Erf en akker E r zijn van die beroepen die meer tot de verbeelding spreken dan b. v. het deugdzaam bezig zijn ener administratief ambtenaar. We zouden niet graag een waarde oordeel uitspreken, maar als we dan daarnaast het uitstervende beroep van de grootwildjager zetten komen de verhoudingen toch iets anders te liggen. Glen Cotar flitste ineens 'weer onze herinneringen binnen toen we met de Kerstpost zijn. ansichtkaart ontvingen. Zijn wieg stond in Kenya, waar zijn vader een veerdienst op het Victoriameer beheerde. Glen werd beroepsjager en dat houdt in dat je dan met rijke klanten uit Europa of Amerika een aantal weken de wildernis ingaat om een voorafvastgesteld aantal stuks dieren na veel speurwerk dood te schieten. In een tijd dat jacht ongenadig wordt verguisd als een onbenullige bezigheid voor zielloze saddisten is het moeilijke vak van beroepsjager niet meer zo populair. De kinderen van Glen ondervonden het al op school waar ze werden uitgescholden door de andere scholieren omdat hun vader een dierenmoordenaar was. Zoals zo vaak in de jacht lag het gelijk niet bij de kinderen maar veel meer bij de jager, want de jacht op dieren met uitzonderlijke trofeën zoals geweien, hoorns of slagtanden, moet en kan zich alleen concentreren op de bejaarde bokken en stieren. In feite is dat dus tegelijkertijd, wanneer met zorg gehanteerd, een effectief afschotbeleid. Massale stroperijen hebben in vele Afrikaanse lan den nu echter de balans dusdanig uit het evenwicht gebracht dat als doekje voor het bloeden de officiële grootwildjacht is verboden. Voor de buitenwereld lijkt er dan heel wat gewonnen, maar het 9stropen gaat onverminderd door. Veiligheid is niet vrijblijvend veiligheid moet! BESCHERM U bjj Uw arbeid 1 f f f ANNONUÖVÖ LANDBOUWVEILIGHEIDSWEDSTRIJD ter gelegenheid van de Landbouw RAI 80 georganiseerd door de Werkgroep Landbouwveiligheid, waarin samenwerken: Agrarische Sociale Fondsen Technisch Bureau Bevordering Schadepreventie Landbouwschap De Arbeidsinspectie van het Ministerie van Sociale Zaken Directie Landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij Hoofdprijs 1.000,— Tweede prijs 500,— Derde en vierde prijs 250,— Vijfde t/m negende prijs 100,— Beroepsjagers sterven uit. Even vluchtig aanraken. had uitgevoerd. Ze vielen om als kegels en huilden als kinderen, schaterde hij. Dergelijke verhalen komen zelden in de krant, maar ze gebeuren helaas, nog dagelijks. Geen enkele beroepsjager zou de erecode geweld aandoen. Stuk voor stuk hielden ze van de natuur en stimuleerden ze de instand houding van het evenwicht daarvan. Ze zijn er niet meer en ze sterven al even hard uit als b. v. de witte neushoorn, waarop door stropers nog steeds genadeloos jacht wordt gemaakt om -met het poeder van de hoorns Indiaase mannen in Calcutta of Bombay te doen geloven dat ze bij de vrouwen superpotent worden na één snuifje van dat goedje. Het geweer wordt nu vervangen door de telefotolens en eigenlijk is dat een goede zaak, want we moeten zuinig zijn op wat we nog hebben. Toch is met de grootwildjager weer een stukje romantiek uit de wereld verdwenen. Een nevenef fect van dat beroep was dat tijdens de jacht het vrouwelijk deel van het gezelschap bijna steevast verliefd werd op de jager. Die zeilde daar dan zo taktisch en diplomatiek mogelijk omheen om de vrede in het kamp te bewaren. Rijk zijn die mannen geen van allen geworden in hun beroep, maar gelukkig waren ze wel. Nu is Glen, zonder al de sociale verworvenheden die wij kennen, een nieuw leven begonnen. Ergens in de Mau -wouden heeft hij een houtza gerij gesticht. Zijn vrouw heeft een souvenierwinkeltje in Nairobi en hun achtienjarige dochter beheert een klein toeristen- kamp in het Tsavopark, waar buitenlanders een paar nachten doorbrengen om romantisch naar het wild te kijken. Ze beseffen het niet, maar ze zullen nimmer meer deelgenoot worden van de grootsheid van de onmetelijke bush en de soms onafzienbare grasvlakte en even mogen proeven van dat kostelijk primitie ve,/dat alleen mannen samen hebben terwijl ze zwervend, op hun hoede, jagen op groot wild en 's avonds bij het kampvuur "dobbe len en drinken. De twee slagtanden in ons huis konden we nooit passeren zonder ze heel even aan te raken, waarbij we vluchtig dachten aan een verdwenen beroep, bijgezet in de rommelkast van de antieke romantiek! Schrijfkouter Grootwildjager Glen heeft nu zijn geweren verkocht, want in Ke nya is de jacht verboden en daarmee verloor hij zijn broodwinning. Ook Tanzania, heeft de jacht totaal verboden. De kleine zelfstan dige, want dat is een jager ook, had nu geen bron van inkomen meer. Eesrt gingen ze nog op safari naar andere gebieden waar nog wel gejaagd mocht worden, zoals zuid-Sudan en Botswana. Maar wie de kaart van Afrika bekijkt kan begrijpen welke enorme kosten aan dergelijke transporten verbonden waren. Met vracht wagens en landrovers werd er dan heen gereden over uiterst slechte wegen en op diverse plaatsen werden kampen opgeslagen om van- daaruit de bush in te trekken. Het mislukte want de prijs werd te hoog terwijl de klanten ontevreden werden. Grote zorgen in het gezin van een man die alleen maar jagen kon. Denk daar echt niet te min over want een jager moet over vele kwaliteiten beschikken. Wat moet u doen? In de tekening zijn 20 cirkeltjes aangebracht. Van deze 20 zijn er 10 geplaatst bij situaties die onveilig of gevaarlijk zijn, of bij personen die een gevaarlijke bezig heid verrichten. De opdracht is om deze 10 op te sporen en aan te kruisen. Niet meer en ook niet minder. Spelregels 1. ledereen van 12 jaar en ouder kan meedoen. 2. Per deelnemer mag niet meer dan 1 formulier worden ingezonden. 3. De wedstrijdformulieren, ook die uit de landbouwbladen, kunnen bij de wedstrijdstand op de Landbouw-RAI in de daar geplaatste bus worden gedaan. 4. De deelnemers die het formulier niet op de RAI inleveren, moeten het vóór 6 februari 1980 in een als brief gefrankeerde envelop zenden aan: Landbouwveiligheidswedstrijd, Postbus 85500, 2508 CE DEN HAAG 5. De prijswinnaars worden na de trekking in de landbouwbladen bekend gemaakt. 6. Over de uitslag van de wedstrijd kan geen briefwisseling worden gevoerd. 7. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden. VEILIGHEID? ALTIJD! Vergunning verleend door B-& W van 's-Gravenhage onder no. 352296, afd. K.Z. d.d. 27 dec. 1979 aan de Werkgroep Landbouwveiligheid van het Landbouwschap, Raamweg 26, Den Haag. Op dit adres zijn ook nadere inlichtingen verkrijgbaar. Beroep/School: Leeftijd: Ten eerste is het een grote kunst om verwende, stinkend rijke klanten enkele weken zoet te houden in de bush. Allerlei slag mensen zitten er tussen. Snobs die alleen maar iets willen doden om op een foto te kunnen en zelfs zover gaan dat zij hun zoontje van drie jaar boven op een zojuist gedode Greater Kudu laten fotograferen en dat aandoenelijke sfeerplaatje als kerstkaart naar zoveel mogelijk kennissen sturen. Toch kan de jacht ook mooi zijn, en we mogen daarover gelukkig meepraten toen we samen met Glen een aantal weken diep in de bush hebben doorge bracht terwijl we aan olifantenafschot deden. Onvergetelijke tijden waren dat, waar hij zelf ook intens van genoot, omdat we alletwee van de ongerepte natuur genoten, en zonder lastige klanten, da genlang speurden naar olifantenstieren. Nooit vergeten we het moment dat we voor het eerst ineens op nog geen vijftien meter afstand van een zestal kolossale bejaarde mannetjes olifanten c ppi yrvc Het zoontje op de dode Kudu. stonden. Je kon hun darmen horen borrelen en het doffe klikken van hun slagtanden tegen de bomen verried iets van imensekracht van deze goedaardige dieren. Het zwerven door de bush en de intense spanning van de plotselinge konfrontatie met de wilde dieren blijven je altijd bij. Soms gingen we rusten en rookten zwijgend een sigaret, waarbij we alleen het ruisen van de wind hoog in de takken van de accacia's hoorden. Nergens één mens te bekennen. De ruimte en de leegheid van dat land, in een straal van honderden kilometers, fascineerde indringend en de grootse in drukwekkende eenzaamheid zou je blijvend willen koesteren. Zo, op deze wijze, kon men de jacht niet veroordelen. Afschot moet er zijn, want wanneer olifanten niet worden uitgedund dan vernieti gen ze op den duur hun eigen leefomgeving. Vreemde advertenties kon je destijds soms lezen in de Oost-Afrikaanse kranten, b.v., Inschrijving op het afschieten van 2000 olifanten in het Murchis- sonspark in Uganda. Het keihard tegengaan van de "overbevol king". Wat zal er nu nog over zijn na de slachtpartijen van de laatste oorlog en het schrikbewind van A min in dat land? In Zuid-Sudan hoorden we een majoor woordelijk vertellen dat hij intens genoten had van een moordpartij onder olifanten die hij samen met zijn kameraden,met behulp van een machinegeweer De winnaars worden door loting uit de goede inzendingen bepaald aan de hand van de bij de notaris gedeponeerde oplossing. De trekking zal plaatsvinden op 21 februari 1980 ten kantore van notaris Mr. Th. W.J.M. van Nierop, Jozef Israels- plein 4. Den Haag. Naam: Straat: Woonplaats:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9