D e veehouders dachten eerst hun plannen voor een paar honderd gul den te kunnen realiseren maar dat viel zwaar tegen: "Al met al heeft de molen me toch zo'n 15.000,- gekost. Daarmee wek ik dan onder gunstige omstandigheden 10 Kwh op. Dat is maar weinig geld als je het vergelijkt met de 8 Vi miljoen die Stork van de overheid heeft gekregen voor de ontwikkeling van een vergelijkbare molen die onder gunstige omstan digheden ongeveer 300 Kwh vermo gen kan opwekken. "Een lachertje, meent Henk Voorschoten. Geef ons dat bedrag en we zullen ze es wat laten zien. Van Butselaar wil van een subsidiëring van zijn projekt door de overheid overigens niets weten. Ze H et zijn bepaald ongebruikelijke vragen waarop men bij de PGEM nu een antwoord moet geven moet ie mand die legaal elektriciteit maakt en zelfs aan het openbaar net levert Kosten en baten Vergoeding Ondersteunen Scheikunde W Doet u ook aan energiebesparing? U treft hierbij een artikel aan waarin 2 vee houders vertellen over hun konkrete bijdrage tot besparing van kostbare energie. Misschien zijn er onder de lezers die op een soortgelijke of andere wijze ook aan energiebesparing doen. Wellicht is het de moeite waard om ook die ideeën dan door te spelen naar collega's. Wij willen daaraan graag meewerken. Een te lefoontje of briefje naar de redaktie van Uw Z.L.M. land- en tuinbouwblad is voldoende. zelf energie voorzienend? land dat er een windkracht is die ho ger is dan 3, want een windkracht die zwakker is brengt de wieken niet in, beweging. In ons vlakke land komt een strenge windkracht vrij veel voor. De stroomrekening is overigens de laat ste maanden nauwelijks lager gewor den, maar, valt mevrouw Van Butse laar in de rede, hoe kan het ook an ders met dat vele gelas, dat vreet ge woon stroom". van een windmolen in de'toekomst aan een vergunning zal worden ge bonden. Allerlei nieuwe ontwikke lingen waarop juristen, ekonomen en planologen nog geen pasklaar antwoord hebben. A. an de toepassing van de uitvinding kleven ook nog planologische pro blemen. Voor de bouw van een wind molen is bijv. een bouwvergunning vereist. "Dat hebben ze ons inmiddels ook verteld inaar daar wisten we niets van. Trouwens vertelt Van Butselaar, de gemeente is nog nooit komen kij ken. We hebben de indruk dat de ge meente het eerst wat door de vingers ziet. Misschien, oppert hij, vinden ze projekt kommercieel levensvatbaar zijn, zal de gemeente toestemming geven voor de bouw van de nieuwe windmolen waarvan de as op een hoogte van 21 m boven het naaiveld komt en hoe gaat de PGEM zich op stellen? "Maar het moet toch lukken, stelt Van Butselaar zichzelf gerust. In deze tijd van energieschaarste ziet hij dan ook zeer goede mogelijkheden voor de afzet van zijn installatie die een schone, geluidarme en zeer goedkope vorm van alternatieve energie is.. Het is van groot belang dat op korte termijn door onpartijdige deskundi gen kosten/baten analyses worden gemaakt zodat met harde cijfers de waarde van dit vernuftig apparaat wetenschappelijk kan worden vastge steld. B oer van Butselaar wordt geksche rend iri familiekring Henk van Knutselaar genoemd en hij beaamt daar zelf ook wel aanleiding toe ge geven te hebben. "Ik ben al jaren bezig met energiebesparing. Zo heb ik in m'n (vrij royale) woning de openhaard aangesloten op het cv- circuit. Als de haard brandt kan de cv-ketel wel uit. Mooi meegenomen, hé? glundert ie. Een ander praktisch voorbeeld: naast het kippenhok waarin 20.000 kippen, heeft vader vaq Butselaar voor zijn 5 kinderen een privé zwembad aangelegd met de afmetingen 5 bij 10. In ons kli maat is een niet overdekt en niet verwarmd zwembad bepaald niet ideaal maar daar heeft hij het vol gende op gevonden: Als de zon schijnt worden de asbestplaten op het kippenhok sterk verwarmd. Met een elektrisch aangedreven pompje (goedkope stroom van de windmolen natuurlijk) wordt het badwater over de nok van het dak geleid en vandaar stroomt het verdeeld over de platen naar beneden onderwijl sterk in temperatuur toenemend. Via de goot en de regenpijp stroomt het dan weer terug in het bassin". Op deze manier heb ik het koude grondwater 8 a 9 graden C) in 3 zonnige dagen op on geveer 22 graden C., terwijl ik die 100 m3 water eerder nooit warmer kon krijgen dan 18 a 19 graden C. Prak tisch kosteloos hebben we zo veel meer plezier van ons zwembad. H enk van Butselaar is niet voor één gat te vangen. Mocht het experi ment met de windmolen öp een of andere manier spaak lopen dan is er nog een andere manier om de wind molen in te schakelen bij het opwek ken van alternatieve energie. "Even scheikunde, zegt ie: uit 1 liter water kun je met behulp van elektriciteit 1200 liter waterstof gas maken, en dan heb je voor een paar cent per liter een brandstof die erg geschikt is voor de cv-ketel en zelfs voor de auto". Fantasie, dromen? Niets van dat alles. "Ik heb dit al in het klein uitgeprobeerd en het is me gelukt, maar het is alleen een beetje gevaar lijk want er moet dan geen zuurstof bijkomen Als boer kom je vaak tijd tekort (hij heeft naast zijn kippen nog 300 var kens) en geld heb je ook niet gauw teveel. Daarom bekijk ik het allemaal rustig. Tenslotte heeft deze hobby alleen nog maar geld gekost, geld dat toch nog steeds moet worden opge bracht door z'n varkens en kippen. Misschien, zegt Van Butselaar hoop vol, verandert dat ooit nog es en ga ik in zaken. Handelaar in windmolens. Hij ziet het al helemaal zitten De vinding van Henk v. Butselaar: een molen die elektriciteit opwekt. Op de achtergrond het woonhuis aan de Broeksteeg 5. zullen misschien wel geld geven maar dan willen ze ook alles weten en dat vertik ik. Trots: "ïk wil mijn eigen ideeën zelf en zo afhankelijk mogelijk verder uitwerken". "Wat levert de molen nu konkreet qp, hoe groot is de besparing? Hier, zo bekent Henk van Butselaar, heb je nu weer zo iets waar we niet aan gedacht hebben. Er had eigenlijk een meter geplaatst moeten worden tussen de generator en het elektrisch net. Is niet gebeurd. We waren al veel te blij toen we aan de elektriciteitsmeter zagen dat ie werkte en helemaal te gek werd het toen de meter zelfs bij een flinke windkracht terug begon te lopen: we wekten konkreet meer stroom op dan in de huishouding op dat moment werd gebruikt. Tel uit je winst PGEM! Het spreekt overigens vanzelf dat het rendement sterk af hankelijk is van het aantal uren in ons daarvoor een vergoeding hebben? Van Butselaar meent stellig van wel. Er is nog een ander probleem van meer technische aard: wanneer veel partikulieren naar het voorbeeld van Van Butselaar stroom aan het elek trisch net gaan leveren dan is het van het grootste belang dat die partiku- liere stroomtoevoer van dezelfde frequentie is^ls die van het openbaar net. Tot grote verbazing van de PGEM-technici heeft Van Butselaar dat met zijn dynamo gefikst. Maar wanneer honderden minder deskun digen toeleveren met privé-molens dan heeft de PGEM de spanning op het net zelf niet meer in handen. Het is dan heel wel mogelijk dat de spanning te hoog of te laag wordt met alle nare gevolgen van dien voor allerlei precisie-elektrische appara ten zoals klokken, gewichtstoestellen enz., die sneller of langzamer gaan lopen. Van Butselaar acht het daar om niet onmogelijk dat het gebruik het wel leuk ook en bovendien, moet je als overheid dit soort partikuliere aktiviteiten niet van harte ondersteu nen? En het kan zelfs, afgezien van de energiebesparing, nog werkgelegen heid met zich meebrengen ook!" ie overigens gedacht mocht hebben dat de PGEM wel in z'n nopjes zal zijn met de energie-op wekkende aktiviteiten van Van But selaar vërgist zich. De Energiemaat schappij is erg terughoudend ge weest. "Bij hun bezoek zeiden ze weinig. Misschien waren ze wat ja loers op mijn installatie. Ze wisten kennelijk niet wat ze er mee aan moesten. Ze wilden het eerst alle maal nog es nader bestuderen. De heiden jonge boeren zien de ko mende tijd dan ook met spanning en vol vertrouwen tegemoet: Zal de re volutionaire geluidloze overbrenging praktisch toepasbaar zijn?, zullen ze de vereiste octrooien krijgen, zal het J. Wierenga 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13