Voor veel knolselderijtelers dit jaar geen "happy-end" Knolselderijteelt vraagt om meer aandacht voor een betere kwaliteit w at was er aan de hand? De heer Koekkoek uit Almkerk zegt er dit over: Al negen jaar heb ik knolsel derij op kontrakt geteeld voor de fir ma Wagenaar uit Broek op Lange- dijk. Al die tijd zonder dat we ooit een konflikt hebben gehad. Wanneer er dan wel eens verschil van mening was dan hebben we die altijd zonder veel poespas op kunnen lossen. Nu is het echter heel goed mis want tot nu toe hebben we van die firma al ons geld nog tegoed voor de reeds gele verde knollen. D e heer Schoenmakers uit Raamsdonkveer zit als gedupeerde D e grootste omzet in knolselderijknollen heeft ongetwijfeld het bedrijf van Piet Kloosterboer uit Fijnaart. Zijn supermoderne verwerkings- en opslagbedrijf aan de Dintelmond verwerkt circa de helft van het totale Nederlandse knolselderij areaal. Hij is uiteraard ook op de hoogte van de problemen in de knolselderij wereld en hij is tevens lid van de arbitragekommissie als vertegenwoordiger voor de fa. Wagenaar. M aar ook kontrakteren is dit jaar niet probleemloos verlopen. Dat is ook weer zoiets typisch, want in jaren waarbij er geen tekort van iets is, zal men het met de kwaliteitsvoorschrif ten niet zo nauw nemen. Nu echter dit jaar de markt ruimschoots verza digd is komen de keurmeesters van verschillende firma's met een extra wakend oog speuren naar ongerech tigheden. Een aantal knolselderijte lers in het Land van Altena en rond Raamsdonkveer zijn nu al geruime tijd gewikkeld in een moeilijke juri dische procedure om wettelijk het gelijk aan hun kant te krijgen en als nog vergoeding te ontvangen voor de door de fa. Wagenaar afgekeurde knollen. D Er K ijk, het is al zo oud als de wereld, alles draait immers, ook bij knolsel derij, om de wet van vraag en aan bod. Er is teveel knolselderij. Daar over kunnen de vrije telers die amper 7 cent de kilo vangen nu volop meepraten. Maar aan de grote pro- duktie zijn wij als handelaren ook een beetje schuldig. Ons advies is al tijd geweest teel maar door. 't Kan niet op. We hebben gemeend dat de bomen tot in de hemel groeiden. Op een pijnlijke wijze zijn we dit jaar met de neus op de gewijzigde situatie gedrukt. Ik weet het natuurlijk niet zeker, maar dit lage prijsnivo lijkt mij een struktureel verschijnsel. Er is vanzelfsprekend aan zo'n situatie snel een eind gemaakt, wanneer de telers er door de slechte resultaten mee ophouden. Toch moeten we niet vergeten dat met name in Duitsland de knolselderijteelt in opmars is. Is zwartkoken een raseigenschap of verborgen gebrek? I V oor nogal wat knolselderijtelers is er nog geen happy-end gekomen aan het teeltseizoen 1979, want hier en daar zijn er telers die niet op kontrakt teelden, die nu nog met hun hele knollenoogst min of meer in de maag zitten. De prijs is allerbelabberdst en het probleem van de opslag nijpend, met daaraan dan natuurlijk nog het aspekt van de kosten die dit allemaal met zich meebrengt. Grote onzekerheid dus. Er wordt wel wat in "vrije" selderij knollen gehandeld maar tegen een afbraakprijs. Sommigen die geen moeite hebben genomen om het produkt vorstvrij te bewaren hebben nu de vorst als een grote koopman zonder geld op bezoek gehad. Al met al een nare situatie die overigens in feite nauwelijks verschilt met de problemen die de uientelers in het recente verleden hebben gekend. Ook veel konsumptieaardappeltelers weten wat het is om met een onverkoopbaar produkt te zitten. In zo'n geval is het probleem dus terug te voeren op het vrije marktsysteem waarbij de harde wet van vraag en aanbod een grote rol speelt. Vraag en aanbod Nog geen geld ontvangen Om te beginnen stond de firma Wa genaar er op dat wij het ras Roem van Zwijndrecht teelden. Een ras dat als raseigenschap niet alleen een uiterst goede smaak heeft maar ook bekend staat om de gevoeligheid voor wat men zwartkoken noemt. Iedereen is daar van op de hoogte, ook de firma Wagenaar, dus daaro ver hebben we eigenlijk geen verschil van mening als het aan ons ligt. Maar nu komt Wagenaar met het verhaal dat het om een verborgen gebrek gaat, zegt Koekkoek verontwaar digd. Een kromme redenering vindt Koekkoek en de andere betrokken telers. Bij een aantal telers werd de hele knolselderijoogst na goedkeu ring door Wagenaar afgenomen. Na goedkeuring toch afkeuring O, e knollen werden dus duidelijk goed bevonden. Wat blijkt nu, een dag of veertien later krijgen ze be richt dat gebleken is dat hun partijen zwartkoken en daarom ongeschikt zijn voor het doel waarvoor de sel derij dient. Afgekeurd dus, nadat men ze eerst had goedgekeurd. Men ging zelfs zo ver om ons voor de kosten van opslag bij de firma Wa genaar te willen laten opdraaien. Geen geld voor de knollen, nee we zouden er zelfs nog bij hebben moe ten brengen. Dat heeft voor ons de deur dicht gedaan. Natuurlijk hebben we eerst nog ons uiterste best gedaan om in onderling overleg tot een oplossing te komen. We hebben daar drie ochtenden aan besteed met vertegenwoordigers van de firma Wagenaar. We kwamen er niet uit want de firma wilde niet ste ken of snijden en ons het verlies van de knollen aansmeren. Een andere groep telers voor Wage- teler ook in de arbitragekommissie. Ik heb zelf bijna vijf ha geteeld. Roem van Zwijndrecht moest en zou het zijn. Dat hebben de vertegen woordigers van Wagenaar nu overi gens ook toe moeten geven, n.l. dat ze onverbiddelijk hebben aange drongen op dat ras. Nu gaat het nog om de erkenning dat het niet om een verborgen gebrek gaat, maar om een typische raseigenschap die het ene jaar meer tot uiting komt dan het andere. Mijn knollen zijn gedeelte lijk in een koelhuis in Steenbergen terecht gekomen en een gedeelte bij de centrale afleverplaats in Sprang- Capelle, zegt hij. Een lastige zaak, maar toch zie ik wel een oplossing. We moeten alleen wat vaart achter deze zaak zien te krijgen. Hoe eerder er duidelijkheid komt hoe beter. Het basisprobleem is natuurlijk dat er eigenlijk een verzadigde markt is voor knolselderij. Waarom Wage naar dan wel knollen kocht in de NOP en die in ons gebied liet zitten is mogelijk het gevolg van het feit dat de knollen uit die gebieden minder last hebben van zwartkoken. Een onderzoek van het Sprenger In stituut heeft uitgewezen dat de knol len van het ras Roem van Zwijn drecht die in West-Brabant werden geteeld stukken gevoeliger zijn voor zwartkoken dan het produkt dat uit de IJsselmeerpolders komt. Nu moet ik er wel bij zeggen deelt Schoenma kers mee, dat het Sprenger Instituut geen onderzoek heeft verricht naar de kwaliteit van de knollen uit de verschillende gebieden. Het onder zoek had tot doel de oorzaak van het zwartkoken op te sporen, zodoende heeft men enpassant cijfermateriaal verkregen over de verschillen per gebied. Maar nogmaals, door nie mand wordt de raseigenschap zwart koken ontkend. Iedereen weet dat al jarenlang. Als Wagénaar het ge bruikt om van de kontraktuele ver plichtingen af te komen wordt het echter een kwalijke zaak. zijn bij het opnemen van deze interviews nog geen definitieve uit spraken gedaan. Wel is duidelijk dat veel van deze konfliktstof voorkomen had kunnen worden door een duide lijker omschrijving van de leverings voorwaarden. 't Is jammer dat er nu zoveel geharrewar is ontstaan want op zo'n manier wordt de kontrakt- teelt in een kwaad daglicht gezet en dat kan en mag toch nooit de bedoe ling zijn van de bonafide handel. Toch zal er lering uit deze affaire worden getrokken, dat staat in ieder geval als een paal boven water... M. van Wezel Knollen die in een kuil werden be waard hebben nu veel van de vorst geleden, en gaan straks rotten. naar die nog niet hadden geleverd kreeg toen de boodschap dat knollen met zwartkookproblemen zou'den worden geweigerd. In de praktijk bleek dat neer te komen op het af wijzen van de totale partij. Vertrouwen ondermijnd m te trachten uit de problemen te komen is er nu een juridische arbi tragekommissie benoemd waarin twee partijen zitting hebben, iemand die de telers vertegenwoordigd, een ander die de firma Wagenaar verte genwoordigd en een door het Land bouwschap aangewezen onpartijdige rechtskundige. Daarnaast hebben in de arbitrage kommissie ook nog be trokkenen uit de praktijk zitting. Het zou mij trouwens verbazen dat de telers die hun partij al hebben geleverd en die aanvankelijk werden goedgekeurd niet aan hun trekken zouden komen. Maar ook voor de anderen heb ik goede hoop. We zul len er in ieder geval wel voor blijven vechten. Een vervelende situatie, want op deze manier is natuurlijk ook het vertrouwen in de fa. Wage naar danig ondermijnd. Wij van on ze kant willen best knolselderij telen, maar dan wel bij een vertrouwd ie mand. We hopen in ieder geval dat het gat dat nu in kontraktaanbieding is gevallen door een ander zal wor den opgevangen, zegt Koekkoek. Op korte termijn kost het ons na tuurlijk veel geld. Alleen al de kosten van de rechtskundigebijstand in de arbitragekommissie zijn hoog. Wan neer b.v. onverhoopt zou blijken dat we verliezen dan zijn er ook weer extra kosten. Koekkoek zegt ook nog dat de moeilijkheden niet direkt met de heer Wagenaar zelf plaatsvinden maar met vertegenwoordigers van die firma. Naar men zegt zou Wage naar ziek zijn. Jammer voor ons ge bied, want negen jaar prettige sa menwerking is nu totaal verziekt, klaagt Koekkoek. Men heeft onze knollen van het ras Roem van Zwijndrecht laten zitten, terwijl ze knollen van het zelfde ras uit de Noord-Oost polder wel heb ben gekocht en verwerkt, weet hij nog te vertellen. Snel duidelijkheid gewenst 't Is jammer dat het allemaal zo gelopen is, zegt hij met een glimlach, want hoe zal uiteindelijk de uitslag van deze zaak zijn? Ik denk, zegt hij, dat beide partijen aan het kortste eindje zullen trekken. Echt niet alleen de boer. Men is nu aan het "vechten" gegaan en in mijn ogen vind ik dat een stomme zet. Niet voor het een of ander, maar ik begrijp niet waarom ze met die omstreden knollen niet meteen naar mij zijn toegekomen. Ik had er wellicht nog wel een markt voor gevonden. Meestal weet ik voor afwijkende kwaliteit nog wel ergens een gaatje te vinden. Natuurlijk zal er dan wat van de prijs af moeten maar dat is toch altijd nog beter dan helemaal niks en uiteindelijk een heleboel kosten voor de juridische bijstand. Hoe en wat er nu precies verder allemaal gaat gebeuren, weet ik niet. Maar in de eerste plaats gaat het mij om de nederlandse knolselderij- zaak en niet om de uitslag van een juridisch steekspel. Bombarie speelt Duitsers in de kaart Ik weet toevallig dat het produkt van Wagenaar in Duitsland werd af gekeurd en dat de wagens werden teruggestuurd. Zwartkoken van de knollen was de oorzaak van de wei gering. Ik had voor dergelijke knol len nog wel een plaatsje gevonden via de perserijen en de soepfabrie- ken. 't Is overigens een unieke zaak in de knolselderij wereld, want het is voor de eerste keer dat er werkelijk be hoefte is aan de arbitragekommissie. Naast mr. Mertens en Mr. den Hol lander is nu door het Landbouw schap Mr. van Delden als de derde juridische man benoemd. Drie ex perts, bijgestaan door mensen uit de praktijk. Ik heb nooit geweten wat een extra Knolselderij dient voordat het wordt geëxporteerd goed te worden gesor teerd. werk de zitting in zo'n arbitrage- kommissie met zich meebrengt. On geacht de uitslag ben ik toch van mening dat de zaak heel wat beter zonder al dit extra werk geregeld had kunnen worde.n. Al deze bombarie speelt alleen de Duitsers maar in de kaart. De bulk van onze export gaat naar dat land. Met een uiterste pre cisie wordt nu gelet op onze knollen, want het spreekt van zelf dat het ge rucht over deze zaak ook bij onze oosterburen is doorgedrongen, zegt Piet Kloosterboer nadrukkelijk. Bomen groeien niet tot in de hemel Juist in die gebieden waar ook de verwerkingsbedrijven staan in Zuid- Duitsland, rond de stad Munchen. Deze fabrieken betrokken voorheen al hun knollen uit Nederland, nu wijzigt zich dat. Vergeet niet dat met de huidige transportprijzen één kilo knollen alleen al aan transport naar Munchen 8 tot 10 cent extra kost. Wanneer je dan de knollen vlakbij kunt telen dan gaat dat duchtig meetellen. In het begin zaten ze in Duitsland nog wel flink te hannesen met de kwaliteit, maar dat begint nu ook snel te verbeteren. Men heeft de juiste grondsoort gevonden en bovendien gaan ze uit van uitstekend plantmateriaal. Je mag driemaal ra den hoe ze daar aankomen??? Ze kopen het hier in Nederland! Op hun beste gronden, gekombineerd met beregening wanneer dat nodig is, te len ze uitstekende knolselderij. Zo gaat het trouwens met meer produk- ten. Ze halen bij ons het basismate riaal en later krijgen wij via hun produkten de financiële draaien om de oren. De Duitsers zijn begonnen en zolang zij in eigen la.id vraag hebben, zal er nog geen einde zijn gekomen aan de uitbreiding van de teelt daar. Ook de Italianen zijn vo lop bezig met het experimenteren om zelf knolselderij te telen, 't Lukt hen nog niet zo goed, maar zo'n heksen toer is het nou ook weer niet. Drei gingen op de achtergrond? Frankrijk heeft ook een areaal van 2000 ha knolselderij, in vergelijking met voorgaande jaren, eveneens een uit breiding, net als in eigen land. Kwaliteitsverlies door mechanisatie n ons eigen land teelden we in 1979 2200 ha van dat spul. In 1975 was dat 1500 ha, in 1970 1000 ha en in 1965 500 ha. In 1962/63 werd voor het eerst knolselderij mechanisch in de praktijk geoogst. Al met al is er ge- 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12