Kweken van planten in water Een agrarische energie-industrie? Groen scenario Er zijn verschillende Eucalyptus soorten die voor energielandbouw in aanmerking kunnen komen... den omgehakt, dan zou dat nog niet genoeg zijn om onze energiebehoef ten te dekken. Zou het mogelijk zijn een echte energetische landbouw te ontwikkelen op bouwgrond? In Frankrijk wordt de zonnestraling die in één jaar op één hectare valt geschat op een equivalent van 1.000 ton o.e. Een éénjarige plant met hoge produktiviteit, zoals maïs, vangt jaarlijks 0,6% van die energie op (in de maand augustus 2,5%), dat wil zeggen een netto-energie-opbrengst van 5 ton o.e. per hectare. In streken waar het warm is doen sommige planten het nog beter. Van de zwarte gierst, de zonnebloem, het suikerriet en verscheidene andere savanneplanten, is een jaarlijkse op brengst van 12 ton o.e. per hectare mogelijk, als er tenminste genoeg water beschikbaar is, want planten hebben 300 tot 600 liter water nodig om één kilo droge biomassa te pro duceren. De energieleverende plant bij uitstek is die welke meermalen per jaar kan worden afgesneden en daarbij een stronk achterlaat die on middellijk weer nieuwe loten gaat vormen. Suikerriet beantwoordt enigszins aan dit ideaal, maar er zijn planten die nog meer mogelijkheden bieden, zoals Euphorbia tirucalli of Euphorbia lathyris (kruisbladige wolfsmelk), planten waarvan het sap latex bevat op basis van isopreen, een koolwaterstofverbinding die de basis vormt van natuurlijke rubber. Door verbinding met waterstof zou deze koolwaterstofverbinding auto brandstof kunnen opleveren. Dit is het stokpaardje van een groot ge leerde op het gebied van planten: Meivin Calvin, van de Universiteit van Californië (Nobelprijs 1961, omdat hij de fotosynthese van het bladgroen heeft weten te verklaren). Calvin stelt dat zijn Euphorbia's op tamelijk schrale grond kunnen groeien en dat een grondoppervlak zo groot als de Amerikaanse staat Arizona genoeg benzine zou kunnen leveren voor alle Amerikaanse au to's. Volgens anderen is dit te opti mistisch gezien. Zij verwachten geen grote opbrengst in de vorm van ben zine, hoogstens 2 ton per hectare. Verstandiger zou het volgens hen zijn in de Euphorbia's een bron van chemische grondstoffen te zien en niet een soort natuurlijke raffinade rij. Brazilië zou wel eens het eerste land ter wereld kunnen zijn, dat zich gaat toeleggen op landbouw als energie bron. Er bestaat een serieus projekt voor de bouw van 131 fabrieken voor de vervaardiging van ethyl-alkohol door gisting van cassave (meel uit de maniokwortel), suikerriet en kokos noot. Wat niet gebruikt wordt als brandstof gaat naar de petrochemi sche industrie en er bestaan al plan nen om ethyleen te gaan produceren op basis van deze alkohol. Warmte het hele jaar door, een hoge vochtigheidsgraad, volop goedkope mankracht: Brarilië is wel heel ge schikt om een pioniersfunktie te ver vullen op het gebied van de energie levering door planten. Toch zal deze alkohol duur zijn: 50 tot 75 cent per liter, terwijl de kostprijs van super- benzine (uit een raffinaderij ko mend) uiteraard lager is en de kalo- rische waarde ervan veel hoger ligt. Omdat er niet veel landbouw- grond beschikbaar is voor energeti sche projekten, verdient het aanbe veling te denken aan het kweken van planten in water. De waterhyacint zou een mogelijkheid zijn. Aanvankelijk had deze plant een slechte reputatie. Men sprak zelfs van een ekologische ramp omdat haar snelle groei de kanalen en me ren in het zuiden van de Verenigde Staten verstopte. Spoedig volgde echter rehabilitatie. De waterhyacint blijkt een soort spons te zijn, die vuil opzuigt. Volgens de NASA, die erin geinteresseerd is, zou deze plant per jaar per hectare ruim honderd ton droge stof kunnen opbrengen. De 500.000 hectares die in Louisiana door de waterhyacint zijn overwoe kerd, zouden 20 miljoen ton o.e. per jaar opleveren. Sommige microscopisch kleine algen vermenigvuldigen zich wonderbaar lijk snel en beloven een overvloed aan eiwitrijk voedsel in de toekomst. Zij kunnen zo sterk verdund in het water waar ze in leven (één gram alg op een liter water) voorkomen, dat de winning zeer kostbaar wordt. Veel meer belooft een reusachtige zee wiersoort voor de kust van Califor nië. De Macrocystis Pyrifera strekt zijn smalle lintvormige bladeren meer dan dertig meter lang naar de zon uit. Circa 25.000 hectaren van dit gewas in ondiepe zeegebieden, zou den alle energie kunnen produceren die een Amerikaanse stad van 50.000 inwoners nodig heeft. Deze in hoog tempo voortwoekerende plant heeft trouwens een "verblijfsverbod" in Europa. Dit geldt ook voor de wa terhyacint, voor het geval iemand het plan zou opvatten deze in de zoete wateren van Zuid-Europa uit te planten. "Verder dient opgemerkt te worden dat deze biomassa, die bijzonder rijk is aan water, zich leent tot fermenta tie en dus voor de produktie van methaan, dan voor direkt gebruik als brandstof. Dit geldt ook voor micro algen. De Nunaliella in de Dode Zee zit boordevol glycerine. Een groen wier, Botryococcus bevat tot 30% zware parafïinekoolwaterstoffen. Er zijn deskundigen die hebben voorgesteld oliehoudende wiersoor ten te kweken, waarvan de vetten door bakteriën kunnen worden om gezet in koolwaterstoffen. Ook hierin moet men vooral poten tiële grondstoffen voor de chemie zien, waarvoor nog veel en langduri ge research nodig is. Wel hebben de blauwgroene wiersoorten geleid tot een merkwaardige ontdekking. In bepaalde omstandigheden moet hun bladgroenvorming wijken voor de vorming van waterstof in plaats van glucose; waterstof is de eerste "steen" van het chemische bouw werk dat een plant eigenlijk is. En waterstof is een zeer aantrekkelijke vorm van energie. Door planten toe te passen, kan dus niet alleen een nieuw soort che mie ontstaan, maar kan ook een nieuwe bron van energie worden ontwikkeld. Wij hebben gezien dat deze energie uit planten in verschil lende vormen aangeboden zou kun nen worden: als droge biomassa, te gebruiken als direkte, vaste brandstof; door omzetting in ethanol, of een andere vloeibare brandstof; door biologische of chemische omzetting in methaangas. Direkte verbranding is de meest ekonomische weg. Voor de omzet ting in vloeistof of in gas zal welis waar energie verbruikt worden, maar de produkten lenen zich tot velerlei doeleinden, vooral voor voertuig- motoren en voor huishoudelijk ge bruik. Er zijn vele toepassingen mo gelijk in de bio-energie, zoals de bij gaande tabel aantoont. J~Ioeveel gaat dit kosten? Onmo gelijk hierop een antwoord te geven, want ekonomische basisgegevens op dit gebied ontbreken nog vrijwel ge heel. De procédés waarmee men be zig is staan nog in de kinderschoe nen. Voor de "agro-industriële kom- plexen" die voor deze produktie no dig en denkbaar zouden zijn, bestaat geen vergelijkingsmateriaal in onze ekonomie van de 20e eeuw. Bepaal de dingen kan men wel voorspellen, bijvoorbeeld dat het grondstoffen- vervoer groot zal zijn. Maar men weet nog nauwelijks hoeveel man kracht erbij nodig zal zijn en dat is een heel belangrijke faktor. Welnu, er zijn niet voldoende arbeidskrach ten in de tropische gebieden van Af rika en van sommige delen van Zuid-Amerika waar een hoog biolo gisch produktieniveau bestaat. Daartegenover is er niet voldoende bruikbare plantengroei in Zuid- Oost-Azië. Europese arbeidskrach ten zijn zeer duur. Een ander onbekend element is de vraag in hoeverre nieuwe energie bronnen misschien ons maatschap pelijk en ekoqomisch stelsel ingrij pend zullen veranderen. Terwijl men aardolie voor velerlei doeleinden kan gebruiken, zal een bepaalde nieuwe energievorm, om ekonomi sche redenen, mogelijk slechts één toepassing hebben. Het is bijvoor beeld nauwelijks denkbaar aard warmte voor iets anders te benutten dan voor verwarming van vertrekken en van serres, of windkracht voor iets anders dan voor opwekking van elektriciteit of voor omzetting in wa terstof. De alkohol die uit biomassa wordt getrokken kan niet anders ge bruikt worden dan als brandstof of als basisstof voor de chemie. Men zou plantaardige brandstoffen daar om beter kunnen beschouwen als aanvulling op de energiesoorten die niet opgeslagen kunnen worden, zoals bijvoorbeeld aardwarmte en zonnewarmte. Behalve wanneer kernfusie een succes zal worden, is het waarschijnlijk dat zonne-energie op lange termijn de overhand zal nemen. De biomassa zou dan ook een belangrijke plaats kunnen krij gen. Zonne-energie zal namelijk in verschillende vormen voorkomen: als warmte en als elektriciteit. Maar alleen via de biomassa kan koolstof gebruikt worden. Deze is onmisbaar voor vloeibare grondstoffen en voor de grondstoffen van de chemische industrie. De ekonomische problemen zullen echter wel groot blijven. Op korte termijn zullen alleen organische af valstoffen een kans krijgen, omdat hun kostprijs nihil is en omdat hun toepassing als energiebron soms niet meer kost dan de noodzakelijke af valverwerking met behulp van de gebruikelijke middelen. Zeker bruikbaar zijn de afvalprodukten die in grote hoeveelheden per soort be schikbaar zijn, zoals huisvuil, resten van de houtindustrie en uitgeperst suikerriet. Minder zeker is wat er zal gebeuren met verspreide afvalstof Sommige zeewiersoorten worden nu op experimenteel nivo gewonnen voor de kust van het Caribisch gebied. fen, stro en andere resten van land bouwgewassen en van bosbouw. Ook kreupelhout dat tot nu toe niet geëx ploiteerd werd heeft nog geen zekere bestemming, omdat het vergaren kostbaar is en voor elke soort een 'eigen techniek vereist wordt. Aan dit vergaren moet veel studie gewijd worden. Enig idee van de beschikbare hoe veelheden afval krijgen we door een Amerikaanse schatting: ongeveer 800 miljoen ton per jaar in de Ver enigde Staten organisch afval in allerlei soort, met inbegrip van huis vuil. Na gedeeltelijke omzetting in vloeibare brandstof en gas zouden deze afvalstoffen 10 tot 12% van de energie kunnen leveren die dat grote land nodig heeft. Nog ver in de toekomst en zeer on zeker zijn de vooruitzichten voor energieleverende plantera* Het is noodzakelijk meer studie te wijden aan de kennis van planten en hun genetica. Watergebrek zou hier wel eens een onoverkomelijke moeilijk heid kunnen zijn. Is het mogelijk planten te kweken die genoeg heb ben aan 300 liter water per kilogram biomassa? Dat is hoogst onzeker. Maar misschien zal de mens de na tuur overwinnen, niet door haar te doen gehoorzamen, zoals Thomas Bacon zei, maar door haar te imite ren. Fundamentele research zou mogelijk kunnen leiden tot kustma- tige fotosynthese die glucose ople vert, of zelfs waterstof door biopho- tolyse van water, zonder een plant hierbij in te schakelen. Deze metho de zou aantrekkelijk zijn als het mo gelijk wordt het water, dat nodig is voor de fotosynthese, opnieuw in omloop te brengen. (uit Essobron, okt. 1979) Hout, houtspaanders en kreupelhout kunnen als energiegrondstof dienst doen. Uit mais afval kan een netto opbrengst van 5 ton o.e. per ha. worden verwacht. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11