VOO It in: Emancipatie Werkgroep T D aar deze werkgroep tot voor kort nog een totale onbekend heid genoot, leek het me een goed idee eens met degene te gaan praten, waar uiteindelijk alle draadjes samen komen: Mevrouw Gerie van Hoeve-Kooyman. D e werkgroep begon haar werk in mei j.l. en volgde in juni D it voorjaar is de Emancipatie Werkgroep West Zeeuws Vlaanderen ingesteld, waaraan adhesie betuigd wordt door 32 afdelingen van vrouwenverenigingen in ons gewest. Deze week iets over de uiensoep Bloemkool en witlof vooral Zondagse groenten Ui ing. G.J. Bagerman "Kerstboteraktie" in Nederland gestart vrouw onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktteadres: Mevr. L.J. de Regt-van Ma 1de gem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Deze werkgroep verzocht de verschillende verenigingen vóór eind november op een bijeenkomst hun "emancipatiespel" te willen spelen, waarin tien vragen worden gesteld waarover gediskussieerd kan worden. In de afd. Groede van de N.B.v.Pl.l.vr. is het spel als zodanig niet aan de orde geweest maar Wel de vragen. Dit wegens tijdgebrek van de invallende diskussieleidster, die anders het spel niet behoorlijk had kunnen voorbereiden. Het doel van dit spel is, te weten te komen hoe men over emancipatieaktiviteiten denkt, en eigenlijk ook wel in hoeverre men weet wat emancipatie inhoudt. Voor de aktiviteiten van de werkgroep stelt het ministerie van CRM, middels staatssecr. Kraayeveld-Wouters voor ij I fl/f A i\i fTJïS emancipatiezaken, gelden beschikbaar. tot een emancipatieprogramma, toegespitst op West Zeeuws Vlaanderen. Programma: Dit drukte Mevrouw van Hoeve als volgt uit: "Ik zie onze werkgroep als een soort reisbureau dat drie pakketten aan te bieden heeft: 1. uitgave van de vrouwen-wijzer. Hierin krijgt elke vereniging de gelegenheid haar doelstel ling en aktiviteiten naar voren te bréngen. 2. het organiseren van een regionale emancipatiedag (studie dag). Deze eerste zal dan plaats vinden op 24 november a.s. in het Oostburgs Gemeentehuis en begint om half tien. Er is een lunch-pauze en 's middags gaat men verder op de on derwerpen. Men probeert er een zoveel mogelijk gevarieerde dag van te maken. 3. Samenstellen van een jaarprogramma. Dit programma kor- respondeert met het landelijk emancipatieprogramma. Hierop is de "rijksbijdrageregeling emancipatie aktiviteiten 1980" van toepassing. Ik geloof, dat deze werkgroep het verdient, dat velen aan deze studiedag gaan meedoen. Me dunkt, dat hier de mogelijkheid is om werkelijk te weten te komen waar het bij emancipatie om 8aat- L.H.G.v.d.Hoek-Maclaine Pont ijdens zo'n diskussie valt toch wel op, dat velen die zich aanvankelijk negatief opstelden, tegenover de emancipatiebe weging en tijdens het naar voren brengen van de argumenten, toch wel wat genuanceerder bleken te gaan denken dan uit het eerste antwoord bleek. Het is ook wel duidelijk, dat de begrippen emancipatie en fe minisme niet bij ieder begrepen worden. Tijdens zo'n gesprek wordt dat langzamerhand duidelijker. Het woord feminisme roept afkeer wakker bij bijna iedereen. Men formuleert het als: "vrouwen, die het moeilijk hebben met zichzelf'. Hoewel men geen ideeën kon aandragen voor de werkgroep zal men tot slot van de diskussie wel degelijk het nut van de werk groep in en vond men de studiedag op 24 november a.s. een goed idee. De aanwezigen waren zelfs van plan er zo mogelijk aan deel te nemen. O, m eens wat dichterbij het vuur te komen ben ik ook naar de vergadering van 4 oktober geweest. Elke eerste donderdag van de maand om half acht vergadert men openbaar. De toehoor ders kunnen in het eerste kwartier vragen stellen. Het overgrote deel van de tijd ging naar de organisatie van de studiedag. Een hele kluif, maar het lijkt me, dat ze de taken zeer overzichtelijk hebben verdeeld. Een belangrijk punt was de gebleken noodzaak van kinderop vang, zodat niemand hoeft weg te blijven wegens gebrek aan oppas. Ze vertelde me, dat ze niet de voorzitster is maar wel het centrale punt, waar de aktiviteiten van de verschillende leden gekoördi- neerd worden. Onmisbaar voor elk groepswerk. Hun systeem is dat er bij elke vergadering een ander de voor zittershamer hanteert en ook een ander de notulen maakt en uitwerkt. Zij worden telkens voor de volgende vergadering aangewezen. Zo heeft ieder gelijke verantwoordelijkheid voor het geheel en vermijdt men het "afschuifsysteem" zoveel mo gelijk. De groep bestaat uit 12 vaste en 9 vervangende leden, die over igens zo nodig vaker meekomen dan alleen in vervangende hoedanigheid. een week-end kaderkursus in het van Eeghenhuis. (De gemeenten geven volle medewerking en zo komt het, dat men in het Oostburgs gemeentehuis vergadert en dat ook daar a.h.w. het postadres is, n.l. Netty Verhage). Tijdens die kaderkursus werd de methode uitgedacht waarop men tot het doel kon komen. Dat doel is het koördineren van emancipatorische aktiviteiten binnen georganiseerde en ongeorganiseerde vrouwengroepen. Bedenkingen waren: "Waarom dan niet een West-Zeeuws- Vlaamse Vrouwenraad en doet de werkgroep dan geen dingen, die de afdelingen ook doen. Antwoord: Een vrouwenraad werkt niet specifiek op emancipa torisch terrein. Dat ligt vaak erg moeilijk. Vrouwenraad werkgroep is teveel want dat zou toch weer op dezelfde mensen neerkomen omdat los van elkaar werken een foute uitwerking zou hebben. De werkgroep wil juist die dingen doen, die in de afdelingen nooit van de grond kunnen komen. Werkwijze: d.m.v. vergaderen, diskussiebijeenkomsten komen. Humanitas is een "vereniging voor maatschappelijke dienst verlening en samenlevingsopbouw". Wat wil dat zeggen: Dat deze vereniging streeft naar het recht van elke mens in vrijheid te leven en zich te ontplooien. Dit doet zij door maat schappelijke hulpverlening en door te werken aan het opbou wen van een menselijker samenleving. En dit zonder aan enige kerk of anderszins gebonden te zijn. Haar leden betalen uiteraard kontributie, minimaal 17,50 per jaar, maar ze zijn bijzonder blij met leden, die op het vlak van de doelstelling hun handen uit de mouwen willen steken. De vereniging beweegt zich dus op twee vlakken. Het eerste de maatschappelijke dienstverlening. Dit houdt in: hulp aan men sen, die om welke reden dan ook, in de maatschappij niet mee kunnen komen. Mensen met problemen van welke aard ook. Gezinsverzorging, kinderbescherming, bejaardenwerk,.... Het tweede vlak is de samenlevingsopbouw. Men probeert hier na te gaan wat de oorzaken zijn van bepaalde wantoestanden en daarin verandering te brengen. Vooroordelen uit de weg te ruimen is een zeer belangrijk onderdeel. Want veel leed wordt door vooroordeel berokkend. Dit werk wordt door vrijwilligers gedaan. Uitgaande van ver schillende kerkgenootschappen wordt eveneens veel werk in dit opzicht verricht, maar er is een grote groep niet kerkelijk ge- bondenen, voor wie juist die kerkelijke gebondenheid een enorme barrière vormt. Deze mensen hebben ook recht op steun en moeten zich vrij kunnen voelen t.o. de hulpverleners. Daarom heeft Humanitas daar een groot werkterrein. En daar voor heeft de vereniging leden nodig en, heel graag, vrijwilli gers. Voor meer informatie kunt u terecht bij mevrouw J. Boogerd- Quaak, Kon. Willem III weg 2, Zaamslag. Of bij Humanitas, Centraal Bureau. Antwoordnummer 4927 te Amsterdam. L.H.G. v.d. Hoek-Maclaine Pont De ui werd door de mens al sinds onheuglijke tijden gebruikt. Waar de ui precies vandaan komt is een beetje vaag. Het verhaal wil dat ze al in de grijze oudheid werd gekweekt en gegeten door de Egyptenaren. Anderen beweren echter dat zij uit Perzië af komstig zou zijn. Hoe het ook zij, de ui is in de loop der jaren niet meer weg te denken uit onze keukens. Ze vindt toepassing in haast alle culinaire gerechten, zoals soepen, sauzen, ra gouts,rijstgerechten, stoofschotels, enz. De laatste jaren is in 't bijzonder de uiensoep populair geworden door ze in verschillende restaurants'te pousseren als lunchhapje. U kent dat wel. Welnu, hier dan een goed recept voor een uiensoep. Benodigdheden 5 grote uien, boter, ongeveer 12 gram suiker, 1 en een halve liter krachtige vlees- of kippebouillon, 1 dl. sherry (medium), een half teentje knoflook, ongeveer 3 theelepels bieslook, sojasaus (ketjap), peper, zout, aardappelmeel, geroosterd brood en ge raspte, oude kaas. De bereiding Snij de uien niet te grof en bak ze samen met het teentje kno flook licht bruin in de boter. Hou ze regelmatig in beweging door ze steeds om te zetten met een houten lepel. Wanneer ze de juiste kleur hebben kan de suiker erbij waarna u ze nog even laat doorkleuren. Daarna de bouillon erbij gieten en ongeveer 15 minuten laten doorkoken. Het aardappelmeel met een beetje water aanmaken en dit al roerend in de soep gieten tot ze heel licht gebonden is. Afmaken met sherry, sojasaus, zout, peper en als laatste de bieslook. Om het geheel af te ronden kunt u een schaaltje oude geraspte kaas of 4 sneetjes geroosterd brood bestrooid met kaas welke u onder de grill even hebt laten kleuren apart bij de soep serveren. Meestal'wordt dit op de soep in de koppen gedaan maar het is beter dit apart te serveren. v. Vliet loemkool en witlof eten we vooral op zondag, terwijl spinazie hoofdzakelijk door-de-week op tafel komt. Ook fruit wordt in het weekend relatief veel minder gebruikt. De meeste fluitsoorten, zoals appelen, sinaasappelen en peren worden vooral 's avonds veel als tussendoortje gegeten. Dit en nog veel meer kan geconcludeerd worden uit de voor jaarsmeting 1979 van de NIAM-menucensus. Wel moeten we bij de interpretatie van de uitkomsten van deze meting onder ogen zien dat het hier gaat om een momentopname. De deelnemende gezinnen zijn alle gedurende één week geënquêteerd. Bovendien hebben we hier te maken met gegevens over het consumptie-pa- troon van groenten en fruit, zoals die in het voorjaar werden verzameld. Aanbod en prijzen van de diverse produkten kunnen van jaargetijde tot jaargetijde vrij sterk uiteenlopen, waardoor ook de consumptie van deze produkten wordt beïnvloed. Veel eigen groententuinen. it de voorjaarsmeting '79 blijkt dat bijna een kwart (23 op de 100) van de Nederlandse gezinnen de beschikking heeft over een eigen moestuin. Dat betreft met name gezinnen die uit meer dan 2 personen bestaan en gezinnen waarvan de huisvrouw ouder is dan 35 jaar. Ook gezinnen die zich in de lagere inko mensgroepen bevinden hebben een meer dan gemiddelde inte resse voor de gehele of gedeeltelijke zelfvoorziening met groenten en fruit. In ons land bedraagt de hoeveelheid zelfgek weekte groenten 12 en een half procent van het totale gebruik. Voor fruit is dit 6%. In 96 van de 100 gezinnen wordt wel eens groente (vers) gekocht. Dit wil niet zeggen dat in de overige 4 gezinnen nooit groente wordt gegeten. Mogelijk is dat in deze gevallen van zelfvoorziening sprake is, terwijl ook buitenshuis groente kan worden gegeten. Bij de lagere inkomensgroepen is het percentage van de gezinnen, waar nooit groente wordt ge kocht hoger. Over het algemeen worden groenten het meest doorde-week gegeten. Op zaterdag, voor een groot aantal Nederlanders een warme-maaltijdloze dag, wordt verreweg het minst groente ge geten. Slechts 8% van het aantal gebruiksdagen valt op zaterdag. Ook tijdens de zondagen in het voorjaar van '79 aten we weinig groenten (13%). Op elk van de doorde-weekse dagen valt steeds ongeveer 16% van de gebruiksdagen. In de spreiding van het gebruik van de verschillende groenten over de hele week zijn wel verschillen te constateren. Groenten als sperziebonen, witlof, bloemkool, doperwten en champig nons worden erg veel op zondag gegeten. Daarentegen blijken andijvie, kroten, diverse koolsoorten, spinazie, prei en ook to maten en komkommers op zondag uit den boze te zijn, evenals bruine bonen. Vorige week is de "Kerstboteraktie" in Nederland gestart. Dit houdt in, dat de Nederlandse konsument vanaf maandag 29 oktober 1979 boter kan kopen tegen een sterk verlaagde prijs. De maximum verkoopprijs zal 1,80 per 250 gram bedragen. Ten opzichte van de adviesprijs voor beter betekent dit een prijsreduktie van 0,63 per pakje. Op de verpakking van deze boter zal zijn vermeld "Speciale verkoop E.E.G.". De vérkoop van deze goedkope Kerstboter is mogelijk gewor den, omdat aan Nederland - evenals aan de andere EEG-Lid- Staten - is toegestaan een hoeveelheid boter op kosten van de Gemeenschap uit de ingeleverde - en uit de partikuliere opslag tegen verlaagde prijzen in konsumptie te brengen. Voor Ne derland is een hoeveelheid van 7.500 ton boter beschikbaar gesteld. Deze Kerstboteraktie zal een bijdrage betekenen aan de afbouw van de bestaande botervoorraden in de E.E.G. De voorraad boter in de E.E.G. bedraagt thans ruim 500.000 ton. Een jaar geleden was dit 475.000 ton, een stijging derhalve van ca. 25.000 ton, een hoeveelheid welke aanzienlijk minder is dan begin 1979 werd geraamd. Vorig jaar werd in het kader van deze Kerstboteraktie 3.400 ton boter afgezet. Deze aktie werd een enorm succes, omdat de vraag het aanbod verre overtrof en dit kwantum in korte tijd werd geplaatst. Verwacht wordt, dat het kwantum van 7.500 ton Kerstboter dit jaar eveneens snel zal zijn verkocht. Het Nederlands Zuivelbureau zal deze aktie o.m. in advertenties in de media begeleiden. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5