KORTE WENKEN Jaarvergadering Coöp. Zuid-Oost-Nederland, Z.O.N. Wat zullen de tachtiger jaren ons brengen? Let op detailontwatering AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Bijdragen in de keuringskosten definitief vastgesteld Servicekosten bij regelingen met financiële faciliteiten zij die in de jaren 1977, 1978 en 1979 bieten hebben geleverd, een voorlopige toewijzing A- en B-suikerbieten ontvangen, in dien als regelmatige teler vóór 4 februari a.s. de volledig inge vulde zaadbestelkaart wordt ingezonden, ontvangt U vóór 1 mei 1980 een definitieve toewijzing voor het oogstjaar 1980. Onregelmatige en nieuwe telers, die in bovengenoemde jaren een of tweemaal of in het geheel geen bieten hebben geleverd dienen, voorzover zij geen zaadbestelkaart hebben ontvangen, zich te melden bij een van de vertegenwoordigers v.d. agrarische dienst der Suikerindustrie, waarna zij een zaadbestelkaart kun nen ontvangen en deze vóór 4 februari volledig ingevuld gelieve te retourneren. Zo ziet men maar weer dat hoewel een jaar nog maar net achter ons ligt het nieuwe zijn aandacht reeds vraagt en hoewel het thans er niet naar uitziet kan het soms vlug veranderen en is het weer voorjaar voor men er erg in heeft. Wij wensen dan ook dat 1980 voor U en de Uwen een voor spoedig jaar moge zijn. Zoals gebruikelijk bij het begin van een nieuw jaar wil ik alle lezeressen en lezers van uit de praktijk een gelukkig en voor spoedig 1980 toewensen, zowel in gezin als in bedrijf. Bij het verschijnen van dit blad is het nieuwe jaar weer al bijna 14 dagen oud en loopt alles weeral net of het de gewoonste zaak van de wereld is. Óp de boerderij is het momenteel rustig. Er is nu de gelegenheid om de resultaten van het afgelopen jaar te bekijken en te bestuderen en plannen te maken voor het ko mendejaar. Om maar met het bouwplan voor dit jaar te begin nen zit je al in de problemen. De wintertarwe is gezaaid en vormt wel de basis van het bouwplan. Hier in het Land van Altena en Biesbosch is veel tarwe uitgezaaid en zoals het nu laat aanzien is de stand wat achter op andere jaren, maar van slechte percelen is geen sprake. Een enkel perceel is aangetast of opge vreten door slakken of ritnaalden en is wat bijgezaaid. Door de vele regenval van de laatste weken is nog weinig schade te zien. Maar met de basis van een bouwplan is alleen nog maar een gedeelte ingevuld en hoe het verder moet zijn nog vraagtekens!! Laten we beginnen met de bieten. Welke percelen geschikt zijn om bieten te zaaien zal wel al vast staan aan de hand van een onderzoek op cystenaaltjes. Ik wil er bij de kollega's op aan dringen omdat onderzoek te laten verrichten want om te zeggen Het Land van Axel is thans terwijl we dit schrijven in een mie zerige regen zone gehuld. Deze regen voegt er het zijne toe bij ont de neerslag die wij de laatste tijd gehad hebben te verhogen. Velen die in de voorbije herfst of nazomer drainage werkzaam heden hebben uitgevoerd prijzen zich gelukkig en anderen die er hier nog niet aan toe waren of om de een of andere redenen niet tot uitvoering zijn gekomen krijgen thans volop de gele genheid te konstateren of er soms aan de detailontwatering iets hapert. Een ding waar de praktijk het gloeiend over eens is is dat men in water niet kan boeren. Een andere zaak die onlangs op de vergadering van ons kring- bestuur aan de orde kwam is dat er zo weinig overleg is tussen de verschillende verenigingen en organisatie wat de datums der diverse jaarvergaderingen betreft. Het blijkt steeds weer voor te komen dat op een en dezelfde dag en soms ook nog in dezelfde lokaliteit zijn gepland en gehouden worden. Dat hieronder het bezoek van de vergaderingen lijdt is duidelijk en er ook een ongenoegen bij de diverse leden ontstaat is te begrijpen. Iemand die beide vergaderingen zou willen bijwonen moet noodge dwongen een keuze maken maar heeft steeds toch een gevoel van wrevel. Men heeft besloten om te proberen naar een bevredi gende koördinatie te kunnen geraken om z.g. doublures te voorkomen. Rond 12 januari 1980 zullen de regelmatige bietentelers, dat zijn mijn grond is gezond vind ik een gevaarlijke zaak en de gevol gen zijn pas van de zomer of herfst te zien en dan is het te laat. Uit de eerste gegevens van de bietenstudieklubs blijkt wel dat er een behoorlijk aantal percelen besmet is met het cystenaaltje. Nu we een kwantum A en B bieten toegewezen krijgen moeten we proberen van zo weinig mogelijk ha's zoveel mogelijk suiker te halen. Om dat te bereiken moeten we beginnen op een ge zonde grond met een goede struktuur en een aangepaste be mesting. Wat de uitbetaling van het afgelopen jaar zal zijn, is nog niet veel bekend. Er is in ieder geval geen C suiker gepro duceerd. Maar door de matige opbrengst zal de geldelijke op brengst per ha nog niet zo hoog zijn. De gegarandeerde prijs en het kwantum suiker voor 1980 is nog steeds een vraagteken. Laten we hopen dat het beantwoord is voor dat we gaan zaaien en dan wel naar tevredenheid. Met de konservengewassen is het ook al niet gemakkelijk. De afzet bij de konservenfabrieken schijnt moeizaam te verlopen en dat is dan een reden om maar geen prijsverhoging voor dit jaar toe te passen. Moeten de kon- serventelers weer het gelag gaan betalen! Op landelijk niveau is er geen overeenstemming bereikt tussen de kontrakttelersvereniging en de fabrikanten. Wij moeten wel begrip opbrengen voor de moeilijke situatie waarin zij verkeren maar dat is andersom niet minder. Een verhoging van 5% in 3 jaar zou een gedeelte van de prijs stijgingen van de teler kunnen opvangen. Wij hebben nu 2 jaar achter de rug met goede opbrengsten en dan gaat het nog wat, maar ik hou mijn hart vast als er een droog jaar komt met opbrengsten van rond de 4000 kg/jaar. Om de kontinuïteit van de konserven teelt gewaarborgd te zien moet de prijs per jaar wat aangepast worden. Wij zitten nu met onze konservengewassen aan een saldo dat je zegt ik ga wat anders telen. En die mogelijkheid ligt er nu door de garantie prijs van droge erwten en tuin of wiersbonen van 62,50 per 100 kg. Nu de aardappel en de ui wat vriendelijk in de markt liggen en de pootgoedprijzen laag zijn zou het niet verwonderlijk zijn dat hier ook een uitbreiding van komt met de mogelijke slechte prijzen als gevolg. De graszaadteelt is op het ogenblik aantrekkelijk en zal wellicht ook nog wel wat uitbreiding ondervinden. Voor de grote akkerbouwbedrijven zijn er niet veel mogelijk heden meer. Voor de kleinere of gemengde bedrijven zijn de grove tuinbouwgewassen nog een mogelijkheid om een hoger arbeidsinkomen te bekomen. Maar bij het afsluiten van kon trakten moet men wel voorzichtig zijn met wie men het doet. Alvorens hiertoe over te gaan laat u dan goed voorlichten over de teelt en laat de kontrakten eens door deskundigen lezen. Het ziet er voor dit jaar met de vele prijsstijgingen voor de produktie- middelen niet al te rooskleurig uit. Maar laten we hopen op een jaar met goede opbrengsten en goed weer. WANNEER U EEN BOUW- BOEK hebt, moet dat ook regel matig worden bijgehouden. Alles behoeft U niet even uitvoerig op te schrijven, maar wel de belang rijkste teelt- en opbrengstgegevens zoals: gebruikte hoeveelheid zaai zaad en ras, hoeveelheid kunst mest, gebruikte bestrijdingsmid delen, oogstdatum en opbrengst. Ga er eens een halve dag voor zit ten. Alles onthouden kunt U toch niet. DAT POOTAARDAPPELEN een hekel hebben aan kiemrem- mingsmiddelen is voor iedereen wel te begrijpen. Minder duidelijk is het voor de praktijk dat poot goed zelfs al op een vleugje van dit middel reageert. Zet daarom geen pootgoed in gebouwen waar deze middelen zijn toegepast of nog toegepast worden. Interne lucht- cirkulatie kan reeds nadelige ge volgen hebben. BENT U VAN PLAN in 1980 weer knolselderij te gaan telen? Maak dan vroegtijdig een af spraak met uw plantenteler. Leg het aantal planten en het ras dat U wenst vast. U kunt veel beter de eerste zijn die planten komt be stellen, dan de laatste. Vraag naar goed ontwikkelde planten en be taal er desnoods iets meer voor. Het is de basis voor een goede op brengst per ha. WANNEER UW BOUWPLAN ROND IS, moet U ook eens rustig de tijd nemen om een bemestings plan op te maken. Raadpleeg daarbij ook de analyses van het grondonderzoek. Naast de kunst mest moet U ook denken aan de organische stof voorziening om het produktievermogen van uw grond op peil te houden. De grond moet een stevige "body" hebben om de grillen van de natuur goed te kun nen opvangen. Geef hem die. IN DEZE MAAND MOET U weer precisiezaad voor suikerbie ten bestellen. Hoge eenkiemig- heid, hoge kiemkracht en een mooi zaaibed nodigen U uit om op eindafstand te zaaien. Neem ech ter geen te groot risiko, want de opkomst hebt U niet in de hünd. Bij een zaaiafstand van 18 cm in de rij en een veldopkomst tussen 70 en 80% komt U uit op ongeveer 80.000 planten per ha. Boven 18 cm zaaien, is alleen voor de gok kers. ONDANKS ALLE GOEDE zor gen blijkt op sommige stallen het klimaat vochtig en tochtig te zijn zonder dat de veehouder de oor zaak kan vinden. Op de langere duur is een dergelijke omgeving vooral voor jongere kalveren fu nest. Hiermee blijven doorsukke len, is niet nodig. De Gezond heidsdienst beschikt over appara tuur waarmee ze de luchtverplaat sing op stallen kan doormeten. Heeft U gegronde klachten, neem dan met hen kontakt op. DE VOORDROOGKUILEN, welke vorige zomer gemaakt zijn, blinken niet uit door een hoge kwaliteit. De maiskuilen zijn ech ter wat beter dan normaal. Om een goede eiwit-VEM verhouding te krijgen, zal jongvee boven het jaar wel aan 1 kg krachtvoer per dag voldoende hebben. Het is raad zaam niet al te veel mais te ver strekken, omdat het gevaar voor vervetting dan aanwezig is. ZIJN BIJ U VORIGE WINTER ook leidingen in de melkstal of leidingen van drinkbakken bevro ren? Wanneer dit het geval is, zult U alle blootliggende leidingen wel geïsoleerd hebben. Bij verwach ting van strenge vorst zal in de melkstal bijverwarming nodig zijn door een ribbenbuis- of he te lucht- kachel in de melkersput te plaat sen. Om bevriezen van drinkwa terleidingen te voorkomen, zal 's nachts de hoofdkraan moeten worden gesloten en de leidingen afgetapt en doorgeblazen moeten worden. Minister Van der Stee heeft de defi nitieve verdeling van de gelden ter verlaging van de verschuldigde keurlonen 1979 bepaald. Zoals be kend is hiervoor voor het bedrijfs leven 20 min. beschikbaar gesteld. Hiermee wordt beoogd de keurings kosten meer in lijn te brengen met wat elders in de EEG gebruikelijk is. Een deel van dat geld is reeds eerder dit jaar toegewezen. De verdeling is als volgt: 6.384.000,— Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor Zaaizaad en Pootgoed (N.A.K.). 638.000,— Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor sierge wassen (N.A.K.S.). 679.000,— Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor Boomk wekerijgewassen (N.A.K.B.) 798.000,— Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor Groente en Bloemzaden (N.A.K.G.) 1.825.000,- Bloembollenkeuringsdienst. 1.800.000,- Pluimveevleeskeuringskosten. 5.010.000,— Zuivelsektor, t.w. boterkontrolestations, kaaskontro- lestations, Kontrolestation voor Melkprodukten, Zuivel-Kwaliteits- bureau, Centraal Orgaan en de Re gionale Organen voor Melkhygiëne en de Melkkontrolestations. 2.534.000,— V.I.B.-varkensklassi- fikatie. 177.000,— Export levend vee. 155.000,— Stichting Neder landse Baconkontrole en de Stich ting Scharreleieren Kontrole. Op 13 december 1979 heeft de Coö peratie Z.O.N. haar jaarvergadering gehouden in de grote zaal van hun gebouw aan de Beatrixkade te Eind hoven. Voorzitter dhr. A. Veldhuizen te Heeze kon een zeer groot deel van de leden welkom heten. In zijn ope ningswoord kan de voorzitter tot zijn genoegen mededelen dat, ondanks de minder gunstige ekonomische si tuatie in ons land waardoor vele be drijven in moeilijkheden raken, de Z.O.N. nog steeds zeer goed draait. Ondanks de stijgende loon- en an dere exploitatiekosten kon o.m. door grotere omzetten, meer dienstverle ning (weegloon voor derden) etc. nk toevoeging van bijna 245.000,— aan het fonds Algemene risiko's het jaar afgesloten worden met een netto overschot van 70.000,— Op deze jaarvergadering werd uitge breid stilgestaan bij het aftredend sekretaris van D. Aerden, statutair aftredend en niet herkiesbaar. D. Aerden is 30 jaar lid geweest van de coöperatie en 25 jaar sekretaris. Hij werd toegesproken door de direkteur D. Engelen, die hem grote dank overbracht namens personeel en le den. Dat er in deze periode, maar speciaal in de laatste jaren een buitengewone expansie heeft plaatsgevonden in het werk van de Z.O.N. mag blijken uit enkele cijfers van het jaarverslag '78-'79. Mengvoer omzetten in de afgelopen 3 jaren respektievelijk 52.000, 56.000 en 62.000 ton. Dit mengvoer wordt voor deel in het eigen bedrijf geproduceerd. Het overige wordt betrokken van het centrale persvoerproduktiebedrijf te Utrecht. Hiermede neemt de Coöp Z.O.N. ongeveer een vierde gedeelte af van de totale produktie van het Utrechtse bedrijf. De totale geldomzet steeg in dezelfde periode van ruim 33 naar ruim 36 miljoen gulden. Dat gezien de ontwikkelingen van de melkveehouderij en de veredeling in Oost-Brabant de omzetstijging van deze coöperatie grotendeels in het mengvoer zit, is niet zo verwonder lijk, doch een omzetstijging van 12.000 ton in 1971 tot ruim 62.000 ton in '78-'79 is toch wel zeer spek- takulair. Voor de aftredende bestuursleden D. Aerden en W.M. Lagendijk werden W.C. Hendriks uit Netersel en J.H. de Kruif te Hoge Mierde gekozen. Minister Van der Stee heeft besloten, bij regelingen waar aan financiële faciliteiten zit ten, aanvragers voor zg. servi cekosten vanaf 1 januari 1980 te laten betalen. Zoals bekend, heeft de be windsman het plan hiertoe toegelicht bij de mondelinge behandeling van de begroting voor 1980 van zijn departe ment. De beoordeling van de aan vrage is kosteloos. De servicekosten hebben o.m. betrekking op werkzaamhe den als rapportage, die de be- drijfsontwikkelingsdienst op verzoek van de aanvrager verricht en die hij in principe ook zelf, of door derden, zou kunnen (laten) doen. De kos ten zijn verschuldigd nadat de aanvrage is toegewezen. De tarieven zijn: voor aanvragen Borgstel lingsfonds 650,— voor aanvragen rentesub sidies 900,— voor gekombineerde ga rantie-/rentesubsidie-aan vragen 1.000,— voor aanvragen van een bijdrage in het kader van de regeling ter bevordering van samenwerkingsver banden tussen landbouw bedrijven 150,— voor aanvragen i.v.m. pre mies voor het niet in de handel brengen van melk en zuivelprodukten en voor de omschakeling van het melkveebestand 150,— 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11