Terugblik op de K.N.L.C.-vergadering IdlIU1" uil K.N.L.C.-prijs Veel aandacht VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN Doeleman Ruim 1200 verontruste boeren, fruittelers en tuinders togen afgelopen maandag naar Den Haag om daar minister van der Stee met hun aanwezigheid duidelijk te maken hoe ernstig de, situatie in de land en tuinbouw momenteel door hen wordt ervaren. Uit de Noordelijke provincies waren de agrariërs zelfs met een speciale trein gekomen. Maar ook uit andere delen van het land was men massaal komen opdagen. Het werd een waardige manifestatie die ongetwijfeld indruk heeft gemaakt op de personen die verantwoordelijk zijn voor het landbouwbeleid in haar totaliteit. Foto: Ab Westerbeek zeel/ •>- zuidelijke landbouw maatschappij I n verschillend opzicht is er voldoende aanleiding terug te kijken op de algemene vergadering van het K.N.L.C. Alleen al om het feit dat 1 200 boeren op rustige en waardige wijze uiting hebben gegeven aan de onrust en zorg die er heerst in de land- en tuinbouw. V anuit de Z.L.M. gezien kr^eg deze vergadering een ekstra aksent door de toekenning van de K.N.L.C.-prijs. Een erkenning voor het initiatief om leerlingen vah ba sisscholen kennis te laten nemen met het werk op de boerderij. Een idee van onze secretaris Jan Oggel dat bijzonder goed is aangeslagen. U weet het, bij de scholen was er zoveel belangstelling dat wij toch wel even met zorg tegen de organisatie van dit projekt hebben aangekeken. Terecht heeft de heer Oggel bij het in ontvangst nemen van deze prijs gewezen op de medewerking die de Z.L.M. daarbij heeft gekregen van o.a. het Pedagogisch Cen trum, de Stichting Public Relations, maar vooral ook van de boerengezinnen die een school hebben geadopteerd. En omgekeerd, van de scholen met de leerkrachten en leerlingen die zo spontaan op elkaar hebben ingespeeld. Voor het sekretariaat betekende dit alles bijzonder veel ekstra werk, wat met grote inzet maar ook enthousiast is opgevangen. Heel hartelijk dank aan ieder die hieraan heeft meegewerkt. Plezierig en verdiend was het dat de heer Oggel de prijs in ontvangst heeft kunnen nemen. Daarmee is een ekstra stukje waardering voor zijn geno men initiatief onderstreept. Het bestuur van de Z.L.M. heeft daaraan graag haar goedkeuring gegeven. Het is een goede zaak dat onze organisatie aandacht besteed aan Public Relations. Wij weten dat veel leden vinden dat de landbouworganisaties wat dat betreft te weinig aan de weg timmeren en terecht menen wij. Welnu, laten wij hopen dat deze erkenning een ekstra stimulans mag zijn op deze weg verder te gaan, ook voor onze zusterorganisaties. Een leuke bijkomstigheid was het dat tien jaar geleden de Kring Schouwen Duiveland van de Z.L.M. deze prijs ook in ontvangst heeft mogen nemen. U begrijpt dat ik het niet kan nalaten dat toch even in herinnering te brengen! I n elk geval heeft de K.N.L.C.-vergadering veel aandacht getrokken bij de pers radio en TV. Dat is ook een goede manier om meer belangstelling te wekken voor de land en tuinbouw. Zeker wanneer 1 200 boeren op waardige wijze uiting weten te geven aan de onrust die er heerst in zovele gezinnen. Dat bleek ook door het spontane ap plaus wat voorzitter Luteijn kreeg na zijn openingsrede. En terecht, want de heer Luteijn heeft op heldere en nuchtere wijze de onrust die er leeft onder woorden ge bracht. Een openingsrede die ook een opdracht inhield voor de minister. We hopen dat de minister begrepen heeft dat in het Nederlands sociaal, ekonomisch en fiskaal klimaat het voor de kleine zelfstandigen moeilijk is zich op rede lijke wijze te handhaven. En dat de Nederlandse land- en tuinbouw niet alleen afhankelijk kan en mag zijn van het E.E G.-beleid. Zeker niet wanneer de E.E.G.-kas tot op de bodem toe leeg is. We hebben wel begrepen van de minister dat het funk- tioneren van de E.E.G. ook zijn grote zorg is en dat het aan realiteit zou ontbreken dit te ontkennen. De minister was daar duidelijk over en de toehoorders in de zaal hadden er waardering voor dat de minister daar geen doekjes om wond. Wij hebben opnieuw ervaren dat minister Van der Stee een waar diplomaat is die bijzonder handig op een volle zaal weet in te spelen. Dat was duidelijk toen hij sprak over fiskale lastenver lichting door daarvoor de W I R. in te leveren. Hij deed deze opmerking echter zonder aan te geven wanneer en op welke wijze deze lastenverlichting ingevuld gaat wor den. En opnieuw werd de bijdrage in de keuringskosten van stal gehaald. Twee jaar geleden hebben wij ervoor gewaarschuwd dat dit zou gebeuren. Wanneer je een toezegging over drie jaar uitsmeert kun je hem inderdaad lang gebruiken. Logisch was het dat de melkprijs (heffing) centraal stond bij de diskussie. Jammer was het dat daardoor de reeds genoemde sociale en fiskale problemen nauwelijks in diskussie naar voren zijn gekomen. Deze werden als het ware overschaduwd door het melkoverschottenpro- bleem. De minister heeft in elk geval weten te voorkomen dat lastige boeren uitzwermden uit de bijenkorf die hij symbolisch kreeg aangeboden en het de minister op deze wijze niet lastig wordt gemaakt. Wij hopen, dat de minister begrepen heeft, mede door de aanwezigheid van 1 200 boeren en tuinders, dat de problemen waarmee de land- en tuinbouw worstelt, groot zijn en dat veel gezinnen met zorg de toekomst tegemoet zien. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 66e jaargang - No. 3508 tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1