UIT CE PRAKTUK KORTE WENKEN Struktuurbederf en late oogst gaan samen Meer suiker en bieten dan verwacht Boeren hebben winterrust verdient C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Moet je met boeren medelijden hebben Bijna uitsluitend Arminda gezaaid Kring Hulst naar D.D.R. Per 1 december kunnen we in West-Zeeuws Vlaanderen wat het gewas bieten betreft, terugzien op een overwegend moeilijke oogst. De animo om te rooien was in het begin van de kampagne niet groot. Enerzijds door de late oogst van aardappelen en uien, en anderzijds omdat veel percelen zich lieten aanzien nog veel te kunnen groeien. Dit laatste is ook wel gebeurd. Begin oktober is 't dan flink beginnen te regenen. De oogst van aardappelen en uien kwam daarna pas goed op gang en kon overwegend vlot verlopen. Alhoewel de laatste 50 ha nog maar pas met veel moeite van het land zijn gehaald en er nog een paar percelen aardappelen in de grond staan, zullen die nog gerooid kunnen worden nu de grond steeds drassiger wordt. De oogst van bieten kwam dus pas laat goed op gang. De grond werd er alleen maar moeilijker bewerkbaar op, zodat de kapa- citeit meestal te laag was, doch de tarracijfers hoog uitvielen. Met de struktuur van de grond is het dan uiteraard ook niet best gesteld. De vraag is welk gewas er volgend jaar het beste na gezaaid kan worden. Opbrengst kost dit in elk geval. Zoals gezegd, de opbrengst is sinds de kampagne is gestart op ver schillende percelen nog flink toegenomen. Echter, het gehalte is een stuk lager, de tarra's veel hoger en de grond wordt er alleen maar slechter op. Kort gesteld: veel telers hebben te veel risiko genomen en hun kansen zijn negatief uitgevallen. Zelfs nu nog zijn niet alle bieten van het land. Daarnaast moet toch nog flink wat worden geploegd en is de uitzaai van wintertarwe verre van gedaan. Blijft het deze maand onmogelijk nog te zaaien dan zal het areaal van dit gewas volgend jaar hooguit 80 piocent zijn van het afgelopen jaar. Geen beste zaak dus, aangezien tegenwoordig niet veel gewas sen een beter saldo opleveren dan wintertarwe. Zelfs bieten moeten minimaal 45 ton per ha opbrengen om met de huidige wintertarwesaldi te kunnen konkurreren. Kunnen we, voorzichtig gesteld terugzien op een redelijk jaar 1979 - mits aardappel - en uienprijzen niet akken -; de start voor 1980 is bepaald niet best. De werkzaamheden in de 2e helft van Nov. verliepen op Duiveland onder geen al te grote problemen. Door het droge vrij zachte najaarsweer kon de oogst van de knol-bolgewassen af gewerkt worden zonder al te veel problemen t.a.v. de grond. Zoals reeds eerder vermeld, is de bietenoogst behoorlijk mee gevallen, zowel de kilogrammen als het suikergehalte. Het tar- racijfer kwam nog al eens ongunstig uit de bus. Alle bieten zijn nog niet geleverd. Vergeet vooral niet de mogelijkheid van vorst in de komende periode. Zorg voor afdekmateriaal, zolang de bieten nog niet geleverd zijn. Op vrijkomende bietenpercelen is nog wintertarwe gezaaid worden. Het tot nu toe vrij zachte weer was niet ongunstig voor opkomst en groei van de wintertarwe. De stand van de wintertarwe is dan ook over het algemeen goed te noemen. De oogst van de knolselderij is ook achter de rug, maar de handel in dit product verloopt nu niet bepaald vlekke loos. De landwerkzaamheden bestaan nu hoofdzakelijk nog uit het ploegen. Verschillende bedrijven zijn reeds klaar en staat de ploeg in het "vet". Denk er om dat dit facet de basis is voor de nieuwe oogst, dus voer dit onderdeel goed uit. Dit laatste geldt vanzelfsprekend ook t.a.v. de groenbemestingsgewassen. Voor een goede verrotting en ontleding is het beter zomogelijk droog en niet te laat onderploegen. Naast een zo goed mogelijk ploegwerk, zijn er nog een paar zeer belangrijke facetten, die van grote invloed zijn voor een goede structuur in het voorjaar. Met name wordt bedoeld de waterbeheersing. Over het alge meen wordt veel aandacht besteed aan een goed funktioneren van de drainage. Dit alleen is echter niet voldoende. Goede afvoer van het water moet ook mogelijk zijn. Plaatselijk man keert het hieraan nog al eens. Hopelijk onderkent een ieder de belangrijkheid van een vlotte afvoer van overtollig water, dus: zorg voor schone sloten en duikers. De werkzaamheden in de Westhoek lopen nu echt naar 't eind. Gelukkig maar, want de boer en zijn medewerkers hebben echt de winterrust weer verdiend. Eer echter alles kant en klaar is zullen de kerstdagen weer dicht genaderd zijn. Op zichzelf is december best een gezellige maand; ook de boer weet van deze feesten mee te genieten. Wij zeiden U al de werkzaamheden lopen op 't eind. "t Zijn meestal niet meer van die grote zaken die moeten gebeuren maar de kleintjes tellen ook mee en na zo'n herfst blijven er toch altijd weer dingen hangen, die nu afgewerkt moeten worden. Tenminste de kanten een beurt geven met een middel, dat kweek goed te bestrijden. Hier en daar moet "de kanten- hak" ook nog redding brengen, want het waterschap heeft ook zijn ge- en verboden. En dan natuurlijk vooral ons tuig niet te vergeten. Want daar is best ook nog wel wat aan te doen. Ook de tuin ten het erf mogen best met Kerstmis goed voor de dag komen. Alles bij elkaar zijn 't dus nog wat schoonheidsfoutjes, die wij gaan herstellen. Maar 't is net als met de make-up van de vrouw. Wanneer er iets vergeten wordt dan is het ook niet compleet en zo ook op de boerderij. Het wild wordt ook wat rustiger. In de tijd, dat we aan 't ploegen zijn, kunnen ze moeilijk hun draai vinden. Maar zodra alles geploegd ligt worden de hazen rusti ger. 1979 is voor de wildstand echt geen best jaar geweest, want de bezetting is maar mager. Vermoedelijk is het slechte voorjaar hier wel de grootst schuldige. Bieten liggen er in "De Westhoek" niet zo geweldig veel meer aan de hopen, 't Is voor de fabrieken wel gunstig dat zij in de naaste omgeving over 'n goede buffer voorraad beschikken stag neert er dan eens wat, dan kan men 't kraantje voor de naaste omgeving wat verder opendraaien. Overigens is het wel een nare zaak, dat bepaalde fabrieken al zo vroeg stoppen terwijl de andere later moeten doordraaien, 't Is fatsoenlijk Nederlands, waar we diep respect voor hebben, hoe men de zaak in E.E.G. verband heeft opgelost door de zaak formeel te laten behande len. We vragen ons gelijktijdig veel af of andere Europesche landen ook zo'n procedure zouden volgen. Wanneer dit het geval is hebben we nog wel moed voor de E.E.G. Sinterklaas is pas geweest en Nederland heeft met Zwarte Piet echt weinig kennis gemaakt. Laten we het zo houden. Hopelijk komt hij in 1980 weer en dan is Zwarte Piet er weer bij en die moet een passieve rol blijven spelen zeker in de E.E.G. ZORG IN UW WERKPLAATS ook voor voldoende vei ligheid. Met boren, slijpen en lassen zijn al voldoende on gelukken gemaakt. Veiligheidsbrillen en loskappen, maar ook beschermglas bij uw slijpmachine zijn niet voor niets gemaakt. Neem geen enkel risiko bij de demontage van zware werk tuigen, zorg zo nodig voor stevige ondersteuning. Wees zuinig op Uzelf! WANNEER K ONS U MP TIE-aardappelen tot na half de cember bij temperaturen boven de 4 gr. C. worden bewaard, is het absoluut noodzakelijk dat tijdig een kiemremmings- middel wordt toegepast. Hebt U bij het inbrengen geen kiemremmingsmiddel gebruikt, dan is het zaak hiermee nu niet langer te wachten. A lleen vloeibare middelen komen in aanmerking. Lees vooraf de gebruiksaanwijzing en niet na U merkt dat er iets verkeerd is gegaan. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP", is een ge zegde dat nog steeds niets aan waarde heeft ingeboet. Vooral bij de teelt van pootaardappelen is vakmanschap bij de selektie onmisbaar. Via scholing kennis vergaren, is nodig om vakman te kunnen zijn en blijven. De Keuringsdienst Delta Nederland" stelt U hiervoor in de gelegenheid. Neem deze kans ten baat. Meld U aan via postbus 122 te Goes of telefonisch 01100-14710. HET IS EEN GOEDE GEWOONTE en voor geen enkele ondernemer een overbodige luxe om in de maand december eens na te gaan hoe het met uw bedrijfsverzekeringen is gesteld. U dient zich de vraag te stellen of de hoogte van de verzekerde bedragen nog juist zijn. Vooral t.a.v. gebouwen, werktuigen en voorraden moet U dit serieus nagaan. DUIST EN ANDERE GRASSEN, graanopslag en muur zijn een veel voorkomend onkruid in winterkoolzaad. Is het U ook verrast? Geen paniek, U kunt tijdens de winterrust van het koolzaad spuiten met 3 kg Legurame-spuitpoeder per ha bij een temperatuur beneden 12 gr.C. Spuiten op een droog gewas, maar niet bij vorst. HET IS GEMAKKELIJKER om moeilijkheden te voor komen dan om ze op te lossen. Het zou van weinig begrip getuigen, als U deze moeilijkheden ook nog door eigen schuld veroorzaakt. Dit geldt bijvoorbeeld bij het uitrijden van drijfmest als er geen rekening wordt gehouden met de windrichting en het perceel kort bij de bebouwde kom is gelegen. Maak geen onnodige overlast. Doet U dit toch, dan verpest U het niet alleen voor Uzelf maar voor al uw kolle ga's die geen enkele schuld hebben. WELLICHT HEBT U voor het opstallen de klauwen van de Jcoeien nagezien en zonodig bij gekapt. Vooral voor niet gekapte dieren die reeds wat gebrekkig waren bij opstallen, ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. Hetzelfde geldt ook voor U omdat een koe die pijn heeft nooit tot een volledige produktie zal komen. Bekijk het eens. Wanneer de klauwen van uw melkvee de toets van goed schoeisel niet kunnen doorstaan, doe er dan wat aan. HET INKOMEN WORDT niet alleen bepaald door de opbrengst. Wanneer U op onnodige voederkosten kunt sparen, is dit een direkt voordeel. Weet daarom wat U voert. Dit kan, door deel te nemen aan het koppelingsprojekt melkkontrole - veevoeding. Steeds meer melkveehouders raken er van overtuigd dat de juiste aanvulling met kracht voer een goede leidraad is om te komen tot een maximale produktie. De kosten voor deelname bedragen slechts een paar gulden per koe. Nu niet alleen in de natuur de sombere wolken zich boven de Kempen gaan opstapelen en je ook als schrijver van dit artikeltje de kriebels krijgt van de mistige vooruitzichten in de landbouw zal menigeen zoeken naar helderheid. Waarschijnlijk zal het wel even moeilijk blijken als in dit jaar getij zoeken naar een zonnestraaltje. Het kan soms dagen mistig blijven! Onze noordelijke kollega's hebben de naam wat koel en mis schien iets minder gauw geëmnotioneerd te raken. Niettemin begint juist in die hoek met het boerenfront het eerst weer op stoom te raken. Zijn de problemen daar knellender? In onze zuidelijke provincies worden toch ook suikerbieten verbouwd. Er worden toch ook nog al enkele litertjes melk geproduceerd! Of zouden die burgers die ik zo af en toe spreek dan toch gelijk hebben die in de veronderstelling verkeren datje met die boeren toch niet zoveel medelijden hoeft te hebben. Immers zo spreken die dan: wat een gebouwen alles ziet er zo rijk uit en wat een bezit, al die grond en dat vee.... Vroeger liepen er niet eens zoveel kippen óp een erf. Hoeveel waarde vertegenwoordigt dat niet allemaal. Je probeert dan uit te leggen dat dat nu juist het probleem is! Er is om een boerderij of agrarisch bedrijf - hoe je 't dan ook noemen wilt - te runnen zoveel kapitaal nodig. Waarom pakken ze het dan ook zo groot aan, dan is er toch ook niet zoveel geld nodig? Ja, maar wat doet een sigarenmaker als hij er met driehonderd sigaren niet kan komen probeert hij er vier honderd te maken en in feite is dat precies wat Mansholt jaren geleden eens die Friese boer met zijn veertien melkkoeien ad viseerde: "kom je er niet met 18, dan maak er maar 20 van en lukt het dan nog niet, desnoods 25 enz." Ook die Groninger akkerbouwer heeft blijkbaar met dit nuchter ekonomisch in zicht zijn les geleerd. De drie gebroeders gestart met honderd melkkoeien uitgegroeid tot driehonderd stuks thans voelen zich wel bedreigd!! Een inkomens-derving van 10-20% betekent zonder meer faillissement. Zij staan hierin niet alleen, gezien het grote aantal dat zich naar Den Haag heeft begeven en de voorzichzelf sprekende span doeken en uitspraken. Als men dan de problemen in EEG -verband wenst op te lossen zoals de voorzitter van het Utrechts-Landbouw-Genootschap overigens wel terecht voorstelde, moet het dan een zinnige op lossing genoemd worden, om alle, dus ook de kleine bedrijven die minder dan 60.000 liter melk produceren te laten meebeta len? Als argumentatie verklaarde hij dat in Nederland toch niet veel bedrijven zijn die hierdoor getroffen zouden worden (hier zijn die al uitgeschakeld). Wel wordt er een beroep gedaan op de kollegialiteit van de kleine Franse en Italiaanse boer om alste- blieft maar op te houden met het produceren van melk, zodat de grote boer in Nederland het wel kan doen. Evenals de grote boer in Frankrijk en in Italië die er dan heus ook nog wel ergens brood in zullen zien met een grotere opzet een graantje van de EEG-akker mee te pikken. Hoe in die landen de vooruitzichten en sociale voorzieningen zijn...? In gedachten zie ik Nederland in de tachtiger jaren al overspoeld worden met gastarbeiders uit dié landen. Of, zouden we zelf gastarbeider worden om te ont dekken dat er nog emplooy is ergens op een klein boerenbe- drijfje, in het buitenland? In het Land van Hulst zijn al veel boeren klaar met het werk op de akker. Wanneer men dit afgelopen zomer voorspeld zou hebben, zou iedereen gelachen hebben. Het weer is toch o zo belangrijk voor onze bedrijven, vooral droog weer is erg gunstig in het najaar. De opbrengsten vallen dan altijd mee en in de konditie van de grond voor het volgende jaar is ook goed. Ter wijl alle werkzaamheden vlot en zonder veel inspanning verlo pen, wat zeker onze machines spaart. De laatste weken is er nog veel wintertarwe gezaaid, zodat de oppervlakte nu wel erg groot geworden is. Zou de Arminda voor de nieuwe oogst tegen val len, dan staat het er slecht voor in ons gebied; er is bijna geen ander ras gezaaid. De tarwe staat er overigens goed bij. Evenals de percelen graszaad en de karwij. In het graszaad ziet men een behoorlijk verschil van de werking van Fervin, terwijl het ge bruik van Round-up wel goed is, maar toch riskant voor het gras. Inmiddels zijn de laatste uien hopelijk van het land. Hier kon het weer in het najaar niets meer herstellen. De knolselder maakt dit jaar geen beste beurt. Het lijkt er op dat de kwaliteit, net als bij aardappels en uien, van de prijs afhangt. Ik geloof niet, dat het weer hier de schuld van is, maar dat het de telers geld gaat kosten is zeker. Door samenloop van omstandigheden staan er nog heel wat bieten in de grond. Het rooien kan toch wel problemen gaan geven, het is tenslotte al december. De kg-opbrengsten en het suikergehalte zijn redelijk; zonder de C-suiker zal hier toch een redelijk saldo van te verwachten zijn. Te klagen hebben we toch al genoeg, en niet zonder reden. We worden geregeld genegeerd of er op gewezen dat we ongelijk hebben en alles aan ons zelf te danken hebben. Het is nog altijd zo, datje door eigen vlooien wordt gebeten. De ZLM-vergadering in Kloosterzande kon die gedachte zeker niet veranderen, laat staan de situatie. Even als onze voorman nen, die hulpeloos moeten toezien dat eerst de pachten omhoog moeten, zonder dat er iets tegenovergesteld wordt, en dat we daarbij ook nog moeten "inleveren". Misschien wel 20%; zou den ze niet bedoelen dat er nog 20% voor ons overschiet? Wan neer je alle verhogingen hoort, van o.a. olie, kunstmest, spuit- middelen, machines zal dit zeker gebeuren. Gelukkig dat we Sinterklaas nog hebben. De kring Hulst organiseert voor haar leden bij voldoende deel name een excursie naar de D.D.R. (Oost-Duitsland) Van 25 t.m. 29 februari 1980 Bezocht zullen worden o.a. een landbouwmachinefabriek en kele kolchose boerderijen, een stoeterij en andere interessante projecten. Er wordt gereden per autobus. De bijdrage in de kosten voor deze volledige verzorgde reis bedragen slechts 400,- per persoon. In verband met aanvragen visum is de absolute sluitingsdatum voor opgave vrijdag 21 december a.s. Opgave en inlichtingen: Sekretans P.G. de Bruijn Walsoordense straat 14 4588 KC WALSOORDEN. tel. 01148-1566 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 16