m Over de drempel Vanuit de Z.LJVL gezien s D zuidelijke landbouw maatschappij Deze week werden we voor het eerst weer geconfronteerd met de winter. Niemand is gebaat bij een situatie zoals we die verleden jaar kenden, maar een beetje sneeuw en vorst zal vooral de jeugd die nog kerstvakantie heeft, goed van pas komen. P roblemen door de stagnerende economie, de gewij zigde situatie met de energievoorziening en de proble men waarmee de E.E.G. te kampen heeft. Zaken waar de Landbouw direkt bij betrokken te. Maar in de zeventiger jaren hebben wij ook te maken gekregen met aktiegroe- pen, die op velerlei terrein proberen veranderingen aan te brengen in onze samenleving. Aktiegroepen, die meer invloed hebben dan hun aantal rechtvaardigt. Dat is mo gelijk doordat deze mensen aktief zijn en blijkbaar vol doende tijd hebben in een gemeenschap waarin de min derheid vrij passief reageert. Tot deze passief reagerende meerderheid kunnen wij ook een groot gedeelte van onze bedrijfsgenoten rekenen. En juist verschillende aktie groepen volgen de ontwikkelingen in de land en tuin bouw zeer kritisch. Dat roept omgekeerd veel weerstan den op wat gemakkelijk tot polarisatie leidt. Tot die conclusie kwamen we opnieuw toen wij 20 december een van onze provinciale dagbladen doorlazen. Daar wa ren nogal wat tegenstrijdigheden "toevallig" op één pa gina terecht gekomen. Jonge boeren uit Schouwen Dui- veland hebben samen met Wageningse studenten bere kend wat de voordelen van zoet water zijn voor de land en tuinbouw. Aanleiding tot dit onderzoek is geweest mate riaal aan te dragen voor de diskussie die er rond 1 982 0 z.l.m VRIJDAG 4 JANUARI 1980 67e jaargang no. 3513 land- en tuinbouwblad - - V jr 0 plettende lezers hebben zich wellicht afgevraagd wie het laatste commentaar in het oude jaar heeft geschre ven. Welnu het was niet "vanuit de Z.L.M. gezien", dus was het optimisme van de secretaris. Maar daarmee wil ik niet aangeven dat het mij aan optimisme ontbreekt. Zon der optimisme is het niet mogelijk te werken binnen een landbouworganisatie. Zonder optimisme zal het ook in de 80er jaren niet mogelijk zijn verder te werken. En dat ondanks de vele problemen die in de 70er jaren op ons zijn afgekomen. gehouden zal worden, om te komen tot een besluitvor ming voor een zoete of zoute Grevelingen. Polarisatie p dezelfde pagina staat er met een grote kop: "Staatsbosbeheer maakt planbeheer Grevelingenbek- ken". Een goede zaak om inzicht te krijgen over het beheer van de Grevelingen na de afsluiting van de Oos- terschelde. De consulent natuurbehoud gaat daarbij wel van de huidige situatie uit. "Dat is dus een zoute Greve lingen" aldus de Heer Vette. Als dat betekent dat er door Staatsbosbeheer en O.R.M. geen rekening wordt gehou den met de mogelijkheid dat de beslissing ook in de richting van een zoete Grevelingen kan vallen, dan is dat opportunistische politiek bedrijven. Als landbouw dragen wij bouwstenen aan gebaseerd op objektieve gegevens. En dat ook beoogt het onderzoek van de jonge boeren op Schouwen Duiveland. En dan is het onjuist dat over heidsfunctionarissen blijkbaar vooruit lopen' op een de finitieve beslissing. Dat werkt polarisatie in de hand, dat wekt wrevel en onrust waar niemand mee gebaat is. Po larisatie van beide kanten. Want op diezelfde pagina wordt van landbouwzijde de oorlog verklaard aan de Milieuorganisatie's. Wij vragen ons aan het begin van de 80er jaren af, hoe wij beter begrip voor eikaars opvattin gen kunnen krijgen. Eigenlijk zou dat een belangrijke taak behoren \e zijn van de politieke partijen. Voor de welvaart en het welzijn van ons allen zou het beter zijn dat de politieke partijen meer vanuit het alge meen belang denken en beleid voeren. Het algemeen belang laten prevaleren boven partij politieke belangen, waar dikwijls ook kleine belangengroepen grote invloed op hebben. Niet alleen bij de landelijke politiek maar ook Provinciaal krijgen wij er mee te maken dat belangen groepen steeds meer invloed krijgen op de politiek, en soms ook al bij de gemeente politiek ofschoon gelukkig nog niet overal. Parallel I k heb me afgevraagd of het verstandig is over deze tegenstellingen in onze samenleving te schrijven en dat nog wel aan het begin van een nieuwjaar. Maar waarom ook niet. Het biedt in elk geval de mogelijkheid om als Z.L.M. de woorden van de H.I.D. voor Bedrijfsontwikke ling te onderschrijven, (vermeld op dezelfde pagina). Dat ook de landbouw begrip heeft voor het milieu en dat de belangen eerder parallel lopen in plaats van tegenge steld, maar dat in brede lagen de bereidheid rrloetzijn om voldoende geld uit te trekken voor milieu vriendelijke zaken en voor verrijking van natuur en landschap". Die bereidheid moet er zijn bij de gehele samenleving en mag niet ten koste gaan van een kleine groep in onze samen leving; de Boer. Er is nog bijzonder weinig bekend over het beheer van het landschap in een moderne geïndus trialiseerde samenleving. Niemand kan zeggen wat de voordelen kunnen zijn van een zoete Grevelingen naast een zoute Oosterschelde. Tot nu toe is er in elk geval weinig of niets uitgekomen van de voorspelling over een afgesloten Grevelingen. Als boer leer je aanvaarden dat de mens weinig invloed op de natuur heeft. Ik denk dat wij moeten hopen dat daar in de toekomst ook geen verandering in komt. Wij spre ken aan het begin van het nieuwe jaar de wens uit dat weersomstandigheden het komende jaar gunstig mogen zijn. Maar nog belangrijker is het dat het nieuwe jaar voor Uw gezin voorspoedig en gezegend mag zijn. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1