Zuidelijke Landbouw Maatschappij Winnaar Landbouw-Comité-Prijs 1979 Cb<*>L De boer op p-n z.l.m December 1979, eerste jaargang no. 8 Kinderkrant 'De Landbouw-Comité-Prijs wordt toegekend aan personen of organisaties, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt door begrip voor land- en tuinbouw te bevorderen bij buiten staanders. De Zuidelijke Landbouw Maatschappij heeft in het kader van de ZLM-manifestatie 1978 het plan op gevat, om leerlingen van het basisonderwijs op een bepaalde wijze te betrekken bij het gebeuren op en om de boerderij. Om aan dit plan een uitvoering te geven is aan de leden van de ZLM gevraagd een schoolklas in hun opigeving te "adopteren". Deze aktiviteiten moesten passen in het jaarplan van de school, en daarom is de hulp ingeroepen van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Dit zorgde voor een leidraad voor het projekt in de vorm van drie aktiviteitenmappen: "De boer op", "Het bedrijf te lijf' en "Wolwijs worden". In deze werkmappen worden -de schoolkinderen aangezet tot aktiviteiten op de boerderij, met vra gen over de dagindeling van boer en boerin, de indeling van de boerderij en het gebruik van ma chines, de gewassen en de dieren, enz. enz. Eén en ander heeft erin geresulteerd, dat bijna 3000 schoolkinderen zijn betrokken bij het ZLM-scho- lenprojekt. Een indrukwekkend aantal. Tegelijkertijd betekent dit dat er bijna honderd scholen aan mee doen en even zovele boeren en boerinnen daadwerkelijke steun aan dit projekt verlenen. De scholieren onderhouden gedurende de periode januari 1979 tot januari 1980 kontakten met een hen toegewezen bedrijf om op deze wijze een hele jaar cyclus op de boerderij te kunnen volgen. De kontakten bestaan uit: 1. bezoeken aan het bedrijf 2. bezoeken van boer en/of boerin aan de school 3. schriftelijke rapportage - brieven - opstellen e.d. Als extra stimulans om de kinderen te aktiveren en ze zoveel mogelijk bezig te laten zijn met hun erva ringen op de boerderij geeft de ZLM regelmatig een zgn. kinderkrant uit met bijdragen van de kinderen zelf. Voor de wijze waarop men erin geslaagd is kinderen van basisscholen in Zeeland en W.-Brabant daad werkelijk kennis te laten maken met het leven op het platteland en met name de agrarische bedrijfs voering heeft de jury van de Landbouw-Comité- Prijs de ZLM willen eren door het toekennen van de prijs 1979. Het is niet de eerste keer dat deze prijs in de ZLM valt, in 1969 nam de heer Doeleman als voorzitter van Kring Schouwen de prijs in ont vangst. Hem zien we nu niet voor de tweede keer. Mr. Oggel, u hebt zich steeds enthousiast bezigge houden met dit projekt naast uw vele werkzaam heden als sekretaris van de ZLM, en wij willen u als een van de zeer aktieve initiatiefnemers uitnodigen de Landbouw-Comité-Prijs 1979 voor de ZLM in ontvangst te nemen. Bianca v. Croonenburg F ranciscusschool Vlissingen klas 6 Wij zijn op een suikerbietenland geweest. Er was een machine Dat alles afsneed. Dat ging zo: er was een groot gekrokkeld mes dat het loof er af sneed zodat de bovenkant van de biet net boven de grond uit kwam. Door twee draaiende wielen die plat op de grond la gen werden ze eruit gehaald en keurig op rijen gelegd zo: het loof werd op een andere rij gelegd. Dan komt de bietenopraper. Die grijpt zo'n biet met een lopende band, en brengt hem naar boven. Daar wordt hij onder een dakje door in een kar gegooid. De kar is vol dan komt er een nieuwe kar en de volle kar gaat naar de boerderij daar wordt de kar geleegd. De bieten worden op een grote hoop gegooid, en ondertussen is de andere kar vol en moet die weer naar de boerderij. Wij zijn ook op de boerderij ge weest en van alles gezien. Elbert van Voorst Eben Haezerschool, Tholen UUq Ven „1*1 K P> dut rcWtf. °PA-°3^ -u wr markeu/* uw ftiOncQ tossen U -Wad KWMkqïvk 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11