r gaat Het Sociaal Centrum, wat daar nou eigenlijk vanuit? Ad Phe nieuwe ZAJK sekretaris s ZEEUWS AGRARISCH I JONGEREN KONTAKT Vele stage- en uitwisselingsmogelijkheden in 1980 D e Stichting Uitwisseling en Stu diereizen voor het Platteland te Bergen NH heeft haar programma voor 1980 gereed. WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Jonge Boeren Programma Canada 1980 Toneeluitvoeringen z.n.j.K. Redaktie adressen: Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379 Ria Schermer Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 Voor de meeste programma's is een agrarische opleiding en/of ervaring noodzakelijk. Voor het IFYE pro gramma is dit niet vereist. E.E.G. stage. Stage op een agrarisch bedrijf in een van de EEG landen (Frankrijk. Duitsland, Engeland, Ierland, Italië, Denemarken, België en Luxemburg). Programma's in Verenigde Staten IFYE programma in 4-H caravan programma. Een verblijf van een half jaar of 2 maanden in ver schillende gezinnen en verschil lende staten van Amerika. Stages op een agrarisch bedrijf ederland: een land met veel so ciale zekerheid. Toch zijn er nog al tijd mensen die in de knel raken en hulp nodig hebben. Ook daar is - ge lukkig - in voorzien. Er zijn bijvoor beeld overal instellingen voor maat schappelijke dienstverlening. Het Sociaal Centrum, gevestigd in Goes, is zo'n instelling. Met als werkgebied Noord- en Zuid-Beveland en met als hulpverleningspakket: gezinsverzor ging, bejaardenverzorging en maat schappelijk werk. De stichting heeft een algemeen karakter en oefent de werkzaamheden uit met eerbiediging van ieders levensovertuiging. Het Sociaal Centrum ontvangt het geld dat nodig is voor de aktiviteiten in hoofdzaak via subsidie van het mi nisterie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk (CRM). Ook de gemeenten op de Bevelanden dra gen bij in de dekking van de kosten via subsidie en het verlenen van indi viduele financiële bijstand. Er blijft echter nog altijd een tekort en daar voor wordt (niet tevergeefs) een be roep gedaan op donateurs. Voor een bedrag van 12 gulden per jaar kan men donateur worden van de stich ting. Het gaat daarbij duidelijk om het ondersteunen van de stichting; het geeft geen recht op hulp of op voorrang bij hulpverlening. De stichting voor maatschappelijke dienstverlening op Zuid- en Noord- Beveland "Sociaal Centrum" (zoals de officiële naam luidt) werkt vanuit het kantoor aan de Zusterstraat 11 te Goes, telefoon 01100 - 13930. Graag willen wij ons nader voorstellen aan de lezers van het ZLM-blad. H et kan ieder gezin overkomen: door ziekte of andere oorzaken valt de huisvrouw uit. En wat dan? In zo'n geval kan er een beroep gedaan worden op de gezinsverzorging om de huishouding draaiende te hou den. Een instelling als het Sociaal Centrum heeft verzorgsters en help sters in dienst, die de taken van de huisvrouw overnemen of behulp zaam zijn bij het huishouden. Overi gens; de gezinsverzorging helpt ook bij bejaarden of chronisch zieken. Over de verschillende vormen van hulpverlening het volgende: voor 3 tot 12 maanden, te begin nen op 26 maart of 30 juni. Op gave zo spoedig mogelijk. Minnesota work/study program. Een stage van 12 maanden Jonge Boeren Programma. Deze sta ge kan vanaf april 1980 worden georganiseerd voor een periode van 9 tot 12 maanden. Het biedt de gele genheid om kennis te maken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. Stages in Canada, Nieuw Zeeland of Australië; stage in Polen. Individuele stages in Europa zoals b.v. EEG lan den, Oostenrijk en Zwitserland. Met name vanaf het vroege voorjaar bestaat de mogelijkheid om voor een periode van 9 tot 12 maanden prak; tische ervaring op te doen op een landbouwbedrijf in Canada. Gedu- - de gezinsverzorgster: zij heeft een uitvoerige opleiding van 2 jaar studie en stage achter de rug. De gezinsverzorgster moet en kan de taak van de huisvrouw volledig overnemen, de huishoudelijke, zowel als de verzorgende en op voedende taken - de gezinshelpster: zij wordt inge zet waar de huisvrouw thuis is en de "algehele leiding" nog in han den heeft. De gezinshelpster ver leent assistentie. Zij is meestal een opgeleide kracht, die een op leiding van 1 jaar aan een huis houdschool achter de rug heeft - de bejaardenhulp: hierbij gaat het om één of enkele morgens en dagen per week hulp. In aanmer king voor deze hulpvorm komen bejaarden die nog zelfstandig wonen (echtparen en zelfstandi gen) en daarbij hulp van buitenaf nodig hebben. Het 65-plus zijn betekent niet dat meri automa tisch recht heeft op hulp; er moet echt wel "iets aan de hand" zijn. Een aanvrage voor gezinshulp/ver zorging of bejaardenhulp kan door iedereen gedaan worden, als men meent dat er hulp nodig is. Als er een aanvraag is ingediend, komt een leidster bekijken of er hulp nodig is, hoeveel en welk soort. Zij kan ook meedelen hoe groot de eigen bijdra ge is (afhankelijk van de hoogte van het inkomen). Vaak is direkte hulp gewenst, maar evenvaak is die hulp niet voorhanden. Door bezuinigin gen van het rijk (ministerie van CRM) Is er fors gekort op de hulpu ren en daardoor moet er wel eens gewacht worden, ook al is de hulp dringend nodig. Geprobeerd wordt de beschikbaar zijnde hulpverle ningsmogelijkheden zo goed moge lijk te verdelen over de aanvragers. Dat is iedere week een hele puzzel. Gelukkig kan er meer en meer met sukses een beroep worden gedaan op vrijwilligers, die zich hebben aange sloten bij de Stichting Vrijwilligers- centrale Goes of bij andere Vrijw. organisaties. Naast de gezins- en bejaardenverzor ging kent het Sociaal Centrum nog een andere vorm van dienstverle ning, namelijk het maatschappelijk werk. Het gaat hierbij om een vorm rende deze stage heb je de kans om kennis te maken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. De minimum beloning in Canada is 400 per maand. Voorwaarden goede theoretische en praktische kennis van het boeren en/of tuin- derswerk; de praktische ervaring is zeer belangrijk om aan dit program ma mee te kunnen doen; voldoende persoonlijkheid bezitten om op eigen benen te (durven) staan en geschikt zijn om in een Canadees gezin te worden opgenomen; enige kennis van de Engelse taal bezitten, hoe meer kennis van de Engelse taal hoe beter; ongehuwd zijn, terwijl de leeftijd mag varieren van minimaal 18 tot maximaal 28 jaar; in het bezit zijn van een rijbewijs. De reiskosten dienen door de deel nemers zelf te worden betaald. De bemiddelingskosten bedragen 100,-. Meer informatie en aanmelding bij: STICHTING UITWISSELING, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. Tel. 02208-6144. van hulp aan mensen in nood, men sen die het niet meer zien zitten, mensen die piekeren, mensen die in konflikt zijn met zichzelf of met de maatschappij waarin zij léven en werken, in het huwelijk, een gezin, een werkkring, een woonomgeving. Als er moeilijkheden zijn waar men zelf niet meer uit kan komen, dan is het goed dat er anderen zijn die wil len luisteren, willen helpen en soms ook kunnen helpen. Dat kan een maatschappelijk werkende zijn. Hulp van het maatschappelijk werk zal niet altijd kunnen bestaan uit pasklare" oplossingen voor de pro blemen die zich voordoen. Meestal is het een samen zoeken naar moeilijk heden die een oplossing kunnen bie den. Ook is de maatschappelijk wer kende een "wegwijzer", bijvoorbeeld in het ingewikkelde systeem van so ciale voorzieningen, of in een be middeling bij instellingen die minder bekend zijn en waaraan niet zo snel gedacht wordt. Vanzelfsprekend staat geheimhouding voorop. Ver trouwen en vertrouwelijk zijn woor den die voor de maatschappelijk werkende grote waarde hebben. De hulp die vanuit het algemeen maat schappelijk werk wordt verleend, is kosteloos. Vanuit het Sociaal Centrum, afde ling maatschappelijk werk, wordt er méér gedaan dan alleen individuele hulpverlening aan mensen in nood. Sinds enige jaren zijn er gespreks- en ontmoetingsgroepen: voor alleen staande ouders: voor alleenstaan den; voor echtparen. In verschillen de groepen, onder leiding van een maatschappelijk werkende, wordt met "lotgenoten" van gedachten ge wisseld. De gfoepsleden kiezen de onderwerpen zoveel mogelijk met elkaar (vaak allerlei praktische din gen, waarbij men onderling ervarin gen kan uitwisselen). In direkte noodsituaties kan er altijd een beroep op het maatschappelijk werk worden gedaan. Overdag is er altijd iemand te bereiken via het kantoor van het Sociaal Centrum. In de avonduren 's-nachts en in het weekeinde kan de hulp ingeroepen worden via telefoon 01100 - 14444 (hulpcentrum). Wmrn IPy B este mefisen, Met ingang van 1 januari ben ik part-time sekretaris van het Z.A.J.K. geworden. Voor al len met wie ik in dit werk te maken krijg is dit stukje bedoeld als een eerste aanzet tot nadere kennisma king. Ik ben 24 jaar, geboren en getogen in Wolphaartsdijk en woon nu in Ove- zande. Het Z.A.J.K.-werk hoop ik goed te kunnen kombineren met mijn studie sociale geografie aan de Universiteit van Amsterdam. De studie is tot nu toe vlot verlopen en ik zit nu in de eindfase van het dokto raal. Binnen het studieveld van de sociale geografie zijn verschillende specia listen en bijvakken mogelijk. In de kandidaatsfase waren mijn bijvak ken sociologie en ekonomie. Naast het hoofdvak waarin ik mij speciali seer in de geografie van ontwikke lingslanden), heb ik in de doktoraal fase de bijvakken milieukunde en fysische geografie gevolgd. Dit laat ste bijvak wordt binnenkort afge rond met een skriptie over het land- 7j oals ook voorgaande jaren het geval was, hebben de drie centrale plattelandsjongerenorganisaties en de Stichting Uitwisseling in samen werking met de emigratie diensten, wederom een stage programma waardoor een aantal jonge boeren en enkele tuinders de mogelijkheid krijgen een periode van minimaal 9 tot maximaal 12 maanden in Canada door te brengen. Ook jongelui die pas van de middel bare of hogere land- of tuinbouw school komen, kunnen voor dit pro gramma in aanmerking komen. Met name vanaf het vroege voorjaar bestaat de mogelijkheid om voor een periode van 9 tot 12 maanden prak tische ervaring op te doen op een landbouwbedrijf in Canada. Gedu rende deze stage heb je de kans om kennis te maken met het leven en Afdeling: zaaladres Fijnaart "Witte Roos" Fijnaart W.Z.V1. Wijffels: - café "de Vriendschap Schoondijke 's-H. Abts- "Dorpshuis" kerke Nisse Sch.D. "Tonnenma- gazijn" Brouwers haven Bladel "Van Gompel" Bergeijk Zevenb. De Schakel Zevenbergen O.Z.V1. "De Halle" te Axel Tholen "Haestinge" St. Maartensdijk IIUIIIMUUlj, schap van een stukje Zuid-Beveland. In de loop van de studie ben ik veel in aanraking gekomen met de land bouw en haar problematiek in bin nen- en buitenland. Afgelopen voor jaar was ik twee maanden op het Ierse platteland (wat overigens een onjuiste term is voor een heuvel landschap) voor een studie van de ontwikkeling van gezinsbedrijven vanaf 1900 en in het bijzonder in de laatste decennia. Niet alleen binnen het kader van de studie- die soms een aardig eindje van de praktijk af kan staan- ben ik bekend geraakt met het wel en wee van de boer in een veranderende sa menleving. Ook op het landbouw bedrijf van mijn schoonvader geldt dat extra handen het werk hier en daar wat lichter kunnen maken. Het Z.A.J.K. werk zie ik voor mezelf ook als een stuk ervaring opdoen wat later altijd van pas kan komen. En, je weet maar nooit wat ervan komt. Tenslotte hoop ik een prettige en vruchtbare samenwerking met jullie allen te hebben. Ad Phernambucq Oud Ovezandseweg 2a 4441 TG Ovezande tel.:01195-248 werken op een Canadees bedrijf. De minimum beloning in Canada is 400 per maand. Voorwaarden voor deelname goede theoretische en praktische kennis van het boeren en/of tuinderswerk; de praktische er varing is zeer belangrijk om aan dit programma mee te kunnen doen. voldoende persoonlijkheid bezit ten om op eigen benen te (dur ven) staan en geschikt zijn om in een Canadees gezin te worden opgenomen. enige kennis van de Engelse taal bezitten, hoe meer kennis van de Engelse taal hoe beter. ongehuwd zijn, terwijl de leeftijd mag variëren van minimaal 18 tot maximaal 28 jaar. in het bezit zijn van een rijbewijs. Kosten De reiskosten dienen door de deel nemers zelf te worden betaald. De bemiddelingskosten bedragen 100-Inlichtingen: 02208-6144. datum stuk 18 jan. Parel van het huis 19 jan. Hartjes aan het spit 25 jan. Amor richt 25 jan. zijn pij len zelf 26 jan. Gesprek met Londen Toffe 2 febr. Tony Ach vader. 8 febr. lieg niet meer. 22 febr. Pas op, dat je geen woord zegt. D.Fr.Frank 1 maart Bungalow 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6