OPTIMISME D e huidige ontwikkelingen op europees gebied zijn voor de land- en tuinbouw op het. eerste gezicht niet bepaald opwekkend. De plannen van meneer Gundelach en van meneer Dankert liggen nog onverkort op tafel. Doorvoe ring daarvan maakt het voor boeren en tuinders nog moeilijker om het hoofd boven water te houden. Anderzijds kan ik niet geloven dat Europa eraan gaat. Hoe moeiljjk de situatie ook is, er zal in ieder geval weer een oplossing gevonden worden om uit de huidige impasse te geraken. Als de nood het hoogst is is de redding nabij zullen we maar denken. Dat is optimisme. D ichterbij huis, in onze eigen regio is de situatie wat overzichtelijker. De problemen zijn er daarom niet minder om. De mestproblematiek vraagt om een snelle oplos sing. De voortgang c.q. doorgang van een aantal ruilver kaveling vraagt onze aandacht. Zo zijn er talloze knel punten te noemen. P roblemen zijn er om opgelost te worden. Dat zal niet gaan zonder enorme inspanningen. Waar het niet alleen kan zal het samen moeten gebeuren. De land- en tuin bouw heeft meermalen in de geschiedenis bewezen dat ze samen sterk is. Daarom, laat ons 1 980 met vertrou wen tegemoet gaan. Ik wens iedereen bijzonder prettige kerstdagen toe, een goede jaarwisseling en een uitste kend boerjaar in 1 980. VW/ zuidelijke landbouw maatschappij Een overzicht van de Axelse jaarmarkt die donderdag 13 december j.l. weer is gehouden. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN z. .m VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 66e jaargang no. 3512 land- en tuinbouwblad D e jaarwisseling is de periode bij uitstek om letterlijk en figuurlijk de balans op te maken van het jaar dat voorbij is. De balans van bedrijf en gezin met als kernvraag: kunnen we alles bijeen genomen tevreden zijn. Ander zijds is de jaarwisseling ook de tijd van de goede voorne mens. Hoe we het anders, maar vooral beter, zullen gaan doen. Voorwaarde is dan natuurlijk wel een behoorlijke dosis optimisme. Met zwartgalligheid kom je doorgaans niet verder dan de put. Ik vrees echter dat we in de land en tuinbouw toch wel minstens over een dubbele dosis optimisme zullen moeten beschikken om 1980 met een opgetogen gezicht tegemoet te zien. Maat laten we niet beginnnen met "au" te roepen voordat we gebeten zijn. Dat is optimisme. Europa Nationaal O ok nationaal zijn er legio problemen die de land- en tuinbouw rechtstreeks raken. De bij tijd en wijle zeer felle kritiek die de minister van landbouw - vooral ook vanuit de Z.L.M. heeft moeten inkasseren zal, zoals het er nu voorstaat, beslist niet verstommen in 1980. Werkelijk bezorgd ben ik vooral over de steeds verdergaande uit holling van de taken van het ministerie van landbouw. Ik denk daarbij aan de ongelukkige herstrukturering van het Staatsbosbeheer; ik denk daarbij aan de inwisseling van de ruilverkavelingswet voor de landinrichtingwet (waar we ons naar mijn mening met hand en tand tegen moeten verzetten) ik denk daarbij aan de niet aflatende druk op de voorlichting; kortom, ik denk daarbij aan het steeds meer vleugellam worden van dit ministerie als apparaat dat voor de ontwikkeling en stimulering van de land- en tuinbouw van onschatbare betekenis is. Aan de andere kant mogen we toch ook konstaren dat er in Ne derland nog steeds zeer veel mensen zijn die (gaan) be seffen dat je de land- en tuinbouw niet kunt'blijven be perken in zijn ontwikkeling. Hier en daar komt de reaktie al weer op gang. Uit soms zeer onverwachte hoek. Dat is optimisme. Regionaal Er moet flink aan de kar getrokken worden. De laatste tijd hebben we meer dan anders mogen ervaren dat de Z.L.M. springlevend is. Meer individuele leden, meer af delingen en kringen die er boven op zitten. Die hun kritiek niet voor zich houden maar die tegelijkertijd wel bereid zijn mee te bouwen aan een betere toekomst voor de land- en tuinbouw. De opkomst van een nieuwe generatie jongeren die bereid zijn via hun organisatie voor hun toekomst te vechten. Dat is optimisme. Individueel O nvermijdelijk zal iedereen ook in 1 980 uiteindelijk bij zichzelf uitkomen. De persoonlijke verantwoordelijkheid staat voorop. Als zelfstandige heb je nu eenmaal die keuze gedaan. Het gaat dan niet aan om "ze" steeds de schuld te geven. Dat is geen excuus. Uit persoonlijke kontakten met individuele leden heb ik begrepen dat men over het algemeen bereid is die persoonlijke verantwoor delijkheid te aanvaarden. Bij jongeren die boer willen worden, bij fruittelers die vreselijk in de penarie zitten, bij veehouders die het Europese zwaard op zich zien afko men, bij akkerbouwers die verteld is dat ze het wel kun nen vergeten. We laten ons niet zo maar kapot maken. Dat is optimisme. Tenslotte Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1