D roog weer is in het najaar nog belangrijker dan in de zomer. Een graangewas is bij zon en wind weer gauw droog en boven dien kan het eindprodukt nog gedroogd worden ook. In het najaar hebben we echter veel meer te maken met de faktor grond. Wanneer deze te nat is dan komen er veel meer ekstra zorgen om de hoek kijken. Soms zijn vele werkzaamheden ge woon niet uitvoerbaar. Vooral bij het rooien van de aardappelen zijn we uiterst kwetsbaar omdat de knollen en de grond van elkaar gescheiden moeten worden. Zeven en nog eens zeven van natte aardappelgrond is heel moeilijk en zo zien we als het toch nog een beetje lukt het grondtarrapercentage in de bewaar- ruimten aanzienlijk stijgen. Bij de bietenoogst zitten we met hetzelfde probleem, maar met een biet kunnen we wat ruiger omgaan. Door de rooisnelheid te verlagen en de zeefcapaciteit wat te verhogen kunnen we duidelijk veel ten gunste bereiken. Jammer is echter, dat aan vele machines geen mogelijkheden zijn' ingebouwd om die zeefcapaciteit te wijzigen. In een droge periode hebben we praktisch niets te reinigen en in een natte periode weer juist des te meer. Door het monteren van een toerenvariator moet in deze toch heel veel te bereiken zijn. De zwaarte van de grond kan op één en hetzelfde perceel aanmer kelijk verschillen en daarom moet de reinigdende funktie kun nen worden aangepast aan de omstandigheden van het moment. Met belangstelling zien we daarom de bietenrooidemonstratie in Zuidelijk Flevoland tegemoet en we hopen daar speciaal te letten op de reinigingssystemen van de diverse rooimachines. De ontmoeting van de technici met de bietentelers is van zeer groot belang, want bij een handwerkloze teelt passen slechts de B ijzonder interessant is het om naast of achter de ontblader- machine de gekopte bieten eens over een afstand van 100 meter te tellen en dan uit te rekenen hoeveel planten per ha men uiteindelijk nog oogst. In het voorjaar komen we bij een zaaiaf- stand van 15 cm in de rij bij een opkomstpercentage van 70% al gauw tot een opkomst van 91.000 planten per ha. Bij het rooien zijn we nu echter zo maar 15% van de planten kwijt en waar zijn die gebleven? De konklusie is, dat het gewas zichzelf corrigeert en dat we bij de precisieteelt niet meer zelf met de hak moeten gaan corrigeren. De oudere generatie doet dat nog graag, maar de jongere generatie niet meer en ze hebben nog gelijk ook. Vroeg rijpende bietenrassen zijn bij het huidige afleveringssys teem van veel belang. Over een lange periode moeten we bieten afleveren en daar kunnen we bij de rassenkeuze toch terdege rekening mee houden. Vroeg rijpende rassen geven al vroeg een hoger gehalte en dat compenseert weer de wat lagere opbrengst door het vroeg oogsten. Het is ellendig om met een lager sui kergehalte uit de bus te moeten komen dan de buren. Leuk is het niet om de minste te moeten zijn en daarom prijzen we ons gelukkig, dat we tegenwoordig een klacht kunnen indienen bij de suikerindustrie. Inspraak moet er zijn en natuurlijk ook in de bietenteelt. Een overbemesting met stikstof van begin juni kan de fabriek schijnbaar op dit moment nog constateren. Dat een boer zijn zonden hem niet vergeven worden wisten we, maar na 5 maanden hadden we het niet meer verwacht, dat ze ons nog toegerekend zouden worden. D e herfstvakantie viel geheel in het water en zo gingen veel plannen de mist in. Bij het binnenhalen van de uienoogst is het een goede gewoonte, dat het gehele gezin er in de vakantie aan meehelpt, maar daar is deze keer jammer genoeg niets van uitgekomen. Als het een niet lukt moet echter het ander gebeu ren in een boerengezin en daarom is moeder met de dochters naar de stad gegaan om zich geheel in het nieuw te steken. Met een cheque betalen voel je niet zo direkt in je beurs, maar alles bij elkaar kruipt er wel een groot gedeelte van de opbrengst van een gemet uien in. Een oud spreekwoord luidt:"Als je in de juin bin, mot je in de juin bluven", maar ook om andere redenen moet men uien blijven telen. Paars en mosterdgeel zijn mo dieuze tinten, maar er past zo weinig bij en dat maakt het geheel vrij duur. Toch is het een rijk bezit zo'n knappe boerin met een paar lieve dochters en dat mag gerust een paar centen kosten. Als de bladeren gaan vallen Aardappelopbrengsten zijn goed Prijsvorming uien redelijk goed. Suikergehalte bieten is goed v jj. Risico's bij aardappeloogst ontlopen Ook in het Land van Altena en Biesbos zijn we in de herfst aangeland, waar ook de werkzaamheden op het bedrijf alsmede Moeder Natuur ons door haar vaste regel de tijd aangeeft waarin wij leven en werken. Wij hebben na een zomer van te weinig zon en te lage tempe ratuur die voor de landbouw in 't algemeen wel goed geweest, te maken gehad met opbrengsten van diverse gewassen, waarbij grote verschillen waren te konstateren. De grasgroei is door wat te droge grond wat achter geraakt doch na de regen toch weer op gang gekomen, en daardoor zal de staltijd iets verschoven wor den. Als men de uitslagen van de hooi- en kuilmonsters onder ogen krijgt is dat dit jaar niet zo best. Ook de kwantiteit is bij veel bedrijven niet toerijkend, daar zal dan ruwvoer bijgekocht moeten worden. Maar door de grote uitbreiding van somimige bedrijven, en door de voorlichtingsdienst ingenomen standpunt van enkele jaren geleden dat men beter ruwvoeder kan aankopen dan zelf te telen wordt nu wel achterhaald met de financiële gevolgen in de bedrijfsvoering. Door de grote uitbreiding van stallen soms met hoge subsidies is het wel in schril contrast staat met de werkelijkheid van van daag, n.l. dat de heer Gundelach zegt dat er geen geld meer is omdat de veehouders zelf de dupe worden van een te grote productie. Maar dan vallen er geen bladeren, maar financiële klappen, wat toch wel wat anders is. De natuur komt in een rustperiode maar voor de veehouder gaat een drukke tijd aanbreken. Er kalven meer koeien wat wel aantrekkelijk is met de herfstpremie van de zuivelfabriek en de goede prijs van de kalveren. Ook komt het mij voor dat de E.E.G. gedachte naarmate het er minder gunstig uitziet met de financiële opbrengsten, het eigen ik in diverse landen steeds meer word gevoeld. Als wij kijken hoe ons buurland reageert op onze gasprijzen voor onze tuinbouw en de maatregelen bezien m.b.t. de invoer van geslachte varkens, en de opmerkingen welke gedaan wor den over onze legbatterij en,komt de Europese gedachte wel op de tocht te staan. In Nederland met onze grote export van landen tuinbouwpro- dukten komen die maatregelen niet erg van pas. Het oogsten van de laatste producten verloopt goed. De aard appels zijn zo goed als gerooid en met een behoorlijk prijspeil. De bieten hebben weinig tarra, maar met een goed suikerper centage wat wel aantrekkelijk is. De KG. opbrengsten zijn niet aan de hoge kant. Ook de snijmais is door het mooie weer nog aardig bijgetrokken. Met een goede kuilmais kan je de winter gerust tegemoet zien. Ook in het Land van Hulst werd het na een droge periode eventjes goed nat. Eerst een bui van 15 mm. en vervolgens viel er in één nacht 45 mm. Daarna nog wat "treiterbuitjes". Door die regen konden ineens de aardappelen worden gerooid, waar het eerst te droog voor was. Voor de rest van de aardap pelen is het altijd goed rooiweer geweest, zij het iets aan de droge kant. Van de opbrengst had men geen hoge verwachtingen, toen men echter eenmaal aan het rooien was, bleek dit mee te vallen. De bruine bonen, waarvan er een grote oppervlakte was uitge zaaid, hebben een goede opbrengst te zien gegeven. Het dorsen was wel een probleem, vanwege de te droge bonen. Men kreeg gemakkelijk halve en beschadigde bonen. Voor de erwtendop- machine gaven de bonen echter geen probleem. Ook is er een perceel op stam afgerijpt, uitgereden en direkt gedorsen. Het is enorm werkbesparend, maar geeft toch een groot risico. Het ras leende zich er goed voor. De uien zijn onder goede omstandigheden gerooid. Het was laat, omdat dit produkt laat afrijpte. Sommige percelen werden helemaal niet rijp en staan nu nog te groeien Er is hier op veel percelen loofgeklapt, vanwege de "dikhalzen". De komende dagen zullen veel uien geoogst worden, mede door het drogende weer. De bieten worden gestaag gerooid. Alleen de voorlevering was een zwakke zaak. Hoe zou dit gekomen zijn? Ook hier werd een slechte opbrengst verwacht. Ook dit bleek echter wat mee te vallen. Het suikergehalte ligt rond de 16%. De tarwe is hier en daar al gezaaid, het meeste moet echter nog gezaaid worden. Zo aan collega boeren te merken zal er weer veel tarwe uitge zaaid worden. Ook is er een behoorlijke partij wintergerst ge zaaid. Velen zijn bezig met zaaivoor ploegen, maar aan de win tervoor is ook al gewerkt. Er moet nog van het droge land geprofiteerd worden zolang het kan. Dit deed men ook met cultivateren. Veel aardappelland hoeft niet meer geploegd te worden. Nu bijna alles goed geoogst is, moet toch wel redelijke op brengsten is men toegekomen aan het verkopen van de pro- dukten. Alleen de aardappelen, uien en suikerbieten laten zich goed aanzien. Het zijn ook de pijlers van het inkomen, zodat we wel iets kunnen verwachten. Als onze regering en de EEG niet al te veel plunderen, is het best mogelijk, dat we eindelijk eens een inkomen kunnen halen. Zou het dan ook eens meer dan het minimum-loon kunnen zijn? We schrijven 21 oktober. Na een periode van ruim 2 weken, waarin ongeveer 100 mm regen is gevallen, ziet het er naar uit dat het weer op Noord-Beveland wat beter wordt. Dat mag wel ook want door het latere najaar is de achterstand met diverse werkzaamheden alleen nog maar groter geworden. Doordat er om de paar dagen grotere en kleinere hoeveelheden regen vielen moesten vele werkzaamheden stilgelegd worden. Het enige wat nog redelijk ging was bietenrooien. Op de zwaardere gronden zitten nog tamenlijk veel aardappelen in de grond toch nog wel 10 a 20 procent van de totale oppervlakte. Deze laatste loodjes zullen nog wel zwaar wegen (grondtarra) deden we in de droge periode nog wel eens ongeveer 5 Ha per rooier/dag nu mag je blij zijn met 1 1 en een half Ha. Het merendeel van de uien liggen nog op het land of staan nog vast. De meningen over het loofklappen zijn verdeeld. Sommige afnemers bevelen loofklappen aan anderen raden het juist weer af. De praktijk zal moeten leren wat de beste methode is. De opbrengsten zijn wel redelijk maar er zijn veel partijen met een hoog uitvalpercentage vanwege de vele dikhalzen. Gelukkig verloopt de prijsvorming voor dit speculatieve gewas redelijk goed. Wegens het slechte weer is er nog niet veel wintertarwe gezaaid. Er moet zelfs nog vrij veel op zaaivoor gereden worden. De voornaamste rassen die uitgezaaid gaan worden zijn toch wel weer Arminda en Okapi. De levering van de suikerbieten ver loopt naar wens. De opbrengsten variëren van redelijk tot slecht. Het suikergehalte is goed. Als u dit leest hopen we dat met voorgenoemde werkzaamheden een aanvang is gemaakt en ho pen op nog een paar weken goed najaarsweer om het vele veldwerk weer op tijd klaar te krijgen. Vanwege de neerslag in het weekend van midden October zijn de veldwerkzaamheden op SchouwenDuiveland minder vlot verlopen. Gelukkig kregen we in de loop van de derde week wat drogende dagen. De stagnatie had vooral betrekking op het aardappel rooien, het uienbinnenrijden en bruine bonen dorsen, in mindere mate op het zaaivoorploegen, suikerbieten rooien en maishakselen. De laatste dagen evenwel is er weer volop ge ploegd, gezaaid en voldoende suikerbieten gerooid. Ook is er een begin gemaakt met wintervoorploegen. Bovendien is er volop gewerkt aan de op zwad liggende uien. Minder vlot ging het met het aardappel rooien. Het ziet er naar uit, dat er weer een grote oppervlakte winter tarwe gezaaid zal worden. In de rassen zal 6 er ten opzichte van dit jaar niet veel verschuiven, wel minder animo voor de kort- stroorassen. Bovenaan staat wel het ras Okapi, met als goede tweede het ras Arminda. Bij een van betekenis zijnde opper vlakte in het'bouwplan is het wenselijk aan rassenspreiding te doen. Bij de suikerbieten blijkt het nog zo, dat de kg-opbrengst tegenvalt en het suikergehalte gemiddelde meevalt. De tarra- percentages zijn nu niet bepaald gunstig. Van de uien lag nog ongeveer 70% buiten, waarvan nog een deel vaststond. Men is de laatste dagen volop bezig om dit product binnen te rijden. Dat er veel aandacht aan bewaring geschonken moet worden is begrijpelijk, droog binnen rijden was er niet bij. Wat de nog vaststaande percelen uien betreft, houden we ons hart vast. T.a.v. de aardappelen is het zo, dat de kg-opbrengsten meege vallen zijn. Bij het rooien in de droge periode is er nogal be- schadeging ontstaan, maar nu heeft men geen last meer van de kluiten. Nu valt het rooien tegen door het niet willen lopen van de grond. Er moet nog ongeveer 100 ha (ongeveer 3%) gerooid worden, de laatste loodjes wegen het zwaarst. Maar bij het verschijnen van deze editie zal de aardappeloogst wel achter de rug zijn. De neerslag en hoge temperatuur waren beide gunstig voor de groei van de groenbemesters. Ploeg ze straks goed on der, dus niet begraven. Zaterdag 27 October worden de regio nale ploegwedstrijden gehouden. Meer dan 20 deelnemers zul len met elkaar strijden om de hoogste eer op dit gebied. De werkzaamheden in de Westhoek verlopen prima. Tot op heden hebben we een najaar zoals de boer het graag heeft. We beginnen nu echt bij te komen en er zijn collega's, die zelfs voor zijn met de werkzaamheden, 't Lijkt er op, dat toch alle aard appelen veilig binnen zullen komen. Nu dan is dat voor dit jaar weer goed afgelopen zullen we maar zeggen. Maar we schrijven het voor de zoveelste keer: "We nemen met de aardappeloogst te veel risico's!" De prijs van de aardappelen blijft zich op een redelijk niveau houden en dat maakt '79 voor die boeren die aardappelen telen tot een redelijk goed jaar. 't Is eigenlijk wel bedroevend, dat onze resultaten zo van één gewas afhankelijk zijn. De marges zijn zo minimaal bij de andere gewassen, dat alleen een flinke opbrengst in kilogrammen een verschuiving van ons inkomen ten goede laat keren. Niet alleen de aardap pelen zitten in de lift ook de suikermarkt heeft enorme sprongen gemaakt. Vanwege onze E.E.G.regelingen zullen we, dat zeker niet in onze portemonnaie gewaar worden. Het klimaat voor de boer kan er echter veel door verbeteren en ook de gewone burger kan wellicht weer eens wat begrip opbrengen, dat het een goede zaak is, dat er in West Europa bieten worden geteeld. Ik zei u al, de werkzaamheden vorderen goed.Wanneer we dit schrijven hebben we nog geen bieten aan de hoop zien liggen, 't Moet er nu echt wel van komen want 1 nov. nadert met rasse schreden. Onze stelling is altijd al geweest, dat in de week waar 1 november in valt men moet trachten de bieten aan de hoop te hebben zitten. We kunnen hier wel eens een paar dagen mee spelen, maar we moeten ons wel realiseren, dat we steeds meer risico gaan nemen. Na de regen is het gehalte van de bieten wel met ongeveer 1% gedaald. Wellicht kan met koude nachten en wat zon overdag 't gehalte weer toenemen. Er is ook al flink wat gezaaid in de Westhoek. Wanneer het weer zo blijft zal er zeker nog heel wat tarwe worden bijgezaaid. Arminda en Okapi zijn favoriet. Zo "ploegt" de boer voort letterlijk en figuurlijk. Sept en okt '79 liggen tot op heden voor hem goed. En iets watje met plezier doet maakt het doen en laten erg licht. Ondanks alle druktes kunnen we zo heel wat aan! beste machines. Zeeland is een bietenland en daarom zouden ook wij een provinciale rooidemonstratie bijzonder op prijs stellen. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5