Theorie en praktijk )rbQ)o y z >- E en landbouworganisatie is qua werkwijze in zekere zin het spiegelbeeld van een landbouwbedrijf. Als het op de boerderij wat rustiger is dan is het bij ons top-drukte en omgekeerd. De ongelooflijke hoeveelheid vergaderstuk ken en andere papieren die de deur uitgaan spreken niet alleen boekdelen maar zijn het soms ook. Dit betekent automatisch dat de boerendrukte van het bedrijf naar de vergaderzaal is verlegd. Ons nogal lijvig uitgevallen vraagpunt over afzet is daar een fraai voorbeeld van. Niettemin rekenen wij er vast op dat ook dit vraagpunt de volle aandacht krijgt van onze afdelingen, ledereen is nu wel overtuigd van het belang van goede afzetlijnen. Niet alleen ter versteviging van onze konkurrentiepositie. Ons doel is vooral het boereninkomen te verbeteren. P raktisch gesproken heeft een theorie pas waarde wan neer die bruikbaar is d.w.z. in de praktijk werkt. Dit is geen opzienbarende stelling. Ook geen nieuwe stelling. „ZEGGE EN SCHRIJVE' D e strijd om Staatsbosbeheer is nog steeds aan de gang. Zoals bekend gaat het vooral om de zeggenschap over de poot natuurbehoud. zuidelijke landbouw maatschappij Voor nogal wat knolsederijtelers is dit jaar het financiële resul taat van hun inspanningen uiterst pover. Een overvoerde markt en meningsverschillen met afnemers over de kwaliteit vormen de grootste problemen. Telers die zonder kontrakt werken en geen opslagruimte hadden hebben hier en daar door vorst- schade al grote verliezen geleden. Op pagina 12 en 13 wordt dieper ingegaan op de knolselderij problematiek.... z.l.m VRIJDAG 25 JANUARI 1980 67e jaargang no. 3516 land- en tuinbouwblad Niet meer maar beter I n het verband van de afzet wordt tegenwoordig nogal eens de slogan "niet meer maar beter" gebezigd. Een leuze die veel en gemakkelijk wordt nagezegd. Men kan daar echter ook zijn twijfels over hebben. In "beter" kan ik nog meegaan. De kernvraag is vooralsnog of het land bouwbeleid het "niet meer" van de producent (en wel licht ook van de consument) kan waarmaken d.w.z. ho noreren. Voor zover mij bekend werkt dat nog niet zo. Waar komen anders de overschotten en de lage prijzen vandaan. Maar dat is vragen naar de bekende weg. Theorie en praktijk zijn twee totaal verschillende begrip pen. Theorie en praktijk Ik pretendeer daarmee dan ook niets, ledereen weet dat of zou het in ieder geval kunnen weten. Ik vraag me echter af of dit wel het geval is. Links en rechts wordt er vrolijk op los gebabbeld. In theorie zijn de landbouw vraagstukken al lang en breed opgelost. Al jaren. Geen probleem. Maar de praktijk bewijst wel anders. Ik denk daarom dat de benadering van het probleem moet wor den omgedraaid: de landbouwproblemen moeten -en kunnen- alleen vanuit de praktijk worden opgelost. Alleen op die manier is er een redelijke kans dat er een werkbaar instrumentarium gevonden kan worden dat tot een wer kelijke oplossing van de problemen kan leiden. Dat bete kent dat veel meer plaatsen "in de lijn" bezet moeten worden door mensen uit de praktijk (wellicht ook politiek of juist politiek). Ik zie het al gebeuren: de voorzitters van de landbouworganisaties zijn uit hoofde van hun funktie tevens minister van landbouw en landbouwcommissaris). Maar kom daar maar eens om: de praktijk geeft juist het omgekeerde beeld te zien. Het wordt steeds moeilijker om kader te vinden. Waarmee ik maar wil zeggen: het opleiden en motiveren van kader is ontzettend belangrijk. Heeft hoge prioriteit. De vraag is simpel. Waar kiezen we voor: theorie of praktijk? De praktijk zal het wel leren. Staatsbosbeheer Wie wordt de baas: CRM of landbouw. Vorig jaar kwa men de betrokken ministers tot een kompromis. Of iets wat daar op leek. Moeilijk te lezen maar nog moeilijker te begrijpen. Langzamerhand werd toch wel duidelijk dat landbouw de slag verloren had. Op deze plaats heb ik al eens eerder geargumenteerd waarom het totale Staats bosbeheer volgens mij bij landbouw moet blijven. In middels is duidelijk geworden dat de reorganisatie niet alleen het natuurbehoud omvat. Ook Landinrichting wordt meegezogen. De H.I.D.'s van de Landinrichting en hun plaatsvervangers worden min of meer van hun taken ontheven. Het personeel van de dienst spreekt van een onwerkbare situatie en heeft inmiddels geprotesteerd. Ik geef ze groot gelijk. De situatie wordt bijzonder onduide lijk. Als er al sprake kan zijn van een beleid dan zal dit toch hoofdzakelijk gedicteerd worden door CRM. Mijn kon- klusie is dan ook dat hetkompromis'dat nu ter tafel ligt ook door ons met kracht van de hand moet worden ge wezen. Wellicht is het, als het dan toch (politiek) moet maar beter de hele bubs in zijn geheel rechtstreeks bij CRM onder te brengen. In ieder geval weten we dan waar we aan toe zijn. Oggel. Een greep uit de inhoud van dit nummer: "Zegge en schrijve" KNLC-kommentaar en de hinderwet Prognose en werkelijkheid "Landbouw niet groter, maar beter" Nieuws uit Brussel Uit de praktijk pag De bewaring van consumptieaardappelen Rondom de huisvesting van rundvee De problemen bij knolselderij pag Tuintips, Erf en Akker De teelt van gipskruid De marktberichten pag. 1 pag. 3 pag. 4 pag. 5 pag. 6 7 en 8 pag. 9 pag.11 12. 13 pag. 17 pag. 19 pag. 21 Ingesloten het 16 pagina's omvattend rassennummer!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1