LIJT CE PRAKTIJK Polderpeil omhoog Wintertarwe is goed gegroeid Drainage behoeft sterke verbetering Een snippertje winst en veel gezondheid Daar het in het Land van Hulst nog tot 31 januari gebruikelijk is, om nieuwjaar te wensen, is het nog niet te laat u een voorspoedig 1980 te wensen met alle goeds. Hopelijk zijn we allen goed uit de overvloedige dagen te voorschijn gekomen. En wij boeren maar klagen. Afijn de magische jaren 80 zijn gestart. Voorlopig een forse verhoging van alle prijzen en later in het jaar nog meer verhogingen door die verhogingen. Wat het weer betreft hebben we dit jaar al van alles gekregen, vooral regen. De regenmeter is verschillende keren tot het randje vol geregend. Hierdoor zal er wel stikstof uit de grond gespoeld zijn. hoeveel echter? Velen hebben besloten hun grond te laten onderzoeken voornamelijk voor tarwe en bieten. Het is een mogelijkheid om op de dure stikstof te besparen en het suikergehalte van de bieten te ver hogen. Ga naar de Studieklub. daar hoort u er meer van. De prijzen zien er gunstig uit voor: aardappels, uien, suiker en vlas. Alleen het stro lijkt zeer duur. Er stond in de krant: "Stro pers betrapt", in het land. De prijs van de andere produkten zijn slecht. Met gevolg, dat er veel bedrijven hun bouwplan nog niet rond hebben. De knol selderij van de afgelop'en oogst groeit nog of ligt op hopen. Dit geldt ook voor enkele partijen fruit in ons gebied. Wat is er toch gaande? De voorbereiding voor een ruilverkaveling in de Nijs- en Hooglandpolder gaat door. In de Kruispolder is het afgestemd. Iedereen is het er over eens, dat de ontwatering "verrot" slecht is .Met deze vele regen zien we grote oppervlakten water, ondanks het zeer vele werk dat in nacht en ontij in het gemaal wordt verricht. De lange kronkelige en ondiepe waterlopen voeren hun water te langzaam af. Volgens de natuurbeschermers is dit zeer gunstig. Een hoge waterstand is goed voor de natuur, de boeren komen op het 2e plan. Hoge opbrengsten hebben we in Nederland toch niet meer nodig. Zo hebben de tegenstemmers van de ruilverkavelingsvoorbereiding schijnbaar toch oog voor de toekomst. Onze reis naar Oost-Duitsland gaat zoals het er nu voor staat, door. Er zijn voldoende deelnemers. Het is toch interessant om even achter het ijzeren gordijn te kijken. Als we daar gekeken hebben weten we of we reden tot klagen hebben. Op Walcheren zijn we weer vol goede moed begonnen aan het nieuwe jaar. Met enige hoop wachten we weer af wat het ons zal brengen. In de eerste plaats zeker wat betreft gezin en bedrijf Bij alle goede wensen die zijn uitgesproken staat vooral de gezondheid voor ieder wel bovenaan. Een goede gezondheid is een onschatbaar bezit. Wat het bedrijf betreft, hopen we op goede resultaten zodat we over een inkomen kunnen beschikken dat ons in staat stelt de financiële verplichtingen van gezin en bedrijf goed na te komen. Deze zijn momenteel niet gering. De kosten blijven stijgen, o.a. van diverse sociale voorzieningen, maar ook van bedrijfsmiddelen zoals kunstmest, brandstoffen enz. Van de prijsgegarandeerde produkten staan daar maar zeer geringe óf in het geheel geen hogere opbrengsten tegenover. We moeten het dan hebben van de vrije produkten zoals aardap pelen en uien die grote prijsschommelingen te zien geven de laatste jaren. Gelukkig zitten we met de prijzen hiervan nu weer aan de positieve kant. Maar mag de prijs ook weer eens zodanig zijn, vooral van de uien,.dat de lage prijs van de twee voor gaande jaren ook nog enigszins goedgemaakt kan worden. Al met al toch maar een wankele basis om boer op te worden en te blijven. Ieder die zich wil verdiepen in de situatie waarin zijn bedrijf zich bevindt, zouden we willen aanbevelen, de "aktualiteiten no. 19" handelende over mogelijkheden van bedrijfsaanpassing, nog eens te bestuderen. Het kan zijn dat er dingen worden genoemd die voor toepassing op uw bedrijf de overweging waard zijn. We hebben een natte, maar gedeeltelijk ook zeer zachte december maand achter de rug. Er is veel regen gevallen. Zo hier en daar zien we wat piasvorming. Ook op het grasland. Dit zal zeker de kwaliteit van de graszode niet ten goede komen. Maatregelen ter voorkoming van piasvorming dienen niet achterwege te blijven. Het graven van greppels kan al het ergste voorkomen, maar het treffen van definitieve voorzieningen moet zeker overwogen worden. Door het zachte weer, enige tijd in december, is de wintertarwe goed gegroeid. We hebben de indruk dat de ont wikkeling van dit gewas aanmerkelijk beter is dan vorig jaar omstreeks deze tijd. Niet iedereen heeft de geplande opper vlakte wintertarwe gezaaid naar onze mening. Vermoedelijk zal er wat meer zomertarwe gezaaid worden. De tijd van winter tarwe zaaien is nu wel voorbij dit seizoen. Bij de goede voornemens voor 1980 zouden we er nog één bij willen voegen. Een wat beter gedrag in het wegverkeer. Het schijnt dat ons gedrag in het wegverkeer niet zo gunstig ge waardeerd wordt. Men wil daar van overheidszijde wat aan gaan doen. Voor alle duidelijkheid bedoelen we hier mee het agrarisch verkeer en alles wat hier aan vastzit. Een ieder ga bij zichzelf terade of dit ook voor hem van toepassing zou kunnen zijn; dus een betere opvolging van de verkeersvoorschriften door landbouwers. Vooral de laatste 10-tal jaren heeft het waterschap in West Zeeuws-Vlaanderen kosten nog moeite gespaard ter verbetering van de afwatering. De te betalen waterschapslasten mogen dan weliswaar aan de hoge kant zijn; als grondgebruiker profiteren we hier in grote mate van. Als echter de ontwatering van de afzonderlijke percelen niet in orde is, dan gaat dit maar ten 3ele op. Momenteel is duidelijk te zien dat op een veel te groot aantal percelen in ons gebied de drainagetoestand zeer onvoldoende is. We mogen dit niet alleen wijten aan de vele neerslag die we de laatste maanden hebben gekregen. Het bewijs ligt bij die per celen waar nooit piasvorming optreedt. Zeker op de helft van de percelen is de drainage toe aan vernieuwing, temeer nog daar deze meestal veel te ondiep ligt. Met de betere afwateringssi tuatie van nu kan het ook dieper. Vroeger ging dat niet. In veel gevallen liggen de drains niet alleen te ondiep, maar ook te ver uit elkaar. Verder zou het doorspuiten van de drainreeksen in veel gevallen ook geen overbodige luxe zijn. Bovendien valt het steeds op dat, daar waar de organische -stoftoevoer voldoende is, het overtollige regenwater vlugger door de bouwvoor verd wijnt. Kort gesteld: er mankeert nogal wat aan onze grond. Zoals reeds gezegd is het momenteel erg nat in het land. Enkele kollega's hadden nog graag wat wintertarwe willen zaaien, maar dit is ze niet gelukt. Ze zitten nu veelal met het reeds ontsmette zaad opgescheept. Met de prijzen van aardappelen en uien gaat het nog steeds bevredigend. De tarracijfers van een aantal partijen uien zijn echter aan de hoge kant. Vooral die partijen waar veel dikhalzen in voorkwamen en het loof is geklapt kunnen wellicht beter tijdig worden geruimd. Mede door de redelijke prijzen en de lage pootgoedkosten. maar ook door gebrek aan aantrekkelijke teelten verwachten we weer een toename van de arealen aard appelen en uien. Een bekend verschijnsel. Wat de vollegronds- groenten betreft ziet het er niet naar uit dat de kontraktprijzen zullen worden verhoogd. Hoogstens blijft de prijs hetzelfde. Maar dit is in feite voor elk gewas zo, zodat ook knolselderij, stamslabonen en witlof weer zullen worden geteeld. Er is zelfs ruimte voor een groter areaal stamslabonen dan de laatste jaren het geval was. De ervaringen met de kontraktteelt van knolsel derij zijn niet best. Zodat er meer voor dé vrije markt zal worden geteeld. De spuitdag in Goes is ook al weer achter de rug. Dit blijkt elk jaar weer een leerzame dag te zijn, die door zeer velen wordt bezocht. We blijven echter behoefte houden aan goede adviezen' verstrekt door voorlichting of handel gezien de ingewikkeldheid in de gewasbeschermingswereld. Tenslotte wil schrijver dezes graag alle lezers een gelukkig en voorspoedig 1980 toewensen. Alle lezers van de rubriek de Westhoek mijn beste wensen voor het nieuwe jaar, veel gezondheid en ook nog een snippertje winst, zei een van de kollega's tegen me. Ja, zo is 't eigenlijk, hoe ouder men wordt des te meer gaat men zich bezinnen wat belangrijk en wat onbelangrijk is. Gezondheid is, daar zijn we het allemaal over eens, wel ontzettend belangrijk. Wanneer je echter als jonge boer anno '80 moet beginnen of pas begonnen bent, dan komt er meer kijken dan alleen maar een snipper tje winst, we kijken dan ook op tegen fabelachtige cijfers en we hopen aan 't eind van 't jaar een goede boterham te hebben verdiend. We weten niet wat 1980 ons zal brengen. De vooruit zichten lijken niet al te rooskleurig. De wereld om ons heen is verre van fraai en ook in ons eigen land lijken de vooruitzichten niet goed. Iedere keer komen er nieuwe prognoses en iedere keer zijn ze weer slechter dan de vorige, 't Is natuurlijk onverstandig om elkaar in de put te praten, daar is niemand mee gediend en het maakt de malaise alleen maar groter! Ook in de landbouw gaan de prijsstijgingen door. Kunstmest wordt behoorlijk duurder. Ook de olieprijzen stijgen weer dus onze traktoren gaan weer duurder in de exploitatie worden. Ondanks dit alles moeten we onze laatste voorbereidingen voor de zaaitijd 1980 weer gaan treffen. In grote lijnen hebben we onze zaaiplannen wel klaar, zo hier en daar kunnen we nog wel wat bijsturen en dat duurt tot het laatste moment toe. 't Is natuurlijk nog niet zover, dat we gaan zaaien we zouden haast zeggen, gelukkig nog niet, want ons machinepark is nog niet zover, dat alles kant en klaar is. We zijn druk doende om .alles een beurt te geven en dat duurt wel even. Ook onze zaai zaden gaan we zachtjes aan in bestelling geven. Evenals de kunstmest. Alles wordt gewikt en gewogen. Ook in de verga derzaal wordt dat gedaan, 't Gaat hier nu zo zachtjes aan ook naar het hoogseizoen en 't is net als met de oogst. Wanneer de velden wit zijn moet er geoogst worden. We doen er verstandig aan ook deze tijd van het jaar goed te benutten. De boerderij houdt niet op bij de poortpalen, dat moeten we ons goed reali seren zeker in 1980. De vorige maand en de eerste helft van januari zijn ontzettend nat ge weest. Meer dan ruim 100 mm neer slag hebben we al voor de jaarwisse ling gemeten over de maand decem ber en nadien waren de buien ook niet van de lucht. Dit is ideaal voor de slakken op de karwij en de win tertarwe. Bij dit weertype helpen siakkenkorrels ook niet veel, want de regenbestendigheid er van gaat dan ook gauw teloor. Enkele dagen lichte vorst zou ideaal zijn in onze strijd tegen de slakken en wie weet komt de 10 natuur ons in deze nog wel te hulp. Voor een goede voorbewerking van op wintervoor geploegde grond zijn de kansen nog niet groot gew'eest. Nog enkele weken en dan is het goe de moment al weer voorbij. Te natte grond is bij vorst al gauw te hard en de ondergrond deugt er dan ook niet voor. Beter is het om wat vroeger in de herfst met het voorbewerken te starten. Vele kollega's zien dan nog grote bezwaren en geven er de voor keur aan, dat de grond eerst nog wat verweert door regen en wind. Als we kans zien om goed zaailand voor wintertarwe te maken, dan kunnen we ook op hetzelfde moment goed land voorbewerken. Het ontbreekt ons dan meestal aan tijd, want de apparatuur hebben we er wel voor. Vroeg gedaan betekent wel een be tere verwering van de bovenlaag en dat juist is het doel waarnaar wij streven. .Aktualiteiten no. 19 met als thema: "Mogelijkheden voor bedrijfsaan passing" is bijzonder in de smaak gevallen. Aan het begin van het ver gaderseizoen en vlak voor de feest dagen is er gretig in gelezen. Bij de bestudering van de begroting van ons waterschap en bij die van onze afdeling komt men steeds tot dezelf de konklusie, dat de uitgaven als maar hoger worden. De bedragen van de inkomsten houden er geen gelijke tred mee en er ontstaat een gat waarvoor een oplossing gezocht moet worden. Bij hét opmaken van onze eigen bedrijfsbegroting stran den we op soortgelijke problemen. Met handhaving van het traditionele bouwplan zijn geen voldoende op lossingen meer aan te dragen. Pri mair kunnen we wel stellen, dat de prijzen van onze produkten te laag zijn en daardoor de oorzaak zijn van de vele zorgen in de landbouw. We kunnen ons daarover kwaad maken, maar dat helpt meestal zo weinig. Beter is het om net als op het eiland Tholen er een grootscheepse studie dag aan te wijzen. Vroeger was 80 gemeten daar een behoorlijk bedrijf en ook een echte onderneming. Nu zou het een één-mans-bedrijf moe ten zijn. Zodra echter de zoon van de landbouwschool komt, wordt het beeld weer krek anders. Bedrijfsaan- passingen zijn noodzaak, maar het gaat er om, dat we de goede weten te kiezen. Studiedagen als deze zijn zo wel voor de vader als voor de zoon uiterst belangrijk. We juichen het daarom toe, dat vele vaktechnische verenigingen hun poorten wijd open zetten voor de jongeren. Ontzettend jammer is het echter, dat iedere boer nog géén lid is van genoemde vere nigingen. Door zitting te nemen in studieklubs, wakkert men zijn eigen belangstelling aan. De uittocht uit de landbouw is al in beweging. Voor de blijvers is daarom het kontakt met de voorlichting onmisbaar. Op eigen erf is dit niet altijd meer te verwezenlij ken en daarom is groepsvoorlichting meer dan ooit geboden. Studieda gen, waarop woordvoerders van di verse diskussiegroepen met meerde re sprekers aan het woord zijn, zijn bijzonder leerzame dagen. Deze ma nier van vergaderen verlicht de taak van de voorzitter en aktiveert en boeit de leden. Dit alles komt de leefbaarheid van de vereniging zeer ten goede wat ook aan een groeiend bezoek te merken zal zijn. DE LANGDRADIGE PREEK Ik ging bij A. ter preek; Bure, onder 's mans gehoor Mee luisterend, begint mij aan te stoten en mompelt: "Goede kost, maar met lang nat begoten, men dient ze best op een vergiettest voor".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10