Luteijn rekent op achterban bij het maken van een groene vuist Luteyn wil het vaandel voeren T I Motie Zuid-Westelijke fruittelers Kontraktenstelsel uit de kinderziektes Lichte aardappelregeling niet afwijzen Rondvragen tijdens algemene vergadering Bovendien kan pas over een melk- heffing worden gepraat als er ook reële prijsvoorstellen voor het nieu we jaar worden gedaan. en aanzien van het kontrakten stelsel voor suikerbieten zei Luteijn dat hij van mening was dat de kin derziektes nu achter de rug zijn en nu toegewerkt kan worden naar een meer permanent stelsel. Het voorstel van een driejaarlijks, voortschrijdend, gemiddelde refe rentie is, mede door zijn eenvoud, aantrekkelijk. Dat geld ook voor de mogelijkheid om zonder te sterke te rugloop van het eigen quotum, zich wat meer op produktie van vooral A-bieten te richten. Gezien de mo gelijkheden binnen het teeltplan en de rentabiliteitsvergelijking tussen B-bieten en granen, koolzaad e.d. is naar mijn mening de Nederlandse akkerbouwer het meest gediend bij stabilisatie van de produktie op on geveer het huidige niveau van ruim 120.000 ha. Het zal in de toekomst de uitbetalingsprijs voor de teler zeker ten goede komen, indien de suiker verwerkende koöperatieve- en parti- kuliere industrie zijn investerings schema's hierop zoveel mogelijk af- steld. n Brussel wordt steeds meer en meer nu ook gepraat over produkten waarbij tot nu toe een grote mate van vrije markt en prijsontwikkeling plaatsvindt. Het gesprek over een aardappelre geling verloopt uiterst langzaam, zei Luteijn. Velen in ons land zijn daar waarschijnlijk niet ongelukkig mee. Immers men staat niet te dringen om een EEG-aardappelregeling. Toch moeten we hier oppassen. Het zou wel eens beter kunnen zijn om maar zo snel mogelijk tot een lichte rege ling te komen, dan de zaak wat te laten doorsudderen en straks (ook in relatie met de fabrieksaardappelen) met een voor ons land veel nadeliger zware regeling gekonfronteerd te worden. Ik ben er dan ook voorstan der van op zo kort mogelijke termijn te besluiten tot een regiem voor konsumptie-aardappelen op EEG- niveau, dat inhoudt: vrij verkeer van aardappelen bin nen de EEG, en het wegwerken van konkurrentievervalsing; kwaliteitsregels; bescherming tegen importen uit derde landen; enige nationale ruimte om be paalde overschotssituaties te lijf te gaan. Om dit laatste draait uiteraard de diskussie. Wat we in elk geval niet moeten hebben is een interventie systeem met het doorschuiven van voorraden naar een volgend pro- duktiejaar, waarschuwde Luteijn. Toch hebben ook wij in Nederland enige ruimte nodig. Bijvoorbeeld om de voortreffelijk funktionerende ga rantieregeling voor pootaardappelen via de STOPA te kunnen behouden. Ik vraag me overigens meer en meer af of>we als konsumptieteiers zo langzamerhand ook niet tot het op zetten van een gezamenlijk fonds, waaruit althans enige opbrengstga rantie kan worden verstrekt, geko men dient te worden. Wat voor 35.000 ha pootaardappelen kan, moet toch ook voor 70.000 ha konsumptieaardappelen mogelijk zijn, stelde de KNLC voorzitter. Tevens pleitte Luteijn er wederom voor dat men in Brussel ook meer aandacht moet besteden aan de teelt van gewassen voor veevoedergrond stoffen met name denkt hij daarbij aan diverse soorten veldbonen, waarmee plantaardig eiwit kan wor den gewonnen ter vervanging van geimporteerde sojabonen. De heer L.S. Melse uit Werkendam zei dat hij bij het horen van ir. Luteyn's woorden over het eventueel maken van een groene vuist bijna van verbazing van zijn stoel was gevallen. Moet dat nog een vraag zijn, zo zei hij. De georganiseerde landbouw moet er voor oppassen dat het niet hetzelfde gaat lopen als destijds tijdens de grote boerenonrust, toen de landbouworganisaties er nauwelijks aan te pas kwamen. De heer Melse vond het verder absoluut onverteerbaar dat aan de begro ting van het ministerie van landbouw gelden worden onttrokken ten behoeve van ontwikkelingshulp. Het komt er verder op neer dat de zelfstandigen worden fijngeknepen tussen de vakbeweging en de over heid. 't Zijn de zelfstandigen die de tekorten moeten bijpassen. De heer Melse verweet ir. Luteyn dat hij in zijn rede wel de problemen had opgesomd maar geen oplossingen had aangedragen en, zo ging de heer Melse verder, wij rekenen er op dat U zich hard opstelt voor de zelf standigen in de agrarische sektor. Ir. Luteyn antwoordde dat de leiders best het voortouw willen nemen, maar die moeten er dan wel voor 100% van op aan kunnen dat de achterban volgt. Ik betreur het dat U de opgesomde grieven niet tegen minister van der Stee heeft kunnen uiten, zei ir. Luteyn, want het is van groot belang dat de minister onder ogen wordt gebracht wat er in de provincies broeit. Wanneer de boe ren vinden dat de maat vol is, en ze willen vastbesloten strijden dan ben ik zonder meer bereid om het vaan del te nemen en voorop te gaan. Maar niemand is gebaat bij een een zame vaandeldrager zonder leger achter zich, aldus ir. Luteyn. Ir. Lu teyn stelde verder dat het primair draait om de vraag of boer en tuinder kunnen leven van hun produkten. Het indrukwekkende verhaal dat de landbouw zo bijdraagt aan de eko- nomie, moet immers uitmonden in een aanvaardbaar inkomen voor de man aan de basis. Verder waar schuwde de KNLC-voorzitter dat men zich niet al te vlug door een uit spraak van de minister moet laten opjutten. Wanneer minister Van der Stee voor de T.V. beweert dat de in komens van de veehouders met 20% zullen dalen, moet men dat niet zo maar voor zoete koek slikken en denken dat daarmee de zaak al be slist is. Bovendien is het ook taktiek van zo'n minister, want wanneer hij stelt dat het inkomen met 20% zal dalen en als dan later blijkt dat het maar 5% is geworden, ervaart de praktijk dat als een meevaller en wordt er verder niet meer over ges treden. Wil de landbouw echter wat berei ken met harde akties dan zal toch in de eerste plaats van de boeren en tuinders een verregaande solidariteit worden gevraagd, aldus ir. Luteyn. De heer J.A. Vogelaar, uit Krabben- dijke ging in op de slechte situatie in de fruitteelt en noemde de 800.000 gulden premie bij de hagelverzeke- ring voor dit jaar en de rentesubsidie zoals die voor de fruitteelt lijkt te gaan gelden, een paar druppels op een gloeiende plaat. Hij wees er op dat andere EEG landen veel meer krijgen. Voorts drong hij aan op een grote importbeperking, van fruit uit het zuidelijk halfrond, niet alleen in de periode na april, maar evenzo goed in de periode van september tot april. Hij vroeg verder om meer aandacht van het Landbouwschap voor de krisis in de fruitteelt. De heer M.J. Goud, uit Baarland, die eveneens om aandacht voor de fruit teelt vroeg, zei dat men in de fruit teelt niet om speelruimte vraagt, maar om leefruimte. De kernvraag waar alles om draait is, hoe de mi nister denkt een oplossing te vinden voor de huidige problematiek om de konkurrentievervalsing tegen te gaan. De geldende rentesubsidie is slechts een deeloplossing, vond de heer Goud. Wij fruittelers willen te len wat de markt vraagt, daarom zijn we veel meer gebaat bij een recon ventiepremie (dat wil zeggen een premie op het rooien van b.v. golden delicious en het inplanten van een ander ras daarna). Wij willen ge woon dat krijgen wat anderen ook wordt toegeschoven. Voorzitter Doeleman was het eens met de heer Goud dat met het ren- tesubsidie-beleid geen problemen worden opgelost en hij wilde er bij ir. Luteyn op aandringen om dat mee te nemen naar het Landbouwschap. De heer Goud zei verder dat de mi nister had gezegd dat er financieel niet meer ruimte was. Wel zal er 64% van het overheidsbudget verdwijnen in de kollektieve sektor en zoiets komt dan kwalijk over. Wij willen als fruittelers overeind blijven, zei de heer Goud. De heer Hage, uit Steenbergen, was van mening dat de importen beperkt dienen te worden tot maximaal 240.000 of liever nog 200.000 ton. We moeten hier nu veel nadruk opleg gen, want ook in de andere fruit- teeltlanden van de EEG zijn de prij zen laag en daar zal men ook niet veel voor importen voelen. Een ge zamenlijk standpunt zal in zo'n geval meer kans van slagen hebben. Voorts was de heer Hage van mening dat een inperking van de bedrijfsverzor- gingsdiensten onaanvaardbaar is. Deze faciliteiten dienen uitgebreid te worden of toch minstens op hetzelf de nivo gehandhaafd te blijven. Ir. Luteyn antwoordde hierop dat hij het met de voorgaande sprekers eens kon zijn. We moeten de overheid de vraag stellen: wil men de fruitteelt behouden ja of nee. Zo ja, dan zal 14 december 1979 bestuur van het Landbouwschap Raamweg 26 Den Haag Geacht bestuur, De leden van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij in algemene verga dering bijeen spreken hun grote verontrusting uit over de pinibele positie van de Nederlandse fruitteelt. Ondanks grote inspanningen van de ondernemers om tot een beter inko men te geraken en ondanks de vele verschenen rapporten en voorstellen voor verbetering, heeft de overheid geen effektieve beleidsmaatregelen genomen voor een gerechtvaardigde verbetering van de positie van de Nederlandse fruitteler. De ledenvergadering van de Z.L.M. dringt er bij het bestuur van het Landbouwschap op aan om de noodsituatie in de fruitteelt opnieuw bij de minister van landbouw aan de orde te stellen. Dat zal moeten leiden tot een aantal beleidsmaatregelen die redelijke inkomensmogelijkheden voor de Nederlandse fruittelers verzekeren. Graag vertrouwen wij erop dat deze motie aanleiding is om bij de minister van landbouw andermaal effektievere maatregelen te bepleiten, die in het fruitteeltrapport van het Landbouwschap "Verbetering Concurrentiepo sitie Nederlandse Fruitteelt" staan verwoord. Hoogachtend, Mr. J. Oggel. algemeen-sekretaris der Z.L.M. ook die overheid met meer middelen over de brug dienen te komen, vond ir. Luteyn. Wat nu wordt gedaan door de overheid, zijn in feite niet meer dan wat aarzelende aanzetten die we overigens niet af moeten wij zen, want alles is beter dan niets, maar het moet wel duidelijk zijn dat de huidige rentesubsidieregeling on voldoende perspektieven biedt. Ik ga zelfs zo ver, zei ir. Luteyn dat gezien de situatie in de fruitteelt binnen het budget van het ministerie van land bouw bepaalde prioriteiten verlegd dienen te wordefi zodat de fruitteelt daardoor geholpen kan worden. Wat de import van fruit betreft ben ik van mening, dat die zelfs nog een heel eind onder 200.000 ton moet blijven. We moeten die import niet onder schatten. Soms komen er in septem ber nog appels uit het Zuidelijk hal frond op de markt die het jaar daar voor werden ingevoerd. Die appels blijken dan niet alleen uit de koel huizen van de partikuliere handel te komen maar soms ook uit de koel cellen van de koöperatieve veilingen. De bedrijfsverzorgingsdiensten die nen verder te worden uitgebouwd. Ir. Luteyn zei dat hij hoopte dat nog voor kerstmis een beslissing wordt genomen dat ten minste voor de eer ste helft van 1980 de bedrijfsverzor- gingsdienst weer is veilig gesteld. Misschien zal de uitkomst zelfs zo zijn dat de zorgen voor 1980 voor deze dienst geheel kunnen worden weggenomen. Voorzitter Doeleman was het er mee eens dat aan de situatie in de fruit teelt hoge prioriteit moet worden ge geven, maar dan zou het O.- en S.- fonds wel meer Financiële ruimte moeten hebben. Het heeft nu weinig zin dat men van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Tot slot diende de heer Goud een motie in die met steun van de verga dering werd verstuurd aan het bes tuur van het Landbouwschap met de volgende tekst: Mevr. A. Bom-Broere, uit Steenber gen, vroeg zich af hoe de opmerking van ir. Luteyn over het maken van een groene vuist waargemaakt kan worden. Wij plattelandsvrpuwen die getrouwd zijn met een boer of tuin der, voelen de lage inkomsten direkt in onze huishoudportemonnaie, zei ze. Maar, wanneer er een rooipremie komt en op dat vrijgekomen land worden dan bieten of graan geteeld, dan komt er weer meer druk op die sektor. We hebben als landbouw al zoveel ingeleverd, eerst het personeel en nu steeds meer onze zelfstandig heid. We worden gevraagd om ons te bezinnen op het drukken van de kosten, wel daar zijn we al zo lang mee bezig, stelde mevrouw Bom. Wanneer men een hogere pacht wil, dan zullen daar ook hogere prijzen tegenover moeten staan. Hoe willen we het eigenlijk, vroeg zij zich af, in komenstoeslagen worden door ons afgewezen, want dan voelen we ons als boeren die eten uit het handje van de Staat. In Rusland waar dat sys teem min of meer wordt gehanteerd, bestaat nu de noodzaak tot import van graan. De minister schermt met het betalen van de keuringskosten, maar laten we eerlijk zijn, hoeveel maakt dat nu uit op een boerenbe drijf; het zet geen zoden aan de dijk. Moet de landbouw dan voortdurend in blijven leveren ten gunste van de industrie? aldus mevrouw Bom. De heer J. Geluk, uit Dinteloord, haakte in op, wat hij noemde de ges pierde taal, van ir. Luteyn om het voortouw te nemen bij het maken van een groene vuist. Hoe gaat u daar body aan geven zo vroeg hij hem. We hebben de boeren tijdens de vergadering van het KNLC voor minister van der Stee horen klappen, het was een hemeltergende situatie. Ik droom ook wel eens van één grote landbouworganisatie, zei de heer Geluk, maar dan moet die wel een voorzitter hebben die geen politieke ambities heeft of niet zit te hopen op een ministerspost en daardoor bij voorbaat niet datgene durft uit te spreken waarmee hij die weg voor zich zou^blokkeren. Wij zullen dan niet schriftelijk een motie indienen als akkerbouwers, zei de heer Geluk, maar we willen hier mondeling al vast wel een motie indienen waarin we de voorgestelde nieuwe pacht- verhogingen zonder meer verwer pen. Vervolgens ging ir. Geluk nog in op de schapenregeling binnen de EEG: Doordat Engeland nu vrij met scha penvlees op de Franse markt kan opereren, is er voor de Nederlandse schapenhouder een gevoelige prijs daling opgetreden. Voor zoveel zo genaamde middenbedrijven die ook schapen hebben, betekent dat een stevig Financieel verlies. Ik zou er voor willen pleiten dat de Neder landse schapenhouders die hun die ren op de dijken laten grazen, in aanmerking komen voor de z.g. bergboerenregeling, dit als onder steuning om de schapenhouderij in stand te houden. De heer Geluk haalde scherp uit naar de stichting "Kritisch Faunabeheer" die de jacht op wilde ganzen wil verbieden. Het is al erg, steldevhij, dat die ganzen onze produkten vreten, maar nu wil men ze ook nog uit onze zak laten vreten. Faunabeheer stelt dan wel dat er be paalde gebieden zijn waar de ganzen vrij kunnen verkeren en dat daar voor een financiële kompensatie aan de betrokken landeigenaars wordt gegeven, maar 't is zo jammer dat die verrekte ganzen niet kunnen lezen en net niet die gebieden uitkiezen maar elders hun vreten zoeken, aldus de heer Geluk. Ir. Luteyn, antwoordde dat mevrouw Bom precies de centrale vraag had gesteld: hoe kun je effektief die groene vuist maken, zodat je daar door een geduchte machtsfaktor wordt. We kijken vaak te gemakke lijk naar de vakbonden, maar we vergeten daarbij dat die mensen hebben die verdraaid goed zijn ge traind en verder verdraaid goed zijn georganiseerd. Wanneer we een vuist willen maken, dan moeten we alle maal meedoen. We moeten dan ge bruik maken van alle mogelijke middelen zodat de aktie ook vol doende aandacht krijgt van de pu bliciteitsmedia. We moeten daarbij wel beseffen, zei ir. Luteyn, dat zoiets Vervolg op pag. 18 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17