Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, gaf vorig jaar 84,5 miljoen uit H et Bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het verslag over de werkzaamheden in 1978 uitge bracht. In totaal heeft het Fonds een bedrag van 139,4 min. besteed, waarvan 84,5 min. voor ontwikkelings- en 54,9 voor sanerings doeleinden. Grondbankstelsel aangepast Kwaliteitskontrole- heffing varkens scherp verlaagd Verslag over de werkzaamheden over 1978 De nu reeds jaren bestaande hoge werkloosheid heeft tot gevolg gehad, dat slechts op zeer kleine schaal van het Beëindigingsvergoedingsbe- sluit gebruik is gemaakt. De mogelijkheden voor uittredende landbou wers om buiten de landbouw een vervangend inkomen te krijgen zijn namelijk zeer gering. Daarnaast spelen de hoge grondprijzen een rol bij het achterblijven van het aantal aanvragers. Om het uittreden te vergemakkelijken is nog een regeling getroffen voor uittreding uit een samenwerkingsverband. De ontwikkelingsaktiviteiten van het Fonds zijn - via voornamelijk het rentesubsidiebeleid - gericht gebleven op de middelgrote bedrijven. In hetzelfde teken staat ook de bijdrage regeling ter verbetering van de werksituatie in de melkveehouderij. Daarnaast is een mogelijkheid geopend een bijdrage te verkrijgen voor verschillende soorten investe ringen in bedrijfsgebouwen. Belangrijk is nog te konstateren dat de op het gemeenschappelijk struktuurbeleid van de E.E.G. geënte regelin gen nagenoeg volledig beslag leggen op het Fonds-budget. Ontwikkelingsregelingen Land bouwbedrijven met ontwikkelings mogelijkheden (rentesubsidierege ling) Het subsidiabele leningsbedrag is in 1978 eerst tot 300.000,— ver laagd. Daarna is het subsidiabele le ningsplafond op 200.000.— ges teld. terwijl tevens een forfaitaire af trek van 25% wordt toegepast in ver band met de versterkende effekten van de W.I.R.-regelingen. Het aantal ingediende aanvragen is in 1978, in vergelijking met 1977 gestegen met 685 tot 3.786. Dit betekent een toe name van 22%. Van het in de jaren 1972 t/m 1978 totaal aantal inge diende aanvragen van 18.569 is bijna 21% afkomstig uit Zuid-Holland en bijna 15% uit Noord-Brabant. Daar naast is de belangstelling eveneens groot vanuit de provincies Friesland, Overijssel, Gelderland en Noord- Holland. Het totale leningsbedrag beliep 648.- min. Het gemiddelde subsidiabele leningsbedrag bedroeg ongeveer/ 204.000,-. Bijdrage voor bedrijfsverzorgingsor- ganen Deze bijdrageregeling beoogt de werkzaamheden van de vereni gingen voor bedrijfsverzorging door overkoepelende organisaties te be vorderen. In 1978 hebben 12 vereni gingen voor bedrijfsverzorging een aanvrage ingediend. In verband met de toetsing hunner statuten konden deze aanvragen echter niet alle wor den afgewikkeld. Aan de bonden van bedrijfsverzorgingsverenigingen is in 1978 een totale bijdrage verleend van bijna 6,- min. Bedrijfsverzorging tegen gereduceerd tarief Met deze regeling wordt be doeld een stimulans te geven aan de groei van bedrijfsverzorgingsdien- sten, die daardoor in geval van ziekte of kalamiteit, tegen gereduceerd ta rief vervangende arbeid ter beschik king kunnen stellen. Aan de bonden van bedrijfsverzorgingsverenigingen is voor 1978 een bijdrage verleend van 160,- voor ieder lid, dat op 1 januari van dat jaar bij de betrokken vereniging was aangesloten. Omschakeling op melktanken De bijdrageregeling ter bevordering van de omschakeling van melkbussen op een melktank, is opnieuw openges teld tot 30 juni 1980. Tot die datum kunnen landbouwers, die hun bedrijf uitoefenen in een erkend melkwin- ningsgebied, een aanvraag indienen voor bijdrage in de kosten van aan schaf van een melktank en bijko mende voorzieningen. Daarbij moe ten de investeringen vóór 1 januari 1982 zijn gerealiseerd. Per 31 de cember 1978 waren van 28 zuivelon dernemingen melkwinningsgebie- den erkend. In die gezamenlijke ge bieden waren 14.846 potentiële aan vragers gevestigd. Ultimo 1978 wa ren 5.196 aanvragen ontvangen, waarvan 4.660 zijn goedgekeurd en 468 afgewezen. Betaald waren 1.977 aanvragen tot een bedrag van circa 3,5 min., waarvan 3,- min. voor bijdragen in de aanschaf van melktanks en ongeveer 0,5 min. voor bijdragen in bijkomende voor zieningen. Verbetering werksituatie melkvee houderij Aan deze in september 1977 vastgestelde regeling is nog'de voor waarde verbonden, dat.een bijdrage slechts éénmaal kan worden toege kend. Verder moeten de investerin gen binnen één jaar, na dagtekening van de ontvangst-verklaring van de aanvrager, zijn verricht. In kosten van investeringen, waarmede reeds is begonnen, voordat de aanvrage schriftelijk is bevestigd, wordt geen bijdrage verleend. Ook wordt geen bijdrage verstrekt in die investe ringskosten, waarvoor een aanvrage is ingediend of goedgekeurd op grond van een andere bijdrage-rege- ling van het Fonds. Voorts is nog van belang dat slechts een bijdrage mo gelijk is, indien het melkveehoude rijgedeelte een minimale omvang van 12 - en een maximale - van 35 melk- ert/of kalfkoeien heeft. Per ultimo 1978 waren 2.794 aanvragen ingediend, waarvan 2.034 zijn goed gekeurd tot een totaalbedrag van circa 8,5 min. Besluit Mestbanken Op grond van een uit 1971 daterende regeling kan aan een mestbank - ter bevordering van de verwerking van overschotten van natuurlijke mest - een bijdrage worden verleend, in de transport kosten van dunne mest alsmede in de salaris- en apparaatskosten van een aan een mestbank verbonden funk- tionaris. In 1978 zijn de laatst ge noemde kosten voor 80% vergoed. De vergoeding in de transportkosten bedroeg 3,— per ton, voorzover het transport over een minimale af stand van 12 km plaats vond. In 1978 is volgens voorlopige cijfers ongeveer 500.000 ton dunne mest door de mestbanken vervoerd. De bijdrage aan de gezamenlijke mestbanken in de apparaatskosten bedroeg in dat jaar 165.000,- en die in de ver voerskosten 1,4 min. In 1978 is aan de mestbank Gelderland nog een bijdrage verleend van 0,6 min in het kader van de subdidiëring van mesttransporten naar de Veenkolo niën. Verbetering mestopslag op intensieve veehouderijbedrijven Ook in 1978 is de bijdrageregeling ter bevordering Nvan de opslagcapaciteit van mest op intensieve veehouderijbedrijven van kracht geweest. Met name vanuit de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg bestond veel belangstelling voor deze rege ling. Deze vier provincies nemen zelfs 80% voor hun rekening van de in 1978 in totaal 712 ingediende aanvragen. In 1978 is ongeveer 1,2 min. bijgedragen voor de verbetering van mestopslag. Premieregeling voor het niet in de handel brengen van melk en zuivel- produkten en voor de omschakeling van het melkveebestand In een ak- tieprogramma voor de jaren 1977- 1980 heeft de Europese Kommissie maatregelen voorgesteld om tot een evenwichtige vraag- en aanbodsver houding te komen voor melk- en zuivelprodukten. Naast een mede verantwoordelijkheidsheffing voor melkproducenten werd ook een pre mie-regeling vastgesteld voor het niet in de handel brengen van melk en zuivelprodukten en voor de om schakeling van het melkveebestand. Het bestuur heeft uitvoeringsbepa lingen vastgesteld teneinde deze EEG-regelingen in Nederland toe te passen. Van 1 juli 1977 t/m 31 december 1978 zijn in Nederland 1764 aanvra gen goedgekeurd voor het niet in de handel brengen. Deze aanvragen betroffen 28.421 melkkoeien en had het niet leveren tot gevolg van 130 min. kg. melk. Voorts werden in die periode 55 aanvragen voor omscha keling ingediend, die betrekking hadden op 1.317 melkkoeien en ver mindering van de hoeveelheid melk met 7 min. kg. Het aantal bedrijven met melk- en kalfkoeien in Neder land nam ten opzichte van 1977 af met ruim 5.000. De melkveestapel daarentegen nam in T978 toe met 4% en bedroeg eind 1978 2,2 min. dieren. Het aantal koeien dat voor de premieregeling werd aangemeld is dus 1,3% van de totale melkvees tapel. Bijdrageregeling voor de aansluiting van verspreid liggende tuinbouwbe drijven op het aardgasnet Deze bijdrageregeling heeft open gestaan tot 1 mei 197&, Voor duide lijke overmacht-gevallen kon echter ook na die datum nog een volledige aanvrage worden ingediend. In het kader van deze regeling wer den op de peildatum 31 december 1978 719 aanvragen ingediend, waarvan 474 zijn goedgekeurd en 86 zijn afgewezen of ingetrokken. To taal werd een bijdrage verleend van 5,5 min. Hinderpreventie Evenals .in voorgaande jaren heeft het Fonds deelgenomen aan prak tijkproeven t.b.v. de vermindering van de hinder van veehouderijbe drijven. Per eind 1978 was door het Fonds voor een achttal projekten ruim 300.000,toegezegd. Ter ondersteuning van de aktivitei- ten van de Kommissie en het Fonds Welzijn Landbouwhuisdieren is in 1978 voor een tweetal projekten nog in totaal 70.000,— toegezegd. Bijdrageregeling voor oudere agrari sche werknemers Op grond van deze regeling kan aan agrarische werknemers in de leeftijd tussen 55 en 64 jaar een bijdrage worden toegekend, indien zij om strukturele redenen het landbouw bedrijf, waarop zij werkzaam zijn, moeten verlaten. Met ingang van 1 januari 1978 is de bijdrage - i.v.m. aanpassing aan het prijsindexcijfer voor de gezinskonsumptie - ver hoogd van 5.250,- tot 5.641,-. Sinds 1973 zijn 994 aanvragen inge diend, waarvan er 843 werden toe gekend. Per 31 december 1978 is ruim 3,— uitgekeerd. Bijdrageregeling bij omscholing Evenals in de voorgaande jaren was ook in 1978 de belangstelling voor deze bijdrageregeling gering als ge volg van de verslechterende werkge legenheid buiten de landbouw. Sinds het begin van de regeling is in totaal een bedrag van 3,1 min. uitge keerd. Bevordering van samenwerking Deze regeling beoogt samenwer kingsverbanden te stimuleren via een zo efficiënt mogelijke gezamen lijke inzet van arbeid en machines. In 1978 zijn 163 aanvragen inge diend, hetgeen 37 minder is dan in 1977. Niettemin zijn er vanuit de ak- kerbouwprovincies relatief veel aan vragen ingediend. Ultimo 1978 was 9,5 min. uitge keerd. Beëindigingsregelingen In het verslagjaar zijn slechts 182 aanvragen ingediend, waarmee het totaal aantal aanvragen op 2.389 is gekomen. Ultimo 1978 waren 2.078 aanvragen afgewerkt. Voor de bedrijfsbeëindiging op ter mijn werden 20 aanvragen inge diend. In 1978 werd in het kader van de verschillende beëindigingsver goedingsregelingen 4,6 min. uit gekeerd. Bijdrage in de afbraak van verouder de glasopstanden In het verslagjaar werden 63 aanvra gen ingediend, samengaand met een beëindigingsvergoeding. Ultimo 1978 was in totaal een vergoeding uitbetaald van 28,7 min. De Stichting Beheer Landbouwgron den (S.B.L.) heeft besloten de aan- vraagmogelijkheid voordegrondbank- regeling per 1 januari 1980 weer open te stellen. Gelijkertijd zullen een aantal wijzigingen in het grond bankstelsel van kracht worden. Zoals bekend was de aanvraagmoge- lijkheid in verband met de uitputting van de beschikbare begrotingsmidde len per 8 mei j.l. opgeschort. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft in augustus j.l. het bestuur van de S.B.L. verzocht na te gaan in.hoeverre aanpassing van het grondbankstelsel kan leiden tot ver groting van hei aantal bedrijven, dat van de regeling gebruik kan maken. Daarbij zou in het bijzonder aan dacht geschonken moeten worden aan de middelgrote bedrijven. Op basis van dit advies heeft de be windsman ingestemd met enkele aanpassingen van het grondbank stelsel t.w.: - de maximum oppervlakte, waar toe met behulp van de grondbank het bedrijf vergroot kan worden, is voor weidebedrijven en ge mengde bedrijven verlaagd tot 40 ha (was 50 ha) en voor akker bouwbedrijven tot 60 ha (was 80 ha); - de afschaffing van aparte normen voor samenwerkingsvormen; - een wijziging van de oppervlakte, ^waarmee vergroot kan worden in minimaal 5 ha en maximaal 10 ha (was met minimaal 25% van de bedrijfsoppervlakte). Ingeval van versnippering van de eigendom van een perceel kan met maximaal 10 ha vergroot worden; - het zelf financieren door de overnemer van in beginsel 50% van de bedrijfsopperviakte bij overname ouder/kind en ver pachter/pachter, tenzij uit een fi- nancieringsonderzoek blijkt, dat ook dat niet mogelijk is; - binnen 3 jaar na uitgifte in erf pacht op grondbankvoorwaarden mag geen nieuwe aanvraag wor den ingediend; - gronden, gelegen in reservaatsge- bieden worden uitgesloten van uitgifte in erfpacht. (Geïnteresseerden kunnen het advies van het S.B.L.-bestuur tegen betaling van 2,50 verkrijgen bij de Stichting Beheer Landbouwgronden, Postbus 20022,3502 LA UTRECHT, tel.: 030 - 852533.) De klassifikatieheffing per varken van het produktschap voor vee en vlees (pvv) ging met ingang van 10 december van 45 cent per dier bij slachting of levende uitvoer, terug naar 13 cent. Verwacht kan worden, dat deze aanzienlijke verlaging ook voor het hele jaar 1980 van kracht blijft. De scherpe verlaging van deze pvv- heffmg ten behoeve van het in kwa- liteitskategoriën indelen van in ons land geslachte varkens (ca. 13,5 mil joen dieren) is een gevolg van een door de minister van landbouw en visserij verstrekte bijdrage voor las tenverlichting in de agrarische sek- tor. De bewindsman zegde daarvoor - bij de aanbieding van zijn begroting 1979 in september 1978 - in totaal een bedrag van 20 miljoen toe. Thans heeft hij het pvv meegedeeld, daarvan 2,5 miljoen te hebben toegekend ter verlaging van de ver schuldigde klassifikatiekeurlonen van varkens. Dit maakt het mogelijk, vanaf 10 december de pw-heffing voor dit doel terug te brengen tot 13 cent per dier. Het pvv dringt er bij de afne mers van varkens, bestemd voor ex port danwel slacht in het binnenland met klem op aan, deze verlaging op hun afrekening ingaande 10 decem ber aan de varkenshouders tot uit drukking te brengen. Het pvv-bestuur heeft in de openba re bestuursvergadering van 12 de cember j.l. voorgesteld, de verlaging van het heffingsbedrag bij verorde ning te sanctioneren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4