Te veel van het goede in de krop A, I n West-Duitsland is de spreeuw de grootste vernieler. In Groot-Brittan- nië is dat de houtduif. "Hun aantal is tot het eind van de zestiger jaren te ruggelopen, maar thans volgt het weer een stijgende lijn", zegt Ernst Wright van het kontrolestation voor verspreiding van schadelijke dieren in Worplesdon, Engeland. "Dat hangt nauw samen met het toene men van de teelt van koolzaad". Door het grote aanpassingsvermo gen wat betreft nestelen en voeding, komt de duif in alle soorten land- schappen voor. Dit dier eet zo onge veer alles. Het meest verontrustend is de schade aangericht op pas inge zaaide percelen, vooral bij erwten. In Duitsland zijn bedrijven bekend, die een schade hadden van 10.000 gul den per jaar. Het is moeilijk te zeg gen welk aandeel de huisduif hierin heeft. Alles bij elkaar geteld beloopt het jaarlijkse verlies volgens schat tingen van het Biologisch Instituut te Berlijn zö'n twee miljoen mark. In heel veel gebieden was de aantasting zo sterk, dat de boeren van de teelt van winstgevende veldpeulvruchtge- wassen af moesten zien. V, D, D, Toenemende schade verwacht van zaadetende vogels ;v-.vir>X;yX'H:*.'-VA,v.i' Jaarlijkse verliezen Boeren, die zich met de afweer van vogels moeten bezighouden, komen dikwijls tot de konklusie, dat de gevederde dieren evenveel schade aanrichten als de gevaarlijkste insekten. Omtrent de totale omvang van de schade zijn geen exakte gegevens bekend, maar alleen de spreeuwen al richtten in West-Duitsland bij kersen en in wijngaar den een schade aan van ongeveer tien miljoen mark. Dat is een zorge lijke toestand, omdat men tot nu toe over weinig middelen beschikt om het probleem van de afweer op te lossen. l 11e vogelsoorten zijn in bepaalde jaargetijden heel nuttig en vormen belangrijke schakels in de voedsel keten. Zouden ze totaal verdwijnen, dan zou de natuur ernstig zijn ver stoord. Bij de spreeuw is dat heel duidelijk. Gedurende de broedtijd en daarna is deze in het bos een be langrijke hulpkracht van de hout vester bij de bestrijding van schade lijke organismen. Aan de andere kant loopt de door deze vogel ver oorzaakte schade aan druiven en kersen in de miljoenen. In landen waar dieren in zogenaamde "feed lots" worden gehouden zoals in de Verenigde Staten en.Engeland, vre ten de spreeuwen de koeien tonnen voer voor de neus weg. Wordt het bij ons te koud voor de spreeuwen, dan trekken ze naar hun overwinterings- gebieden, waar vooral bij de olijfbo men voor miljoenen schade wordt aangericht. roeger vormden kraaien het grootste probleem bij de graanteelt. Ze vraten de korrels van de opgezette schoven. Met de invoering van de maaidorser liep hun aantal terug, tot de mais zijn intrede deed: Een nieu we voedselbron voor roeken ert zwarte kraaien, die zich ineens flink vermeerderden. Behalve de boven genoemde schade nam men bij deze vogels nog waar, dat ze jonge planten uittrokken en het afdekfolie op voe- derkuilen vernielden. Door het toe treden van lucht bederft dan ook nog de bovenste laag kuilvoer. Het is echter nog niet duidelijk of deze schade alleen door kraaien of voor een deel ook door fazanten werd veroorzaakt. De jagers zijn gesteld op jonge fazanten en datzelfde geldt voor de fijnproevers. Maar de boeren bezorgen ze een schadepost van zo'n 2,5 miljoen guldens per jaar. Er zijn geen gegevens bekend omtrent de hoogte van het bedrag, dat volgens de jachtwet als kompensatie voor de wildschade moet worden uitbetaald. Voor de fazant is mais bok de hoofdmaaltijd. Naast deze vogels hebben de boeren in West-Duitsland nog te stellen met merels en huismussen en in bepaalde gebieden dan nog met de kramsvo gels en wilde ganzen. e oorzaak van al deze schade ligt in de overpopulatie van de vogels. Met de voortschrijdende uitbreiding van de invloedssfeer van de mens worden vele dieren de optimale broed- en voedselvoorwaarden ont nomen. Voor vele andere worden deze'faktoren juist geschapen b.v. door monocultures. Tegelijkertijd loopt het aantal natuurlijke vijanden terug. Heel veel vogels hebben zich uitstekend aangepast aan de mense lijke nederzettingen en gedragingen. Men hoeft slechts te denken aan de merels en duiven, die als toeristische attraktie zelfs nog worden gevoerd. En zo is de mens zelf verantwoorde lijk voor de veel te hoge vogelstand. Voor de afweer van de vogelschade is veel vakkennis vereist, want het gaat er in geen geval om vogelsoorten uit te roeien, maar alleen om het tegen gaan van vernieling van cultuurge wassen. W; at kan er worden gedaan? Er zijn vele mogelijkheden, maar er zijn slechts weinige toegestaan en nog minder bieden een bevredigend re sultaat. De vogelbeschermers voelen het meest voor de mechanische af weer - een effektief, maar zeer tij- Wat de vogels niet opeten, pikken ze aan. In Zuid-Amerika hakken de spechten gaatjes in de cacaobonen en maken zo het binnendringen van in- sekten mogelijk. drovend en kostbaar procédé - aan gezien de bescherming slechts een beperkte tijd op het objekt blijft en dan weer verwijderd moet worden. De optische en de ten dele sterk ont wikkelde akoestische afweermaatre- gelen, zijn afzonderlijk slechts in be perkte mate effektief. Het Biologisch Staatsinstituut ziet meer in een kom- binatie van de optische en de akoes tische signalen. Daarbij moet ook met de inzichten, die men over het gedrag van vogels heeft, rekening worden gehouden. Een op gas werkend schietapparaat moet de vogels van het gierstveld verjagen. Spreeuwen doen een aanval op een zonnebloemveld in Noord-Dakota, V.S. e oudste methode om de vogel stand te verminderen is het vangen van de vogels. In West-Duitsland gebruikt men hiervoor massavallen, vooral voor mussen en kraaien. Bij mussen werkt dat erg goed, bij kraaien maar ten dele. Alle van- gapparaten moeten de dieren hetzij ongedeerd laten, hetzij ze direkt do den. Wat het afschieten van dieren betreft, volgens de wet mag alleen op fazanten, houtduiven, zwarte kraai en, kokmeeuwen, wilde eenden en bepaalde soorten ganzen worden ge jaagd. Daarbij moeten bepaalde door'de overheid vastgestelde perio- es waarin de jacht verboden is in acht worden genomen. Het is niet toegestaan deze dieren te vergiftigen. Een tussenpositie nemen de chemi sche afweermiddelen, de zogenaam de repellents in. Door het graanzaai- zaad met bepaalde ontsmettings middelen te behandelen, bederft men de eetlust van de kraaien. Het zaaizaad van mais wordt wel geïn- custreerd om de fazanten af te schrikken. Tegen het pikken in fruit en het eten van bessen is thans nog maar één middel op de markt. Be dwelmende middelen worden in de praktijk niet meer toegepast. Tl en relatief sterk vergif is methio- carb. Dit middel wordt in de V.S. op graan en fruitbomen gespoten. "De vogels worden onwel en ze vliegen weg", vertelt Jerome Desser van de Amerikaanse Fish and Wildlife Ser vice. "We verwachten veel van dit middel". Hoewel er nog enkele pro blemen zijn bij de toepassing, zal het gebruik ervan in alle staten verder toenemen. Kersentelers bijvoor beeld, die rekening moesten houden met een vogelschade van 25 procent, zijn zeer tevreden over het effekt van dit middel. Jerome Besser attendeert op de mogelijkheid het middel toe te passen bij graan, speciaal bij gierst, tarwe en rijst. "Óp een farm in Zuid-Dakota konden de verliezen van 80 tot 8 procent worden terug gebracht". Het middel geldt als vei lig, want het wordt door het zonlicht snel vernietigd. De Amerikaanse milieudeskundigen stelden vast, dat zelfs op fruit kan worden gespoten, als men maar veertien dagen of lan ger wacht met de konsumptie daar van. Toch is het middel tamelijk schadelijk voor de omringende ge wassen, een feit, dat de toepassing bij rijst zou kunnen beïnvloeden. Men overweegt thans het te gebruiken bij jonge suikerbietplanten. Onder de handelsnaam Mesurol is het middel o.a. in West-Duitsland toegelaten voor de incrustatie van maiszaai- zaad. Er wordt echter wel met na druk op gewezen, dat het geïncrus- teerde zaaizaad niet aan de opper vlakte moet blijven liggen. Een Amerikaans idee is het be spuiten van slapende vogels met rei nigingsmiddelen. Het verenkleed isoleert dan niet meer en in een kou de nacht vriezen de vogels dood. Deskundigen zijn van mening, dat op grond van de trend van de mo derne landbouw de vogelschade nog verder zal toenemen. Het oppervlakkig strooien van het zaaizaad maakt het voor de kleine snaveltjes nog gemakkelijker om de korrels weg te pikken. Rollie Henkes Ulrike Schwarz Uruguay - 100.000 ton zonnebloemen werden door papegaaien en duiven in 1976 opgegeten. Dominicaanse Republiek - In 1971 verdween een hoeveelheid rijst ter waarde van 14 miljoen gulden in de krop van de wevervogels. Zuid-Afrika - De verliezen aan gierst door wevervogels overschrijden menig jaar de 2 miljoen gulden. Dat is nog maar een fraktie van de door deze vogels in totaal in Afrika aangerichte schade. Het worden dan ook de meest schadelijke gewervelde dieren genoemd. Senegal - 100.000-200.000 ton graan wordt jaarlijks opgegeten door wevervogels, mussen, spreeuwen en duiven. Marokko-Tarwe ter waarde van 8 miljoen gulden verdween in 1971 in de maag van de mussen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7