wabasto een beste ui! UIT CEPRflKTÜK ^)OE so/^r N a een paar dagen van onderbreking schrijven we nu weer verder aan onze bijdrage voor het landbouwblad. Ondertussen zijn we wel naar de algemene ledenvergadering van de Z.L.M. te Goes geweest en daar hebben we zo ontzettend veel indrukken opgedaan, dat het moeilijk is om er een volledig verslag van te geven. Deze keer zijn we er als gezin geweest en dus is moeder en zoon voor het eerst mee geweest. Tijdens de koffiepauze stelde ik aan mijn zoon de vraag hoe hij zo'n vergadering wel vond. Het antwoord was in één adem geweldig en hij prees zowel de voorzitter als de inleider, dat beiden jn hun rede de jongeren hadden genoemd en daarbij het woord kadervorming hadden onderstreept. In de diskussie nadien werd het allemaal wat minder rooskleurig en wat ons opviel was, dat niet alleen de minister van landbouw gedroomd had, maar ook inleider Lu- teijn en vragensteller Geluk. Ieder voor zich had het op zijn eigen wijze gedaan, maar toch bleek, dat. ze goed helder uit hun slaap waren ontwaakt. De diskussie was goed, was gezond en werd door een goed team gevoerd, wat voor zo'n grote verga dering van enorm groot belang is. Het happy-end van de mid dagvergadering was wel de uitreiking van de koninklijke on derscheiding welke de scheidende vice-voorzitter ten deel viel en ook niet te vergeten het ere-lidmaatschap van de Z.L.M. Na deze feestelijke uitloop van de vergadering was de reaktie van onze zoon, dat hij niet alleen boer wil worden, maar ook dol graag zo vlug mogelijk "jeugdlid" van de Z.L.M., want de sfeer tijdens de vergadering was geweldig bij hem in de smaak ge vallen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Gunstig weer achter de rug Tarwe zaaien gaat nog door Nog veel bieten aan de hoop Leren over aardappelbewaring K Op Tholen en St. Philipsland zijn de bieten gerooid en voor zover het C.S.M. leveranciers betreft ook afgevoerd naar de fabriek. De Suiker Unie leveranciers moeten hun bieten nog 2 weken bewaren omdat de Suiker Unie pas na de kerstdagen zal afdraaien. Een onbegrijpelijke beslissing van de E.E.G. autori teiten is daar de oorzaak van. De toewijzing van A en B suiker geschiedt niet per land maar per fabriek en omdat C.S.M. zijn A B quotum bijna verwerkt heeft moet zij omstreeks 11 de cember stoppen, en de rest van de bieten moet dan verwerkt worden door Suiker Unie. Kerstmis bieten op de erven zullen blijven liggen en-daar zijn weinig boeren voor te vinden. De pijn wordt wat verzacht doordat de bewaarpremie per 15 december wordt opgetrokken tot 40 cent per dag en dat is meer dan het verlies aan suiker, zodat de langbewaarders extra ge- kompenseerd worden. Tot nu toe werkt trouwens de premie van een kwartje per ton per dag al positief uit, nu de vorst is uitgebleven en er dus geen kosten voor plastik e.d. afdekmateriaal gemaakt behoeven te worden. De laatste 2 weken is het weer uitermate gunstig geweest voor het bietenrooien en andere werkzaamheden zoals ploegen en tarwe zaaien. De bietenrooikombinaties waren doorgaans erg laat klaar met hun werkzaamheden, behalve dan op St. Philipsland. Meestal een gevolg van het feit dat de leden in oktober niet bereid waren bieten op voorraad te rooien, en dat kan toch wel een gevaarlijke ontwikkeling zijn. Het goede weer van'de laatste dagen heeft er toe bijgedragen dat er nog heel wat tarwe is gezaaid. Wellicht zullen de stroeve onderhandelingen, bij de konservenerwten verwerkende fa brieken daar mede aanleiding toegegeven hebben. Als er niets bij de prijs komt, zal waarschijnlijk het telen van wintertarwe aantrekkelijker zijn dan konservenerwten. De standsorganisaties en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting gaan in samenwerking met het L.E.I. en de konsulent- schappen op Tholen en St. Philipsland een enquête houden, hoe de agrarische ondernemers denken over de toekomst van hun bedrijf. De komst van zoet water in 1986 speelt daarbij tevens een rol. Vanaf deze plaats willen wij een beroep op onze leden doen Bit enquêteformulier direkt in te vullen en op te sturen. Het is voor onze landbouwvoormannen van heel veel belang te weten hoe onze leden over de toekomst denken. Bij de beleidsbeslissingen kan er dan rekening gehouden worden met de toekomstver wachtingen van de leden. Het is wellicht goed hier nog eens ten overvloede te stellen dat deze enquête is ingesteld op verzoek van onze agrarische orga nisaties. Wij vernamen dat de kursus voor agrarische werknemers in januari van start gaat, met een tiental deelnemers. Deze kursus is gratis terwijl er verder een loondervingsvergoeding wordt gege ven van 100,— per dag. Een kursus volgen onder deze gun stige voorwaarden zal niet snel meer geboden worden. Er kun nen nog een 2-tal deelnemers worden ingeschreven. De laatste weken is het weer vrij gunstig geweest. Het veldwerk is dan ook goed gevorderd in Zuid-Beveland. Wat er nu nog aan suikerbieten in de grond zit is niet meer van betekenis. Het ploegen en het tarwe zaaien gaat nog steeds door. En hoeveel er nog gezaaid zal worden zal gewoon afhangen, in hoeverre men daar de kans nog voor krijgt. Nu het rooien van de suikerbieten vrijwel klaar is, gaat het er alleen om hoe snel of hoe langzaam de bieten nu afgevoerd zullen worden. Per fabriek blijken er nogal wat verschillen te zijn. Goed bewaren d.w.z. vorstvrij houden zal bij diegene die ze langer moeten houden de nodige aandacht vragen (en ook extra kosten en arbeid). Het tarwe zaaien gaat nog steeds door. En het lijkt er op dat men op vele bedrijven nog verder wil gaan. In hoeverre we nu al net zoveel of nog meer krijgen als in 1979 is nog niet te overzien. De opkomst is - 't is ook al eerder geschreven, wat traag en wat onregelmatig. Er zijn nog maar weinig percelen die er al mooi bijstaan. Op enkele percelen komt wat slakken vraat voor. Vrij wel steeds op percelen waar een groene massa is ondergeploegd. Een bestrijding is mogelijk, ma^r lukt niet altijd in voldoende mate. Van het tweetal rassen, dat in 1979 al een zeer groot deel van de totale oppervlakte voor zich opeiste is nu wederom een zeer grote oppervlakte uitgezaaid. De mogelijkheid was daar door gemakkelijk aanwezig om dit najaar zaaizaad van eigen oogst te gebruiken. Dit ligt verhoudingsgewijze hoger als voor gaande jaren. Langzaam maar zeker moet de keuze gemaakt worden, welke gewassen en met welke oppervlakte ze het volgend jaar in het bouwplan worden opgenomen. Hoe het bouwplan er uit zal zien, kan nog beinvloed worden door "nu" gemaakte prijzen, maar ook door "nu" te maken prijsafspraken (kontrakten) voor aanstaand jaar. Voor kleinere (van oppervlakte) op kontrakt geteelde gewassen wordt het de telers zeer moeilijk gemaakt nu op dit moment echt nog niet van een betere prijsopstelling van de afnemers kan worden gesproken. Wij als vrije ondernemers moeten de soms vrij vergaande ver hogingen van de kosten als pacht, brandstof, kunstmest, bes trijdingsmiddelen om de allerergste maar te noemen zonder meer maar nemen. Het is toch wel een beetje te absurd als we dan in de prijs voor ons eindprodukt daarvoor niets extra's terugzien. Op Noord-Beveland is het werk een heel eind geklaard. Het is dan ook voor de meeste boeren wel het streven om zo rond Sinterklaas de laatste ploegvoren te trekken. Op dit moment van schrijven moet er rond Kampenland nog al wat gebeuren. Het is te hopen dat ze nog enkele dagen goed weer krijgen. Het valt op dat ze op de plaatselijke erg zware moeilijke grond jaarlijks nog al eens erg laat nog veel moeten doen. Zeker voor die grond is vroeg en droog ploegen erg belangrijk. Over de bietenopbrengst valt nog niet zoveel te zeggen. Er liggen er nog erg veel aan de hoop. De gehaltes lijken zeer behoorlijk. Er is in de laatste week van november nog erg veel tarwe gezaaid. De meesten hebben hun geplande hektares weer wel kunnen zaaien. Vanwege het late zaaien is er misschien wel wat minder Arminda gezaaid en wat meer Nautica. Dan breekt nu de tijd van betrekkelijke rust weer aan. De machines schoonmaken, repareren of eventueel vernieuwen. Ook het vergaderseizoen breekt weer aan. Het is toch zaak deze bijeenkomsten zoveel mogelijk te bezoeken. Niet enkel om de verschillende besturen een plezier te doen met een volle zaal. Nog steeds is een vergadering de plaats om uw ge noegen of ongenoegen kenbaar te maken. Gelukkig is de marktontwikkeling van de aardappels en uien wat plezieriger dan dat we de laatste jaren gewend waren. Het is ook hard nodig dat er weer eens wat geld binnen komt. Voor velen was. de bodem van de kas in zicht na de afgelopen jaren. De kostenex- plosie van de laatste jaren zal ook liet komende jaar nog door zetten, gezien de circulaires over kunstmestprijzen, bestrij dingsmiddelen, energieprijzen enz. Als we een kostenbegro- ting opzetten zit er wel weer een 10% verhoging in. Het is erg hinderlijk dat het zo lang duurt voordat we de juiste financiële gegevens over de achterliggende jaren hebben. Het moet in deze tijd van komputers mogelijk zijn veel sneller die eenvoudige boekhoudinkjes te verwerken. Het tegengestelde lijkt wel waar. Onleesbare komputerstaten meer als een jaar te laat. De boek- houdbureau's zullen hier toch verbetering in moeten brengen. Ziehier misschien weer een onderwerp voor de komende winter. Hopelijk tot ziens op de vergaderingen van de verschillende organisaties. Advertentie IM Een nieuw wapen tegen de nachtvorst. Op Walcheren is het nu duidelijk zichtbaar dat het eind van de veldwerkzaamheden nabij is. Het rooien van de laatste bieten van oogst 1979 zal deze week vermoedelijk wel plaats hebben. Ook met het ploegen op wintervoor is men nu flink gevorderd. De laatste tien dagen van november is de neerslaghoeveelheid gelukkig beperkt gebleven. Zo kon op verschillende bedrijven nog wintertarwe worden gezaaid, onder omstandigheden die redelijk goed zijn. Met de laatste uitzaai erbij zitten we ver moedelijk weer op eenzelfde areaal wintertarwe voor oogst 1980, als de oogst van dit jaar. De opkomst van de tijdig ge zaaide tarwe leek wat traag, maar door het vrij zachte weer van de laatste weken is er nu toch wat groei gekomen. Op de gemengde en veehquderijbedrijven vraagt de veeverzor ging nu weer de volle aandacht. Het vee is nu vrijwel overal opgestald. Gelukkig is de voedervoorraad over het algemeen redelijk goed. De samenstelling van een goed evenwichtig rant soen is een belangrijke zaak. Op veel bedrijven blijkt dit nog niet optimaal te gebeuren. Jammer dat er voor een te houden vee- voedingskursus te weinig belangstelling blijkt te zijn. Blijkens de berichten in de dagbladpers wordt de aanvraag voor een ruilverkaveling in ons gebied door diverse instanties beke ken. Er wordt dus aan gewerkt, het zit in de molen maar deze draait uiterst langzaam. Het is een zaak van lange adem, maar dat wisten we al. Voor uw schrijver is het woord ruilverkaveling niet nodig. Een herindeling van het grondgebruik is al vol doende. In de loop van dit jaar is er een rapport verschenen over de waterbeheersing op Walcheren. De inhoud hiervan is nog niet algemeen bekend. Het is wenselijk dat er aanstaande winter wat meer aandacht aan geschonken wordt. Onlangs hebben we hierover een zeer duidelijke uiteenzetting, toegelicht met kaar ten, op een afdelingsvergadering meegemaakt. Dit verdient zeker navolging. Voor alle duidelijkheid moeten we stellen dat het in vele gevallen niet om peilverlaging gaat, maar om een betere regulering van de waterafvoer, dus waterbeheersing. Het wordt steeds belangrijker om niet alleen aandacht te schenken aan de kwantiteit, maar juist de kwaliteit van onze produkten. Vooral bij de aardappelen, wat kwalitatief een kwetsbaar produkt is, o.a. in verband met de export, dienen we ons dat steeds meer te realiseren. Onder de titel "De kwaliteit van konsumptie-aardappelen, een faktor om rekening mee te houden" wordt te Middelburg een voorlichtingsavond gehou den op donderdag 13 december a.s. om 19.30 uur in "De Bras serie". Spreker: Ir. C.D. van Soon van het PAGV te Lelystad. We zijn van mening dat er ook voor de aardappeltelers in ons gebied zeker nog wat te leren zal zijn. Laten we er met zijn allen naar streven om ook vanuit Walcheren een nog betere kwaliteit aardappel te leveren. De tijd is gelukkig voorbij dat de Wal- cherse aardappel bij de handel als van "minder goede kwaliteit t.o.z. van andere gebieden" werd gewaardeerd. KJ m precies te zijn nu dertig jaar geleden kwam voor onze "landbouwjongeren" een spreker een inleiding houden. Hoe de man heette ben ik vergeten, maar direkt bij het begin van zijn rede had hij alle aandacht. Hij had uitgerekend hoeveel boe- renzoontjes er per dag werden geboren en dat getal kon men weer herleiden in hoeveel per uur en hoeveel per jaar. Vooral dat getal per jaar was schrikbarend hoog en nog erger, er^vas eigenlijk geen plaats voor. We kregen toen angst om boer te worden en toch hebben we het gedaan. orige week woonden we ambtshalve een vergadering bij van een onderwijskommissie en daar werd uitvoerig gediskussieerd over de afname van het leerlingenaantal, over haast heel de linie van het onderwijs. Na 30 jaar een grote verandering welke we toen niet hadden durven te voorspellen. Grote scholen worden ingekrompen en kleine scholen verdwijnen, maar de vraag rees toch hoe het nu met die boerenzoontjes zat. Natuurlijk worden er iedere dag nog geboren en ook volgen er nog een hele kate- gorie dagonderwijs, maar zienderogen wordt hun aantal min der.. Wanneer deze lijn zich voortzet, dan durven we nu te voorspellen, dat in de naaste toekomst het aanbod boeren zoontjes toch te krap gaat worden. Een groot verschil met vroe ger dus waar we terdege rekening mee zullen moeten gaan houden. In de toekomst zullen er te weinig zijn, maar bovendien zijn we er niet zeker van of ze allemaal nog boer willen worden. Op het kongres van de laatstgehouden Z.L.M. tentoonstelling is dit thema uitgebreid aan de orde geweest. Vele jongeren volgen tegenwoordig een wetenschappelijke opleiding, maar voor de toekomstige agrariër is het van belang, dat hij een middelbare landbouwschool heeft gevolgd en bovendien zijn handen wil laten wapperen in modder en slik, in regen en wind. Die wil is er bij de boerenzoons en voor verpachters is het ook van belang, dat ze ook straks nog zulke pachters kunnen vinden. Dit komt het beheer van hun bezit zeer ten goede en bovendien zijn ze dan ook verzekerd, dat de penningen der pacht op tijd worden betaald. Met dit visioen voor ogen hebben we een toekomst beeld gevormd voor de moderne toekomstige boerenjeugd. Het is momenteel nog beter te duur te huren, dan te duur te kopen. Door een groter aanbod van grond zal op den duur de prijs wel zakken en dat is ook nodig om er boer op te blijven. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15