Jaap Zandee, verdreven uit Zeeland en in Brabant opnieuw begonnen G rote ingrijpende gebeurtenissen werpen hun soms dreigende schaduw reeds geruime tijd ver vooruit. Zo was dat ook in het geval van Jaap Zandee. De industrialisatie van Zeeland kwam op gang en het zat er dik in dat het bedrijf "Maria Hof' onder Nieuwdorp zou moeten wijken voor die ingrijpende verandering van het maagdelijk agrarische Zeeland. Je zag het aankomen zegt Jaap en lang voordat de werkelijke beslissing moest worden genomen, vroeg ik me al af, wanneer men voor het algemeen belang grond van een individu ontneemt, zal dan dat individu voldoende schadeloos gesteld worden? Nu kan ik dan die vréag zelf beantwoorden en ik moet tot mijn spijt zeggen dat de kompensatie voor wat ik verloor veel te gering is geweest. D, J e wordi dan een boer zonder land, met wat geld in de hand. 't Is gek dat- E chte emoties in die zin dat ik het bedrijf zelf miste, heb ik niet zo zeer gekend. Wel heb ik de relaties op het menselijk vlak enorm gemist. In de periode van 1969 tot 1974 heb ik voor wat betreft met mijn relaties erg ple zierig gewerkt. Ze hebben me a.h.w. geholpen de onzekerheid die me te wachten stond aan te durven. Het hele net van vrienden, handelaren, kennissen, kollega's en medewerkers werd abrupt verstoord door de aan koop van het nieuwe bedrijf. Terug blikkend vind ik nu dat die inter menselijke relaties het meest waar devol waren in mijn hele bedrijfs voering en daar beleefde ervaringen. Kapitaalsgoederen kun je wanneer je dat wilt altijd binnen een dag veran deren of vernieuwen. Kijk wanneer er een trekker volledig in de soep draait, dan zijn er zo vier of <djf dea lers te vinden die graag een nieuwe trekker leveren. Met mensen is dat geheel anders. Zoiets kun je ook be slist niet kapitaliseren. Als het zake lijk bijvoorbeeld niet gaat voor één gulden, dan moet het maar voor een tientje. In het menselijke vlak is er eigenlijk niets te koop. Dat aspekt vond ik het moeilijkst in het begin op M. van Wezel Verdreven uit Zeeland en zoekende met een handvol geld van de overheid naar een nieuw plaatsje onder de zon, zegt hij. Na diverse omzwervingen en momenten van te lange besluiteloosheid, kocht ik uiteindelijk nu vijf jaar geleden Hoeve "de Rolaf' hier in Nieuw-Vossemeer. Een nieuw begin, op een ander en kleiner bedrijf, in een andere onbe kende streek, met andere grond en zonder vrienden of kennissen. Dreigende onteigening Een boer zonder land, met wat geld in de hand Geleidelijke afbraak van "Maria Hof" naar "de Rolaf" Gemis in 't menselijk vlak "de Rolaf', 48 ha akkerbouw e industriële ontwikkelingen zag je groeien. De toekomst Werd ont vouwd in streekplannen en lang zaam maar zeker raakte het buiten dijkse land vol gebouwd en stak men die "magische" grens over om vruchtbare landbouwgrond, lang ge leden met moeite gewonnen, te gaan bestemmen voor wat men toen zo hoogdravend noemde, "een gemid delde bijdrage voor iedere Neder lander aan zijn bruto inkomen van 300,— De enorme investeringen in het Sloegebied waren daar een borg voor, zei men. Vanzelfsprekend wilde ik dan in het kader van de kosten/baten analyse van dat gigan tische projekt, als noodgedwongen vertrekkende partij ook wel een fi nancieel graantje meepikken, zegt Jaap. "Maria Hof' was een pracht bedrijf van 70 hektare. Dat is waarlijk een fraai akkerbouwbedrijf waarop het goed boeren was zegt Jaap met nog spijt in zijn stem. Reeds in 1969 mocht ik de pachtrechten van mijn vader overnemen. Nog steed ben ik de eigenaars en rentmeester diep dankbaar voor die bereidwilligheid. Voor mij, als man van de toekomst, was het beter om in verband met de dreigende onteigening, niet verder in de vorm van een maatschap met vader te werken. Voor mij betekende het verwerven van die pachtrechten een cruciaal punt, want nu kon ik persoonlijk on derhandelen met de tegenpartij. velen daar pog zo'n scheve voorstel ling van zaken over proberen te ma ken en het doen voorkomen als of dat je na zo'n verdrijving van je grond ineens de rijkaard bent die geen enkele reden tot klagen meer heeft. Zelf was ik van mening dat na het opofferen voor het algemeen belang ik toch minstens in staat zou worden gesteld om elders wat terug te kopen of te pachten. Maar we werden als pachters zeer mager bedeeld. Het leek een heel bedrag, maar toen ik er mee de- grondmarkt opging om een bedrijf te kopen of op te doen, bleek al vrij vlug dat het geld volslagen ontoereikend was om een bedrijf te rug te krijgen dat ook maar enigszins beantwoordde aan hetgeen ik voor heen, m.b.t. de oppervlakte, bewerk te. Denk je eens in, zegt hij, je bent een jonge vent met een pachtbedrijf zonder verder enige financiële ver plichting, boeren op 70 hektare beste klei! Een meer dan ideale start zou je het kunnen noemen. Je zou het zelfs een "luxe positie" kunnen noemen onder normale omstandigheden, stevig beschermd door de pachtwet! Van het begin af aan heb ik de tegenpartij steeds voor ogen gehou den dat ik hoopte op een vervangend bedrijf b.v. in de Flevopolder. Zelfs nog toen ik al min of meer dit bedrijf gekocht had. Voortdurend drong ik er op aan, dat ik liever daar in de Flevo een bedrijf had dan dit hand vol geld. Arnold Vermeulen, mijn buurman, kwam er wel voor in aan merking. Kollega's van me uit de Quarlespolder kregen ook die vorm van kompensatie in het Noord-Sloe. Dat ik toch uiteindelijk geen plaats in de Flevo kreeg, is nu alles over ziend, wel een gevolg van mijn stel- lingname tijdens de onderhandelin gen. Wat wilde men nl.: nog voordat de besprekingen waren afgerond, over de hoogte van de kompensatie in geld, wilde de kommissie, die ad vies uitbracht over de schadeloos stelling, waar de heer Scheele voor zitter van was, mij laten solliciteren naar de Flevo. Tevens wilde men dat ik mijn claim op schadeloosstelling liet vervallen. De kommissie wilde van haar kant dan een goed woordje voor me doen. Ik wilde dat niet, want ik zag het slechts als een sollicitatie. Er was geen sprake van een werkelijk kon- kreet aanbod. Ik zou dan in een sfeer van zuivere good-will, een man zon der rechten, afhankelijk van andermans welwillendheid zijn te recht gekonfen. Ik wilde vanzelf sprekend graag alleen op zekerheid spelen. De grondeigenaars, zijn naar mijn mening, redelijk behandeld. Hun vermogenspositie werd door de onteigening niet wezenlijk aangetast. Als jonge pachter, kon ik niet bogen op een vermogen, maar een zeker heid van een gelijkblijvende inko menspositie vind ik in de voorstellen van de tegenpartij nergens terug. Lange tijd had ik niks in het zicht dat er op leek om mijn oude bedrijf te vervangen. Pachten zou wel heel erg moeilijk worden. Alleen kopen zou uitkomst kunnen bieden. Ik ben gaan kijken in de Wieringermeer, Baarland, Flakkee en Schouwen, naar bedrijven van verschillende op pervlaktes. Ik heb uiteindelijk toch gekocht, maar dat betekende wel dat ik zoiets alleen maar kon doen op basis van de genegenheid en hulpvaardigheid van mijn ouders en zuster, en naaste om geving, want die handvol geld was in het geheel niet toereikend om het bedrijf te financieren zegt Jaap be dachtzaam. Achteraf kun je natuurlijk gemakke lijk -redeneren en zeggen, de tijd heeft in je voordeel gewerkt. Op de vrije markt ging deze grond toen rond de 20.000 gulden per hektare. Maar op het moment van de koop was dat niet te voorzien. De realiteit was dat ik als pachter verplicht was een bedrijf te kopen met ontoerei kende eigen financiële middelen. Wanneer ik mijn eigen situatie nu overzie, dan kan ik alleen maar de hoop uitspreken dat anderen die jiog met een pachtontbinding te maken zullen krijgen meer begrip mogen ontvangen dan ik kreeg! Eind 1972 werd de pacht via de pachtrechter ontbonden. In 1973 werd nog 1 jaar op jaarbasis ge huurd. In 1974 heb ik nog één oogst- seizoen in dienst van het Havenschap geboerd. In zekere zin nog een geluk bij een ongeluk, want dat natte jaar ben ik toen fijn ontlopen. Het doet zeer om van je bedrijf weg te moeten, maar 't ging geleidelijk en daardoor doet ook de ingreep minder pijn. Ze begonnen eerst met het doorsnijden van het land met pijpen en leidingen, waarna nog allerlei andere ingrepen volgden. In die tijd boerde ik als het ware met een hoofdinkomen uit schadevergoedingen en andere gif ten en nog wat aanvullingen via de nog geteelde gewassen. Op die ma nier verdwijnt langzaam maar zeker het plezier in het werk, daar kun je zeker van zijn, zegt Jaap met enige stemverheffing. Je groeit dan naar een situatie die je doet besluiten "hier moet ik weg wezen!" Ik ging en moest dus weg en wist nog niet waarheen we zouden gaan. Al een paar keer had ik bij een mogelijke koop van eeiKbedrijf te lang geaar zeld met het besluiten, wat tot gevolg had dat die bedrijven voor ik mijn keus gemaakt had, verkocht waren. Maar je leert daardoor wel steeds beter in te zien wat je financiële mo gelijkheden zijn en zodoende kun je ook met meer zelfvertrouwen op de markt opereren. Je wordt er dan slagvaardiger door. Het komt maar sporadisch voor dat een landbouw bedrijf langer dan een half jaar te koop staat. Dan ineens komt toch je kans en toen pakte ik ook meteen ingrijpend en definitief door. dit bedrijf. Alles moest weer geheel opnieuw worden opgebouwd. Ook met de zaken had je daar last van. Met welke handelaars of afnemers ging je in zee? Ik kende hier in Nieuw-Vossemeer niemand. Ik wil, geen moraliserende prediker zijn, zegt Jaap bedachtzaam, maar ik vind toch dat men op de boerenbedrijven die verhoudingen van mensen onder ling, de relatie met elkaar veel meer moest waarderen. Het is een zo be langrijk onderdeel in je leven. Men sen die niet moeten verkassen, be seffen niet wat ze in dit opzicht be zitten. V an kollega Marien Gocnse, hoorde ik dat "de Rolaf' te koop kwam. Een akkerbouwbedrijf van 48 ha, waarvan Marinus Perdaems de eigenaar was. Nü moest het gebeu ren, maar 't is geen aanschaf van een doosje lucifers. Zoals gezegd, ik had ook geleerd uit voorgaande pogin gen. Bovendien was na korte tijd goed op de hoogte van de omstan digheden hier ter plaatse. Via grondkaarten, informatie en ge sprekken met mensen uit de buurt krijg je dan wel snel een idee van wat er feitelijk te koop is. Mijn indruk was dat ik met goede grond te maken had, alleen die grond verkeerde in een matige konditie. Later is die in druk heel juist gebleken. De kwaliteit is uitstekend, prima vochthoudend, een eersteklas profiel, en ook qua zwaarte precies in de pit, variërend van 15 tot 45%, maar gemiddeld 25% afslibbaar. De grond was slecht gedraineerd en de gebouwen, daar zou je ook geen moord voor doen. Ik ben begonnen om de grondkonditie te verbeteren via perceelsvergroting. Daarvoor moesten ook een paar hoefbaantjes verdwijnen. Vervolgens heb ik direkt alles laten draineren. Het erf en de oprijlaan veranderden tijdens lang durige regen in één grote modder poel. Via de p.c.w. subsidie heb ik toen het hele erf en de dreef laten verharden. Al met al gingen die in grepen me toch al gauw dicht tegen de 100.000 gulden kosten. Momen teel krijgen de gebouwen een beurt. Verschillende kleine bijgebouwtjes worden gesloopt. Ik ben nu van plan om de schuur vorstvrij te maken. De mestput is gedempt en ik heb een nieuwe hangar gebouwd, die ook nog niet helemaal kant en klaar is. De enorme stapel met stenen die tegen de buitenmuur van de oude schuur is opgestapeld spreekt duide lijke taal dat hier nog veel moet worden gebouwd. In de tussentijd heb ik om mijn verkaveling nog te vervolmaken, grond bijgekocht. Ik heb elders vier hektare verkocht, dat 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 12