VUUR BE YROIIW w, VOER VOOR VOGELS v EVENTUAUTEITSDAG HET BOUWCENTRUM IS ER OOK VOOR U! V C oniferen vormen voor de meeste vogels een uitstekende nestelplaats. In de dichte vertakking en de altijd bebladering kunnen nestelende vo gels zich prima verschuilen en zo zijn sparren, cypressen en jeneverbessen veilige kraamkamers voor veel vo gels. E en nieuwjaar begint men dikwijls met goede voornemens, die even ge makkelijk weer vergeten worden. Zou dit misschien een voornemen kunnen zijn om eens WEL uit te voeren. Vogelbosjes In de siertuin I n de siertuin proberen we een beetje het nuttige met het aangena me te verenigen. Talrijke heesters en bomen ontlenen hun sierwaarde vooral aan hun fraaie vruchten. In volle dracht zijn veel heesters een lust voor het oog en een sieraad voor de tuin. Wanneer wij, voldaan van kijkgenot, het de vogels gunnen zich aan die dan toch aftakelende schoonheid tegoed te doen, dan is dat plezier voor twee. Coniferen als.kraamkamer H, D, C.J. Nouse Beveland B.V. l n de eerste aflevering van deze rubriek in het nieuwe jaar gaan we heel onzelfzuchtig van start. Normaliter plegen we in tuintips te spreken en te preken over de schoonheid van alles wat groeit en bloeit en proberen we wat aanwijzingen te geven om de tuin vooral tot een lust voor het oog te maken. Nu, om het nieuwe jaar goed te beginnen, gaan we even voorbij aan ons direkt eigen genot en richten we onze aandacht op belangrijke metgezellen in de tuin: de vogels. Overigens is dat voorbijgaan aan eigen genot maar betrekkelijk want wat voor vogels aangenaam is, kan ook voor ons zeer de moeite waard zijn. En de aanwezigheid van vogels in de tuin is op zichzelf al een levendige en boeiende zaak. D, e eerste levensbehoeften van vo gels verschillen maar weinig van de onze. Eten. drinken en woongele genheid staan bovenaan op het lijst je. Bij het inlichten van onze tuin kunnen we met deze behoeften re kening houden. Zorgen voor bomen en struiken met bessen of zaden, voor een vijver of vogeldrinkschaal en voor dichtgroeiende heesters of bomen voor nestgelegenheid, bete kent zorgen voor vogels. Wie er de ruimte voor heeft kan speciale vogelbosjes maken. Bosjes, waarin nagenoeg alleen bomen en of struiken worden geplant die zich kenmerken door voor vogels belang rijke eigenschappen. Wie die ruimte niet heeft en zijn siertuin mede dienstbaar wil maken aan onze ge vederde vrienden, die kan tussen de heesters die vooral voor de sier wor den aangeplant struiken en bomen planten die voldoen aan de verlan gens van merels, lijsters enzovoorts. oor vogelbosjes, waar we ons over de sierwaarde van de te gebrui ken struiken minder druk behoeven Hulst te maken, kiezen we eenvoudige heesters en bomen. Geschikt zijn vooral de volgende soorten. De ge wone zwarte els, een snel tot boom uitgroeiende plant. Kornoelje Cor- nus mas vooral vanwege zijn voor nesten zo bruikbare vertakking. Meidoorn verenigt in zich twee be langrijke eigenschappen, vruchten en ondoordringbaarheid dus eten en nestgelegenheid. Hetzelfde geldt voor duindoorn, sleedoorn, wilde rozen en braamsoorten. Een over vloedige dis verschaffen vlier, lijster bes en gelderse roos. De fraaie krent, zuurbes eik en glansmispel komple- teren tenslotte de beplanting voor een vogelbosje. Een van de bekendste besheesters is de vuurdoorn. Hij is te gebruiken als gevelversierder, als border- en als haagheester. Vuurdoorn is er met gele. oranje en rode vruchten. Dwergmispel of Cotoneaster is wel de soortenrijkste besdrager onder de tuinheesters. Geliefd als muurplant is Cotoneaster horizontalis, een aan tal kruipende soorten zijn geschikt als bodembedekker en voor aanplant in bloembakken, een groot aantal soorten passen in de heesterborder en als solitair kunnen we de forse cultivars van Cotoneaster watereri Sierappel gebruiken. Hulst is een heester die rijk bes kan dragen. De bladverlie zende soort Ilex verticillata is uiter mate vruchtbaar en derhalve een besheester bij uitnemendheid. eel heesterrozen plegen zich na een schitterende bloei nog eens van fraaie bottels te voorzien en met na me enkele cultivars van Rosa moyesi en Rosa rugosa worden juist daarom aangeplant. Van de zuurbes bestaan veel besdragende soorten en een wa re schoonheid is Berberis rubrostilla die vrucht draagt als ware zij overla den met miniatuur druivetrosjes. Sierappels paren aan een uitbundige bloei vaak een rijke vruchtdracht en ook soorten als mahonia, stranvaesia en viburnum zijn planten die op gulle wijze hun ooft serveren. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,- Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Als u vragen hebt over bouwen en wonen... at nu weer, zult U denken, als U dit opschrift leest. Weer een nieuwe dag om te vieren, naast de al bestaande dagen als moederdag, Valentijnsdag enz. En wie zou daar weer goed mee zijn? De banketbakker, de bloemenhandel, of iemand anders. Ja, inderdaad, iemand anders, n.l. u zelf en uw gezin. - et begrip "Eventualiteitsdag" kwam ik tegen bij het lezen van het boek "Elk einde heeft een nieuw be gin". In dit boek vertelt de ameri- kaanse Lynn Caine hoe haar leven was een jaar voor- en driejaar na het overlijden van haar man. Hoe ze leefde, wat ze deed en vooral ver keerd deed, maar veel meer over de dingen die ze nagelaten had. En zo komt ze tot de konklusie dat andere vrouwen van haar "domheid" zou den kunnen leren. In het eerste ge deelte beschrijft ze hoe het was te leven met het zekere weten dat de tijd maar kort was. Ze deden alles wat mogelijk was om die tijd zo te besteden dat 't jaar later vol goede herinneringen was voor haar en de kinderen. Maar in die tijd van lang zaam sterven had hij nooit de kracht gevonden hun financiën te regelen. Ze hadden ook nooit overlegd hoe ze het daarna redden moest. En hoewel ze beiden een goed betaalde baan hadden, had zij er toch ook nooit over nagedacht dat er na die tijd ook geld moest zijn voor opvoeding van de kinderen en vele andere dingen. Het geld was er eenvoudig altijd ge weest en ze hadden uitgegeven waar ze dat nodig dachten. Als ze er later aan terugdenkt, wist ze dat ze toen hadden moeten praten over een testament, over beleggingen over plannen voor de toekomst. Ze deden het niet. rie jaar later, toen ze weer wat "normaal" kon denken voelde ze het als haar plicht dit boek te schrijven en ze raadt elk echtpaar aan een vaste dag als eventualiteitsdag in te stellen. Dat zou dan in moeten hou den dat men samen de hele finan ciële toestand van het gezin bekijkt en bespreekt, zoals verzekeringen, leningen, hypotheken en beleggin gen. Voor elk gezin zijn deze dingen verschillend en wijzigen per jaar, daarom die vaste dag per jaar. Het hoofdpunt zou echter altijd moeten zijn: "Wat moet ik doen als mijn man sterft en hoe red ik het verder (met de kinderen). Ze zegt: Praat vooraf met een notaris, een advokaat en een akkountant en als iets u niet helemaal duidelijk is, vraag het dan een deskundige. Denk nooit dat het dom is iets niet te weten. Er zijn geen domme vragen. Toen zij kennissen er op wees, hoe goed het was alles eens op een rijtje te zetten, zei iemand: "Dat zou ik nooit kunnen, want ik kan me niet voorstellen zonder mijn man verder te moeten leven. En ze voegt er een beetje bitter aan toe: Dat kon ik ook niet, maar ik moest. Z e komt tot de konklusie dat één van de meest liefdevolle dingen die een man kan doen voor zijn vrouw is haar leren weduwe te zijn. Tot zover enkele gedachten overgenomen uit het boek. In Nederland wordt 1 op de 8 ge huwde vrouwen boven de 21 wedu we. En hoewel we allemaal hopen dat zo'n situatie zich bij ons niet voor zal doen, weten we zeker dat we daar geen verzekering voor kunnen ne men. Ik kan me heel goed voorstel len, dat lang niet alle vrouwen zo goed voorbereid zijn als Lynn Caine het voorstelt. Maar dat ze zo abso luut onkundig zijn van alle financiële zaken als de schrijfster is, hoop ik, meer uitzondering dan regel. Als in een gezin man of vrouw alleen achterblijft dan zullen er naast eer der genoemde, toch nog wel genoeg moeilijkheden komen, waar nooit aangedacht is. LJ.d.R. Wat voor vraag over bouwen en wonen u ook hebt, bij het Bouwcentrum kunt u als konsument ongetwijfeld het juiste antwoord vinden. In een imposant komplex tegenover het Centraal Station in Rotterdam is dit unieke instituut gevestigd, dat steeds meer bekendheid geniet in zowel de bouwwereld als bij partikulieren. Architekt, woningbouwvereniging, aannemer, installateur, partikulier huiseigenaar of huurder, iedereen kan gebruikmaken van de diensten van het Bouwcentrum. Algemene en gedetailleerde informa tie Behalve voor de vakwereld en allen, die professioneel met bouwen te maken hebben, heeft het Bouwcen trum een uitgebreid dienstenpakket voor de konsument. Naast algemene informatie kan bij het Bouwcentrum ook gedetailleerde informatie wor den verkregen, evenals een min of meer uitgebreid advies, dat afges temd is op iemands eigen situatie of problemen. Weliswaar kan die in formatie schriftelijk worden aange vraagd, maar het is natuurlijk beter dat men persoonlijk even bij het Bouwcentrum binnenwipt. Dan kan men zijn problemen rechtstreeks voorleggen aan deskundigen. Bovendien bieden de overzichtelijke tentoonstellingen in het Bouwcen trum een schat aan informatie, pro- dukten, voorbeelden enz. En dat vooral voor de partikulier, die een huis wil bouwen of laten bouwen, verbouwen, inrichten of die een tuin wil aanleggen. Naast de permanente worden ook regelmatig tijdelijke tentoonstellin gen gehouden over bepaalde onder werpen. Behalve tal van diapresentaties kan men ook monsterkollekties bezichti gen, alsmede een enorme hoeveel heid boeken, tijdschriften en folders. Bibliotheek en boekhandel Naast een uitgebreide bibliotheek is er ook nog de Bouwcentrum Boek handel waar allerlei boeken, tijd schriften, studies en publikaties op het gebied van bouwen en wonen kunnen worden gekocht. Zowel de bibliotheek als de boekhandel zijn vrij toegankelijk. Bij de receptie kan uitgebreide schriftelijke informatie worden ge kocht die zowel betrekkingheeft op de woning als de woonomgeving. In een serie informatieve uitgaven worden per onderwerp gegevens verstrekt over materiaalkeuze, ei genschappen en kenmerken, toepas singen, funktionele en technische eisen, onderhoud enz. Diverse onderwerpen De diverse onderwerpen zijn: Ge luidisolatie, warm te-isolatie, Dubbele beglazing, Inbraakveilighuis, Open haarden, Centrale verwarming, Luchtverwarming, warmwatervoor ziening, Sanitair in huis, Vezelige vloerbedekkingen, Tegels in huis. Hout in huis, Uw eigen koophuis, Hoe financier ik mijn huis, Bunga lows voor permanente bewoning, Tuinen van A tot Z, Tuinieren op bal kon Zonwering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5