WIR had energiebesparing in tuinbouw meer moeten stimuleren D e WIR-premie heeft stimulerend gewerkt ten aanzien van de grote uitbreiding van het glasareaal in de tuinbouw de laatste jaren. Dank zij die WIR krijgen we nu op onze kop: één van de aanleidingen tot het doorbreken van het gascontract was de sterke toename van de glasop standen. Naar mijn mening had de WIR meer gericht moeten zijn op het stimuleren van energiebesparende maatregelen". Aldus de heer H.L. Scheffers, voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het KNLC. Onlangs is hij in deze functie de heer G.W. Bos opgevolgd, reden om eens met hem te gaan praten. D e komende toetreding van Spanje tot de EG veroorzaakt nogal wat onrust onder de tuinders. Een gevolg van de toetreding zal zeker zijn dat er meer concurrentie komt, vooral bij de groenten. "Mijn angst is dat er als gevolg hiervan nog meer omschakeling naar bloemen komt. Voor Griekenland hoeven we niet zo heel bang te zijn, maar met Spanje moeten hele goede afspraken ge- D e oplossing van de energiepro blemen moet volgens Scheffers allereerst gezocht worden in de energiebesparing. Hij voorziet dat de gasprijs, die in vrij korte tijd steeg van 5 naar 15 ct per m3, in de richting E r zullen maar weinig kollega's zijn die niet intens meeleven met de positie van de blanke boeren in Rhodesië. Het lijkt er op dat voor hen binnenkort geen toekomst meer mogelijk zal zijn. De jarenlange strijd in het land zal onherroepelijk in het voordeel van de vrijheidsbewegingen worden beslecht. De vraag is alleen nog niet beantwoord hoe snel er een einde zal komen aan hun huidige onzekere lot daar. Wanneer bisschop Muzorewa met zijn over gangsregering in het zadel kan blijven dan zal mogelijk de uitver koop van blanke landbouwbelangen geleidelijk gaan en met min der pijn voor de betrokkenen. Krijgen echter de anderen van het Patriottisch front Mugabe en Nkomo- de kans, dan ziet het er zeer somber uit voor de boeren. Immers de mening van het Patriottisch front is toch dat die blanken de grond hebben gestolen van de zwarten. Iets wat je gestolen hebt dat moet je teruggeven en in hun ogen is het belachelijk om over een schadevergoeding te praten. Erf en akker Nieuwe KNLC tuinbouw-voorzitter Scheffers: Jan van Liere Landbouwschap dekt exploitatietekort van project "Denar-kas" Henk Scheffers is een 51-jarige Westlandse bloementeler. Hij woont op een steenworp afstand van de Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling (CCWS) in Honselersdijk, de grootste bloemen veiling in het Westland. De Tuin- bouw-voorzitter ervaart de nabijheid van deze veiling als een extra steun in de rug: "Ik heb veel contact met bestuurs- en directieleden, maak vaak een praatje. Op deze manier komt een heel stuk ervaring en visie binnen je bereik." Als tuinder is Scheffers actief ge weest in het veredelen van fresia's. Hij heeft zelf nogal wat rassen en met succes - op de markt gebracht. Mo menteel is een ras, waarvan hij vijf jaar geleden de rechten heeft ver kocht, sterk in opkomst. Het kruisen van deze bloemen is echter een werk wat zeer nauw aan een bepaalde tijd is gebonden. Heeft hij net op dezelf de tijd een vergadering, dan is een heleboel werk voor niets geweest. "Het is jammer, maar kruisen en vergaderen gaat niet samen, vandaar dat ik met deze hobby ben gestopt", zo zegt Scheffers. Luisteren en lezen ergaderingen heeft hij heel wat te bezoeken. Naast zijn functie als Tuinbouw-voorzitter is Scheffers o.a. actief in de Commissie Groenteteelt en de Energiebesparingscommissie van het Landbouwschap, de EG- contactgroep Groente en Fruit en is hij tuinbouwvertegenwoordiger van het KNLC bij de 3 CLO (Centrale Landbouw Organisatie). "Belangrijk is datje erg goed luistert en veel leest, vooral wanneer je, zoals ik, nog niet zo lang actief bent in het organisa tieleven," zo is de mening van Scheffers. Dat hij veel te lezen heeft is wel te zien op zijn tafel, waar dikke stapels vergaderstukken, agenda's en verslagen liggen. Spanje maakt worden. Hopelijk krijgen we daarin wat meer steun van de andere EG-partners. We mogen hier niet de mist mee ingaan, want dan zouden we wel eens nat kunnen worden!" Energiebesparing van de 25 ct zal gaan. De ontwikke ling van energie-arme kassen ver dient alle steun en ook de ontwikke ling van minder warmtegevoelige rassen moet de volle aandacht krij gen, zo meent de Tuinbouw-voorzit- ter. Hij waarschuwt ervoor dat de tuinders niet "de kachels uitdoen". Dit zal een opeenhoping van de pro- duktie veroorzaken, met alle gevol gen van dien. Projecten als die nu door de Gasunie in Groningen wordt voorbereid, brengen hef gevaar van versnippe ring in de tuinbouw met zich mee. Oude tuinbouwgebieden lopen leeg en daarvoor in de plaats komen vele kleine vestigingen door het hele land. Naar de mening van Scheffers zou dit geen goede ontwikkeling zijn. Wel heeft hij een interessant alter- natief:"Waarom kan niet de rest warmte van Pernis benut worden. Het hele Westland zou hiervan kunnen stoken. Wanneer de gasprijs sterk blijft stijgen, komt er een moment waarop dit financieel aantrekkelijk gaat worden. De Nederlandse tuin bouw is altijd vindingrijk en sterk ge noeg gebleken om zich aan te passen, ik heb dan ook het volste vertrouwen in de toekomst". Bovendien heeft Mugabe meer nog dan Nkomo, steeds gepleit voor een marxistische aanpak van de zaak en ronduit gezegd dat de rol van de blanken met kracht zal worden beëindigd, zo niet vernie tigd Het doet wat vreemd aan, dat minister de Koning, zelf toch een man die weet wat er in de boerenharten omgaat, Mugabe steun heeft toegezegd voor zijn guerillabeweging. Nee, geen wapens, natuurlijk niet, maar wel humanitaire steun, voedsel en medica menten. Niet voor de strijders, maar voor de burgerbevolking, voor de vluchtelingen die buiten Rhodesië leven. Politiek zal het wel onvermijdelijk zijn om botweg te zeggen, tegen zo'n Mugabe dat hij beter uit ons land weg kan blijven, maar het is een goed Hollands gebruik om zo lang mogelijk op meerdere paarden te blijven wedden zolang de race nog niet is te voorspellen. Bovendien ons "aller" Kommité Zuid-Afrika had de man uitgenodigd en hun eenzijdige sympathiën zijn altijd al zwart-linksaf met oogkleppen op geweest. 'uValt ons overigens van de Koning wel tegen dat hij tijdens zijn gesprek met Mugabe niets heeft gezegd over de positie van de blanke boeren. Tenminste had hij er op aan kunnen dringen dat een redelijke financiële kompensatie voor hun grond weinig meer dan fatsoenlijk zou zijn. Maar nee. 't ontbrak waarschijnlijk aan politieke moed, aan een duidelijke kleurbekenning. 't Is makkelijker om met de geldbuidel te rammelen en je verder aan een stuk morele verplichting tegenover die boeren te onttrekken, die toch van geen politiek belang meer zijn. Of zou ook de Koning niet weten, hoe hard die boeren er ook daar in Rhodesië voor hebben moeten werken om te krijgen wat ze nu hebben? Los van alle politieke idealen, hadden zij maar één doel voor ogen, n.l. iets moois van hun bedrijven te maken, om er net zoals wij dat hier doen, een goede boterham op ie verdienen, om ook een stukje levensgeluk te pakken en het zolang mogelijk vast te houden. Het is volslagen waanzin om steeds weer die blanken in Afrika af te schilderen als uitbuiters die alleen over de ruggen van de zwarten wat konden bereiken. Natuurlijk hebben ze bij de ontwikkeling van hun bedrijven de hulp van zwarten ingeroepen. De mensen werden er echter voor betaald en in hun onzekere bestaan, dal nimmer echt houvast bood op een veilige toekomst, kwam door het werk en de beloning daarvoor, een vaste betrouw- 16 bare vorm, die door zwart en wit beiden hooglijk werden gewaar deerd. Dat er geen uitwassen zijn voorgekomen, zullen wij geens zins bewerenMaar waar ter wereld komt Het niet voor dat enkelen de sfeer voor velen kunnen bederven? In zijn totaliteit echter heeft de blanke kolonist keihard moeten werken. Hij heeft daarbij geen grond afgepakt van de zwarten, want overal was die grond vrij. Er groeide niets anders op dan wildernis, struiken, bossen en gras. Wilde dieren, van olifanten tot de dikdik, liepen er vrijelijk rond. A lleen met veel zweet, vasthoudendheid en het ver dragen van talloze teleurstellingen gelukte het de blanken een bedrijf te stichten. Jarenlang hebben ze daarvoor eerst ontberingen moeten lijden. O ndertussen zijn ze wel van hun grond gaan houden. Meerdere generaties hebben die aarde onder de vaak verzengende zon van Afrika bewerkt. Sommigen zeggen nu smalend "'t sprookje is uit voor de blanken". We vragen ons af of er ooit sprake van een sprookje is geweest. Misschien voor de argeloze bezoeker die al leen oog heeft voor het eindresultaat van die generatieslange noeste pioniersarbeid en voor wie het lijkt alsof die mooie land bouwbedrijven er altijd zijn geweest, kant en klaar opgeleverd zoals dat bij ons in de IJsselmeerpolders is gebeurd. Wie geïnte resseerd is in de strijd van de blanken om het bestaan, kunnen we van harte de boeken van Robert Ruark aanbevelen en met name het boek "Iets van waarde" en het vervolg daarop "Uhuru". Het beschrijft o.a. de noden van de blanke boeren in Kenya tijdens de Mau-Mau opstand en later tijdens de voorbereidingen tot macht soverdracht. Henry McKenzie is zo'n boer. We citeren "het huis van de Bushbuck farm, lag vriendelijk uitnodigend tegen de heu vel. Een pracht van bloemen, allerlei soorten, omzoomden het grote terras voor de woning. Hoge bomen beschermden als het ware met hun brede kruinen de boerderij. Henry, hield van zijn huis, vooral ook omdat hij het bijna helemaal zelf had gebouwd Hij was begonnen met een hut opgetrokken uit moddermuren, bijna identiek aan de hutten waarin de Afrikanen leefden. Later was het uitgegroeid van een woninkje, naar een echt huis, zoals het nu was. Intussen waren zijn handen steeds harder geworden bedekt met een dikke eeltlaag. Op zijn duimen en de palmen lag evenals bij de Afrikanen een harde vierkante brok eelt. Daar waar eens Het Landbouwschap zal in beginsel gedurende maximaal twaalf jaar het exploitatietekort dekken van het project "Denar-kas". Het jaarlijkse tekort van dit energiebesparingsproject wordt ge schat op 200.000,— 400.000,— Uit een aan de glastuin bouw op te leggen opcentenheffing (een halve cent per vierkante meter verwarmd glas) zal de financiering van dit bedrag zeker worden gesteld. Het bestuur van het Landbouwschap heeft tij dens de openbare vergadering op 3 oktober 1979 in Den Haag hiertoe besloten. Het bestuursbesluit werd in de vergadering gekenschetst als een blijk van goede wil van het bedrijfsleven om de energiebesparing zo krachtig mogelijk ter hand te nemen. Jaarlijks zal het bedrijfsleven dan in totaal bijna 1 miljoen opbrengen voor de bevordering van energiebesparingsprojecten. Het project "Denar-kas" (demonstratie energiearme kas) is een initiatief van de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudie- clubs (NTS). Het is opgezet in samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, de Vereniging van Bloem- veilingen in Nederland en het Landbouwschap. Bedoeling is dat in het project verschillende vindingen op het gebied van de energiebesparing op praktijkschaal worden gedemonstreerd. Hierbij zal nauw worden samengewerkt met de proefstations te Aalsmeer en Naaldwijk en het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen (IMAG) te Wageningen, waar veel onder zoek naar energiebesparing wordt gedaan. De Denar-kas (ruim 10.000 vierkante meter) zal worden ge bouwd in Rijswijk (ZH) en gaat rond 3,5 miljoen gulden aan investeringen vergen. Het kassencomplex wordt verdeeld in drie afdelingen, waarvan de eerste het op het ogenblik meest gang alleen maar wildernis was, strekte zich nu het gladgeschoren gazon voor het huis uit. Keurige perken bloemen vormden een schitterend kontrast met het donkere groen van het gras. McKenzie hield van bloemen en hij was er in geslaagd om een prachtigrozentuin achter het huis te ontwikkelen. Henry, hield van dat alles bijna net zoveel als hij van zijn grond en van zijn gewassen: pyrethrium, koffie en tarwe hield. Hij zorgde voor de rozen, waarschijnlijk met nog meer liefde dan dat hij voor zijn uitgelezen kudde Friese zwartbonten zorgde. Maar ook de Boran runderen hadden zijn aandacht. In twintig jaar tijds had hij dat lokale vee door uitge kiende fokmethoden tot een haast ongelooflijke produktie weten te brengen?Het boek beschrijft verder het leven van deze boeren tot het einde van de vrijheidsstrijd. Misschien kan alleen een kolle- ga-boer begrijpen wat het voor iemand moet betekenen om al die jaren van keiharde arbeid teloor te zien gaan. Weg moeten van de grond die je zelf, hektare na hektare aan de wildernis hebt ont trokken. Ze hebben het maar van ons gestolen, roept Mugabe dan. 't Is zeker, wanneer die kolonisten er niet waren geweest, dan had hij nu waarschijnlijk nog in zijn blote kont in de bush gehuppeld. Politiek gewroet heeft hem na zijn opleiding op een missie-school de kans gegeven op de voorgrond te treden. A an de conferentietafel in Londen wordt nu over het lot van duizenden beschikt. Dat de blanken in Rhodesië het niet voor het zeggen kunnen houden is duidelijk. Het is ook redelijk dat nu de meerderheid een kans krijgt. Maar 't is ronduit belachelijk en irriterend om vooral in Nederland, de zaken zo voor te stellen als zouden de blanken allemaal geniepige uitbuiters zijn geweest. Zij die zo roepen moe ten dan maar eerst eens net als onze gastarbeiders, met hun "rode" kop naar beneden, de vloer in de openbare toiletten gaan dweilen, in plaats van hun bijna onvermijdelijke baard met opzettelijke onverzorgdheid als hoogste vorm van nederigheid, te gebruiken als een coulisse waarachter altijd dezelfde belangen worden verraden! We hopen dat de Rhodesische boeren op hun grond kunnen en mogen blijven. Financiële kompensatie is slechts een droevig lap middel. Maar misschien moeten eerst die vruchtbare velden weer tot wildernis verworden om ze daarna, met heel veel moeite en pijn, met geld van het ministerie van ontwikkelingshulp, weer produk- tief te maken. We hopen er het beste van, maar helaas vrezen we het ergste! Schrijfkouter bare type is dat bij nieuwbouw wordt neergezet. Bij de tweede afdeling wordt het kasdek voorzien van dubbelwandige platen van kunststof. In de derde afdeling worden technieken en ma terialen die nog in ontwikkeling zijn, ondergebracht. In beide laatste afdelingen die worden getest op energiebesparing wor den besparingen nagestreefd tot veertig procent. Steeds meer kassenbouwers en installeurs komen met nieuwe ideeën voor energiebesparing. Tegelijkertijd groeit ook de be hoefte aan objectieve informatie over de praktische gebruiks waarde van de nieuwe constructies en materialen. Hierbij gaat het niet alleen om de mate van energiebesparing. Ook het effect op het klimaat in de kas, op de lichtinval e.d. en daarmee samenhangend de opbrengst en de kwaliteit van de gewassen wordt nauwlettend in de gaten gehouden. De nieuwe technieken worden in de alledaagse praktijk gedemonstreerd. De toepas sing ervan zal zoveel mogelijk worden bevorderd. Het project zal worden geleid door een Raad van Bestuur, die door de aandeelhouders (gekozen is voor een besloten ven nootschap) wordt benoemd. De aandelen zijn in bezit van de drie organisaties die het project hebben opgezet. De Raad van Bestuur zal bestaan uit vijf personen van wie er drie op voor dracht van het Landbouwschap worden benoemd. Verder zal er een commissie worden geformeerd die de Raad van Bestuur adviseert ovet het teeltplan, de teeltmethodes en de jaarlijkse exploitatiebegroting. In de commissie zullen voornamelijk tuinders zitting hebben, aangevuld met vertegenwoordigers uit de kringen van onderzoek en voorlichting. Boeren zonder toekomst

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 16