. De mogelijkheden die er zijn om de grond voor de teelt van gewassen en grasland te verbeteren, verdienen een hoge prio riteit. Het gaat hierbij om verbeteringen die in de toekomst voor de boer bij de plantenteelt elk jaar hun profijt opleveren. Dit klemt temeer omdat veel boeren van mening zijn dat zij te weinig grond hebben, waarbij men veelal, slechte grond te veel en goede grond te weinig heeft. Bij de optimalisering van de plantenteelt moet de aandacht niet alleen worden gericht op de bovengrondse plantendelen maar eveneens op de ondergrondse plantendelen. Bij wintertarwe is de teelttechniek de laatste 5 a 10 jaar op de helling gekomen en mede dankzij het verrichte kweekwerk is hier met betrekking tot de korrelopbrengst al veel bereikt. In 1978, met hoge gewasopbrengsten, is in ons land bij winter tarwe al op enkele praktijkpercelen een korrelopbrengsten van 10 ton per ha gehaald. Tot slot kan worden gesteld dat bij bodemverbetering, waar nodig, en een gerichte gewasverzorging (hoger aantal korrels per aar) er bij wintertarwe een verdere stijging van het op brengstniveau zeker in zit. De Commissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen deelt het volgende mede. 1. De volgende rassen zullen voor het eerst in de Beschrijvende Ras senlijst worden opgenomen en be schreven in de aangegeven rubrie ken. N. Tundra wintertarwe; N. Tumult wintertarwe; N. Igri wintergerst; T. Capri wintergerst; N. Bandelier win terrogge; N. Havila zomergerst - K: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam; N. Dula haver - K: De Samenwer kende Graankweekbedrijven Wier- sum-Zelder, Groningen. T. Perona haver - K: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam. N. Cebeco 102 (voorlopige aandui ding) ronde groene erwt - K: Cebe co-Handelsraad, Rotterdam; UB. Primo schokkererwt - K: Cebeco- Handelsraad, Rotterdam. N. Belinka vezelvlas - K: Cebeco- Handelsraad, Rotterdam. N. Preference Engels raaigras voor grasland - K: Zwaan en de Wiljes' Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Scheemda; N. Meitra Engels raai gras voor grasland - K: Rijksstation voor Plantenveredeling, Merelbeke, België, V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.); N. Inca gekruist raaigras - K: J. Joordens' Zaadhan del B.V., Kessel (L). N. Merwester Westerwolds raaigras - K: Rijkssta tion voor Plantenveredeling, Merel beke, België, V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V.. Kapelle (Zld.). N. Goliath ti- mothee voor grasland - K: Mom- mersteeg International B.V., Vlij men; N. Barmidi timothee voor gras land - K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.); N. Melora timot hee voor grasland - K; Zwaan en de Wiljes' Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Scheemda; T. Mirage timothee voor grasland - K: Van Engelen Za den B.V.. Vlijmen; N. Entensa veld- beemdgras voor grasland en grasvel den - K: Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen. I: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam; N. Score Engels raaigras voor gazons - KZwaan en de Wiljes' Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Scheemda; N. Barvanti timothee voor grasvelden - K: Barenbrug Hol land B.V., Oosterhout (Gld.); N. Waldina hardzwenkgras - K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.). N. Brutus snijmais - K; Union des Cooperatives Agricoles de Céréales pour la Production et l'Amélioration des Semences, Verneuil l'Etang, Frankrijk en Nickerson Plant Bree ders (Netherlands) B.V., Voorburg; V: Cebeco-Handelsraad, Rotter dam; N. Dorina snijmais - K: Pio neer Hi-Bred International Inc., Des Moines, Iowa, U.S.A., V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ/ van der Have B.V., Kapelle (Zld.). N. Monored voederbiet - K: Zwaan en de Wiljes' Zaadteelt en Zaadhan del B.V., Scheemda; N. Monorosa voederbiet - K: J. Joordens' Zaad handel B.V., Kessel (L.). N. Vedette stoppelknol - K: Zwaan en de Wiljes' Zaadteelt en Zaadhan del B.V., Scheemda. N. Hertha aardappel - K: J.P. en P.R. Dijkhuis, Warfhuizen, V: Agrico, Emmeloord; T. Cleopatra aardappel - K: de ZPC, Leeuwarden; T. Arjan aardappel - K: Muro, Assen, V: Pootaardappel Kombinatie Neder land B.V., Nieuwolda; T. Pruceres aardappel - K: Kweekbedrijf Prum- mel, Tweede Exloërmond, V: Agri co, Emmeloord; UB. Sirco aardappel - K: Dr. RJ. Mansholt's Verede- lingsbedrijf B.V., Ulrum, V; Agrico, Emmeloord; U. Olinda aardappel - K: H. Bierma, Holwerd, V: de ZPC, Leeuwarden. N. Arigomono suikerbiet - K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. van der Have B.V., Kapelle (Zld.); N. Primahill suikerbiet - K: Hil- leshög Aktiebolag, 261 23 Landskro- na, Zweden, V: B.V. Hollandsch- Zweedsche Zaadmij., Amsterdam. N. Mavigo suikerbiet - K: A/S de Danske Sukkerfabrikker, Kopenha gen, Denemarken, V; B.V. Land bouwbureau Wiersum, Groningen. 2. De gras- en klaverzaadmengsels. In het hoofdstuk Blijvend Grasland In de rassenlijst 1980 werd het snij maisras Brutus opgenomen. Brutus is een kweekprodukt van Ucopac; een samenwerkingsverband van vijf gro te Franse coöperaties en Nickerson Plant Breeders. Cebeco-Handelsraad heeft de verte genwoordiging van het ras voor Ne derland. Brutus is ingedeeld in de groep snij- maïsrassen voor vroege en midden- vroege oogst. De raseigenschappen van Brutus zijn bijzonder gunstig voor verbouw in ons klimaat. In de Rassenlijst 1980 staat Brutus vermeld met zeer goede cijfers voor koudetolerantie, stevigheid en zie- kresistentie. Deze eigenschappen zijn gecombineerd met een hoge drogestofopbrengst. Brutus is een oogstzekere maïs met geringe kans op kuilverliezen. Gezien het Jcleine rassensortiment, is Brutus zeker een aanwinst te noemen voor de Nederlandse landbouw. Er is op beperkte schaal zaaizaad beschikbaar voor inzaai in 1980. en kunstweiden is het mengsel BG4 (36% Engels raaigras t.w., 36% Engels raaigras l.h.t. en 28% timothee h.t.) voor het eerst opgenomen. De samenstelling van de overige mengsels is niet gewijzigd. De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouw gewassen: Prof.Dr.Ir. J. Sneep, voor zitter; Dr.Ir. D.E. van der Zaag, lid; Ir. W. Scheijgrond, sekretaris. Consulentschappen voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij in het Zuidwestelijk kleigebied; Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Volle- grond te Lelystad; Rijksinstituut voor het rassenonderzoek van cultuurgewassen te Wageningen; Proefboerderijen "Rusthoeve" en "Westmaas". De twee proefvelden in het zuidwesten werden op 11, resp. 12 april gezaaid. In beide proeven werden drie teeltwijzen toegepast, t.w. I n ui normale stikstofbemesting; verhoogde stikstofbemesting (normaal 20 kg N/ha); verhoogde stikstofbemesting bespuiting tegen afrijpingsziek ten. RASBESCHRIJVING Melchior: Geeft zeer goede opbrengsten. Bij zaaien is een ruime hoeveelheid zaad gewenst. Stoelt matig uit en heeft stevig stro. Rijpt laat. Is iets vatbaar voor gele roest, vrij weinig vatbaar voor meeldauw en afrijpingsziekten en weinig vatbaar voor bruine roest. Bastion: Geeft goede opbrengsten. Heeft een goede uitstoeling en stevig veerkrachtig stro. Rijpt vroeg. Is no gal vatbaar voor gele roest en sterk vatbaar voor afrijpingsziekten, iets vatbaar voor meeldauw en bruine roest. Adonis: Geeft goede opbrengsten. Stoelt matig uit en heeft vrij stevig goed veerkrachtig stro. Rijpt vroeg. Is weinig vatbaar voor gele roest en vrij weinig voor meeldauw en afrij pingsziekten, is nogal vatbaar voor bruine roest. Sicco: Heeft zeer hoge opbrengsten gegeven. Stoelt sterk uit. Is gevoelig voor zeer vroege legering. Rijpt vroeg en is goed geschikt voor broodbereiding. Is weinig vatbaar voor meeldauw, bruine roest en af rijpingsziekten, is iets vatbaar voor gele roest. Is gevoelig voor Dosanex en Dicuran. Tabel 1. Opbrengst in verhoudingsgetallen van zomertarwe 1979 Coli jnsplaat Lepelstraat Gen Gem. I II III I II III zw zuidwesten 1979 1972/1979 Melchior 102 99 104 90 93 96 97 104 Bastion 91 -87 95 99 100 101 90 101 Adonis 98 96 102 99 105 108 101 101 Sicco 108 103 105 101 103 106 104 104 Gemiddeld 101 97 102 98 100 102 Gemiddeld 100=48.7'kg/are 100=54.4 kg are 10C l 51 5 kg/arej Tabel 2. Enkele raseigenschappen volgens 55e Rassenlijst 1980') Ras laat zaaien stevig-' heid stro vroeg rijpheid resistentie teg en gele bruine afri jpings Melchior 6 7r 5 6/5 8 65 Bastion 6 7J 8 5/4 6 s Adoni s 7 7 8s 8 6 5c 65 Sicco 6 5 7 6/6 7 8 1Hoe hoger het cijfer, hoe gunstiger uit landbouwkundig oogpunt. 2) Eerste cijfer berust op veldwaarnemingen; het tweede geeft het risiko aan van mogelijke uitbreiding van het betreffende fysio.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 29