Nieuwe pachtprijsverhoging moet worden afgewezen! w eer liggen er nieuwe pachtvoorstellen op tafel die een verhoging inhouden van 10 tot 15%. Pachtprijsver hogingen waar tegenover geen hogere inkomsten staan. Wij rekenen erop dat het Landbouwschap de nieuwe voorstellen zal afwijzen en /of aandringt bij de Centrale Grondkamer dat de normen op meer gerechtvaardige wijze gehanteerd worden dan nu het geval is. Dit o.m. zei de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij A.J.G. Doeleman in zijn inleiding tijdens de algemene vergadering die afgelopen maandag in de prins van Oranje te Goes werd gehouden. zuidelijke landbouw maatschappij Een overzicht van de zaal in de Prins van Oranje waaruit de grote belangstelling voor de Algemene Vergadering van de Z.L.M. duidelijk blijkt. Z.L.M. voorzitter A.J.G. Doeleman z.l.m VRIJDAG 7 NOVEMBER 1979 66e jaargang - No. 3510 land- en tuinbouwblad Ten aanzien van het voorkeursrecht van de pachter zei Doeleman dat er te weinig rekening gehouden wordt met dat voorkeursrecht. Daardoor stijgen de prijzen van de verpachte grond. Deze staan niet meer in verhouding tot de overdrachten in familieverband, die op de ekonomi- sche waarden zijn afgesteld. Problemen met het schen kingsrecht en de vermogensbelasting nemen daardoor van jaar tot jaar toe. De Grondkamer moet immers reke ning houden met de gemiddelde overdrachten en ook de Inspekteur houdt daar rekening mee. Wanneer nu bij de overdracht via het voorkeursrecht de Grondkamer meer invloed zou hebben zou die bindend moeten zijn voor de pachter en verpachter. Deze maatregel zou een gunstig effekt kunnen hebben op de grondprijzen, meent Doele man. Is Van der Stee tot vechten bereid? H et beleid zoals dat wordt gevoerd door minister van der Stee kan de konkurentie en inkomenspositie van de werkers in de land en tuinbouw niet veilig stellen. De financiële mogelijkheden daarvoor zijn absoluut onvol doende. Wij maken ons zorgen, zei Doeleman, over de bereidheid van de minister, zijn jas voor de landbouw uit te trekken-om met zijn eigen woorden te spreken- te vechten in de politieke arena van ons nationaal parle ment. Doeleman zei dat de minister te gemakkelijk be paalde zaken inlevert en taken bij het ministerie van landbouw onderbrengt, die niet rechtstreeks tot de be langenbehartiging van de land en tuinbouw gerekend kunnen worden. Fiscale druk verminderen D oeleman vond het wel de moeite waard te bezien, wat de gevolgen kunnen zijn van het afslanken van de WIR. De vrijkomende gelden zouden dan gebruikt kunnen worden door a fiscale lastenverlichting en b het 0 en S fonds. Er is tot nu toe niets terechtgekomen van alle beloftes om te komen tot verlichting van de belasting druk. Misschien is het mogelijk de WIR als breekijzer te gebruiken om de fiscale lastenverlichting op gang te brengen. Het ondernemersklimaat is slecht. In grote bedrijven worden miljoenen guldens overheidsgeld gestoken om arbeidsplaatsen in stand te houden. Wanneer dat dan vervolgens niet mogelijk is wordt daar melding van ge maakt met grote letters in de krant. Voor de land en tuinbouw ligt dat anders. Land en tuin bouwers verdwijnen geruisloos, stelde Doeleman lako- niek vast. Het beleid richt zich op het middenbedrijf, alleen niemand weet wat er precies mee wordt bedoeld. Ook minister van der Stee niet, konkludeerde de voorzit ter. Wanneer het gaat om de belangenbehartiging van de land en tuinbouw, dan ervaren wij, zei Doeleman, dat velen onder ons van mening zijn dat de landbouworga nisaties zich harder moeten opstellen. We hebben begrip voor die reakties en houden daar ook rekening mee. Wel moeten wij ervoor zorgen dat wij met onze opstelling- met het te voeren beleid- geloofwaardig blijven. Sociaal beleid B ij het sociaal beleid wordt onvoldoende rekening ge houden met de positie van de land en tuinbouw, zei Doeleman. Dat blijkt o.a. wanneer Sociale Zaken niet bereid is gelden beschikbaar te stellen voor de bedrijfs- verzorgingsdiensten. Toch is dat iets, dat volledig past in het sociaal beleid van de overheid. Een beleid dat er op gericht is om meer werkgelegenheid te scheppen en de werkomstandigheden te verbeteren. Tot slot wees de Z.L.M. voorzitter ook nog op de moge lijkheden die het eigen initiatief bieden, iets wat voor iedere individuele ondernemer weer op een ander terrein kan liggen. Hij besloot te wijzen op de fundamentele rol van de land- en tuinbouw in de samenleving nl. door: a de produktie van voedsel stelt de primaire levens behoeften veilig tegen redelijke prijzen, b als belangrijk trekpaard voor onze ekonomie en met name in het handelsverkeer. c als een van de belangrijkste peilers van het EEG beleid. d bij de instandhouding van natuur en landschap op een evenwichtige wijze. We mogen en moeten ons dat bewust zijn en we kunnen daarbij iedereen vrij in de ogen kijken (Voor de volle dige inleiding van de Z.L.M. voorzitter zie pagina 8 en 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1