Als experiment Oostburg slaagt: Landschapsverzorgingsdienst voor heel Zeeland D e Landschapsverzorgingsdienst is een jonge organisatie. Haar werk zaamheden bevinden zich nog in de experimentele sfeer. Wanneer haar aktiviteiten in de gemeente Oostburg succesvol zijn, zullen haar werk zaamheden ook in de andere Zeeuwse gemeenten verder worden uitge bouwd. D e waardering voor een gevarieerd en goed onderhouden landschap is bij de niet agrariër sterk toegenomen. Dit is een gelukkige omstandigheid. Het behoud van een dergelijk land schap is een gemeenschapsbelang geworden. Het besef om natuur- en kuituurwaarden te behouden is tegenwoordig algemeen aanwezig en is van belang uit een oogpunt van re- kreatie, natuurbescherming, land- schapsschoon, kuituurhistorie en ze ker ook voor de landbouw. D at het aantal landschapselemen ten nog zeer aanzienlijk is mag blij "V oordat met de konk'rete uitvoer van werkzaamheden wordt begon nen zal de eigenaar of pachter van een stuk land waarop landschapse lementen voorkomen worden bena derd met de vraag of hij toestemming wil verlenen voor het uitvoeren van die werkzaamheden. Alleen na de verkregen toestemming zullen de werkzaamheden ter hand worden genomen. In de gemeente Oostburg hebben zich inmiddels een aantal mensen uit de streek bereid ver klaard hiervoor de kontakten met de gebruiksgerechtigden te willen leg gen. Gewapend met een goede plat tegrond van de gemeente zullen zij de individuele boeren benaderen. Op die plattegrond staat elk land schapselement met een code aange geven. Wanneer' de eigenaar of pachter geen bezwaar heeft, dan wordt dat bij de betreffende code aangegeven en is het wachten tot het moment dat zijn landschapselement voor het onderhoud aan de beurt is. Het is de bedoeling dat de kosten van de gehele operatie worden bestreden uit bijdragen in het kader van Werkgelegenheidsprojekten en sub sidies van Overheidsinstanties. De vrijwilligers vragen geen loon. Zij werken zonder vergoedingen. Voor de bestrijding van de niet loonkosten die in hoofdzaak betrekking hebben op materialen en de organisatie is overleg gaande met verschillende overheidsinstanties. Zout in de Rijn moet minder V an oudsher worden grote delen van het Zeeuwse landschap beheerd door boeren. In dit primair agrarische landschap bevinden zich vele landschapselementen welke vroeger een duidelijke funktie hadden in de agrarische bedrijfsvoering. W ie maakt tegenwoordig nog ge bruik van het hout dat Elzen, Essen en Knotbomen leveren voor bij voorbeeld gereedschapstelen, hei- ningspalen of brandstof? Wie neemt nog de moeite om steile dijkhellin gen te hooien voor de wintervoede- ring? Wat is nog het nut van vee drinkputten als het weiland is aan gesloten op het waterleidingnet dat drinkwater van goede kwaliteit ga randeert? De ekonomische ge bruikswaarde van landschapsele menten als knotbomen, dijken, vee drinkputten, meidoornhagen, hak houtbosjes, rietlanden en dergelijke gaat steeds meer achteruit. Voor de bedrijfsvoering is het dan ook weinig zinvol meer om deze landschapsele menten te onderhouden. Vaak zelfs bélemmeren zij een doelmatige be drijfsvoering, X n de provincie Zeeland, heeft men in navolging van de ontwikkelingen elders in het land, inmiddels een systeem uitgedacht dat de mogelijk heden opent om wel tot een totaal aanpak van het onderhoud van deze landschapselementen te komen. Die partikulier hoeft daar niet voor te betalen. De werkzaamheden van de Landschapsverzorgingsdienst dienen een algemeen belang. De toevallige eigenaar van een land schapselement behoeft niet voor de kosten op te draaien om dat alge meen belang te dienen. Natuurlijk zal het wel op prijs worden gesteld wanneer de eigenaar of pachter van het landschapselement zoveel moge lijk zijn medewerking verleend bij de uitvoer van de werkzaamheden. Toestemming De resultaten van het experiment in de gemeente Oostburg zullen dit in belangrijke mate bepalen. De Nederlandse overheid zal Frank rijk zo snel mogelijk moeten bewegen tot een drastische beperking van de zoutlozing in de Rijn. Het Zoutverdrag, dat drie jaar gele den ondertekend is, wordt door Frankrijk niet bekrachtigd. Het Landbouwschap is verontwaar digd over de Franse handelwijze in zake de zoutlozingen door de kali- mijnen. Het heeft hierover op 12 de cember jl. een brief geschreven aan de leden van de Tweede Kamer. De weigering van de Franse regering om het Zoutverdrag te laten be krachtigen door het parlement komt erop neer dat de klok geheel is te ruggezet. Vooral de Nederlandse glastuinbouw ondervindt hiervan de lasten en heeft grote problemen bij het gebruik van zilt Rijnwater. Dat kost de tuinbouw jaarlijks belang rijke investeringen. schapsverzorgingsdienst is drieledig en wel: G emeenschapsbelang Op goed onderhouden dijken groei en bijvoorbeeld minder voor de landbouw schadelijke plantensoor ten, regelmatig knotten van knotbo- men voorkomt negatieve schaduw werking op de aangrenzende lande rijen, tijdig snoeien van meidoorn hagen beperkt de uitbreiding van het zo gevreesde Perevuur en niet ver vuilde drinkputten trekken ook geen schadelijk ongedierte aan. Daar een goed onderhoud van land schapselementen als een algemeen gemeenschapsbelang erkend wordt, is het niet reëel om van de indivi duele boer te eisen dat hij alléén de kosten voor dat landschapsonder- houd moet dragen. De Overheid heeft dit inmiddels ingezien en voor het onderhoud van enkele elementen kan men tegenwoordig een bepaalde vergoeding aanvragen. Dit zijn ech- De Goese Poel: meidoornheggen in bloei. De bedrijfsvoering in de landbouw is vooral na de tweede wereldoorlog drastisch gewijzigd. Schaalvergroting, mechanisering, intensivering van het grondgebruik en de invoer van moderne technieken maakten het landbouwbedrijf steeds minder afhankelijk van de produkten die deze landschapselementen leverden. het bevorderen van een goed landschapsonderhoud door parti- kuliere grondgebruikers, gemeen ten, waterschappen en dergelijke. het stimuleren, koördineren en begeleiden van het vrijwilligers werk in natuur en landschap. het inschakelen van werkzoeken den bij het landschapsonderhoud. De werkzaamheden van de Land schapsverzorgingsdienst worden be geleid door een Begeleidingskom missie. In deze kommissie zitten ver tegenwoordigers van de Landbouw, de natuurbescherming, de vrijwilli gersorganisaties, het Ministerie van CRM en de provincie Zeeland. De Gewestelijke Raad Zeeland van het Landbouwschap heeft zich in haar vergadering van 29 oktober 1979 po sitief uitgesproken over de wijze waarop het achterstallig onderhoud aan landschapselementen door de Landschapsverzorgingsdienst wordt aangepakt. Inventarisatie O m een goed inzicht te verkrijgen in de achterstand van het land schapsonderhoud is er begonnen met een inventarisatie van alle land schapselementen en de ouderhouds- toestand waarin deze elementen verkeren. Dit inzicht is noodzakelijk om vast te kunnen stellen hoe groot de arbeidsbehoefte is om het achter stallig onderhoud weg te werken en vervolgens voor het jaarlijks bijhou den van het onderhoud. De inventa risaties worden gemeentelijk uitge voerd en de resultaten worden vast gelegd in een zogenaamd gemeente lijk Landschapsbeheersplan. Inmid dels is er voor de gemeente Oostburg een Landschapsbeheersplan gereed gekomen. De totstandkoming van dit plan was mogelijk door gebruik te maken van een Werkgelegenheids Verruimende Maatregel waarbij het Ministerie van Sociale Zaken de loonkosten van de inventarisator vergoedde. Ook bij de inventarisaties wordt dus al gebruik gemaakt van werkzoekenden. De Landschapsver zorgingsdienst levert op die wijze te vens een bijdrage aan het werkgele genheidsprobleem. Vrijwilligerswerk Vrijwilligers in aktie. ken uit de resultaten van de inventa risatie in Oostburg. Buiten de eigen dommen van natuurbeschermingsor ganisaties werden ondermeer geteld: 5069 stuks knotbomen, ca. 32.000 bomen in rijverband of alleenstaand, 28 km. hagen, 60 km. dijk en 213 veedrinkputten. De totale hoeveel heid achterstallig werk werd bere kend op 40 manjaren. Voor het jaar lijks onderhoud werden 22 manjaren berekend. Voorts bleek dat een belangrijk deel van het onderhoud aan natuur- en landschapselementen in de gemeen te Oostburg, regelmatig wordt uitge voerd. Dit onderhoud wordt verricht door partikuliere grondgebruikers, overheidsinstanties of vrijwilligers- groepen. Het vrijwilligerswerk wordt vooral uitgevoerd door een werk groep van de plaatselijke natuurbe schermingsvereniging "Het Duump- je". Vol enthousiasme houden zij zich geheel belangeloos al jarenlang bezig met het knotten van wilgen en populieren. Zij hebben daarmee reeds een belangrijke bijdrage gele verd aan de instandhouding van het West Zeeuws Vlaamse landschap. De hoeveelheid werk is ondanks in zet van derden toch nog zeer aan zienlijk en natuurlijk kan niet alle achterstand in een jaar weggewerkt worden. Het streven van de Landschapsver zorgingsdienst is er voor 1980 op ge richt om een start te maken met de uitvoer van de noodzakelijke werk zaamheden. Naast de voortgang van het vrijwilligerswerk zal getracht worden om werkzoekenden bij dit werk in te schakelen. Belangrijk uit gangspunt bij de opzet zoals die hierboven is beschreven is dat het systeem geheel berust op vrijwillig heid. Vrijwilligers en anderen gaan werk zaamheden uitvoeren aan land schapselementen die veelal eigen dom zijn van partikuliere boeren. Dat er nog steeds zoveel van deze elementen in het landschap aanwe zig zijn, is vooral te danken aan de liefde die de boer voor het landschap heeft. Het onderhoud van deze landschaps elementen kost echter veel tijd. En omdat die tijd door de individuele boer beter in rendabele werkzaam heden kan worden geïnvesteerd, schiet het onderhoud aan de land schapselementen er steeds meer bij in. De harde realiteit van de moder ne agrarische bedrijfsvoering met al zijn problemen dwingt daartoe. De toekomst van de stoffering van het landschap ziet er zoals boven ge schetst niet rooskleurig uit. Dat het overigens niet alleen om het land- schapsschoon gaat, maar ook om het voortbestaan van een grote verschei denheid van vogels en planten die voor hun leven afhankelijk zijn van die landschapselementen, zal elke buitenman begrijpen. Hij weet im mers wel dat er vele vogels broeden in de knotbomen en dat juist de bloemrijke dijken veel vlinders aan trekken om maar enkele voorbeel den te noemen. ter incidentele en meestal op een be paalde regio gerichte vergoedingen. Van een totaalsysteem voor het on derhoud aan landschapselementen is tot op heden geen sprake. Totale aanpak Op initiatief van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap" is er een Land schapsverzorgingsdienst opgericht. Het Zeeuws Landschap is de provin ciaal werkende organisatie die zich primair richt op de veiligstelling en het beheer van natuur- en landschap in Zeeland. De taakstelling van deze Land- Knotwilg als stoffering van het land schap. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13