Me V D e molen zoals ie thans achter de boerenschuur staat opgesteld, werd 1 oktober jl. geplaatst en heeft een ge wicht van 1 Vi ton. (zonder de mast). De as van de molen zit op een hoogte van 7 meter boven het maaiveld. De wieken zijn 12 m lang en 1 m breed. Ze zijn van aluminium. De mast, een echte elektriciteitsmast van een door de PGEM opgeheven leiding, werd op de kop getikt op een schrootver- koping. Aan de plaatsing zelf is geen enkele ruchtbaarheid gegeven. Er zijn ook geen foto's van gemaakt. Henk Voorschoten: "Het was voor ons na al die avonden zwoegen zo spannend dat we eigenlijk nergens aan gedacht hebben", en kollega Van Butselaar: "We wisten natuur lijk niet of het ging werken. Maar voor alle zekerheid hebben we toch maar de PGEM van tevoren op de hoogte gesteld. Ze zijn gekomen, hehben het bekeken en zijn weer weggegaan met de niets zeggende mededeling dat ze de zaak verder zouden gaan bekijken. Deze maand komen ze opnieuw. Gaat een windmolen van een Lunterse boer ons platteland voor een groot deel van energie voorzien en zal deze windmolen een algemeen verschijnsel gaan worden zoals dat ook het geval is geweest met de tv antenne? Zal iedereen die beschikt over enige tientallen vierkante meters vrije grond straks een privé-elektriciteitsfabriekje bezitten? Als het aan veehouder Van Butselaar ligt dan graag. Hij heeft er zelf al een gebouwd die onder gunstige omstandigheden een vermogen heeft van 10 Kwh hetgeen bijna evenveel is als een gemiddelde huishouding bij een gemiddeld gebruik aan stroom vraagt. De Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij staat verbaasd over het rendement van de molen die overigens op korte termijn plaats moet maken voor een sterk verbeterde opvolger. De Gelderse boer heeft op enige in de molen verwerkte nieuwe technieken reeds octrooi aangevraagd. Kortom het lijkt erop dat hij een grote kans biedt aan alle eigenaars van verspreide woningen en bedrijven in ons land om een belangrijke energiebesparing toe te passen. Maar voordat deze revolutionaire ontwikkeling zich in gang zet, moeten nog enige problemen worden overwonnen!! De belangstelling voor Van Butselaar's uitvinding is sinds de publikatie ervan in enige landelijke en regionale dagbladen erg groot. Er is al geld voor het ontwerp geboden en er zijn zelfs fabrikanten die hem hebben aangeboden samen met hem de molen verder te perfektioheren en daarna in produktie te nemen. Belangstellenden zullen in de nabije toekomst zo'n windmolen kunnen kopen, wanneer althans enige juridische en planologi sche moeilijkheden zijn opgelost. Geen opleiding B Echte uitvinding w Revolutionaire ontwikkeling in energievoorziening voor de deur?? Spannend Platteland in nabije toekomst [et gebruikmaking van de kracht van de wind heeft Jan A. Leeghwater ons vlakke land in de 17e eeuw een totaal ander aanzien gegeven. Door omzetting van windkracht in toepas bare energie (de watermolen) werd een groot deel van ons land droog gemalen en geschikt gemaakt voor de landbouw. Windkracht werd al eeuwen eerder gebruikt in ambacht, nijverheid en later in de industrie. Het heeft er alle schijn van dat de wind als energiebron in Nederland opnieuw grote belangstelling gaat krijgen en op grote schaal toegepast zal worden. Op de Veluwe aan de rand van het dorp Lunteren hebben twee energieke boeren H. van But selaar (35) en H. Veenschoten (28) iets gefabriceerd dat van verstrek kende betekenis kan worden voor de energievoorziening in ons land. In de voorbije nazomer hebben zij op de deel van de schuur een windmolen in elkaar gezet die onder gunstige om standigheden meer elektrische stroom levert dan het woonhuis van de Van Butselaars aan stroom vraagt. Het teveel geproduceerde wordt dan automatisch geleverd aan de Provin ciale Geldersche Elektriciteits Maat schappij (P.G.E.M.). Iets wat in ons land, voorzover bekend nog nooit eerder is voorgekomen. was gemaakt in Denemarken en vol gens het bijgaand verhaal niet zon der sukses". Dat kan ik ook, zo dacht Van Butselaar. Het bleef niet bij denken en diskussiëren zoals zoveel mensen doen, nee hij ging samen met zijn neef aan het werk. De ruime schuurdeel werd vrijgemaakt en de materialen werden besteld. Zeker drie avonden per week vanaf begin augustus vorig jaar tot eind septem ber hebben ze er samen aan gewerkt. Nog geen idee hebbend of het zou lukken en wat er uiteindelijk uit zou gaan komen! van beiden een opleiding gehad in deze richting dus het was veel impro viseren en uitproberen. De veehou- ders-konstrukteurs hebben alles uit het hoofd moeten doen. Van dat soort konstrukties bestaan nl. nog geen te keningen, maar ik kan wel zeggen dat het goed in elkaar zit, verzekert van Butselaar. Dat wil overigens niet zeggen dat het ingenieuze duo nu te vreden is. Het vermogen van de windmolen kan nog sterk worden vergroot. Ze wordt op korte termijn dan ook vervangen door een andere waarin een aantal belangrijke verbe- EL en sneeuwruimende gemeen teambtenaar in het dorp wist er al vhn: "Oh, die Van Butselaar met die windmolen bedoelt u zeker? Dan moet u die kant op. Na een benzine pomp rechts van de weg ziet u hem achter de boerderij wel staan". Dat bleek juist. Achter op het erf stond ie te draaien. De molen doet opper vlakkig denken aan een kleine wa termolen zoals men die veel in de weidegebieden van Holland en Friesland ziet staan. Een stalen ge raamte waarop gemonteerd een tor pedoachtig voorwerp (de dynamo) en uiteraard het wiekenstel dat zoe vend de lucht doorklieft. De over brenging via de ketting is op enige afstand duidelijk hoorbaar. Verder is alles rustig op het erf. Binnen in de warme woonkamer blijken de kon- strukteurs van de windmolen, Henk van Butselaar en zijn Neef Henk Voorschoten best bereid meer te vertellen over hun privé-bijdrage in de energiebesparing. "U moet weten, begint van Butselaar meteen, ik ben een knutselaar in hart en nieren. Trouwens als boer moetje dat vandaag de dag ook wel zijn. Omdat energie zo duur is (per 2 maanden betaal ik 700,— probeer ik deze kostenpost zoveel mogelijk te drukken. Met wat bezuinigingen kwam ik wel een eind maar tevreden was ik toch nog niet. Zelf energie opwekken leek me een geweldige uitdaging". Hij had er een windmo len in de krant zien staan. Het ding 12 De trotse uitvinder Henk v. Butselaar (I.) en Henk Veenschoten met 2 kin deren. .A lies hebben ze samen gedaan, het vele denkwerk, het lassen, het aan brengen van de dynamo enz. enz. Van Butselaar: "Het is een erg drukke tijd voor ons geweest. We hebben ons bedrijf dat gewoon door moet gaan en er ging natuurlijk ook wel eens iets verkeerd. We hebben namelijk geen konstruktieve aard en veel moeilijker te verhelpen. Erg lastig is een verbe tering van de overbrenging van de molenas naar de generator (dynamo) met een versnelling van 1:80. Bij meer dan windkracht 6 vliegt de éénduims industrieketting over het tandwiel en moet dg molen om erger te voorkomen direkt stil gezet wor den. Met behulp van oliedruk wordt de stand van de wieken dan zodanig gewijzigd dat ze ge^n wind meer vangen. Uitschakeling kan met de hand geschieden maar vindt ook au tomatisch plaats, bijv. 's nachts, met een vlieggewichtkonstruktie. Vooral rukwinden zijn nu nog erg lastig want die kunnen de hele zaak in de soep laten draaien. Overigens was deze onvolkomenheid voor de vee houders/ konstrukteurs geen verras sing. "We hadden er wel rekening mee gehouden, maar dat het bij windkracht 7 (en die komt hier toch nog al eens voor), al niet meer zou kunnen is ons wel een beetje tegen gevallen, want als het hard waait is het rendement juist het grootst". Een ander probleem is het kracht- verlies dat optreedt bij de over brenging. ij de toegepaste kettingoverbren ging is dat ongeveer 10% terwijl dat bij een konstruktie met een tandwiel kast ongeveer 30% is. "Vandaar dat we gekozen hebben voor een ket ting". Dan is er nog het probleem van het lawaai, dat de ketting bij de over brenging maakt. Hoewel het aantal decibellen nog niet is vastgesteld en het in de praktijk wel meevalt, zint ook dit Van Butselaar allerminst. Dat moet geruisloos, vindt hij. Het geluid van de wieken zullen we moeten ak- septeren maar dat is niet meer dan het geruis van bomen bij een lichte bries. teringen zijn toegepast. Zo is de overbrenging van de draaiende as naar de generator niet zwaar genoeg en maakt deze nog te veel lawaai. Voorts treedt er nog teveel kracht- verlies op en de wieken kunnen groter en op een grotere hoogte worden ge bracht. Dit laatste is slechts een fi nanciële kwestie en betrekkelijk eenvoudig te realiseren. De overige tekortkomingen zijn van technische an Butselaar is echter bepaald niet van plan zijn ideeën met een simpele handtekening en voor een prikkie te verkwanselen. "Ik verkoop pas als ik de octrooien binnen heb en de molen geperfektioneerd is. Vol vertrouwen: Ik ben van plan om in de toekomst komplete windmolens te gaan verkopen. De vereiste kon takten daarvoor zijn al gelegd. Van de prijs heeft ie nog geen idee maar dat de aanschaf van een molen fi nancieel een aantrekkelijke zaak gaat worden staat voor hem als een paal boven water. Het toestel zal zich met de huidige hoge energieprijzen in een paar jaar terug hebben ver diend, meent hij. Maar de kopers moeten nog even geduld hebben. De vernieuwde molen is nog niet klaar. Dat zal wel van de zomer worden, zo verwachten beide uitvinders. aar de handige boer echt slape loze nachten van gehad heeft en waarover hij zich wekenlang met Henk Voorschoten suf heeft lopen piekeren is: Hoe krijg je nu een overbrenging die geruisloos is, èn géén krachtverlies geeft èn die bovendien ook bij windkracht 12 geen krimp geeft. Onmogelijk? Een utopie? Van Butselaar heeft naar dit ei van Columbus lopen zoeken en meent het gevonden te hebben ook. "Het is, na^jr zijn stellige overtuiging, een echte uitvinding". De overbren ging die ik meen te hebben uitgevon den bestaat nog nergens. "Strikt ge heim", daarom weert hij af. Dat is het eerste wat ik overigens niet zelf uit kan voeren. Daar heb je machines voor nodig die ik niet heb. Er bestaan reeds kontakten met een fabrikant in de buurt die graag bereid bleek dit idee van Van Butselaar in de praktijk te toetsen. Zoals gesteld, binnen af zienbare tijd moet het nieuwe appa raat, waarin Van Butselaar veel ver trouwen heeft, klaar zijn. Henk van Butselaar is er niet alleen als veehouder/konstrukteur letterlijk en figuurlijk als de kippen bij, ook zakelijk is hij goed uitgeslapen. "Het eerste wat ik gedaan heb, is octrooi aanvragen op de molenkonstruktie en op de nieuwe uitvinding van de overbrenging. Het zakelijk instinkt, vertelt Van Butselaar, dat hij op de goede weg is. Dat blijkt ook uit de talrijke schriftelijke en telefonische reakties die binnen zijn gekomen nadat zijn vinding in de publiciteit kwam. "Veel mensen, vooral boeren en fabrikanten, willen er meer van weten. Ze bieden zelfs geld voor het ontwerp, heel aardige brieven waar uit blijkt dat toch veel mensen be?ig zijn met allerlei vormen van ener giebesparing. Er zijn ook minder leuke reakties. Mensen die komen om het kunstje af te kijken en er zijn er zelfs geweest die gewoon gezegd hebben dat ze hoe dan ook de ge heimen in de konstruktie wel te we ten zullen komen desnoods door diefstal!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12