55e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1980 De Vollegrondsgroenterassenlijst voor 1980 is verschenen! 13 e 55e editie van de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen is thans verkrijgbaar. Van deze belangrijke gids voor de boer werden de laatste jaren bijna 18.000 exemplaren verkocht. 55e Beschrijvende Rassenlijst Landbouwgewassen 1980 A llereerst een groot aantal, maar ook een grote verscheidenheid van rassen. In totaal zijn 424 rassen van granen, aardappels, suikerbieten, peulvruchten. handelsgewassen, grassen (zowel voor grasland als voor grasvelden), voeder- en groenbe- mestingsgewassen in de Rassenlijst beschreven. Een grote verscheiden heid is noodzakelijk om onder ver schillende omstandigheden en voor verschillende doeleinden het meest- geschikte ras te kunnen keizen. H et rassensortiment werd aange past op grond van uitgebreid onder zoek, aangevuld met praktische er varingen. 37 rassen werden voor het eerst in de Beschrijvende Rassenlijst opgenomen. Het zijn rassen van wintertarwe, wintergerst, winterrog ge, zomergerst, haver, erwten, vezel vlas, Engels raaigras, gekruist raai- gras, Westerwolds raaigras, timo- thee, veldbeemdgras, hardzwenkgras, snijmais, voederbieten, stoppelknol len, aardappels en suikerbieten. D e 55e Rassenlijst is tegen voor uitbetaling verkrijgbaar bij B.V. Lei- ter-Nypels, Postbus 831, 6200 AV Maastricht, gironummer 1037754. De prijs is 8,25 per stuk. Voor bestellingen van meer dan 5 exem plaren gelden gereduceerde prijzen. Bij jaarlijkse bestelling van de Ras senlijst kan men op aanvraag gratis de Rassenberichten ontvangen, die voor verschillende gewassen regel matig door het Rijksinstituut voor het Rassenonderzoek van Cultuur gewassen (RIVRO), Postbus 32,6700- AA Wageningen worden uitgegeven. Het verdient aanbeveling de Ras senlijst vroegtijdig te bestellen, de laatste jaren was zij al vrij snel geheel uitverkocht. D, 29" RASSENLIJST 1980 voor groentegewassen m Dat rassenkeuze een grote rol speelt in de bedrijfsvoering in de landbouw is door de jaren heen duidelijk gebleken. Rasverschillen in produktiviteit, resis tentie tegen ziekten, wintervastheid, kwaliteit, stevigheid, gevoeligheid voor schot, doorwas enz. kunnen van grote invloed zijn op de resultaten. De nieuwe Rassenlijst telt ten opzichte van de vorige een groot aantal wijzi gingen en is bijgewerkt tot en met de onderzoeksresultaten van 1979. Vooral omdat sinds de invoering van de gemeenschappelijke rassenlijst van de EEG in principe ruim 2000 rassen in ons land in het verkeer kunnen worden gebracht is. om een verantwoorde keuze te kunnen maken, de nieuwste Ras senlijst onmisbaar. 72 ®t$mm 184 m Suikerbieten en Wat biedt de Rassenlijst u? Er is eigenlijk geen ras dat onder alle omstandigheden in alle eigenschap pen uitblinkt. Het kiezen van een ras is vaak het zoeken naar een compro mis. Voor een betere vergelijking zijn de rassen van een gewas vaak verdeeld in groepen, bijvoorbeeld naar de ge schiktheid ■•oor verschillende grond soorten (tarwe, gerst, haver), naar de mate van wintervastheid (wintertar we), naar de jnogelijkheid van ge bruik of bestemming (gerst, aardap pels), naar gehalte (winterkoolzaad), naar het tijdstip van doorschieeten (diverse grassen). Grassen worden onderscheiden naar hun geschikthied voor de inzaai van grasland (blijvend grasland en kunstweiden) of naar grasvelden (gazons, sportvelden, recreatieterei- nen.). Naast een veelzijdig rassensortiment wordt er zowel voor grasland als voor grasvelden een breed spectrum van uitgebalanceerde mengsels vermeld en worden o.a. gegevens verstrekt over de aanleg en het onderhoud van grasland en grasvelden. De rassen zijn ingedeeld in rubrieken A, B, O, N, T en UB, die ieder een eigen betekenis hebben. Binnen de rubrieken worden de ras sen vermeld in volgorde van aanbe- velendswaardigheid. In de rasbe schrijvingen wordt veel informatie verstrekt, gericht op het gebruik in de praktijk. In verband met de belangrijke ver bouw van groentegewassen op land bouwbedrijven zijn ook de gewassen spruitkool en uien opgenomen. Naast de beschreven, aanbevolen rassen is er een lijst van onbeschre ven rassen opgenomen. Ook de on beschreven rassen mogen in het ver keer komen. Aan vrijwel alle hoofdstukken zijn tabellen toegevoegd, waarin de be langrijkste eigenschappen van de rassen vergelijkenderwijze in cijfers of verhoudingsgetallen zijn aange geven. Uit deze tabellen is snel af te lezen hoe de rassen zich onderling verhouden. De gegevens in deze ta bellen vormen de basis voor de ras- beschrijvingen. Ook verstrekt de Rassenlijst gegevens over zaaizaad- hoeveelheden, stikstofbemesting, groenbemesting enz. Een belangrijk onderdeel vormt het hoofdstuk Rassenstatistiek, dat voornamelijk berust op schattingen van de Consulentschappen van de Provinciale Directies voor de Be drijfsontwikkeling. De statistieken geven de verbreiding van de rassen in 1979 in de verschillende landbouwge bieden weer. Uit de meerjarige over zichten kan men het verloop van de rassen en de ontwikkeling van het sortiment aflezen. opgenomen, zoals broccoli, courget te, en knolvenkel. De tabel met de arealen van de verschillende groen tegewassen is aangevuld met cijfers over de produktiewaarde van de ge wassen. Verder is bij de tabellen waarin de raseigenschappen staan vermeld, aangegeven in welk(e) jaar of jaren het onderzoek heeft plaatsgevonden. Natuurlijk bevat ook deze rassenlijst weer per gewas een overzicht van het aanbevelens waardige rassenassortiment, inge deeld naar de daarvoor gehanteerde rubrieken (A, B, O en N). Van ver schillende gewassen heeft het aan bevelenswaardige assortiment gron dige wijzigingen ondergaan. De ras beschrijvingen en tabellen worden voorafgegaan door algemene infor- natie over de betekenis van de teelt, verdeling in teeltwijzen en/of groe pen (bijvoorbeeld naar vorm of kleur), .ziekten en plagen die in het bijzonder voor de rassenkeuze van betekenis zijn. Van de nieuwere en minder bekende gewassen wordt in bepaalde gevallen ook enige teeltin formatie gegeven. Overigens kan daarbij ook de Teelt- en zaaikalen- der achter in het boek goede diensten bewijzen. De rassenlijst geeft jaarlijks de bun deling van alle belangrijke informa tie over het rassenassortiment. Zij stoelt op het rassenonderzoek van RIVRO en PAGV, waarbij de ge wascommissies net vertegenwoordi gers van de betrokken instituten, de telers, de kweekbedrijven en de in dustrie een belangrijke rol spelen. Daarnaast zijn gegevens over het ge drag van de rassen in de praktijk van betekenis bij de sanenstelling van het boek. Aan de telers, de handel en industrie, maar ook de tuinbouw scholen kan worden aanbevolen om jaarlijks de rassenlijst aan te schaf fen. De prijs is de laatste jaren gelijk gebleven en behoeft daarbij geen be lemmering te zijn 12,— bij afna me van meer dan vijf exemplaren gel den gereduceerde prijzen). De rassenlijst is te bestellen bij B.V. Drukkerij en Uitgeverij Leiter-Ny- pels, Postbus 831, 6200 AV Maas tricht. Wat is veranderd? De opnamen zijn in het algemeen ge baseerd op een verbetering van het bestaande sortiment. Een verbetering kan tot uiting komen in een hogere opbrengst, maar ook bijvoorbeeld in een grotere resistentie tegen bepaal de ziekten, een grotere wintervast heid, een betere kwaliteit, of grotere persistentie. Ook andere factoren spelen een rol, zoals verbreding van het sortiment in verband met de noodzakelijke rassenspreiding en EEG-maatregelen ten aanzien van interventieprijzen. 27 Fassen van verschillende gewassen zijn van de Beschrijvende Rassenlijst overgebracht naar de lijst van onbe schreven rassen of geheel afgevoerd. Van een^ aantal rassen is op grond van de nieuwste gegevens de rubri cering en/of de beschrijving gewij zigd; de volgorde van de rassen is bij verschillende gewassen anders ge worden. In de opbrengst- en eigen- schappentabellen zijn de gegevens betreffende de rassen waar nodig aangepast. Naast de wijzigingen die de rassen betreffen zijn er ook wijzigingen van algemene aard, bijvoorbeeld: Bij wintertarwe is de indeling naar wintervastheid gewijzigd. Er is voor het eerst een mengras in de Rassen lijst opgenomen. In het hoofdstuk Blijvend grasland en kunstweiden is het nieuwe meng sel BG 4 opgenomen. Het gewas ge kruist raaigras is voor het eerst in de Rassenlijst vermeld. In het Overzicht van voedergewassen verbouwd als hoofdgewas zijn voorliet eerst gege vens van duivebonen opgenomen. Bij suikerbieten worden thans naar het tijdstip van levering drie groepen onderscheiden. Hoe komt u er aan? t 'e 29e Rassenlijst voor Groentegewassen en wel het deel over Volle- grondsgroenten is verschenen. De Commissie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Groentegewas sen (CRG) te Wageningen heeft namelijk besloten om in het vervolg het deel over Vollegrondsgroentegewassen vroeger te laten verschijnen. In plaats van aan het begin van het jaar zal gestreefd wórden naar uitgave in novem ber/december van het voorafgaande jaar. Op deze wijze wordt tegemoet gekomen aan de wens van voorlichtingsdienst en bedrijfsleven, zoals bleek uit een enquête, die vorig jaar werd gehouden. De rassenlijst is op verschillende plaatsen gewijzigd en aangevuld. Vermeldenswaard is dat dit jaar ook enkele nieuwe groentegewassen zijn Het verheugt ons U traditiegetrouw weer een rassennummer aan te kunnen bieden. Wij hopen dat de |j informatie U een steun kan zijn bij de beslissingen die t.a.v. de gewassenkeuze en de te telen rassen moeten worden genomen. Bewaart U dit nummer; het kan U in de nabije toekomst nog goed van pas komen. Dank aan allen die aan de totstandkoming van dit rassennummer hebben meegewerkt! DE REDAKTIE. i - \jfV 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 26