Purperglansspreeuwen houden stallen vliegenvrij 1000ste kalf geregistreerd bij fok- en kontrole vereniging Zuid- en Noord-Beveland H et resultaat was na twee dagen al verbluffend. De kraamafdeling die plaats biedt aan acht zeugen met biggen, was snel vrij van vliegen. Aangezien er acht kraamafdelingen zijn, leek het ons beter de vogels in groepjes te verdelen over deze afde lingen. Een probleem was echter het vangen. Het vangen met een net of S ommige vogelliefhebbers hebben met deze soort dieren broedresulta- ten verkregen. Daarvoor is nodig een ruim broedblok, waarin de vogels dan zelf hun nest van stro en takjes maken. De omstandigheden zullen dan optimaal moeten zijn, waarbij de hoeveelheid licht niet op de laatste plaats komt. Een biologische methode van vliegenbestrijding op de Schothorst Zeer goed resultaat De verzorging Het broeden CLO-Instituut voor de veevoeding "De Schothorst" Het zijn soms de kleine gebeurtenissen! Het kunnen soms de kleine dingen zijn die het doen, zeker in de omstandigheden als de registratie van het 1000ste kalf in een nog kleine fokv. en kontr. ver. van Zuid- en Noord-Beveland. Uiteraard zijn we het er allen over eens, dat de eigenlijke start wat laat is begonnen. Maar dit lag dan ook mede aan de wat bijzondere situatie in Zeeland o.a. i.v.m. het zelf schetsen voor het N.R.S. tot okt. 1977 en het feit van een overwegend akkerge- bied. We moeten echter niet terug zien, we hebben nu de eerste mijlpaal gehad, cfaar gaat het om. Vandaar toch een goede zaak van het aktieve bestuur om aan dit feit, n.l. de officiële registratie v/h 1000ste kalf bijzondere aandacht te besteden. Dit heuge lijke gebeuren vond plaats op het fokbedrijf van de heer B.M. Goudzwaard te Kats op 14 nov. j.l. Met de geboorte van het koekalf op 13-ll-'79. V: Beadee M. 222 1-91388 S. Van Corrie 18: M: Corrie 7,7-231596 S. I adat ons instituut in de zomer van 1978 de nieuwe gebouwen in Oostelijk Flevoland had betrokken, werden wij al spoedig met een vliegenplaag gekon- fronteerd. Vooral in de kraamafdelingen van de zeugen was het raak. Grote aantallen vliegen zaten op de wanden, op de zeugen en biggen en op het voer. De meest voor de hand liggende "oplossing" was ze te bestrijden met chemi sche middelen. Diverse soorten werden dan ook geprobeerd. Na zo'n behan deling was het resultaat inderdaad bevredigend. De vliegen lagen voor het opvegen. Al gauw bleek echter dat deze insektenpopulatie zich steeds sneller herstelde na zo'n slachting. De nadelen van deze chemische oorlogsvoering waren: - Bij de dierverzor^ers lichte hoofdpijn en misselijkheid na het spuiten. - De vliegen bleken steeds beter bestand tegen deze bestrijdingsmiddelen - De prijzen van deze middelen waren nog behoorlijk hoog. Nadat wij een artikel hadden gelezen over insektenetende vogels die een varkenshouder in Noord-Holland in tijn stallen hield, werd besloten dit ook op De Schothorst te proberen. De betrokken varkenshouder, maar ook vogelboeken en dierenhandela ren werden geraadpleegd. Voor ons doel leken purperglansspreeuwen het meest in aanmerking te komen. In maart werden een achttal pur perglansspreeuwen aangekocht die, nadat de mest was onderzocht, wer den losgelaten in één kraamafdeling. Enkele voorzieningen waren onder tussen aangebracht; gaas voor de ventilatie-openingen en een deksel op de kokers voor de mestafvoer. Een vaste voerplank en wat zitstok- ken ter dikte van een bezemsteel maakten de zaak kompleet. De purperglansspreeuw (Lamproco- lius purpureus), ook wel purperg lansmerel genoemd, is een 22 cm lange vogel uit West-Afrika, violet van kleur met goudgele ogen. Ze leven in de natuur van insekten, maar ook van vruchten en zaden. vangkooi ging moeilijk en kostte ook te veel tijd. De oplossing bleek echter simpel. Vogels vliegen altijd naar het licht toe. Door nu een luikje tussen twee aangrenzende afdelingen te maken en in de ene afdeling het licht aan en in de andere uit te doen, lukte het spoedige ze te "leren" overvlie gen. Van drie vogels was de konditie niet goed. Ze zaten "bol" en vlogen traag op. Ze stierven na korte tijd. Daar de overige vijf zich wel goed hielden en steeds aktiever werden, besloten wij nog vijf vogels aan te schaffen. Dit maal de groeneglansspreeuw. Met deze 10 vogels, regelmatig verdeeld over de acht afdelingen, zijn wij de zomer vrij van vliegen doorgekomen. Ook in andere, niet door vogels be woonde afdelingen blijkt de vliegen- cyclus doorbroken te zijn. Enige aandacht dient wel besteed te worden aan de verzorging. Uit sluitend insekten vormen een te een zijdig voedsel. Bijvoeren met univer- seelvoer voor insektenetende vogels is dan ook gewenst. Minstens één keer per dag dient het drinkwater ververst en badgelegenheid gegeven te worden. Ook moeten de vogels geregeld fruit (appels), groenvoer (bv. vogelmuur) ontvangen. De tem Moeder is een Jenne G 33 dochter en was twee jaar geleden res.kamp. op de Bevelandse fokveedag en in 1975 de kamp-vaars. Een bijzonderheid is wel, dat juist dit feit mocht plaats vinden bij deze veeh. fokker de fam. Goudzwaard. Ongeveer 20 jaar geleden als zelf standig ondernemer begonnen met de aankoop van de eerste melkkoe, thans een bedrijf, wat ook provin ciaal mede de toon aangeeft. Al spoedig lid v/h N.R.S., melkkontrole en K.l. ver. Vanaf de start in jan. 1975, met de officiële fokregistratie is hij lid en heeft thans 85 kalveren laten regis treren allen stamboek waardig, waarvan verschillende stierkalveren van beste afstamming, welke dan ook veelal verkocht zijn voor na tuurlijke dekking. Met liefde zorg en fokkerskennis heeft de heer Goudzwaard een beste veestapel opgebouwd met een be- drijfsgemiddelde van: 45 koeien, 4.1 - 7216 - 3.93 - 330 - 335 - 1588. Zo probeert hij nu een uitbreiding te realiseren naar 65 melkkoeien en het nodige jongvee. Een man van weinig woorden, maar van daden. Het bedrijf van de fam. Goudzwaard is ook altijd een trouwe inzender op de bevelandse fokveedag en de prov. fokveedag in het kader van de Z.L.M. tentoonstelling. Een prestatie welke grote waardering verdient, ze ker in zijn geval, n.l. als "eenzame" veehouder-fokker in het uitstekende akkerbouw gebied als Noord-Beve land. De voorzitter van de fok- en kontro- lever. de heer W. op 't Hof bracht de hartelijke gelukwensen over namens zijn vereniging en bood zijn kollega fokker een prachtig kado aan als aandenken bij deze eerste mijlpaal. Bestuursleden fok- en kontrolever- eniging Zuid en Noord-Beveland en de fam. Goudzwaard De gastvrijheid bij deze familie was ook nu weer geweldig rondom de Noord-Bevelandse koffie en een dronk op het kalf. Vervolgens was het nog een gezellig samenzijn. De fok en kontrolever. Zuid- en Noord-Beveland heeft thans 63 le den, waarvan er slechts 28 leden meedoen aan een fokregistratie. Het grootste gedeelte is dus half op de goede weg blijven steken en van de weg afgeraakt, juist op het moment dat de eindstreep duidelijk zichtbaar werd. Zij missen op deze wijze o.a. de mogelijkheden van: een juiste ge boorteregistratie, een juiste stieren keuze, een goede fokwaarde schat ting, een goede gezondheidszorg, dus de noodzakelijke gegevens voor een juiste bedrijfsvoering. Onbegrijpelijk dat niet meer leden gebruik maken van deze mogelijkheden welke er nu zijn, welke heus niet alléén bestemd en van toepassing zijn voor de z.g.n. fokkers, maar voor alle leden welke lid zijn van de melkkontrole, welke ook duidelijk een veeverbeterings en financieel gunstig effekt kunnen hebben, mits op de juiste wijze toe gepast. Het is te hopen dat zij spoedig, mo gelijk door een gerichte injektie, vanuit de soms zachte berm op de harde weg terecht komen in de rich ting van de voor hen noodzakelijke gegevens van foktechnische admi nistratie. Ondanks dit feit is er toch een kleine groep veehouder-fokkers in dit ge bied, die door een goede bedrijfs voering, een uitstekende produktie en exterieur bij hun veestapel, met liefde en doorzettingsvermogen weet te handhaven en te verbeteren. Op deze wijze vervullen ook zij een eervolle plaats in de totale zeeuwse veehouderij en fokkerij. Bij deze beste groep, mag ook zeker de fam. Goudzwaard uit Kats gere kend worden! De bedrijfsv. - stamboekhouder, B. Koole peratuur is minder belangrijk. Voor tocht zijn ze echter gevoelig. Met een beetje extra aandacht kunnen deze vogels in goede konditie blijven. De prijs van de vogels ligt tussen de 30,— en 35,— per stuk. Na een halfjaar experimenteren ko men wij tot de konklusie, dat vlie genbestrijding in varkensstallen met deze biologische methode zeer goed mogelijk is en betrekkelijk weinig arbeid en kosten met zich mee brengt. Wij geven dan ook duidelijk de voorkeur aan deze biologische methode boven de toepassing van allerlei chemische produkten in de stallen. Uitsluitend insekten vormen een te eenzijdig voedsel, daarom is enige bijvoering gewenst. I 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13