De P.J.Z.-provinciaal: Alles nog eens op een rijtje H, D, D, V ZAJK - Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt H. Bestuur Produktschap voor Zuivel sluit aan bij de vluchtelingenakties door het Zuivelbedrijfsleven O, nze organisatie heet Plattelands Jongeren Zuid. Kort gezegd PJ.Z. en is gevestigd in Goes. Het is een or ganisatie voor ALLE jongeren van het platteland van Zeeland en Bra bant. Onze leden zijn jongeren van 15 tot 30 jaar, die op het platteland wonen: scholieren, landbouwers, en werkne mers. De PJ.Z. is algemeen, dus niet gebonden aan kerk en geloof. Het PJ.Z.-gebeuren rust op 3 pijlers: Ontspanning Vorming Agrarisch jongerenwerk. Overigens funktioneert het agrarisch jongerenwerk min of meer apart van de P.J.Z.: er zijn speciale agrarische kommissies (regionaal), die weer ve renigd zijn in een provinciaal appa raat, het Z.A.J.K., die agrarische ak- tiviteiten organiseren. Maar daarover later meer. Wat is nou eigenlijk het doel van de PJZ? De ontwikkeling en vorming van de plattelandsjongeren, op maatschap pelijk, kultureel, sociaal, ekono- misch, vaktechnisch en lichamelijk gebied. Hoofdbestuur - et bestuur van onze provinciale vereniging heet hoofdbestuur (HB). Alle afdelingsbestuursleden krijgen de H B-stukken (agenda voor de vol gende vergadering, de besluitenlijst van de vorige vergadering en evt. bijlagen van onderwerpen, die op de volgende HB-vergadering besproken worden); Het is de bedoeling, dat de HB- stukken voor en na de HB-vergade ring in het bestuur goed doorgeno men worden. Daar dit door sommige besturen niet altijd gedaan wordt, kan het H B-lid van die afdeling niet namens de af deling spreken, (maar zijn eigen me ning zeggen) en daardoor kan het HB niet goed funktioneren. Wat is een HB-lid? Elk afdelingsbestuur kiest iemand, die de afdeling vertegenwoordigt op de HB-vergadering. Al deze HB-le- den vormen het hoofdbestuur. (11 afdelingen - 11 HB-leden). Al deze 11 HB-leden bepalen in feite het beleid van de PJZ en voeren dit ook uit!!?? Ze zijn tevens de werkge ver van onze secretaris vormings leider (sec./vl.). Elk jaar wordt er door onze sec./vl. een jaarprogramma, gemaakt, wat 't HB verder in kan vullen (voor zijn eigen afd. b.v. ledenweekend, ges- preksavonden, kursussen, etc.) Tussen de afd. best. en het HB bes taat een kloof (het HB bestaat uit vertegenwoordigers van die afd.). Hoe komt dat??? Er is verschil in opvatting over het doel van de PJZ. HB-leden voelen te weinig verant woordelijkheid voor het feit, dat ze werkgever zijn voor de sekreta- ris/ vormingsleider. HB-leden voelen niet veel betrok kenheid voor het provinciaal ge beuren. (de afd. staat voorop; het provinciale hangt erbij) Besluiten, die in het HB genomen worden, berusten vaak op per soonlijke meningen. De H B-stukken worden niet, of als sluitstuk van de afd.bestuursver- gadering doorgenomem. e VK bestaat uit één DB-lid en 5 leden, die 1 keer in de maand bij elkaar komen. Het doel van de VK is het stimuleren van vormingsaktivi- teiten op afdelingsniveau en op pro vinciaal niveau, ofwel de onbekend heid, de afweer, de drempelvrees t.a.v. vorming binnen de PJZ afd. proberen uit de weg te ruimen. Wat is nu eigenlijk vorming??? Het heeft iets te maken met: - Het ontplooien van je eigen per soonlijkheid. Het ontdekken van verschillende waarden in jezelf. Als H.B. sta je in je hemd wanneer de stukken tevoren niet zijn doorgeno men. Er is een te groot verloop van bes tuursleden en de bestuursleden ge ven de ervaringen, leerpunten en kennis vaak niet aan nieuwe bes tuursleden door. Er komen weinig bestuursleden met de HB-leden mee naar de HB - vergadering. De afd. besturen hebben vaak te weinig kader, zijn veel met zichzelf bezig, zodat provinciale dingen blijven liggen. Ook weinig steun voor kadervorming. Dagelijks bestuur Als regel worden uit het HB 4 le den gekozen voor het DB. Maar als dat niet lukt, probeert men mensen uit de afd. besturen aan te trekken. Het DB bestaat uit 4 bestuursleden, de provinciaal voorzitter en de sekr./vl. Het DB gaat beleidsvoorbereidend te werk, d.w.z. ze bereiden provin ciale plannen voor en bespreken de problemen, die er zijn en brengen deze in de HB-verg. Dit alles onder steunend door de beroepskracht. Bijvoorbeeld: samenstellen jaarpro gramma; CRM-zaken; vakatures; ZAJK-zaken; hoe bedrijf je vor mingswerk; evaluaties van activitei ten; afdelingsproblemen, enz., enz. De PJZ wordt door de DB-leden vertegenwoordigd in andere organi saties, b.v. de Zeeuwse jeugdraad, Brabantse jeugdraad, HB ZLM, 3 CJO Zeeland en ook in onze lande lijke organisatie, de PJGN. Elk DB-lid heeft een provinciale kommissie onder zijn beheer, nl. de vormingskommissie, de sportkom- missie of de toneelkommissie. Vormingskommissie Wat is het ZAJK? Bewuster, genuanceerder denken over bepaalde dingen, waar je vroeger nooit bij stilstond. Dingen, "waarover je niet hoort te praten", juist wel bespreekbaar maken. Dit alles ingepast in be paalde aktiviteiten, waar onze PJZ-ers iets aan hebben, zoals filmgespreksavonden, thema avonden, algemene ledenwee kends, instruktie-avonden. De taak van de VK is het voorberei den en verzorgen van deze aktivitei ten. Naast deze vergaderingen ko men nog de f/g avonden en de in struktie-avonden. Als kommissie-lid zelf wordt je a.h.w. getraind in het bedrijven van praktisch vormings werk, zoals het overbrengen van bestuursvaardigheid, het houden van f/g avonden en het voorbereidend werk voor de aktiviteiten. Jammer, dat er vanuit de leden zo weinig ani mo voor is om in de VK te komen. Je leert er veel. Ook jammer is het, dat we zo weinig aktiviteiten mogen ver zorgen, die we voorbereiden (weinig rendement). Sportkommissie De sportkommissie-leden (waar van 1 uit het DB en verder aangevuld tot 6 vrijwilligers) hebben de zorg voor onze 2-jaarlijkse provinciale sportaktiviteiten; de 6-kamp en de sportdag... Om deze sportaktiviteiten voor te bereiden komen ze 3 keer bij el kaar, (totaal 8 keer). Voor deze aktiviteiten vragen ze as sistentie vanuit de afdelingen, de zgn. hulpteams. Deze helpen ge deeltelijk ook mee aan de voorberei ding. 1 Sportkommissielid moet ook meehelpen aan het organiseren, voorbereiden en uitvoeren van de 3 CJO-volleybaldag. De sportkommissie kampt ook vaak met vakaturevervulling en krijgt vaak veel kritiek. Toneelkommissie (jury) et ZAJK is een organisatie (in 3 CJO verband), die opgebouwd is uit vertegenwoordigers van de regionale agrarische kommissies (RAK). Vanuit iedere regio (RAK) hebben er 3 zitting in het ZAJK. Daarboven heeft zij een voorzitter, een eigen se cretaris en een aantal adviserende le den. In de RAK zijn de agrarische leden van de 3 pjo's verenigd. Zo'n RAK heeft een eigen bestuur en zet in de wintermaanden allerlei aktivitei ten op voor haar leden, zoals: kur sussen, gespreksavonden, ekskursies e.d. Voor wie is het ZAJK? oor jongeren, die in de toekomst boer of boerin willen worden in de leeftijd van 15 tot 30/35 jaar. Dus alle jongeren, die na willen denken over hun toekomst op het boerenbe drijf. Het doel van het agrarisch jongeren werk is: Zoveel mogelijk jonge boeren en boerinnen bij de aktiviteiten be trekken. De technische en ekonomische vakbekwaamheid van de jonge agrariër verhogen. De sociaal-maatschappelijke si tuatie van de jonge agrariër ver hogen (belangenbehartiging). Meningsvormende aktiviteiten op maatschappelijk gebied be vorderen, ofwel de integratie van de jonge agrariër in de gehele sa menleving. Aktiviteiten van het ZAJK zijn: - Kursussen (spuiten, lassen, ges- prekskursussen, themadagen, stage mogelijkheden, ploegwedstrijd). Waarom is het agrarisch jongeren werk belangrijk? De belangrijkste reden is wel, dat de jonge boer en boerin onder sociaal aanvaardbare omstandigheden wil len leven, nu en in de toekomst, en dat zij daar zelf over willen meebe slissen. Doordat vele jongeren zich hiervoor inzetten, hebben ze ook in vloed op de samenleving, er wordt meer naar je geluisterd en meer re kening met je gehouden. De beroepskracht (sekretaris-vormingsleider) A. Waarom is er een sekr./vl.? Om te begeleiden en te onder steunen. Vaak wordt door de le den onze beroepskracht als over bodig gezien. Ze denken, dat ze het wel alleen afkunnen. De sekr./vl. probeert met een groep konkreet bezig te zijn met vormingswerk of "algemene ont wikkeling", met dingen, die ron dom jou gebeuren. Maar dit lukt niet altijd. Hij steekt er tijd ge noeg in, maar krijgt vaak de mo gelijkheid niet om het over te brengen aan de bestuursleden en de leden (De leden benutten die kansen niet of weinig, omdat er geen animo voor is). B. De taak van de beroepskracht: Hij is de startmotor van onze ve reniging, d.w.z. brengt ideeën over op besturen, brengt dingen op gang, houdt dingen in de gang, adviseert, organiseert, probeert de PJZ kwalitatief te laten groei- Dit alles valt in 3 punten uiteen: a. Het beleidsbepalend werk: Dit loopt vooral via het HB. DB en de VK en heeft veel te maken met de doelstelling van de PJZ (het opkrikken van het niveau van de leden, het sti muleren van vormingsaktivi- teiten). Dit gebeurt via nota's, gesprekken, beïnvloeding, be paalde programma's, kader- krussen en andere kursussen. Hiervoor is steun van vrijwil ligers nodig, want die moeten het weer overbrengen op de leden. b. Het uitvoerend vormings werk: Dit volgt automatisch uit het vorige punt. Als mensen een maal overtuigd zijn, kun je praktisch vormingswerk be drijven. Dit gebeurt via le denweekends en vormingsa vonden o.l.v. de beroeps kracht en de VK. c. Het uitvoerend, technisch werk: Het leiden van het provinciaal bureau, service verlenen aan de 11 afd.) het DB en HB, de prov. kommissies. Ook het organiseren van prov. aktiviteiten, de 6-kamp, de sportdag, het Juweel, etc. En verder agenda's maken voor de vergaderingen, notulen, het verzorgen van onze Vi pa gina in de ZLM-krant, etc. (klussenwerk). e toneel jury is in het leven ge roepen om het peil van het toneel spelen te verhogen. De toneelkommissie bestaat uit 1 DB-lid en de toneeljury (op het mo- metn 6). De taak van het DB-lid is het onderhouden van kontakten tus sen jury en afdelingen. De jury be zoekt de toneelavonden en beoor deelt de toneelstukken. Ze bepalen de rangorde van de afd., de beste speler en speelster, een decor prijs en een aanmoedigingsprijs. De winnende afd. speelt op het Ju weel hun toneelstuk. De toneel jury heeft adviseurs van het ZCA en het BGA. Deze adviseurs komen de afd. des gewenst 4 x gratis (door de provincie betaald) begeleiden bij hun toneel stuk. Ook worden o.l.v. deze mensen in 3 cjo verband toneelkursussen ge geven. Dit ter bevordering van de kwaliteit van jouw toneelspelen d.m.v. kreatief spel, improviseren, leren bewegen, etc. Ook de toneeljury kampt voor met de noeilijkheden: vakaturevervulling kritiek. Het Bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft vorige week beslo ten 200.000,— beschikbaar te stel len ter leniging van de akute nood in de kampen van Cambodjaanse vluchtelingen. Deze gelden zullen hun bestemming krijgen via de door het zuivelbe drijfsleven momenteel gevoerde ak- tie, waarbij het binnenkomende geld wordt omgezet in melk, die daar gratis en rechtstreeks aan Cambod jaanse vluchtelingen in Thailand wordt geleverd. Dit bedrag wordt ten laste gebracht van de reeds eerder - in 1975 en be gin 1979 - door het produktschap beschikbaar gestelde 2.000.000,— ten behoeve van de financiering van distributie-verbeterende projekten in ontwikkelingslanden. In het kader hiervan heeft inmiddels de officiële ingebruikstelling van twee onlangs door Nederland gele verde melkbereidingsmachines in het Holy Spirit Hospital te Bombay plaatsgevonden in aanwezigheid van de Nederlandse konsul. De eerste informatie over de werking van deze machines is zeer positief. 19 I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19