Terug naar "Af' idiiun uil „ZEGGE EN SCHRIJVE' Luteijn Alweer: grondpolitiek Rondgang P e "rondgang langs de kringen" is deze week weer van start gegaan. De grondpolitiek is daarbij nadrukkelijk aan de orde geweest. Overduidelijk bleek tot nu toe dat het Z.L.M.-standpunt -slechts globale maatregelen- nog steeds wordt ondersteund. Dit standpunt wordt vooral ingegeven door een nuchtere en praktische benadering van de grondmarkt. En boeren kennen de grondmarkt nu eenmaal als geen ander. De politici willen nog steeds niet inzien dat ze een deksel willen dat niet op de pot past. Zo simpel ligt dat. Op steeds meer akkerbouwbedrijven begint men aan de teelt van groentegewassen. Spruitkool is o.a. een van de moge lijkheden. Op pagina 18 vindt U een interessant artikel over de bewaring van wintergroente. Zo heeft men o.a. geconsta teerd dat spruiten op stam bewaard bij een temperatuur van! -1 gr C veel langer houdbaar zijn dan wanneer de spruiten geplukt in kisten worden weggezet. Het geheel is nog in een experimenteel stadium en zal voor het door de praktijk kan worden overgenomen nog nader moeten worden onderzocht. Oggel zuidelijke landbouw maatschappij 0 ver enkele weken, op maandag 3 december om pre cies te zijn, wordt de algemene vergadering van de Z.L.M. gehouden. Met enige spanning werd de komst van de minister van landbouw tegemoet gezien. Jawel: werd, want de minister laat het afweten. Vorige week werd ons in eerste instantie medegedeeld dat de minister vanwege een vergadering in Brussel niet zoals voorzien 's middags op onze vergadering aanwezig kon zijn. Door ons werd toen de agenda omgezet zodat de minister 's morgens zijn inleiding kon houden. Afgelopen maandag werd ons bericht dat de minister helemaal niet meer zou (kon) komen maar dat direkteur-generaal ir. de Zeeuw bereid was hem te vervangen. Na ampel beraad is echter van Z.L.M.-zijde besloten niet op dit aanbod in te gaan. Dit besluit heeft nadrukkelijk niets van doen met de per soon en/of de kwaliteit van ir. de Zeeuw. Gezien de aktuele situatie in de land- en tuinbouw en de wijze waarop met name de minister van landbouw daarop heeft gereageerd mocht er redelijkerwijze geen ander besluit van ons verwacht worden. Het beleid van de minister raakt namelijk niet alleen de boeren en tuinders maar heeft ook gevolgen voor het funktioneren van het minis terie van landbouw in die zin dat de mogelijkheden van het ministerie beperkt worden. Het belang daarvan mag niet onderschat worden: het ministerie als zodanig werkt bijzonder positief en heeft een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan de stimulering van de ontwikkeling van de land- en tuinbouw. Juist in een periode van stagnatie is daar meer dan ooit behoefte aan. Dit alles hadden wij graag aan de minister willen vertellen en kan in feite alleen aan de minister zelf verteld worden. I nmiddels hebben wij een andere weg kunnen vinden. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (K.N.L.C.) David Luteijn zal nu op onze algemene vergadering het woord voeren en met ons van gedachten wisselen over de situatie in de land- en tuinbouw. Om meer dan een reden kunnen wij daar blij mee zijn. We kunnen ons zelfs -achteraf gezien- afvragen of het zo eigenlijk niet beter is. Velen zullen met mij deze vraag positief beantwoorden. D e zoveelste akte in het politieke spel dat grondpolitiek heet is ingegaan.De toeschouwers begrijpen er geen bal- meer van. Maar dat deert de "akteurs" blijkbaar niet. Alleen de toeschouwers lijden schade. Enkele krante koppen wil ik hier citeren (NRC/Handelsblad): Raad van State kraakt voorstel grondpolitiek, met grondpolitiek moet kabinet "terug naar af", advies over grondpolitiek brengt van Agt in tijdnood, van Agt "niet geschrokken" in kwestie grondpolitiek. Kort en goed komt het er op neer dat het belangrijkste advieskollege van ons land een vernietigend advies heeft uitgebracht over de voorge stelde wijziging van de onteigeningswet. Het kabinet moet z'n huiswerk overmaken. Hoewel minder heeft de Raad ook veel kritiek op het wetsontwerp vervreemding landbouwgronden. De bezwaren van de Raad van State betreffen vooral de juridische vorm waarin de wetsontwerpen zijn gegoten. De ene fiktie wordt op de andere gestapeld en de rechts zekerheid is ver te zoeken. Och, wat moet ik er nog meer van zeggen. Misschien nog dit: de politici zouden eens mee moeten gaan op onze rondgang langs de kringen. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 I A jH H BVj 66e tuinbouwblad 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1