De boerderij Paardje rijden Naar de Pagter in Ritthem De boer op Naar boer Kwekkeboom Donderdag. De boer op. 13-9-79 half 2 z.l.m November 1979, eerste jaargang, no. 7 Kinderkrant ,7)e %uhuAxXu nw:cLdrfbuA$ Twee koeien zagen iets heel bijzonders, Ze zagen twee kinderen paardje rijden. Z° wilden het ook wel doen. Bet YïioGst Voor paard spelen. Hoepla Bas sprong op de rug van Bet. Iedereen kwam kijken. Bet vond het nu wel te zwaar worden, maar durfde hij niet om Bas eraf te gooien? Hij was bang dat iedereen hem dan zou uitlachen Door dat zware gewicht zakte zijn rug, en als je nu een mini-koe ziet is het zeker van Bet afkomstig. Djange Boonman De Zeeburch klas V Middelburg 24-9-1979 Om half 2 vertrokken we. Een half uurtje daarna dus om 2 uur kwamen we aan. We hadden zakjes meegenomen om appels in te doen van verschillende soorten. Er waren 10 soorten appels en 6 soorten peren. Ik moest een Golden Delicios meenemen. Meneer de Pagter vertelde ons over al die soorten appels en peren. Ook vertelde hij dat de appelbomen of perebomen die naast de grote populieren stonden kleiner fruit kregen want ze hadden veel minder water dooröat de grote pop ulieren erg veel water éebruiken. Toen we al verschillende soorten fruit voorbijgelopen waren kregen we een appel een James Grieve. Ze waren heel erg lekker. We liepen ook nog langs een boem die ziek was. Daarvan mochten we alle appels afhalen want deze .ïng toch dood. Sommige kinder waren bang dat ze zelf ziek werden. Maar dat kan toch niet een bomenziekte is heel anders dan een ziekte bij mensen. Meneer de Pagter, liet ons een tractor zien waar een hef truck aan vast zat. Daar mochten we toen inzitten. Er stond een kist boven op die heftruck. Daarom liet hij ons ook nog zien hoe ze al die appels plukten. We mochten ook nog de koelcel en het sortee- rapparaat zien. Toen kregen we al weer een appel. Wie het eerste er was kreeg de grootste want er lagen maar een paar groten, maar middelmatigen het meest. Een paar kinderen maakten foto's. We vonden het heel jammer toen we weer naar school terug gingen. We kwamen daar om vier uur aan. Ik moest nog even de school in om de appel die ik mee genomen had in de klas te leggen. Daarna mocht ik naar huis. Het was een hele prettige middag. Van Cas Tiethof Markusschool, klas 6 Vlissingen vrijdag 5 okt. zijn wij weer eens naar de boer geweest. We zijn eerst naar de koeien geweest, overal werd er bix in de etensbakken gelegd. Dat is voer voor de koeien. De koe geeft elke keer minder melk tot dat hij bijna geen melk meer geeft. Dan zorgt de boer dat de koe een kalfje krijgt en dan geeft hij weer meer melk. Dat zakt dan elke keer weer. Wij zijn toen eerst naar binnen geweest. Daar hebben we een milk-shake gekregen, en ook nog oliebollen. Toen zijn wij naar de melkplaats gegaan waar ze dus de koeien gemolken werden. Een koe geeft 24 liter melk op één dag. Hij werd 2 keer op een dag gemolken. Hij geeft 2 x twaalf liter. Patrick Braam De Zeeburch Keurhove 3 in Middelburg. We zijn vrijdag 5 oktober naar de boerderij van boer Kwekkeboom geweest. Eerst gingen we naar de koeien kijken. Daarna gingen we oliebollen eten in het huis van de boer. Daarna kregen we melk. Daarna mochten we nog even rondlopen op de boerderij. En daarna gingen we naar het melken kijken, dat gaat machinaal. De koeien gaan dan in een melkkamer. Dan doet de boer dingen die zuigen aan de uiers van de koe en dan gaat de melk in een soort fles, en als de koe geen melk meer geeft gaat de melk door een pomp naar een grote melktank en daar blijft het tot de melkwagen komt en die brengt het naar de melkfabriek. TimJanse klas 6, De Zeeburch Middelburg. We vertrokken op school met veel lawaai en gebel. We reden over de fietspaden naar Ritthem. Toen we daar aankwamen zijn we langs de volière gelo pen, waar haast geen vogel in zat. De vogels hadden de vogelpokken gekregen. We liepen toen de boomgaard in, waar mooie gele en rode appels hingen. En peren natuurlijk-ook. Meneer de Pagter zei, dat als je er een bepaalde vloeistof op spuit dat dan appeltjes met een doorsnee van onder de 10 mm erafvallen. Hij vertelde nog veel meer, een paar van die dingen noem ik op: Appelvergif is ook vergif voor de mensen. In het voorjaar kleuren de appels en worden lekker sappig. Iedere boom verdampt water. Hoe langer de boom is, hoe langer de wortels zijn. De boom gebruikt alle energie om te groeien, daar door wordt hij groter en forser. Als het blad groter groeit, groeit ook de appel groter. Aan één boom hangen ongeveer 30 - 35 kilo fruit. Een boom als de odinboom daar vam worden de appels 14 september 1979 geplukt en de benoni is al geplukt en ligt al in de koelcel. Er bestaan ook maatplanken. Daar wordt mee gemeten en dan worden ze gesorteerd. Zo, nu heb ik een paar van die dingen opgenoemd. Toen we uit de boomgaard kwa men, zijn we de koelcel in geweest hebben afscheid ge nomen en twee meisjes hebben nog foto's gemaakt. Toen zijn Ave op ons gemak naar school gefietst. Om vier uur waren we weer thuis op school. Het was een leuke middag éeweest. Danielle van Damme klas 6 Markusschool Vlissingen. Ik ben 13 jaar en in mijn vrije tijd help ik wel eens op een boerderij. Die boerderij staat in het Noordeinde te Kloetinge. Het is gemengd bedrijf met land en koeien. Op het land wordt verbouwd: tarwe gerst aardappel suiker bieten. De tarwe gaat naar een coöperatie en met de gerst gaat het ook zo. Aardappelen gaan meestal gelijk op de auto. Suikerbieten is het laatste product dat wij verbouwen. Voor de rest hebben we zo 'n 40 a 50 koeien 's winters op stal. Dan worden ze allemaal gemolken. Zomers worden ze niet allemaal gemolken. Een goede koe geeft in de winter zo 'n 15 - 20 liter per dag of nog meer. De melk gaat naar een koeltank waar hij gekoeld en be waard wordt tot de melkauto komt. Die auto komt 2 of 3 keer in de week. Koeien houden is een druke bezigheid. 's Winters krijgen ze hooi mais krachtvoer bietenloof pulp. Ze hebben 1 tractor. Die is 60 pk en doet het werk van heel het bedrijf. 's Zomers hebben we het druk met het hooi opruimen. A Is het hooi te veel regen heeft gehad is het niet meer goed. Verder hebben ze ook nog een belgisch trekpaard met een veulen. Het paard komt van de franse grens. De geboorte van het veulen is niet zo rooskleurig verlopen. Ze heeft drie dagen voor pampus gelegen. Eric Jan v/dVliet 13 jaar Kloetinge 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11