Terugblik demonstratie wasmachines voor de groenteteelt Duitsers klaagden over kwaliteit Nederlandse ui T e meten naar de belangstelling voor de demonstratie met was- en spoelmachines op de proeftuin te Breda heeft de slogan "Niet meer maar beter" wellicht enige aantrekkingskracht gehad. Er bleken namelijk zo'n 300 aanwezigen die hun belangstelling toonden voor één of meerdere machines voor het reinigen van groentegewassen.De bedoeling van de demonstratie was om te laten zien wat er mogelijk is en welke ontwikkelingen er gaande zijn. Alhoewel er zich geen spektakulaire ontwikkelingen hebben voorgedaan op het gebied van wasmachines, werden er te Breda toch enkele verbeteringen en nieuwe typen gedemonstreerd. G, D, M et de meeste, gedemonstreerde D, U, G, ing. W.A. van Mullem, Vandaar dat in dit artikel nader wordt ingegaan op de machines die op de proeftuin werden gedemonstreerd. Consulentschap voor de Tuinbouw - Tilburg Wasmachines voor het reinigen van gewassen met blad Wasmachines voor gewassen zonder blad r edemonstreerd werd met de ron de "Ideaal" machine van de firma Chr. Coenders uit Horst. De machine bestaat uit een ronde roterende schijf met aan de oppervlakte een stalen mat met vierkante mazen. De diame ter van de mazen is standaard 4 cm. Voor het wassen van o.a. radijs dient een rooster (gaas) met een maaswijdte van 1 cm gebruikt te worden. De aandrijving van de ma chine gebeurt door middel van water druk. Men kan ze aansluiten op de pomp van b.v. de beregening. De schijf wordt dus rondgedraaid door de waterkracht. Daartoe is de binne- nomtrek uitgerust met enkele schoe pen, waartegen door enkele spuit- doppen een waterstraal wordt gespo ten. De sproeiunit voor het reinigen bestaat uit 37 vlakstraalsproeiers die in 3 sets zijn gemonteerd. De stand van de doppen is instelbaar. Het ge deelte waar het wassen plaatsvindt is afgeschermd. Voor de opvang van het spoelwater is onder de schijf een ron de bak met een trechtervormige af voer. Met genoemde machine werden rettich, bospeen, prei en radijs ge wassen. Als het vuil op het gewas niet is ingedroogd, zijn de produkten goed te reinigen. Wellicht zou het wense lijk zijn dat het produkt nog een keer nagespoeld zou kunnen worden met enkele spuitdoppen die aangesloten zijn op de waterleiding. Goed werk voor het reinigen van bospeen en ret tich leverde ook de Habé spoelma- chine van de firma Van de Berg uit Enkhuizen. Deze machine bestaat uit een gesloten watercircuit waarin twee borstels tegen elkaar in rond draaien. De borstels die in het water hangen brenbrengen dit tevens in stroming. Men neemt dan de bospeen bij het loof, duwt deze tussen de bor stels en beweegt ze heen en weer. Genoemde machine is ook voor het reinigen van waspeen te gebruiken. Door de gerichte stroming van het water wordt de peen gedwongen om door de borstels te gaan. De aandrij ving van de Habé spoelmachine kan naast elektrisch ook via een diesel motor. itgenodigd waren de vrij kleine, voor de meeste telers, betaalbare trommelwasmachines. Gedemon streerd werd met de Perfect, model E 63,en twee Compact groentewasma chines. De Perfect, model E 63, van Europa uit Enkhuizen is een trom melwasmachine van geperforeerde stalen plaat. In de trommel 80 cm) bevindt zich een sproeileiding die aan te sluiten is op o.a. de waterlei ding. De wastijd kan men variëren door de trommel geheel of voor een deel af te sluiten. Ook kan men een keuze maken uit 10 of 20 omwente lingen per minuut van de trommel. De machine is ook leverbaar met borstelset. Vrij nieuw voor de meeste telers zijn de "Compact" trommel wasmachines van J. Bruynen uit Helden (L). De kleine uitvoering (type 7255) bestaat uit een trommel van stalen spijlen, met aan de bin nenkant een rubber-bekleding. Het toerental van de trommel, die een lengte heeft van 55 cm en een doors nede van 72 cm, is 25 omwentelingen per minuut. De kapaciteit bedraagt 5 - 800 kg/uur, bij de grotere "Com pact" groentewasmachine (type 90510) is de trommel vervaardigd van houten latten. De diameter be draagt 90 cm bij een lengte van 510 cm. De trommel maakt 11 omwen telingen per minuut. Voor de wate raansluiting zijn aan het begin en eind van de trommel 2 verstelbare sproeiers aangebracht die aangeslo ten kunnen worden op de waterlei ding. Speciale spoel- en bonenwasmachine eel belangstelling was er voor de nieuwe speciale spoel- en bonenwas machine van C. Bogers uit Lepel straat (N.Br.). De komplete lijn be staat uit een schudzeef met stortbak, een voorraadbak met vlotterinrich- ting (inhoud 500 Itr), een zeefband, een leesband van 2 meter, een dwar- safvoerband van 2 en een halve meter en een naspoelinrichting. De aan sluiting van de spoelbak kan gebeu ren op de waterleiding. De machine is bijzonder geschikt voor het reinigen van bonen en andere produkten zon- Een nieuwe ontwikkeling van de fa. Bogers uit Lepelstraat. Een bonen spoel en waslijn. Voor het reinigen kan men nog een schudzeef toepassen. der blad. Afhankelijk van de samen stelling van de partij, varieert de ka paciteit van 1.000 tot 2.000 kg bonen per uur. Asperge-afsnijwasmachine 'oordat de asperges steeds meer door de telers zelf veilingklaar wor den gemaakt, bestaat er grote inte resse voor speciale was-, snij- en sor- teermachines voor dit produkt. Met beide in Nederland op de markt ge brachte merken werd te Breda gede monstreerd. Zowel de Ideaalmachi- ne van Coenders als het "Witte Goud" van de Gebr. Christiaens be staan uit een eindloze rubberband met in lagen een wateraansluiting voor het wassen en een ronddraaiend snijmes. Het reinigen gebeurt mid dels heen-en-weer gaande borstels. Het schoonspuiten gebeurt hierbij met 3 fijne sproeiers, die op de wa terleiding zijn aangesloten. Beide machines zijn leverbaar met of zon der sorteerband. Voor het reinigen van produkten zonder blad zoals peen, knolselderij, kroten enz. leveren de trommelwasmachines goed werk. Algemeen machines werd goed werk geleverd. Bij de aanschaf dient U met de vol gende punten rekening te houden. - Bij machines waar het spoelwater meerdere keren wordt gebruikt, moet een aparte naspoelinrich ting aanwezig zijn (werkend met schoon water). - Bij borstelspoelmachines mogen de borstels de opperhuid niet be schadigen, in verband met het wit worden van peen na het drogen. - Bij machines voor produkten met blad is het vaak wenselijk dat er een uitlekband bij is. Metalen delen moeten bij voor keur gegalvaniseerd zijn. De druk en kapaciteit van het spoelwater moeten regelbaar zijn. Bij het reinigen met sproeiers mag de pompdruk niet hoger dan 6 7 bar zijn. Last but not least dient er voor te worden gezorgd dat er een sys teem is waarbij het "afvalwater" gereinigd wordt. Een mogelijkheid hiertoe is het gebruik van zinkputjes of bezin- kingsbassins. B ijna de helft van onze uien wordt geexporteerd naar West-Duits- land. Een groot deel hiervan wordt o.a. door de industrie verwerkt en een ander deel wordt door de Duitse huisvrouw gekocht. Ze had in het seizoen 1978/79 klachten over onze ui en die worden o.a. in een rapport van het IBVL op schrift gesteld. Veel gehoorde opmerkingen in het seizoen 1978/79 over de Nederland se uien bestemd voor direkt gebruik in de huishoudens waren. te vuil van schil, minder blank, vlekken te zacht kiemen te snel te veel beschadigd door pak- en sorteermachines bederft te snel, te veel uitval soms gauw rot van binnen na een nat groeiseizoen te weinig huidvast om te verpak ken in kleinere eenheden dit jaar wat klein uitgevallen de kwaliteit in het voorjaar beter dan in de herfst in opmaak niet attraktief genoeg ondanks het feit dat ze goedkoop zijn wil de konsument ze niet. Daar de Duitse huisvrouw vooral op het oog, het uiterlijk voorkomen, koopt zullen deze opmerkingen niet zonder meer voor kennisgeving moeten worden aangenomen als Nederland op dit deel van de ex portmarkt zijn positie wil handhaven of uitbreiden. Gemengde maten In o.a. supermarkten te Munchen, Karlsruhe en Stuttgart werden her haaldelijk gemengde maten uien in kg verpakkingen aangetroffen. Met deze mengverpakkingen wil men te gemoet komen aan de wensen van de huisvrouw. In dit verband werd ver nomen dat men in Brussel bezig is voor de verse ui, die onder EEG handelsnormen valt, de verpak- kingsnormen te wijzigen, zodat in kleinverpakkingen grote en kleine uien mogen voorkomen. Verder bleek ook in supermarkten dat de ui in veel verschillende ver werkingsvormen en hoedanigheden aan het publiek werd aangeboden. Drooggeschilde uien oorts is er in Duitsland vraag naar goede drooggeschilde uien. Het is ^mmer dat er in Nederland niet voldoende kapaciteit bestaat om aan de vraag uit Duitsland naar droog geschilde uien te voldoen. Goede schilapparatuur is er in West-Europa nog niet op de markt en arbeid is duur. Daarom lijkt het een nuttige zaak dat samen met het bedrijfsleven de ontwikkeling van goede indus triële droogschilapparatuur ter hand wordt genomen. De schilbedrijven stellen de-volgen de eisen aan hun grondstof: een grote sorteernauwkeurigheid een zo rond mogelijke vorm van de ui liefst weinig droge verliezen die gemakkelijk los laten geen kieming en voldoende vast heid een niet te zwakke smaak, men heeft liefst een vrij scherpe smaak, vooral als het produkt later moet worden diepgevroren; de Neder landse ui voldoet hieraan goed. Er is momenteel een sterk groeiende vraag naar gedroogde uien. Zelf maakt men dit produkt niet jn Duitsland. Daarom wordt het inge voerd uit Amerika, Egypte en Roe menië. Er is een prijzenslag aan de gang. De Oostbloklanden en de lan den uit het nabije Oosten bieden hun gedroogde produkten aan voor 3,5 DM/kg. Amerika zit daar in de regel aanmerkelijk boven, maar vindt toch nog steeds voldoende vraag naar zijn produkt op grond van de gegaran deerde, prima kwaliteit. Wanneer Nederland ook op dit gebied aktief wil zijn dan zal men zich moeten realiseren dat men alleen dan kans van slagen heeft wanneer men met een even zo goed produkt als de Amerikanen op de markt moet ko men. Er zouden dan goede afzetmo gelijkheden zijn, voornamelijk in de visverwerkende industrie van West- Duitsland. Accent verleggen trialiseerde landen, zoals West- Duitsland, onze grootste afnemer, het accent niet meer moet worden gelegd naar de verwerkende indus trie en wel langs twee wegen. Ener zijds door met ons verse produkt zo goed mogelijk in te spelen op de mogelijk geheel eigen eisen die hun verwerkende industrie aan de grondstof stelt. Anderzijds door met gebruikmaking van de hier en elders aanwezige technologische kennis voorbewerkte produkten, half fabri katen en eventueel hoogwaardige eindprodukten toe te leveren aan hun handel en industrie. Daarnaast zal uiteraard ook de kwaliteit van ons uit te voeren produkt, bestemd voor de handel die direkt aan de konsu ment levert, niet het oog verloren mogen worden... Konkurrentie neemt toe ezien de toenemende konkur rentie op het gebied van de totale afzet van uien kan men zich afvragen of voor kontinuering, of vergroting van de afzet naar de hoog geindus- e teelt van uien in West-Duits- land in vnl. geconcentreerd in Rheinland-Pfalz en rond Baden Württenberg. Het totale areaal is nog zeer gering, minder dan 1000 ha en de gemiddelde ha opbrengst ligt op ruim de helft van het gemiddelde nivo in Nederland. De laatste jaren vertonen de opbrengsten en het areaal een stijgende lijn. De eigen produktie in West-Duitsland ver dubbelde in de jaren 72 t/m 78. Maar gelijkertijd steeg ook het binnen lands verbruik met ca. 30% van 4,5 naar 6 kg per kg/capita. Daardoor bleef de eigen produktie maar slechts voor een gering deel de eigen be hoefte dekken. In 1978 Was dat nog geen 6%. Het Nederlandse aandeel in het aanbod van verse zaaiuien in West-Duitsland is vrijwel konstant gebleven (rond de 45% van het to taal). De Spanjaarden en de Italia nen hebben hun positie danig ver sterkt. Samen zijn ze van 16% in 1972 gestegen naar bijna 27% in 1978. Opkomende landen zijn Israël en Tsjechoslowakije. Over het handels verkeer in uien van Oost-Duitsland naar West-Duitsland hangt een waas van geheimzinnigheid. Dat er zoveel meer uien worden ge geten kan worden toegeschreven aan het toenemend vleesverbruik waar bij uien goed kombineren en het grote aantal gastarbeiders uit landen rond de Middellandse Zee. (ontleend aan: De ui .in West-Duitsland, een rapport samengesteld' door ing: P.S. Hak IBVL. ir. F.L.K. van der Kloot Mey- burg IBVL en J.L. Koert SNUiF, publi- katie 322.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 7