VOOR ml VROIIW RJ.ZUID Méridon: een boeiende ervaring Mijn kind moet naar de BLO.... (of naar het BuO?) W e zijn er nog niet, want tot nu toe heb ik drie schooltypen niet ge noemd, speciale scholen die vrij vaak voorkomen. Dat zijn de l.o.m.-scho- len, de m.l.k.-scholen en de z.m.l.k.- scholen. Dit zijn schooltypen die W ie dus hoort "dat kind zit op de blo", weet eigenlijk niets. Want blo dat bestaat niet meer. We kennen allerlei typen van buitengewoon on derwijs, de BuO-scholen of speciale scholen en "dat kind" kan dus op een van deze schooltypen zitten. De bes D e Fransman (de Fransvróuw uiteraard ook!) hecht grote waarde aan verse produkten vanwege de kwaliteit. De veelal aanmerkelijk hogere prijs vormt geen beletsel. Vermeld zij dat Fransen niet prijs bewust zijn, doch wel kwaliteitsbe wust: op eten wordt niet bezuinigd, van daar dat de margarinekonsump- tie een fraktie is van de Nederlandse! De dinsdag stond in het teken van de jonge agrariërs. Een vertegenwoor diger van het C.N.J.A. een jonge boerenorganisatie met 80.000 le den, verstrekte ons de nodige infor matie. Enkele zaken die genoemd D, Politieke Scholing voor Vrouwen D REDAKTIE: KEES SCHIPPER Kursus: Landbouw in Frankrijk P.J.Z. Provinciaal onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond \4 van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- IJL bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. I ntussen is er echter wel een en an der veranderd. We zijn gaan ont dekken dat er erg veel verschillende scholen voor buitengewoon (of spe ciaal) onderwijs bestaan. Er zijn kin deren die niet goed kunnen horen en/of die erg slecht praten. Deze kinderen hebben een normaal ver stand, maar op de gewone lagere school zouden ze erg veel missen omdat ze lang niet alles verstaan. En zo is er gekomen de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. Kinderen kunnen blind geboren worden, of zo slecht zien dat ze niet naar een gewone school kun nen. Voor hen is er een school voor blinde kinderen. Er zijn kinderen die best heel wat kunnen leren op school, als ze maar niet lichamelijk gehan dicapt zouden zijn. Daardoor heb ben ze veel fysiotherapie nodig en vaak ook speciale hulpmiddelen. Voor deze kinderen zijn er mytyl scholen en als de kinderen daarbij ook geestelijk gehandicapt zijn, ook tyltylscholen. Verder bestaan er scholen voor ziekelijke kinderen en voor kinderen die aan toevallen lij den. Er zijn ook scholen voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok-school). Dit zijn dus allemaal b.l.o.-schooltypen, hoewel we tegen woordig spreken over Buo-scholen of speciale scholen. door hun afkorting onbekend lijken. De l.o.m.-scholen hebben plaats voor kinderen met leermoeilijkhe den. Vooral problemen op het ge bied van taal en rekenen staan voor op, maar vaak hebben de kinderen op deze scholen moeilijkheden met hun fijne motoriek, de fijnere bewe gingen. Omdat juist deze kinderen vaak voor dom, lui en onhandig aangezien worden op de gewone school, hebben zij al heel wat te ver werken gehad voor zij op dit speciale schooltype geplaatst worden. Daar om hebben zij soms opvoedings moeilijkheden (gegeven). De m.l.k.-school is voor moeilijk le rende kinderen. Dit is een groep kinderen die te langzaam is voor de gewone school en die geen duidelijke handicap heeft waaruit dat trage tempo te verklaren valt. Als het kind bijvoorbeeld niet ziet of niet goed hoort, dan is te verklaren dat het niet mee kan op de gewone school. De z.m.l.k.-school tenslotte is voor de kinderen met een lage intelligentie, die soms zelfs niet zullen kunnen le ren lezen of schrijven. Het onderwijs op die school is veel meer op "op voeden tot zelfstandigheid" gericht dan op echt feiten lerën. te reaktie is dan ook naar mijn idee: "o ja, wat voor soort school is dat, wat leren ze er, heeft 't kind het er naar zijn of haar zin, is het er geluk kiger dan op de gewone lagere school?" Want daarom zijn al deze verschil lende schooltypen ontstaan: door de handicap van het kind voelde het zich tussen de vlot lerende kinderen erg ongelukkig en minderwaardig. Over de vraag of het juister is vele verschillende speciale scholen op te richten in plaats van het gewone la ger onderwijs met meer speciale leerkrachten uit te rusten, daarover zou weer een ander artikel te schrij ven zijn. Anke de Jonge e meeste gezinnen bestaan uit gewone mensen met gewone kinderen die naar de kleuterschool en de lagere school in het dorp of de stad gaan. De kinderen zijn misschien vlug van begrip of ze doen het wat kalmer aan, misschien zitten ze wel eens 7 jaar op de lagere school in plaats van 6, maar allemaal komen ze er best door. Maar, er is een groep kinderen - u kent er vast wel in de buurt - die niet naar een gewone lagere school kunnen of die eraf moeten, die zijn aangewezen op het buitengewoon onderwijs of het speciaal onderwijs. Vroeger was er vaak in de buurt maar aén school voor buitengewoon onderwijs te vinden, waar de jongen of het meisje naar toe kon gaan als het op de gewone lagere school niet lukte. Dat was dus de buitengewoon lager onderwijsschool, ofwel de blo. En zo gebeurde het dat de blo-school een bepaalde bijbetekenis voor ons ging krijgen. Als je hoorde dat een kind naar de blo-school moest (en dan meestal ver weg van de vertrouwde school in de buurt) dan stond vast dat het wel een erg dom kind moest zijn. En misschien ook wel een beetje gek, want het is toch heel wat om je kind zó ver weg naar een school in de stad te doen. e provinciale werkgroep, waarin vertegenwoordsters van acht vrouwen organisaties in Zeeland samenwerken organiseert voor de zevende keer in de maanden februari en maart een kursus "politieke scholing" voor vrouwen. Zoals in de voorafgaande jaren het geval was bestaat een dergelijke kursus uit 4 forumavonden, waarbij de diskussie tussen inleid(st)ers en kursisten een wezenlijk onderdeel is. De discussies worden voorafgegaan door vier korte inleidingen van vier politici, afkomstig uit verschillende politieke partijen, die volgens een bepaald rouleringsschema worden uitgenodigd. De kursus wordt bij voldoende deelname in de volgende plaatsen gehouden: Goes "De Prins van Oranje" op donderdag, 7 februari - 21 februari - 6 maart en 20 maart. Axel"De Halle" op dinsdag, 12 februari - 26 februari - 11 maart - 25 maart. Zierikzee "Huis van Nassau" op donderdag, 14 februari - 29 februari - 13 maart - 27 maart. Middelburg "Concert- en Gehoorzaal" op dinsdag, 19 februari - 4 maart - 18 maart - 1 april. De volgende onderwerpen zullen aan de hand van een aantal diskussievragen worden behandeld: 1Energie en Milieu 2. Onderwijs 3. Herverdeling van Arbeid 4. Samenlevingsvormen. De kursisten krijgen de diskussievragen met de daarbij behorende toelichting voor de eerste les uitgereikt. Het kursusgeld bedraagt 20,— inklusief het lesmateriaal. Opgave: vóór 1 februari bij het sekretariaat van de werkgroep: Mejuffrouw A. van der Leeden, Grote Markt 28,4461 AJ Goes - tel. 01100-21010. Iedere vrouw is welkom op deze kursus, het lidmaatschap van een vrouwenor ganisatie is dus niet vereist! O, p de eerste december van het vorige jaar arriveerde de bus met deelnemers op het Chateau de Méridon, vlakbij Parijs. Alvorens de plunjezakken naar de kamers te brengen hebben we onmiddellijk onze eerste echte Franse maaltijd genuttigd.(We werden trouwens de hele week uitstekend verzorgd!) 's Avonds werd er verder kennis gemaakt en werd het programma doorgesproken met onze begeleider Ton ter Horst van Delden. 's Maandags bezochten we de markt te Versailles, met vnl. verse groenten, fruit, vlees, zeer vele, hier niet verhandelde, soorten vis en ook veel schelpdieren. In de middag wordt er een bezoek gebracht aan een schapenproefbedrijf te Rambeuillet. In 1786 waren enkele honderden, Merino-schapen te voet uit Spanje hierheen gehaald, vnl. voor de wolproduktie. Tegenwoordig is echter, mede door de opgang van synthetische vezels, de vleesproduktie van het meeste belang. De zondagmor gen brachten we een bezoek aan de buurman, de heer Claerhout, van oorsprong een Belg. Hij runt in z'n eentje een akkerbouwbedrijf van 135 ha; alleen 's zomers een stagiaire voor het graantransport. Bouwplan: koolzaadtarwe en klaver, beide voor de zaadteelt. Het bedrijf lag er voor Franse begrippen keurig bij. Bijzonderheid was dat Claerhout nagenoeg alle meststoffen in vloeibare vorm aanwendde. Hiervoor had hij op z'n erf een spoorweg-wagon-tank ge plaatst. De maandag werd gebruikt voor bezoeken aan de familie Schaefer (afkomstig uit Nederland) en een Frans melkveebedrijf met ca. 350 melkkoei en. Beide bedrijven beschikken over een eigen winkel. werden: 1. de G.A.E.C. - dit houdt in, dat een gedeeltelijke of gehele samenwerking tussen enkele of meer boeren (ook vader en zoon), door de wet wordt gestimuleerd d.m.v. aan moedigingspremies. 2. de G.F.A. - dit beoogt het vormen van een soort vennootschap met broers en zusters vnl. met betrekking tot de grond. Ook derden kunnen aandelen in de grond krijgen. De opvolger kan t.z.t. de grond kopen, en daardoor zijn fi nancieringslasten wat spreiden. 3. Goedkope lening. Hiervan kan ge bruik gemaakt worden tot 5 jaar na vestiging, voor financiering van ma chines en gebouwen. De duur is maximaal 15 jaar, en de rente be draagt 4%. 's Middags wordt het "optrekje" van o.a. Lodewijk XIV te Versailles op een snel bezoek vergast. 's Avonds Parijs De volgende dag een ontmoeting met iemand van de Mouvement Ru rale de Jeunesas Crétienne, een jon ge boeren beweging, van wie de ideeën verwantschap vertonen met het N.A.J.K. en de werkgroep beter zuivelbeleid Deze groepering heeft zo'n 10.000 aanhangers. Volgens Giscard d'Estaing is landbouw de olie van Frankrijk, wat inhoudt dat de produktiviteit enorm omhoog kan en moet. Met name de M.R.J.C. is bevreesd voor een ontwikkeling, waarbij de "agri-business" op de stoel'van de boer gaat zitten: enigs zins te vergelijken met BP-Hendrix. Na de maaltijd brengen we een be zoek aan het akkerbouwbedrijf van de familie Sietsema. Ook dit bedrijf kent de huisverkoop van vnl. pluim- veeprodukten. Donderdag bezoeken we de Hallen te Rungis, 10 km ten zuiden van Parijs. Enige jaren geleden vond de gehele verhandeling van voedings- produkten voor de conglomeratie Parijs met ongeveer 10 miljoen in woners nog in hartje Parijs (les Hal les) plaats. De nieuwe hallen beslaan een oppervlakte van 220 ha; ver handeld worden, in volgorde van omzet: groenten en fruit, vleespro- dukt^n, melkprodukten en eieren, zoetwatervis en zeevis, snijbloemen en potplanten. Opmerkelijk is dat op de 250 moni toren geen prijzen worden vermeld, maar enkel hoeveel de aanvoer meer of minder is dan de vorige dag. We brengen een bezoek aan de "Am bassade des Pays-Bas". Met de Nederlandse landbouwat- taché, de heer Samson, vindt een open gesprek plaats. Voor degenen, die van plan zijn naar Frankrijk te verhuizen gaf de heer Samson de volgende tips: 1. Men moet eerst twee jaar inwo ner (résident) van Frankrijk zijn alvorens voor subsidies in aan merking te kunnen komen. Notre Dame Parijs 2. Het verkrijgen van leningen is moeilijk. 3. Een immigrant betaalt gemiddeld 20% teveel voor een bedrijf. 4. De rente voor leningen kan tot 15% oplopen. De BTW-tarieven liggen hoger dan in Nederland. 5. Men moet bonafide tussenperso nen in de arm nemen. 6. Men zou een Nederlandse advo- kaat, geliëerd aan de Franse ba lie, in de arm moeten nemen. 7. Voor gezinnen met kinderen boven 7 jaar is de aanpassing niet gemakkelijk. 8. Tenslotte, de belangrijkste raad: neem eerst kontakt op met de Nederlandse ambassade! 's Avonds eten we heerlijk in het restaurant Poulidor in het hartje van Parijs. Dat er in dit uitstekende res taurant slechts één toilet uit het jaar nul aanwezig is, mag de pret niet drukken. Zaterdags keren we in de eerste re genbui van die week huiswaarts, na een week het Franse leven met volle teugen te hebben genoten. Namens de deelnemers, Jan A. de Boer. 9 FEB. Volleybaldag 3 CJO van 10.00 tot 17.00 uur in de sporthal van de Nassaulaan te Middelburg, 's Avonds: Kabaretgroep'TJitde wind, in de zon". Vanaf 20.00 uur in de konsert-gehoorzaal aan de Singel- straat te Middelburg. Na afloop: Disko. Kosten 5,— per persoon, de opgegeven teams 's avonds gratis. 21 MAART: P.J.Z. Juweel Dit is de winnende toneelspelende P.J.Z.-afdeling die nog eens voor de hele provincie speelt. Deze toneel avond zal worden gehouden in "De Vroone" te Kapelle en zal beginnen om 19.45 uur. Na afloop komt er een band met eigentijdse muziek tot on geveer half twee. De kosten voor de ze avond zijn 5,— per persoon. Aktiviteiten-agenda 25 JAN. OOST ZEEUWS VLAAN DEREN Kwartetspel-praatavond (o.l.v. de vormingskommissie) met het thema: "Plattelandsjongere, wie ben je?". Aanvang 19.45 uur in "De Halle" te Axel. 8 FEB. NOORD BEVELAND Grote avond om 19.30 uur in "Het Dorpshuis" te Kamperland. Toneel stuk "Zilveruitjes en augurken". Bal na. 4,— per persoon). Koöperatie-middag: vrijdag 22 februari a.s. om 14.00 uur in Huis van Nassau (tel. 01110 - 2012), Lange Nobelstraat 2 te Zie- Thema: ONTWIKKELINGEN BINNEN DE KOOPERATIEVE VERENIGING Mevr. Dr. Frida Terlouw, stafmede werkster van de nationale koöpera- tieve raad is bereid gevonden dit thema nader uit te werken. Aan de orde komen onder meer: het lid maatschap van de koöperatie; de vrouw in de koöperatie; de jongeren in de koöperatie. Er is ruim gelegenheid voor gedach- tenwisseling. Wij hopen velen van u te mogen begroeten. Graag iien wij uw aanmelding vóór 8 februari a.s. van u tegemoet bij J. Dijkgraaf, van Dusseldorpstraat 33, 4461 LT Goes. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 23