Na twee bar slechte seizoenen, vooruitzichten op een beter jaar! Z.L.M.-voorzitter Doe/eman: I n deze herfst heeft de natuur vooral voor de akkerbouwer bijzonder meegewerkt door het langdurige mooie droge najaarsweer, zei Z.L.M.-voorzitter A.J.G. DOELEMAN in zijn openingswoord tijdens de ledenraadsvergadering van de Z.L.M. vorige week vrijdag 2 november in "De Prins van Oranje" te Goes. De achterstand die er in het werk bestond is momenteel bijna geheel weggewerkt. Nog niet alle bieten zijn gerooid, maar dat is een normaal ver schijnsel in deze tijd van het jaar. Gedurende lange tijd hebben we toch wel met enige zorg aangekeken tegen de grote hoeveelheid veldwerk wat er ons nog te wachten stond. Nu, achteraf bekeken, blijkt dat degenen die bij voorbeeld bij de aardappeloogst grote risiko's namen, door het rooitijdstip aan te passen aan de gewasontwikkeling, en daardoor veertien dagen later met dat werk begonnen, het gelijk aan hun kant hebben gekregen. Toch wil ik er nogmaals voor waarschuwen, zei Doeleman, dat een najaar als dat van 1979 tot de grote uitzonderingen behoort! D e voorzitter toonde zich ook optimistisch ten aanzien van de marktontwikkeling in de aardappelen- en uiensèktor. We heb ben momenteel te maken met een vriendelijke prijsontwikke ling, zei hij. Wanneer die trend zich doorzet dan zal voor het eerst na twee bar slechte jaren, dit jaar de grote achterstand op de akkerbouwbedrijven misschien weer enigszins ingelopen kunnen worden. De kilo-opbrengsten van de verschillende ge wassen zijn ook redelijk, ging Doeleman verder. We kunnen nergens van uitschieters naar boven nóch naar onder spreken. Samengevat dus een goed gemiddeld beschot. Al met al een vriendelijke ontwikkeling in de akkerbouw. I n de fruitteelt daarentegen heeft men wel kunnen profiteren van het gunstige weer maar de prijzen van de produkten in die sektor zijn zeer teleurstellend, zei Doeleman. Daarbij is het S ombere wolken pakken zich samen boven het EEG-land- bouwbeleid, zei Doeleman zorgelijk. De verhouding tussen de eksport en de import komt steeds ongunstiger te liggen, waar door er naar verhouding steeds minder geld naar de EEG kas toevloeit, via de heffingen op de import van agrarische pro dukten. De eigen financiële middelen in Brussel raken nu uit geput. Sommige landen zijn tegen een hogere afdracht dan 1% b.t.w. aan Brussel. Vooral de Britten zijn hier fel op tegen en het lijkt er op, zei Doeleman, dat ook Duitsland nu voor dit stand punt is gewonnen. In de zuivelsektor doen vele geruchten de ronde, er wordt gesproken over een beperking van de interven tie. Maar ook voor de akkerbouw dreigt mogelijk een verlaging van het A-quotum voor suiker. We hebben sterk de indruk, zei Doeleman, dat minister van der Stee druk bezig is de zaak bijzonder somber voor te stellen. Het zou een vorm van taktiek genoemd kunnen worden, waarschuwde Doeleman. Wanneer dan straks in Brussel blijkt dat het toch na moeizame onder handelingen minder erg en ingrijpend voor de boer afloopt dan kan van der Stee dat gebruiken als een motief van "kijk, we' hebben toch weer heel wat bereikt". Op die manier tracht hij dan opnieuw te vermijden dat er nationale maatregelen geno men moeten worden. Wanneer echter toch vrij harde beslissin gen worden genomen, zei Doeleman, dan is een van onze grote Wederom geen kontributieverhoging V rijdaj» 2 november jl. is het Hoofdbestuur van de Zui- delijke Landbouw Maatschappij in vergadering bijeen ge weest. Vanwege de ledenraadsvergadering bleven de ge bruikelijke sektoroverzichten achterwege. W at betreft onderwijs besloot het Hoofdbestuur akkoord te gaan met aanvragen van een aantal opleidingen in samenwer kingsverband. D oeleman herinnerde eraan dat de Kommissie Waterbe heersing en Ontzilting dertig jaar bestaat en in die tijd ontzet tend veel en goed werk voor de landbouw heeft gedaan. Er is intensief gewerkt aan het onderzoek met betrekking tot de in vloed van verzilting van de grond, de invloed van verdrogings- verschijnselen op de opbrengst van gewassen. Ook is er gekon- stateerd dat de inzichten m.b.t. de mogelijkheden van waterbe heersing met de daarbij toelaatbare hoeveelheid zout van het te gebruiken water in de loop der jaren sterk verbreed zijn. In zichten die ook van belang zijn voor het verdere onderzoek van de maatregelen en aanpassingen die nodig zijn na de afsluiting van het Zoommeer en de keuzebepaling van het zoet of zout van het Grevelingenmeer. f f zuidelijke landbouw maatschappij De suikerbietencampagne verloopt tot nu toe naar wens. Ook in het veld, waar de bieten worden gerooid, zijn er geen problemen. Het suikergehalte is gemiddeld genomen goed en over de tarrapercentages zijn er eveneens geen klachten. Op pagina 15 en 16 kunt U lezen hoe het er in de praktijk bijstaat in de verschillende streken van het Z.L.M werkgebied. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 66e jaargang - No. 3406 land- tuinbouwblad Het gunstige weer speelt ook de veehouderij enigermate in de kaart, zei Doeleman, want nu kunnen de runderen langer in de wei blijven, waardoor de kosten van ekstra krachtvoer en arbeid kunnen worden gedrukt. Lage fruitprijzen moeilijk precies de oorzaak aan te geven. Is aan de ene kant de hoge fruitproduktie in de EEG hiervan de oorzaak, of moeten we ook zoeken in de richting van het door ons gevoerde afzet- beleid? Kan de golfaanvoer van matige schuurkwaliteit die in een korte tijd op de markt kwam ook invloed hebben gehad op de slechte prijsontwikkeling van met name de Cox's Orange? Gelukkig is nu voor dit ras weer enige prijsverbetering te kon stateren, zei Doeleman. Ten aanzien van de ontwikkeling in de fruitteelt met betrekking tot de herinplantingssubsidie moet ik mijn teleurstelling over de genomen maatregelen uitspreken, zei de voorzitter spijtig. De minister wilde niet verder gaan dan de rentesubsidie open te stellen voor appels en peren. Als het ware met de rug tegen de muur hebben de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in het Ontwikkelings- en Sanerings Fonds de huidige richtlijn aanvaard. Richtlijnen die toegepast op investeringen bij herin- plant veel ongunstiger zijn dan bij investeringen in gebouwen. Somber EEG landbouwbeleid Voor de algemene vergadering van het K.N.L.C., die ge houden wordt op 19 november a.s. in het Congresgebouw in Den Haag, werd de heer L.J. van Gastel te Zierikzee aangewezen als officiële vertegenwoordiger van de Z.L.M. De heer K. Dees te Biezelinge werd aangewezen als verte genwoordiger van de Z.L.M. in de financiële kommissie van het K.N.L.C. Het Hoofdbestuur stelde ook de Z.L.M.-begroting 1980 vast. De kontributies zullen voor het derde achtereenvolgende jaar niet verhoogd worden (behoudens goedkeuring van de algemene vergadering van de Z.L.M.). "V ia de begroting besloot het Hoofdbestuur in 1980 de bijdrage aan de kringen over de hele lijn met 1250,— te verhogen. Tevens werden er financiële voorzieningen getroffen voor het per 1 januari 1980 nieuw te vormen Dagelijks Bestuur van de Z.L.M. de post public-relations werd vastgesteld op 20.000 gul den. De begroting is in zijn totaliteit sluitend. Het Hoofdbestuur nam voorts kennis van de balans en de rekening 1978. De fi nanciële kommissie heeft zich met een en ander inmiddels ak koord verklaard. Het resultaat is zeer bevredigend. De heer J.A. Vogelaar te Krabbendijke werd door het Hoofd bestuur benoemd tot adviseur van de Z.L.M.-tuinbouwkom- missie. De heer G. Mol te Zaamslag werd in overleg met de Nederlandse Organisatie voor Pluimveehouders (N.O.P.) afde ling Zeeland en de Vereniging tot Bevordering van de Pluim veeteelt in het algemeen, gevestigd in Zeeland (V.P.Z.) be noemd als bestuurslid van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland als opvolger van de heer J. van Liere. Een 15-tal leden werden benoemd tot leden van verdienste. Het insigne met bijbehorende oorkonde zal hen op 3 december a.s. tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M. worden uitgereikt. Tijdens de vergadering werd nog naar voren gebracht dat de weerberichten van het K.N.M.I. voor het Zuidwesten uitzon derlijk slecht zijn. Nagegaan zal worden hoe daar verbetering in aan te brengen is. Mogelijk kan dit via een speciaal telefoon nummer vanuit de Deltadienst te Zierikzee. Een en ander is reeds in studie. Tenslotte werd besloten de eerstvolgende vergadering van het Hoo-tdbestuur van de Z.L.M. vast te stellen op donderdag 29 november om 13.00 uur in motel De Wouwse Tol te Bergen op Zoom. zorgen dat andere landen daardoor ekstra beschermende maa tregelen gaan nemen om hun eigen positie te handhaven. Hier door zou de Nederlandse konkurrentiepositie wel eens danig in het gedrang kunnen komen, waarschuwde hij. De eigen bijdrage voor de agrarische sektor voor bepaalde vor men van overheidsvoorlichting, is door het Landbouwschap volledig afgewezen, zei Doeleman. De verantwoordelijkheid hiervoor is nu alleen bij het ministerie gelegd. Toch kon men nauwelijks iets anders doen, want het was een kiezen tussen twee kwaden, zei Doeleman. Zou die eigen bijdrage van ongeveer drie miljoen gulden er niet gekomen zijn, dan zou er een in krimping op de voorlichting zijn gevolgd, niet alleen de Rijks voorlichting, maar evenzogoed de E.S.V.-voorlichting. En dat laatste was zeker absoluut onaanvaardbaar. Dertig jaar Ten aanzien van de bestemmingsplannen en de Beheersove reenkomsten, zei Doeleman dat deze problematiek velen bezig houdt. Zo zijn er b.v. van het streekplan Midden Zeeland nog vele vaagheden en dat veroorzaakt weer onrust bij velen. Bij de vaststelling van de cijfers, verzameld tijdens de meitelling, zijn onjuiste gegevens bekend geworden, die vanwege hun inter pretatie schadelijk zijn gebleken voor de landbouw zei Doele man. We willen graag weten wat daarvan de oorzaak is en hoe de cijfers zijn verwerkt, want anders is het niet ondenkbeeldig, waarschuwde de Z.L.M.-voorzitter dat aan volgende meitellin gen geen medewerking zal worden verleend. Vervolg op pag. 17 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1