r Hoe zie jij de toekomst als boer in? ZEEUWS AGRARISCH 1 JONGEREN KONTAKT Hoe blijf ik boer N aar aanleiding van de serie interviews die we als redaktiekommissie met enkele leden willen maken ben ik op bezoek bij Theo Buysse. PROGRAMMA 20 DEC. WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Aktiviteiten-agenda stichting public relations land- en tuinbouw Kleurenplaat met alle boerderijdieren Z.R.J.K. Redaktie adressen: Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379 Ria Schermer Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 Theo woont in de Helenapolder bij Biervliet. Hij is 24 jaar oud en werkt in loondienst op het akkerbouwbedrijf van zijn vader en oom. Zij beheren een akkerbouwbedrijf van 70 ha. Verder wordt er loonwerk gedaan en land bijgehuurd. Naast Theo staat er nog één vaste mede werker op de loonlijst. Theo huurt bovendien voor eigen rekening land voor aardappelen en bieten. Om wat bij te verdienen en om het vak te leren. Hoe zie zij de toekomst als boer in, Theo? Het zal er niet gemakkelijker op worden, het is nu al zo dat je een aankoop of idee ter verbetering van je bedrijf uitstelt met de gedachte aan betere tijden. Maar de hele agrarische handel zit op z'n gat en ik verwacht niet dat de tijden echt gaan verbeteren. Kleine oplevingen bij bepaalde produkten of in bepaalde sektoren daargelaten. Als je vandaag iets onderneemt, d.w.z. een grote produktietak opzet (bv. boomgaard, mesterij, melkveehouderij), dan moet je zeker zijn van je mogelijk heden. De toekomst is niet zo roos kleurig dat je met geleend kapitaal grote risiko's kunt nemen. Wil je nog boer worden? Ik wil het graag proberen. De bevol king zal moeten blijven eten en nog graag ook. Door middel van vak manschap en inzet is er een boter ham te verdienen. Dat was vroeger zo en dat blijft zo. De grote proble men zijn vandaag de dag de over schotten. De produktie is sterker gestegen dan de behoefte van de be volking. Bijvoorbeeld de ui was vroeger een zeer arbeidsintensief en daardoor klein produkt. Door de moderne teeltmethoden kan er veel te veel geproduceerd worden. Hoe geraken we van de over schotten af? Als individuele boer is het niet al te. slim om dan maar geen C suiker te produceren. Op basis van vrijwillig heid zal het niet lukken. Ik zie de oplossing meer in het maken van reklame om ook buiten de E.E.G. afzet-markten te kreëren. Er is ook meer nodig voor voedselhulp in de derde wereld. Op langere termijn zullen de mensen in de arme landen tot ontwikkeling gebracht moeten worden zodanig dat ze ook een ge zonde maatschappijstruktuur heb ben. Dan kunnen ze handel met ons drijven en dan hebben ze de midde len om onze produkten te kopen. Hoe sta je tegenover bieten-quo tering als middel tegen een suikero verschot? Ik heb meer plezier aan m'n aardap pelteelt met z'n handelsrisiko's dan aan m'n bietenteelt. Als beginnend bietenteler kreeg ik allereerst een bedroevend lage toewijzing en als je 's winters op zo'n vergadering van de suikerfabriek komt dan is die zoge naamde inspraak toch ook gewoon een lachertje! Nee dan blijft er van ondernemerschap weinig meer over. Hoe sta je teéenover de bio in dustrie? Bedrijven zoals b.v. Unilever moeten geen agrarische produkten gaan produceren daar ben ik tegen, want daar zie ik geen individuele onder nemer meer achter staan. Een boer die met 1 varken begonnen is daar entegen mag je niet ergens tegen een maximum laten aanlopen. Een goe de ondernemer-boer moet vrij zijn en blijven. Ben je tevreden over het beleid van de standsorganisaties? De organisaties doen hun best. Ze doen op hun eigen manier dat wat ze denken dat het beste is voor de Ne derlandse landbouw. Als boeren kunnen we helaas niet zo'n sterke vuist maken als industrie-arbeiders, die staken. We moeten als boeren ons sterk maken door meer solidair te zijn. Daarom ben ik er voor dat er één sterke boerenorganisatie komt en de verschillende sektoren zoals de akkerbouw en de melkveehouderij zullen ook meer eensgezind moeten optreden. Eensgezindheid, daar komt het op aan! En wat Van der Stee betreft, die man heeft fouten gemaakt maar hij zit er niet om de landbouw kapot te maken. Het N.A.J.K. en het Z.A.J.K.? De jongerenorganisatie neemt een andere positie in. Zij hebben nog meer met de toekomst te maken want zij hebben de toekomst en moeten daarom gehoord worden. En dat wat de RAK in West Zw. Vlaanderen te bieden heeft, dat vind ik over het al gemeen interessant en leerzaam, daar sta ik achter! Hoe vind je hun beleidsvoorstellen? Het beleid moet erop gericht blijven dat iedereen gelijk is, groot en klein. Het extra duwtje in de rug dat som mige middenbedrijven nodig hebben om te blijven bestaan, mag niet ten koste gaan van de groeikansen van de andere bedrijven. Ik ben er heftig te genstander van om bedrijven die van niets tot iets gegroeid zijn af te rem men. Zij hebben tenslotte ook geen ezel in de tuin die geld staat te schij- ten. Subsidies zijn goed zolang iedereen er van kan profiteren, maar er moet geen subsidie gegeven worden om een produktietak of een arbeidsplaats kunstmatig in stand te houden, zon der dat er een bestaansrecht is. Ik vind dat een goede boer bepaald moet worden door: Inzet, Durf en een beetje Geluk. Ko Dieleman Dat is een vraag die je wel moet stel len als je de voorspellingen leest die het Ministerie van Landbouw doet via een note van dhr. Hoogerkamp 130.000 boeren nu, 22.500 boeren over 20 jaar. Zit jij misschien bij die 108.500 die de boot gaan missen of hoor jij bij die 17,3% die het wel gaan rooien. Misschien dat de studiedag van het Z.A.J.K. dit jaar je daarover iets meer duidelijkheid zal verschaf fen. Vorig jaar ging het over bedrijf sovername "hoe word ik boer". Daarom dit jaar een logisch vervolg hierop in "hoe blijf ik boer". Een aantal mogelijkheden en onmo gelijkheden t.a.v. het boer blijven zullen op deze studiedag belicht worden: zoals kun je boer blijven door, grond aan te kopen te intensiveren efficiënter te gaan werken een betere opleiding te emigreren enz. Met behulp van de resultaten van de diskussie hierover die we 's middags voeren kunnen we 's avonds eens kijken of een landbouwbeleid mis schien ook mogelijkheden schept om boer te blijven. Als diskussiepartners hebben we hiervoor uitgenodigd Wien v.d. Brink, voorzitter N.A.J.K. en dhr. v.d. Veen, tuinbouwsekretaris van de C.B.T.B., en een politicus. Tijdens deze diskussie zal ongetwij feld wel weer naar voren komen (en terecht) of vrijheid werkelijk wel blijheid is. Tot ziens op de studiedag; het pre- ciese programma vind je hierbij. Marinus Geuze. Part-time boer? Goes/Nrd.Bev.: 16 dec. Schaatsen in Eindhoven: v.a. 11.15 uur Kortgene (kerk) en v.a. 11.35 uur Goes (Westwal): per bus. Opgave z.s.m. bij Helma Noordhoek: 01198 - 409 (kosten 25,- p.p.). O.Z.Vlaanderen; 16 dec. Dagje schaatsen in Brugge! 's H. Abtskerke: 14 dec. Fondue-avond in Irene (vanaf 19.00 uur) met dansen na. Bladel: 22 dec. Volksdans-instuif, gebouw Vroonhovenlaan 36 te Veldhoven. cc. Koffie vooraf 14.00 uur: Aanvang. Opening met korte inleiding over de "Ontwikkeling in de Nederlandse Landbouw". Door Jos de Regt voorzitter Z.A.J.K. 14.20 uur: Thema voor de middag: Als het landbouwbeleid niet verandert zal de boer moeten veran deren Willekeurige mogelijkheden hiervoor zijn: Intensiveren van het bedrijf en/of wijziging yan het bouwplan. Part-time gaan boeren (loondienst) Inleiding door een part-time boer dhr. Hans Wattel. Uitbreiding van het bedrijf b.v. nieuwe bedrijfstak toevoegen of door grond verwerven. Emigratie. Inleiding door sekr. Stichting Uitwisseling, dhr. Henk Hyink. Opleiding verruimen. Alternatieve landbouw toepassen. Efficiënter werken en/of samenwerking. Inleiding door S.E.V.- er van de Z.L.M. dhr. Markusse. Boer als landschapsbeheerder. Rekreatie toevoegen. 1530 uur: Pauze. 16.00 uur: Diskussie n.a.v. de mogelijkheden die genoemd zijn. Iedereen kan twee onderwerpen kiezen. 17.30 uur: Borrelpauze. 18.30 uur: Gezamenlijke koffietafel. 19.30 uur: Heropening. Samenvatting van de middag door kontaktgroep. Thema voor de avond: "De boer moet gelijk blijven, maar het landbouwbeleid moet veranderen. 20.00 uur: Korte inleiding door het forum bestaande uit: Wien van den Brink, voorz. N.A.J.K. J. v/d Veen Tuinbouw sekr. Ned. CBTB, dhr. Braks? 21.00 uur: Pauze. 21.15 uur: Diskussie met forum. 22.15 uur: Sluiting. De Rotterdamse kunstenares Marleen Felius heeft een prachti ge kleuren-wandplaat gemaakt waarop alle dieren staan die op Nederlandse boerderijen zijn te vinden. Deze unieke plaat met aquarellen is uitgegeven door de Stichting Public Relations Land"- en Tuinbouw in Den Haag en is tegen kostprijs voor iedereen beschikbaar. Op de plaat (groot 60 x 42 cm) staat ook een boel informatie over alle diersoorten. Zo wordt verteld dat de meest voorko mende varkensrassen in ons land het Nederlandse landvarken en het Yorkshire varken zijn. Beide soorten lijken erg op elkaar. Toch zijn ze gemakkelijk te herkennen. Het landvarken heeft namelijk hangende oren en het Yorkshire varken staande. Het Piétrainvarken is van de bonte varkensrassen het bekendst in ons land. Er staan zes verschillende rund^eerassen op de plaat. Naast de bekende zwartbonte Fries-Hollandse koeien, het roodbonte Maas-Rijn-IJsselvee en de minder veelvuldig voorkomende blaarkoppen, zien we afbeeldingen van de witrug, de lakenvel- der, het Limousinrund en het Charolaisras. De twee laatstge noemde uit Frankrijk afkomstige diersoorten zijn nog betrek kelijk nieuw in ons land. Witruggen en lakenvelders zijn zeer zeldzame, oude Nederlandse rassen. Op de plaat zijn twee paardenrassen te vinden: het Friese paard en het aloude trekpaard. Het Friese paard is het meest oor spronkelijke Nederlandse paardenras. Dit fiere, zwarte dier is een koninklijke verschijning. Het trekpaard leverde vroeger de trekkracht op de boerderij. Nu doet de traktor dat bijna overal. Toch is dit gewillige, ijverige en indrukwekkende dier nog op heel wat boerderijen te vinden. Beide paardenrassen worden tegenwoordig vaak uit louter liefhebberij gehouden. Er staat ook heel wat pluimvee op de plaat: witte en bruine leghennen, kuikens, parelhoenders (die ook wel poelepetaten worden genoemd), kalkoenen, eenden en ganzen. Verder staan er aquarellen op van het Texelse schaap, de Nederlandse witte, ongehoornde geit en de Toggenburger geit, de Witte Nieuw- zeelander (een konijnenras) en dk bruine of pastelnerts. Wie deze bijzondere kleurenplaat wenst te bezitten, dient 1.75 (één gulden vijfenzeventig) voor een in een envelop te verzen den exemplaar of 2,95 (twee gulden vijfennegentig) voor een in een koker te verzenden opgerold exemplaar over te maken op póstgirorekeningnummer 53.66.16 van de Stichting Public Re lations Land- en Tuinbouw te Den Haag onder vermelding van "Dieren op de boerderij". Voor meerdere exemplaren gelden gereduceerde prijzen. Nadere informatie daarover kunt u schriftelijk aanvragen bij voornoemde stichting, postbus 91430, 2509 EA 's-Gravenhage. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 7