Tijdelijke bewaring van wintergroente vraagt vakmanschap D W interwortelen. Omdat winter wortelen weinig vorst kunnen ver dragen, moeten ze begin november van het veld zijn. Voor opslag komen alleen gezonde wortels in aanmer king, waarbij enig aanklevende grond als extra huidlaagje kan fun geren. Alle drie beschreven bewaar methodes komen in aanmerking. De gewenste temperatuur ligt op 0-1 gr.C. en een R.V. van 95 k 98%. Knolselderij. Te vroeg oogsten van dit produkt kan kilo's kosten, daar de groei nog laat doorgaat. Doch, na half november wordt het risiko van vorst te groot, te meer daar knolsel derij erg vorstgevoelig is voor het deel dat boven de grond uitsteekt. Voor opslag verwijdert men het blad. De korte wortelstompjes en wat grond mogen aan de knol blijven zitten. Zoals eerder vermeld, heeft men voor knolselderij 4 opslagmo gelijkheden: kas of warenhuis, aan de hoop, lucht- of mechanisch ge koelde ruimte. De optimale opsla gomstandigheden liggen bij 0-1 gr.C. en 95 a 97% R.V. H et bewaren van groente vindt elk jaar opnieuw met wisselende resul taten plaats. Sommige telers slagen er in een prima produkt uit de be waarplaats te halen, terwijl anderen er steeds naastzitten. Oorzaken hier van kunnen velerlei zijn, waarvan echter de belangrijkste zijn de kon- ditie waarin het te bewaren produkt verkeert en de bewaaromstandighe den. Het is van essentieel belang dat het produkt goed gezond is. Zieke produkten verslijten snel en laten zich niet bewaren. Voorbeelden hiervan zijn onder meer bakterie- hartrot bij knolselderij, bladvlek- kenziekte in prei, wortelvlieg in wortelen etc. Sorteer in deze alle af wijkingen zorgvuldig uit. Vervolgens mag 't te bewaren produkt geen be schadigingen vertonen. Elke ver wonding vormt een invalspoort voor ziektenaantasting, hetgeen juist bij bewaring tot mislukking leidt. Bij de bewaring kunnen wij een indeling maken naar produkten die persé vóór de vorst moeten worden geoogst én gewassen die de gehele winter (bij niet al te strenge vorst) op het veld kunnen blijven. Tot de eerste groep behoren onder meer winterwortelen, knolselderij en sluitkool. Zodra het matig vriest, gaan deze gewassen verloren en zullen dus voor het zo ver is van het veld tjioeten zijn. Bij de laatste groep denken wij aan o.a. prei en spruitkool. Deze verdragen een behoorlijke vorst, doch zijn gedu rende een winterse periode niet oogstbaar. Voor beide groepen geldt dus dat een tijdelijke opslag wense lijk is, zeker indien men regelmatig over de gehele winterperiode wil aanvoeren. E en globale indeling geeft aan dat op drie verschillende manieren kan worden bewaard, namelijk: Erf en akker Hoge eisen aan het produkt Bewaarplaatsen Welke produkten en hoe ing. H. Deenen, e winterperiode staat weer voor de deur. Wat zal het deze keer gaan worden? Veel vorst of een open winter. Gelukkig is niemand in staat hierover een betrouwbare voorspelling te doen. Als groenteteler zult U echter wel besluiten moeten nemen omtrent de tijdstippen waarop de produkten worden afgezet. Vóór het gaat "winteren" is een mogelijk heid, doch men kan ook kiezen - met diverse groenten - om gedurende de gehele winter aan de markt te zijn. Voor dit laatste zijn extra maatregelen nodig ten aanzien van de bewaring. In dit artikel willen wij in het kort enkele facetten over het wel en wee van groente"ops!ag" nader belichten. a. aan de hoop; b. in een luchtgekoelde bewaar plaats; c. in een mechanisch gekoelde be waarplaats. Natuurlijk zijn er nog meer moge lijkheden, zoals opslag in een goed geïsoleerde schuur. Bovendien kan ook onder glas worden opgekuild, hetgeen bij knolselderij vaak plaats vindt. Wij beperken ons tot de ge noemde drie methodes. a. Aan de hoop. Deze eenvoudige methode vraagt veel extra arbeid. De losgestorte produkten komen in hopen op het veld of bij ge bruik van een steunventilator op roosters te liggen. Om te voorko men dat te sterke zonnestralen schade veroorzaken, brengt men een lichte afdekking met stro aan. De grootte van de hoop ligt glo baal bij 1,8 m breedte en 1 meter hoogte. Intensieve kontrole is noodzakelijk. Bij vorst dient de kuil extra te worden afgedekt. Voor een korte bewaarduur kan deze methode goed voldoen en vraagt e.e.a. een geringe investe ring. b. Luchtgekoelde bewaarplaats. Het principe van deze methode berust op het steeds opnieuw inbrengen van koude buitenlucht. Dat geeft direkt de beperkingen weer. Bij hoge temperaturen en vorst kan er geen koeling plaatsvinden. De kans op temperatuurschomme lingen in de hoop blijft steeds aanwezig. Dit veroorzaakt een snellere afleving en verkort de bewaarduur. Om uitdroging zo veel mogelijk te beperken plaatst men bij de ingang van de lucht toevoer een luchtbevochtiger. Voor deze methode is het los- storten van de produkten het meest gebruikelijke. c. Mechanisch gekoelde bewaar plaats. Daar hiermee de tempe ratuur en R.V. op een juiste hoogte te handhaven zijn biedt deze methode de beste perspek- tieven. Hiervoor dienen wel hoge investeringen gedaan te worden, wat voor kleinere bedrijven een probleem kan opleveren. Voor opslag kan men kiezen uit losge- stort of in kisten. Bij beperkte ruimte verdient losgestort de voorkeur. Dit vraagt wel extra voorzieningen om de lucht door de produkten te krijgen (door- stroomkoeling). Voor kistenop- slag (langstroomkoeling) moet de koelruimte 40 k 50% groter zijn om dezelfde hoeveelheid pro dukten kwijt te kunnen. Het in terne transport op het bedrijf dient daarop aangepast te zijn. Sluitkool. Voor de bewaring komen bepaalde rode, witte en savooiekool rassen in aanmerking. De kolen worden in november van stronk en overtollig blad ontdaan en in een bewaarplaats opgestapeld. Het snij vlak van de stronk mag daarbij geen andere kool raken. Tijdens de opslag legt men de kolen regelmatig om en wordt er gekontroleerd op rotver- schijnselen. Het gebruik van kool- kisten heeft grote opgang gemaakt. Het beste resultaat wordt verkregen bij een temperatuur van o- l gr. C en 90 k 95 R.V. Alleen lucht- en me chanisch gekoelde ruimten zijn bruikbaar. Prei. Typisch een produkt waarmee gegokt kan worden. Vorst verhoogt de prijzen. Bij dreigende vorst wordt snel geoogst en opgeslagen. Naar mate een langere vorstperiode, des te hoger is in het algemeen de beloning. Opslag in schuren geeft 10 dagen overbrugging; bij langere tijd is men aangewezen op een koelcel. Voor de korte bewaring zal 0-1 gr.C. het meest bruikbaar zijn. Voor langere duur in een koelcel geldt -1 gr.C. en hoge R.V. Het "invriezen" moet snel gebeuren, terwijl het ontdooien langzaam en zeer gelijkmatig moet geschieden. Ter overbrugging van de schaarse periode mei - juni is deze opslag van ongeschoonde prei mo gelijk tot 6 weken toe. De bewaar- en schoningsverliezen kunnen beperkt blijven tot 22%. Spruitkool. Vooralsnog een vrij moeilijk te bewaren produkt. Geoogste spruiten produceren veel warmte en hebben een hoge stort- dichtheid. Bij gebruik van oogstwa gens of palletkisten is het gevaar ite bewaarresultaten opleveren. groot dat de warmte in het midden niet voldoende wordt afgevoerd. Dat kan geelverkleuring tot gevolg heb ben. Snelle afkoeling tot 0 k 1 gr.C. bij 95 k 97% R.V. is dan vereist om broei te voorkomen. De afmetingen van het opslagfust mogen niet te groot zijn. Eén van de zijden mag niet méér dan 30 cm bedragen. Voor lange bewaring biedt een ontwikke ling, waarbij het spruitkoolgewas met stam bewaard wordt bij -1 gr.C., meer perspektief. Afgelopen jaar toonden proeven aan dat bij inbreng in december in de maand maart nog een goed produkt kan worden ge oogst. Dit geheel is nog in een expe rimenteel stadium en zal vóór het in de praktijk kan worden overgeno men nog nader moeten worden on derzocht. Konsulentschap voor de Tuinbouw - Tilburg De minste problemen ontstaan bij de handgerooide winterwortelen. Toch een opvolger Toen de oude A rie voor de eerste keer in katzwijm viel terwijl hij in zijn boomgaard aan het werk was, verontrustte hem dat wel, maar toen hij zich een paar uur later weer lekker voelde vergat hij het incident zo snel mogelijk. Zelfs aan zijn vrouw vertelde hij er niks van, want die vrouwen konden daar zo over door blijven drammen. Dan moest je naar de dokter en werd je opgescheept met een paar dozen pillen. Hij grinnikte bij de gedachte dat hij heel zijn leven nog nooit één aspirine had geslikt. Toch moest hij heimelijk toe geven dat het werk op zijn bedrijf hem langzaam aan te zwaar werd. Je stond er ook altijd alleen voor en met dat moderne gedoe van burenhulp kon hij maar moeilijk overweg. Hij had het werk altijd alleen gedaan en waarom zou hij het nil niet meer alleen kunnen? Zorgelijk keek hij wel eens aan tegen zijn fruitteelt. Dat werk- dat bond je zo aan het bedrijf. Snoeien, verzorgen, plukken en tegen prijzen voor je produkten die niet eens de kostprijs haal den. Een paar jaar geleden was hij er helemaal onderdoor gegaan. A lies verhagelde en de verzekering had hij net het jaar daarvoor opgezegd. Hij had er nog een fikse ruzie met zijn vrouw aan overgehouden. Sjonge als hij daar nog aan terug dacht, kreeg hij nog kramp in zijn darmen. A chteraf zéveren is geen kunst maar die vróuwen hadden daar een goed handje van. Eigenlijk zou hij het liefst tot zijn döod toe blijven boeren, maar je moet het ook aan kunnen. Hij was een beetje jaloers op collega's die hij goed kende en op hun oude dag stevig-terzijde werden gestaan door een flinke vooruitstrevende zoon. Dan had je het gemakkelijk. Schamper 18 dacht hij aan de ontwikkelingen op zijn bedrijf. Eén zoon had hij die nu ergens in Australië op een fabriek werkte. Lopende band werk, had hij geschreven. Tien jaar was hij daar nu al. De don dersteen, dacht hij zonder werkelijke haatgevoelens. Hij had vader mooi voor het blok gezet destijds. Eerst zou en moest hij boer worden. A lleen hij vond dat het bedrijf zoals het geleid werd niet voldeed. Fruitteelt was de toekomst want als je het alleen van graan moest hebben dan was het droogbrood vreten. Toen er met flinke investeringen een paar hektare fruit was ingeplant en ze gereed waren voor dit werk, kwam zoontje lief met de mededeling dat hij ging emigreren. Een klap in het gezicht had hem niet meer kunnen treffen dan die woorden. Hij had van fruitteelt zelf niets geen verstand en om toch door te gaan, was hij toen gedwongen de fruitteeltschool te bezoeken. Een oude vent tussen allemaal van die jonge broekjes. Hij had het geklaard en was een alleszins aan vaardbaar fruitteler geworden. Maar daarnaast had hij ook nog de zorg voor het bouwland. Naarmate hij ouder werd voelde A rie dat het moeilijker ging. Nou was hij vorige week opnieuw onderuit gegaan en de buurman had hem bewusteloos op zijn trekker ge vonden. De dokter had een hartig woordje met hem gesproken. A Is je dan persé wilt blijven werken tot je er dood bij neervalt dan zalje vrouw tenminste niet kunnen beweren dat ik je niet heb gewaar schuwd, zei hij vermanend. Natuurlijk was hij met een doos pillen naar huis gestuurd en zijn vrouw keek er scherp op toe dat ze ook werden ingenomen. Hij moest nu bakzeil halen en met een droe vige blik keek hij naar zijn bedrijf. Zuchtend ging hij zitten, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wiste, 't Was zijn lievelings plekje hier. Vlak bij zijn bijenkasten, beschut voor de wind en toch met uitzicht op de polder. Hij rolde in gedachten verzonken een sigaretje. Niet te veel borrels had die pillendraaier ook nog gezegf en matig roken. Als hij nou niet zo'n goeie boer wilde zijn dan zou hij het gemakkelijker kunnen doen. Niet op het laatste vuiltje kijken en alles tot in de puntjes in orde willen hebben. Hij zou ook gemakkelijk wat grond onderhands kunnen verpachten, maar de eigenaar kwam minstens één keer per week om een kistje appels en als die vervelende vrek te* weten zou komen dat hij zijn grond onderverhuurde dan zou het met de goede verstandhouding knudde worden. Hij klaagde toch altijd al dat er eigenlijk een hogere pacht betaald moest worden. A rie zoog gulzig aan zijn sjekkie en schoof zijn pet wat naar achteren. Dan was zijn buurman beter af, die had met die eigenaar weinig te maken, want hij pachtte van een oude dame in België. Toch voel ik me kerngezond, zei hij zachtjes tegen zich zelf. Vernauwde bloedvaten, had de dokter gezegd. Je kunt er honderd mee worden, maar dan moet je wel wat aangepast leven. Dat betekende dat hij het bedrijf voorzover dat zijn eigendom was moest gaan verkopen. Aan de hoogstbiedende dan maar. Hij kon die gedachte nauweliks verdragen, maar hij begreep dat het maar het beste was om er aan te wennen. A Is hier straks een vreemde snoeshaan zou komen wonen dan had die vent het recht hem van het erf af te sturen alsof hij een landloper was. Hij had een beste vrouw daar was hij van overtuigd na meer dan veertig jaar huwelijk alleen ze had zo haar eigen ideën. Ze wilde naar een huisje op het dorp. A Is ze me vlug dood willen hebben dan moeten ze me daar zetten, dacht hij gemelijk. Zijn vrouw straks voor de voeten lopen. Om boodschappen gestuurd worden en kleedjes helpen kloppen, zoals Jantje de Tiest. Een ouwe seniele halve gare was die ervan geworden. Hij had nog één poging gewaagd om het *bedrijf in de familie te houden. Hij had zijn zoon een brief gestuurd en hem uiteengezet hoe de zaken ervoor stonden. Wilde hij nog boer wor den dan moest hij nu snel beslissen want het spul ging aan de haak. Schrijven was niet zijn beste kant. Met grote hanepoten had hij het luchtpostvelletje volgekrabbeld, 't Had erg zakelijk geklonken, maar er zat toch een ondertoon van een angstig hoopvolle af wachting in verborgen. Hij had ook zijn andere twee kinderen ingelicht. Zijn schoonzoons gevraagd of die soms het bedrijf over wilden nemen, 't A ntwoord was al vrij vlug gekomen. Ze hadden geen interesse en hij moest het maar zo duur mogelijk verkopen, dan kon hij er tenminste zelf goed van gaan leven. Ze begrepen er geen sodemieter van die knapen! Zijn hobby was altijd boer zijn geweest, en ook al hielden ze hem nu voor dat hij straks kon gaan vissen en fietsen en kaarten op de bejaardensoos, alleen al bij die gedachte schoot zijn gemoed vol. Hij stond op en ging naar binnen om koffie te drinken. De telefoon rinkelde en hij nam op! Ja, vader hier met Karei! Houdt het bedrijf aan, ik koop het. Over drie maanden ben ik thuis. Je bent toch niet te duur hè schaterde Karei. Nee, natuurlijk niet, zei A rie. Ze konden barsten die anderen, dacht hij. Hij zou Karei het vel niet over de oren halen want hij had er ineens tien jaar leven bijgekregen, dacht hij met zwaar be traande ogen! Schrijf kouter

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 18