De maand december op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf D I Akkerbouw D, E K, D, Groenbemestingsland Wintertarwe Graszaad Suikerbieten Aardappelen Uien Karwij ecember is alweer de laatste maand van het jaar. We leven nu in de zogenaamde donkere dagen voor Kerstmis met z'n vele feestdagen, waarin men nog eens terugblikt over het wel en wee van 1979. Naar buiten kijkend zien we dat de akkers er verlaten bij liggen. In de verte wordt de rust nog verstoord door schoten van groepjes jagers. De grond is geploegd en het nieuwe tarwegewas geeft alweer een groene tint aan de percelen. Het begin van 1979 kenmerkte zich door een lange vorstperiode. De bouw lag 6 weken stil. De grond was tot ongeveer 15 cm ingevroren, wat de aardappelopslag tot tweederde terug bracht. Het herhaaldelijk opvriezen der tarwe in de maand februari bezorgde vele percelen met een prima struktuur een te dunne stand. Zelfs moesten er percelen worden uitgereden daar er nog geen 50 planten per m2 waren overgebleven. De voorjaarsuitzaai was zeer verlaat. In april zomertarwe en haver zaaien is beslist te laat voor een optimale opbrengst. Maar de natuur herstelde veel. De koude meimaand gaf weer een stevig graangewas te zien met een geweldige uitstoeling. De te dunne stand was zowaar verdwenen! Meeldauw en gele roest lieten het afweten. Wel kwamen veel fusarium en bladluizen voor. De wat lage zo- mertemperaturen gaven een verlate graan-, aardappel- en uienoogst te zien. Toch bleken de opbrengsten niet tegen te vallen behoudens vele percelen zomergerst, die door de slechte struktuur het hebben laten zitten. De oogst van aardappelen en uien zag er aanvankelijk door de langdurige droogte slecht uit. Er kwam een achterstand vooral toen na deze periode aanhoudend veel regen viel in bepaalde delen van Zeeland. Veel aardappelen en uien moesten in de tweede helft van ok tober nog geoogst worden. De suikerbieten profiteerden nog van de extra zon, die dit late najaar ons toen gunstig gezind was. Hoge suikergehalten en een redelijke op brengst gaven een gunstig suikerren dement te zien. Gelukkig zal er geen C-suiker verrekend moeten worden. Ook het nu weer niet voorkomen van de beruchte vergelingsziekte heeft medegewerkt aan een gunstige na- jaarsgroei. De indruk is toch wel dat men niet ontevreden is. De prijsvor ming van aardappelen en uien is re delijk al kan dit niet van de granen worden gezegd. Maar over de kos tenstijging is men minder tevreden. De verhoging van de energiekosten die bij de traktorbrandstof goed merkbaar is geworden zal ook in de kunstmest en de bestrijdingsmidde len doorwerken. werkplaatsen moeten eens een schoonmaakbeurt hebben om voor, het nieuwe seizoen weer alles op een rijtje te hebben. De administratie moet bijgewerkt worden. Het bouwboek kan weer aangevuld worden met de opgedane het volgend gewas dient men dit mede in overweging te nemen. JU en enkeling zal nog wintertarwe zaaien in deze maand. Gebruik dan iets meer zaaizaad, daar de uitstoe ling bij late zaai geringer is. De mo gelijkheden daarna een onkruidbes- trijding toe te passen zijn zeer be- De suikerbieten die nog op het bedrijf aanwezig zijn, moeten goed afgedekt worden als het gaat vriezen. n dit korte overzicht van 1979 moeten we ook nog even stilstaan bij de aktie "Zeeland - Groenbemes tingsland". De groepsvoorlichting in de maanden januari en februari in de wintervergaderingen en de artikelen in de pers in de loop van het jaar hebben er zeker toe bijgedragen dat het areaal groenbemestingsgewassen is uitgebreid. Wij zijn op de goede weg, het eerste "oogstjaar" is binnen. Met de ploegdemonstraties voor het goed onderploegen van grasgroen bemesting in alle gebieden van Zee land is het sluitstuk gelegd van deze aktie voor het jaar 1979. December, begin van de wintertijd op de boer derij. Wanneer de werktuigen nog niet van slik zijn ontdaan, kan men nog niet aan het zo nodige onder houd beginnen. Vroeger reed men na de bietencampagne de wagens bij de paardeput en werden ze schoonge maakt van slik. Tegenwoordig doet men dit met hoge drukspuiten. Tijdig bestellen van onderdelen die aan re visie toe zijn is zeer belangrijk. Een verfje hier en een verfje daar kan ze ker geen kwaad. Ook de meeste De bedrijfsvoorlichter, jW J( f Malcorps C.A.R. GOES r ervaringen over 1979 die later altijd weer eens van pas kunnen komen. Het opstellen van het bedrijfsplan 1980 zoals bouw- en bemestingsplan komt aan de orde. Wat de bodemaangelegenheden be treft is het nu nog mogelijk om grond te laten onderzoeken op de fosfaat- en kalitoestand alsmede kalk en or ganische stof. U kunt er dan nog re kening mee houden aanstaand voor jaar bij de bemesting. De nachtvor sten zullen, zo ze er komen, direkt benut moeten worden om met de kultivator de eerste egaliserende werking van de grond te verrichten. Vooral op de wat zwaardere gronden is dit een uitstekende methode. Klein onkruid wordt daarmee in de kiem gesmoord. Voor fijne zaden, als vlas, uien, blauwmaanzaad en bieten is een ondiepe zaai straks een voordeel. De drainage dient nagelopen te worden, eventueel doorspuiten der reeksen kan nodig zijn. Kontroleer ook de afvoersloten! Kweek langs slootkanten- van waar uit deze meestal oprukt - kan met TCA (korrels of vloeibaar) behan deld worden en dan liefst over voor bewerkte ploegsneden. Komen er bieten dan hebben we nog even spe ling, voor andere gewassen is begin december de hoogste tijd. Daar de schadekansen dan toenemen voor bedrijfsvoorlichter A. van Haperen C.A.R. Zevenbergen Op het juiste tijdstip, een gelijkmatige verdeling en alle percelen een beurt geven, is het nastreven waard. perkt. Men kan beter wachten tot het voorjaar; ook dan zijn goede midde len voorhanden. it gewas vraagt de hele winter door aandacht. Het is de teelt van de gemiste kansen. Zorg dat U verkeer de grassen tijdig verwijdert daar men anders een behoorlijk lager rende ment zal behalen. Bij de graszaad- teelt is het ook zo: haal eruit wat er in zit. Dan is deze teelt aantrekkelijk. In december kan men in wintertarwe nog graszaad inzaaien. In het gras zaad, oogst 1980, kan men tegen ka mille en kleine muur met Basagran of Basagran P vloeibaar goede resul taten bereiken. Echter niet geduren de een vorstperiode spuiten. Tegen duist kan men in bepaalde grassoor ten nog endothal (Prebetox) gebrui ken. Spuiten op een droog gewas met lage temperaturen geeft de gunstig ste resultaten. Kweek kan men bes trijden met Roundup of door een herhaalde toepassing van dalapon. Ook kan men Fydulan G of Kombi- fix korrels strooien. Een pollenbehandeling van onge wenste grassoorten kan eveneens plaatsvinden met genoemde korrels maar ook met paraquat (Gramoxo- ne, Agrichem paraquat, luxan para quat) of dalapon. Pleeg steeds over leg met Uw teeltdeskundige. Denk om bevriezing. Het afdekma teriaal moet voorhanden liggen. Be vroren bieten worden door de fa briek geweigerd o.m. wegens milieu technische oorzaken. O p regelmatige tijdstippen moeten de koelruimten belucht worden. Uw aardappelen leven! Echter niet lang durig ventileren maar zo nu en dan om gewichtsverliezen te voorkomen. De buitentemperatuur moet min stens 2" C. lager zijn dan de bin- nentemperatuur. Regelmatig kon- troleren met een goede steektheitoio- meter. De tweede behandeling tegen het kiemen, met de Swingfog me thode, moet in december-januari ge daan worden. Te gebruiken 80 cc chloor-profan van een 25% produkt per ton aardappelen. Deze hoeveel heid mag in totaal in 3 of 4 keer worden gegeven. De bewaartempe- ratuur hangt af van de bestemming. Is de bestemming nog niet bekend dan de temperatuur zo laag mogelijk houden 4-6 gr.C., zijn de aardappe len bestemd voor de fritesindustrie dan bewaren bij 5-7 gr.C. en voor de chipsindustrie rond 8-10 gr.C. Poot- aardappelen 3-4 gr.C. turen worden bewaard. Afkoelen geleidelijk tot 0 a -2 gr.C. is gunstig. Tijdens vorst kan men zonder be zwaar ventileren echter niet met lucht lagér dan -2 gr.C. Een vast ventilatiesysteem voor uien is niet te geven. Dit hangt teveel af van het produkt, de hoedanigheid van de partij en de weersomstandigheden. Goed ploegen is de beste basis voor het volgend jaar. 10 eze liggen aan de hoop, te wach ten op transport naar de fabriek. - ontroleer Uw uien in de bewaar' ruimten goed. Dit najaar zijn vele percelen zeer laat afgerijpt en meni ge partij is niet vrij van dikhalzen. Uien moeten bij zeer lage tempera lk jaar weer komen er te fijne percelen karwij voor door welke oorzaak dan ook. Bekend is dat er minimaal 15-20 planten per m2 (normaal 35 planten) nu een pot looddikte moeten hebben om vol gend jaar voldoende krachtige door geschoten planten te geven. On- kruidbestrijding tegen straatgras, muur en duist kan men uitvoeren met 4-5 liter Chloor-IPC als er over wegend muur staat en met 7-10 kg IPC als er overwegend duist en straatgras aanwezig is. Ook Legura- me vloeibaar of poeder kan tegen straatgras en duist aangewend wor den. Komt er bovendien nog muur voor dan kan een mengsel van Le- gurame en Chloor-IPC (verhouding 6 ltr - 1,5 ltr) gebruikt worden. Gra- moxone kan gebruikt worden als het karwijgewas eveneens in rust is spe ciaal tegen grasachtigen. Luzerne kan in ruststadium met de zelfde middelen worden behandeld als in karwij. In koolzaad kan tegen grasachtigen alleen Legurame spuit- poeder gebruikt worden bij lage temperaturen d.w.z. beneden 12 gr.C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10