VOO It BE Ronde keitjes voor fantasievol straatwerk. Kursus E.V.A.V. te Tholen en St. Philipsland H et pad en het zitje, de oprit en het terras en de zitkuil en de barbecuehoek zijn zo ongeveer de onderdelen in de tuin die we over het algemeen plegen te verharden met een of ander bestratingsmateriaal. Het materiaal dat er meestal voor wordt gebruikt zijn tegels. Betontegels of uitgewassen grindtegels. Groot en hoekig materiaal dat in soms geweldige oppervlakten fantasieloos doch uitermate praktisch wordt verwerkt. Helemaal fantasieloos is misschien wat overdreven want onze speelse inborst geeft ons in zo af en toe eens een vierkantje te vullen met een rood of zwart klinkertje zodat ook de naar wat variatiei dorstende ziel wordt gelaafd. W ij werden ontvangen in de kantine van de fabriek van de V.C.S. Eerst werd ons verteld van de hoeveelheid bieten die hier jaarlijks verwerkt wordt wat in de zes fabrieken die bij de Suiker Unie horen neerkomt op zo'n 45.000 ton per dag. Aan de hand van dia's zagen wij het hele proces vanaf 't zaaien tot het eind- produkt. Dit was een erg prettige manier want bij de rondleiding kun je niet altijd alles horen en dat ontgaat je er vaak veel. Wij waren echt onder de indruk van wat we hier zagen. H et was alles bij elkaar een fijne en leerzame dag voor ons en we willen dan ook allen bedanken die zorg hebben gedragen deze dag tot zo een sukses te maken. D, N: December.... laat het een feestmaand blijven C.J. Nouse Beveland B.V. neer we door patronen aan. te bren gen op de versiertoer gaan kost ook dat wat meer denk- en legwerk. Zandbed stabiliseren Ook aan het zandbed moet wat meer aandacht worden geschonken. De stenen moeten worden gelegd op een 10-20 cm dik zandbed en om ver zakkingen te voorkomen is het wen selijk het zandbed te stabiliseren. Stabiliseren doen we als volgt. Over het aangebrachte en verdichte zand bed strooien we een laagje van 3 mm Portland A cement. Dat cement mengen we door harken of frezen tot ongeveer 6 cm diepte intensief door het zandbed, waarna het geheel weer aangestampt of afgetrild wordt. Be langrijk is dat een en ander onder droge omstandigheden wordt uitge voerd. In het aldus klaar gemaakte zandbed worden de keitjes gelegd. Na het leggen worden de open ruimten tussen de keitjes gevuld met een droog zand-cement mengsel in de verhouding 8 delen zand tegen 1 deel cement. Om vlekken te voorko men wordt de overtollige specie zorgvuldig afgeveegd. Tenslotte wordt het geheel met de tuinslang licht nat geneveld. Daarna duurt het ongeveer een week voordat het sta bilisatieproces van zand-cement- vocht is uitgehard en gedurende die tijd is het verstandig de bestrating niet te betreden. Creatief straatwerk Ronde keitjes openen perspectieven voor creatief straatwerk in een speelse tuinaanleg, maar ook strak werk is er goed mee te maken. Het resultaat is naast het gebruikelijke betontegelwerk ontwapenend origi neel en door de gemakkelijke manier waarop het zich laat verwerken kan iedereen die zich wat moeite getroost er mee uit de voeten. riaal wordt geleverd nodigt uit tot spelen, tot het maken van versieren de patronen waarin cirkels of stroken van dikkere en dunnere rondo's el kaar boeiend afwisselen. Door op bescheiden wijze gebruik te maken van de kleuren waarin de keitjes ge leverd kunnen .worden, kunnen le vendige accenten wprden gelegd. Zo kunnen in een overwegend grijs ter ras enkele cirkels antraciet- of rood kleurige keitjes de aanblik erg verle vendigen. Overigens moeten we met die toepassing van verschillende kleuren niet al te uitbundig te werk gaan. Het materiaal is op zichzelf al levendig en een te drukke kleurtoe- passing leidt dan gemakkelijk tot een onrustig geheel. Het leggen Het leggen van kleinplaveisel en dus ook van ronde keitjes kost iets meer moeite dan het leggen van te gels. Het zal duidelijk zijn dat klei nere keitjes minder snel wegleggen dan tegels van bijv. 50 x 50 en wan- Fantasie stimulerend Werken met ronde keitjes prikkelt als vanzelf de fantasie. De verschil lende doorsneden waarin het mate- Desondanks kan deze schrijvende ziel al lang niet meer in vervoering raken van de tegelpaden die grotesk en bruusk de tere zieltjes van plantjes in verlegenheid brengen, van de te gels die door aard en omvang in druisen tegen de intimiteit van de tuinruimte en van de tegelvlakken die soms potsierlijk van menige tuin een karikatuur maken. Door die grote tegelvlakken te ver sieren, door uitsparingen te maken en door doorwrochte patronen aan te brengen met kleinschaliger mate riaal, kan er al veel worden gewon nen, maar het blijft een fors en hoe kig aandoende bestrating. Een soort bestrating die we steeds minder gaan lusten. Daarom willen we graag eens wijzen op een bestratingsmateriaal dat aan ons verlangen naar klein schaligheid speelsheid, zachtheid en intimiteit belangrijk tegemoet komt:. Ronde keitjes Ronde keitjes zijn ronde betonkeitjes met een doorsnede van 7,9 en 11 cm en worden geleverd in de kleuren grijs, antraciet, geel en rood. Ondersteuning van tuinvormgeving Is in het ontwerp van de tuin gekozen voor ronde vormen en vloeiende lij nen, dan kan die vormgeving met ronde keitjes belangrijk worden on dersteund. Een speels verlopend pad door de tuin kan er prima mee wor den aangelegd en cirkelvormige zit jes worden een lust voor het oog. Maar ook een minder nadrukkelijk pad in een natuurlijk aandoende tuin kan door de simpele wijze waarmee beplanting en pad in elkaar kunnen vloeien met ronde keitjes uitgevoerd worden. Vit OII w onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. 'oor mevrouw Wisse, lid van de Agrarische Kommissie en mevrouw van Maldegem, s.e.v.-ster bij de Z.L.M. werden weer enkele middagen gewijd aan problemen waar agrarische vrouwen mee te maken hebben. Het is verheugend dat deze middagen zo'n belangstelling hadden. 31 dames uit Tholen en St. Philipsland hoorden een lezing over de W.I.R. door de heer Veerbeek, over het maatschappelijk werk door de heer de Waal en een over subsidieregelingen door me vrouw van Maldegem en de heer Tichelaar. Het is allemaal erg moeilijke materie maar we konden echter van deze lezingen wel heel wat leren. Op de laatste kursusdag hebben we een ekskursie gemaakt naar de suikerfabriek van de V.C.S. te Stampersgat, het aardappel- sorteerbedrijf Dubio te Steenbergen en naar Delta Parel b.v. te Fijnaart. Wat moet er veel uitgedacht en uitgeprobeerd zijn - met en zonder sukses - eer alles liep zoals wij het nu zagen. Alles wordt op de panelen gekontroleerd. Wanneer alle lichtjes goed zijn, gaat alles ook goed. Er mag echter niets aan mankeren want dan is het mis. Vanaf de aanvoer van de bieten tot de afvoer van de suiker of de opslag hiervan in de 8 geweldige silo's waarin (per silo!) zo'n 20.000 tot 30.000 ton suiker bewaard wordt moet alles op elkaar afgestemd zijn. Ook aan het reinigen van het afvalwater wordt veel zorg bes teed. Een tiental jaren geleden was de Marne nog een vieze troep, nu is dit water echter zo schoon dat er weer volop in gevist wordt. Tijdens de kampagne werken er bij de Suiker Unie 700 man. Buiten deze drukke tijd heeft zij 350 werknemers. adat ons in Steenbergen een heerlijke lunch werd aangebo den werden wij ontvangen in Willemstad waar wij het aardap- pelsorteerbedrijf "Dubio" bezochten. De aardappels komen dagelijks van de boerderij om zo snel mogelijk gesorteerd te worden waarna ze naar de verschillende landen kunnen worden geëxporteerd. Er werden die dag drie wagens verwacht uit Italië. Deze waren echter nog niet aangekomen zodat er met deze partij werd gewacht om in zakken gedaan te worden. Dit zou dubbel werk betekenen; ze zouden dan eerst op pellets gelegd moeten worden en dan later weer op de wagen. Het spaart echter tijd en moeite om deze werkzaamheden in een handeling uit te voeren. De aardappels werden in zakken van 50 kg verpakt want Italië neemt geen kisten of losgestorte aard appels aan. De kleinere sortering ging naar Engeland, waar ze veelal inge blikt worden. Dit laatste is voor een boerin moeilijk te begrijpen. Na dit alles gezien en gehoord te hebben gingen we naar Fij naart waar we werden ontvangen bij Delta Parel B.V. Hier worden aardappels gesorteerd ontvangen uit het vorige bedrijf. De partijen worden aangevoerd in kontainers van 1.000 kg of door buikwagens. De aardappels worden gewassen, gedroogd en verpakt met vo lautomatische verpakkingsmachines. Deze verpakking bestaat uit plastik zakjes waarin 2XA kg aardappelen kan. De maat aardappelen die hier in gaat is 35-50 mm. Hierna worden er 10 van deze zakjes in een grote papieren zak gedaan. Dat dit een dure verpakking is, is te begrijpen. Een zakje van 2Zi kg kost aan verpakking en materiaal 37 cent. Vooral de temperatuur van de aardappels speelt een grote rol. Wanneer deze goed is kan er een goed produkt worden afgele verd en dit moet zeker het geval zijn wil men onze export in stand houden of liefst eigenlijk nog uitbreiden. Mevrouw C.A. Groenewege-Blok In een folder van hel veiligheidsinstituut te Amsterdam kwamen we enkele tips tegen die, wanneer u ze in acht neemt, kunnen voorkomen dat de feestvreugde wordt be dorven. Nu dus de schoenen, die met een beetje hooi of een wortel stonden te wachten op de goede Sint of een van zijn knechten, zijn verdwenen en waarschijnlijk binnenkort zullen worden opgevolgd door een kerstboom is het goed wat aandacht te besteden aan deze sfeermaker én aan die andere ....de kaarsen. De kerstboom 1Stel de boom zodanig op dat hij vrij van gordijnen en andere lichtbrandbare stoffen staat. 2. Zorg ervoor dat de boom stevig staat, zodat hij niet kan worden omver gelopen. Draai in het plafond een schroefoog. Wind een stuk binddraad om de stam van de boom op één vierde van de top en bevestig het andere einde aan het schroefoog. 3. Gebruik geen echte kaarsjes in de boom maar elektrische verlichting, mits.... 4. U er zeker van bent dat deze in orde is. De bedrading op beschadiging kontroleren en ervoor zorgen dat het snoer geen struikelobjekt vormt. 5. Doof de verlichting als u gaat slapen of het huis verlaat. Kaarsen 1. Plaats de kaarsen in een stevig staande houder op een vlakke ondergrond. 2. Kaarsen in kerststukjes niet te ver laten opbranden. Plaats kerststukjes niet buiten uw gezichtsveld, en vooral niet in de nabijheid van een warmtebron, zoals boven een kachel op een schoorsteen. De kaarsen worden dan week en buigen om met alle gevolgen van dien. 3. Laat kleine kinderen met brandende kaarsen nooit alleen. Ook niet voor enkele minuten. Els Deurloo 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5