Fokdag en veiling van paarden te Axel Het grasland goed verzorgd de winter in!!! S lotstuk van het middagprogram ma was de verkoop van twee mer rieveulens en een jaarlingmerrie, die door de Zeeuwse stamboekkommis sie aangekocht waren om de Zeeuw- E en le premie voor de vos Silvana van S.M. Rentmeester uit Hulst, een interessante merrie, goed gebouwd met niet geheel korrekt voorbeen. E en eerste premie voor de best be waarde en goed voorgebrachte mer rie Jolanda Joy, een merrie met zeer ruime bewegingen van G. Timmer man uit Kattendijke. Ook een eerste premie voor Ipatricia van J.W. Nol uit Goes. I n totaliteit een beste rubriek met N a de strenge winter van 1979 lag veel grasland er dit voorjaar erg slecht bij en kwam de grasgroei slecht op gang. Hiernaast heeft het grasland erg geleden door een zeer zware snede of het stuk rijden van de zode. Behalve door de slechte weersomstandigheden van afgelopen winter en voorjaar heeft het gras ook schade ondervonden door het nalaten of niet goed uitvoeren van de graslandverzorging. K, D, C.A. Abrahamse I Ing. J.A.M. van Hees, G llifa Ir. Koks: eenzijdige selectie in melkinrichting riskant Reclame voor echte boter - "lichter verteerbaar" - is niet misleidend Kj aterdag 29 september heeft de fokkersvereniging Zeeuws Vlaande ren voor het tweede achtereenvolgende jaar een fokdag gehouden. W.P.N.-leden uit heel Zeeland werden in de gelegenheid gesteld hun paarden voor te brengen. Als jury-leden fungeerden de heren Van Loon uit Hooge Mierde, De Lijser uit Someren en de heer Timmerman uit Kattendijke. De bedoeling is van deze fokdag een traditie te maken, door haar elk jaar op het einde van september te organiseren. H Koninklijke Nederlandse Federatie O et uitvoerend komtte had een van Lanielijke Rrjverenigingen. Het parcours was gebouwd door de heer A. Schilleman uit Biervliet. Voor de beste kombinatie was een draagbaar televisietoestel beschikbaar gesteld. Ook in deze rubriek enkele uitblin kers bij de beoordeling op beweging. Bij het springen spelen,naast spring- vermogen van het paard, de kunde van de berijder(ster) mee, doordat ook de geleverde prestatie in de beoordeling opgenomen wordt. Winnaar werd de nr. 2 van vorig jaar nl. Narfi van G. Quist uit Arnemui- den, een bijzonder ervaren (spring)ruiter die door een tweede plaats op gangen en een goed afge legd springparcours gemakkelijk als eerste eindigde. Narfi is van de vader First Trial. Tweede in het eind-klassement werd Up-Goes van en gereden door B. Bril uit Oostburg en derde Jolanda Joy, een elfjarige ster-merrie van G. Timmerman uit Kattendijke. et uitvoerend komité had een bijzonder interessant middagpro gramma opgesteld. .Begonnen werd met een rubriek bestgaand rijpaard, waarbij de deelnemende paarden beoordeeld worden op korrektheid en ruimte in de verschillende bewe gingen, n.l. stap, draf en galop. Een, in vergelijking met vorig jaar, grote rubriek nl. 12 deelnemers en best van kwaliteit waarbij vooral als de 1,2 en 3 geplaatsten volgens de jury over een zeer goedbewegingsmechanisme beschikken. Als nr. 1werd geplaatst de bruine Uppercutdochter Ligolan- dra, een negenjarige merrie van P.H. Kosters uit Axel, Tweede werd Non- ja, eigendom van en gereden door Andrea van Kroonwijk uit Koe wacht, derde Rafaëlla van V.E. Thijs uit Hulst en vierde Prominent van mevr. Van Nieuwenhuizen uit Nieuw en St. Joosland. Daarna de rubriek beste prestatiepaard, waarbij de paarden enerzijds beoordeeld worden op gangen en anderzijds op techniek en vermogen van het paard om te springen. Hiervoor moet een parcours gesprongen worden over eenkomend met de klasse waarin het paard uitkomt op concoursen van de se fokkers in staat te stellen goed fokmateriaal aan te kunnen kopen. Voor deze veiling was een goede be langstelling, zodat de prijzen waar voor uiteindelijk verkocht werd tot een vrij hoog nivo opliepen. Het tuigpaardveulen van Oran werd aangekocht door P.J. Riemens uit Nieuwvliet voor 3.200,— Het rijpaardveulen Vinente, zuster van de voor de verrichtingsproeven in Uddel als eerste geplaatste hengst Senator, die vrij kort geleden aan een koliek is gestorven, werd voor een bedrag van 4.600,— gegund aan de heren van Gilst uit Goes en Goe- degebuure uit Kapelle-Biezelinge. De korrekte, gerekte Uppercut jaar ling met ruime bewegingen werd aangekocht door A.A. Dagevos uit Oostkapelle voor 7.700,— Door de veilingvoorwaarden zijn de nieu we eigenaren verplicht deze paarden tot en met de driejarige leeftijd aan te bieden op de stamboek- en premie- keuringen. Verkoop van de paarden is zonder toestemming van het bes tuur niet toegestaan. Van de 's morgens vanaf tien uur gehouden keuringen zijn de belang rijkste uitslagen: 3 jarige stermerries: 4 jarige en oudere merries: Een le premie voor Fictor van U. Wolschendorf uit Hulst, een ruin met wat lang middenstuk en ekstra be wegingen, die ook in de rijpaarden rubriek onder het zadel goed mee kan komen. Ook een eerste premie voor Pelopi- das van G. Quist uit Arnemuiden. 4-7 jarige stamboekmerries: n beste konditie werd Rafaëlla van N.E. Thijs uit Hulst voorgebracht, een merrie veel ras en adel verto nend, een eerste premie. Tweede met eveneens een le premie werd Petra van J. Goedegebuure uit Kapelle- Biezelinge. 8 jaar en oudere stermerries: Keur- en voorl. keurmerries: Eerste premie voor Raniki van J. Kaas uit Philippine, een best fok- paard, wat in matige konditie voor gebracht werd, Kampioene van de oudere merries werd de reeds eerder genoemde Munchendochter Rafaël- le van Thijs uit Hulst. 2 jarige merries: vijf eerste premies. Aan de kop stond Triënta van R. de Badts uit Hulst, een paard met veel ras, goede ver houdingen en een juist type, die vo rig jaar via de veiling aangekocht werd en onze provincie mocht verte genwoordigen op de laatstgehouden U.T.V.-dagen. Verder eerste premies voor Tosca van J. BoogertNoordhoek uit Goes, Te Ria van J.L. van Sabben uit Mid delburg, Tanja van H. van Doesse- laar en Titia van R. de Badts uit Hulst. Bij de 1-jarige merries was er alleen een eerste premie voor de eveneens in de veiling van vorig jaar aange kochte Ursela van P.J. Riemens uit Nieuwvliet. Kampioene 1- en 2- jarigen werd Triënta van De Badts. Ook de merrieveulens vormden een goede basis om op verder te bouwen; goed gelijnd materiaal met goede tot zeer goede bewegingen. Zes eerste premies, waarvan de als nr. 1 geplaatste Virginia van J.W. Mol uit Goes ook als kampioen veu len werd aangewezen. Verder een eerste premie voor Venice van A.W. Kodde uit Nieuwdorp, Verona van J. v. 't Westeinde uit Schoondijke, Vanessa van J. Vader uit Middel burg, Viola van V.E. Thijs uit Hulst en het veulen van P. Kielman uit Sluiskil. Al met al een goed geslaagde dag met, in tegenstelling tot vorig jaar, uitstekende weersomstandigheden. Een redelijk goede belangstelling van een sterk geïnteresseerd publiek. Enkele veel gemaakte fouten waren: Grasland ruig de winter in: meer kans op schade door rauwvlieglar- ven. Drijfmest uitrijden over bevroren land: verbranding. Géén schone sloten en/of greppels: wateroverlast. We moeten zien te voorkomen, dat deze fouten nogmaals worden gemaakt. In oktober bossen maaien C.R.A. Tilburg, Specialist Voedervoorziening. vember gemaaid worden, dienen op 6 a 7 cm te worden gemaaid. Bij te kort maaien heeft het gras te weinig kracht om goed de winter door te komen. Goede ontwatering noodzaak! Ni a een nat jaar zoals 1979 blijkt de noodzaak van een goede ontwatering meer dan ooit. Hiertoe verdienen de rasland ouder dan een jaar moet vóór de winter goed kaal geweid worden. Als aan het einde van het weideseizoen meer dan twee keer achter elkaar wordt geweid gaat het grasland vaak te ruig de winter in. Dat ruig grasland slecht tegen de winter kan is afgelopen winter weer duidelijk bewezen. Daarom in okto ber bossen maaien, waarbij niet te kort gemaaid dient te worden. Maai niet korter dan 6 k 7 cm .ort maaien is nadelig voor het grasland, vooral laat in het najaar. Dit geldt niet alleen voor bossen maaien in het najaar, echter ook voor zomerstalvoedering. Percelen voor zomerstalvoedering, die nog in no- 10$m volgende werkzaamheden Uw aan dacht: Maak sloten en greppels schoon Kontroleer of de drains goed werken Kontroleer ook in de winter het grasland regelmatig op watero verlast. Maximaal 15 a 20 m3 drijfmest per keer. Om verstikking van het gras te voor komen, dient per keer niet meer dan 15 20 m3 drijfmest per ha te wor den gegeven. Drijfmest uitrijden over bevroren land en/of sneeuw kan verbranding van het gras veroorzaken, vooral in de rijsporen. Wend géén drijfmest aan onder natte weersomstandighe den, zodat het stukrijden of insporen wordt voorkomen. Een kapotte zode geeft later onkruidontwikkeling. Kortom zorg voor een goede verde ling en gebruik dubbellucht met een aangepaste bandenspanning. Bestrijd onkruiden, emelten en mol len Zo moet het grasland niet de winter in! Maai tot uiterlijk in oktober de bossen maar niet korter dan 6 7 cm. e nazomer is ook geschikt om de breedbladige onkruiden te bestrij den. B.v. ridderzuring (6 1. mecop rop) en muur (3-4 liter mecoprop) nemen na bestrijding géén plaats meer in van het gras. Kontroleer nu het grasland op het voorkomen van emelten. Steek op verschillende plaatsen enkele dm2 zode uit en dompel deze in een pekelblad (1 kg zout op 5 liter water). De emelten komen dan boven drijven. Bij 100 emelten of meer per m2 bestrijden met 2 liter parathion (25%) per ha. Bestrijd in de winter de mollen. Voor een goed resultaat is een gezamen lijke aanpak in een bepaald gebied noodzakelijk. De beste resultaten worden bereikt met klemmen. Ook door gifkorrels (één korrel Asepta Sovitaup per meter) met een zgn. molploeg in de grond te brengen kunnen goede resultaten worden verkregen. Extra zorg voor jong grasland Als de muur het gras dreigt te verstikken spuiten met 2-3 liter mecoprop per ha. Wanneer kla ver mee ingezaaid is, kan de muur het beste bestreden worden met 4 liter Benazolin/MCPA. Dan geen vee in de herfst in de weide toe laten en behandeld gras niet ver voederen. De meeste akkeronkruiden wor den goed bestreden door ze een keer te maaien (extra hoog maai en). Nieuw grasland de eerste keer onder droge omstandigheden be weiden, bij voorkeur door jong vee. Het jonge gras niet te kort de winter in laten gaan (ca. 7 cm). De eerste snede in het voorjaar bij voorkeur beweiden. Als gemaaid moet worden, maai dan een lichte snede. Houd er rekening mee dat jong grasland in het voorjaar sneller groeit. Het eerste jaar géén drijfmest aanwenden op jong grasland. Officiële ingebruikneming Centraal Stierenopfokstation Zuid-Nederland Een te eenzijdige selectie van ons rundvlees in de melkinrichting zal gaan ten koste van het vleesproducerend vermogen. Ook als dat financiëel uit zou komen, dan nog is het riskant om alles op één kaart te zetten. Van overheidswege wordt het daarom toe gejuicht, als het bedrijfsleven maatregelen neemt om de ge schiktheid van ons vee voor de vleesproduktie te handhaven en zo mogelijk te verbeteren. Dit o.m. zei ir. P.P. Koks, adjunct directeur Veehouderij en Zuivel bij gelegenheid van het officieel in gebruiknemen van het Centrale Stierenopfokstation voor Zuid-Nederland, vo rige week te Oerle. Wat meer aandacht voor de geschiktheid voor de vleesproduktie behoeft geenszins te betekenen, dat de geschiktheid voor de melkprqduktie niet verder zou kunnen worden verbeterd. De gemiddelde produktie per koe van het veeslag Maas-Rijn-IJssel is de laatste tien jaar met 1.000 kg gestegen. Deze stijging is voor een belangrijk deel verkregen door verandering in de bedrijfs voering, maar eveneens voor een belangrijk deel door erfelijke verbetering. De indruk bestaat, dat het vleesproduktie vermogen 14 van het MRlJ-ras daaronder niet heeft geleden. Het is echter wel de tijd om hieraan daadwerkelijk aandacht te gaan schenken. De centrale stierenopfok kan ons daarbij uitstekende diensten bewijzen. Het past geheel in deze gedacjitengang, dat de over heid in 1976 heeft besloten om een bijdrageregeling in te stellen voor beginnende stierenopfokstations, op voorwaarde dat een betrouwbare fokwaardeschatting voor vleesproduktie-eigen- schappen wordt doorgevoerd. Invulling van deze laatste voorwaarde heeft een aantal prakti sche konsekwenties. Een daarvan is, dat er slechts plaats is voor een klein aantal opfokstations. Gedacht werd aan twee voor het zwartbonte ras en twee voor het MRIJ-ras. Een verdere vers nippering doet teveel schade aan de betrouwbaarheid van de fokwaarde-schatting. De centrale stierenopfok heeft inmiddels een belangrijke plaats in onze rundveeverbetering. De beide grote opfokstations in Friesland en in Oerle hebben duidelijk een flinke voorsprong. De verwachting is dat het vertrouwen in doel en werkwijze van de centrale stierenopfok ook in de ander regio's zal groeien. In aug. '79 bijna 180.000 zeugen gedekt Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de steekproef "Dekkingen in de varkens houderij" in de maand augustus 1979. In deze maand werden er bijna 180 duizend zeugen gedekt. Mede op grond van deze uitkomst wordt in juni 1980 een aan bod van 1.260 duizend slachtvarkens verwacht. Voorlopige uitkomsten geven aan dat er in augustus 1979 1.344 duizend slachtvarkens werden aangeboden. Reclame Code Commissie beslist: De Reclame Code Commissie heeft een klacht, welke was in gediend tegen een advertentie van Het Nederlands Zuivelbu- reau voor ongegrond verklaard. In de advertentie wordt be weerd, dat boter natuurlijke vitaminen bevat, lekkerder is en lichter verteerbaar is. Tegen deze laatste bewering werd bezwaar gemaakt. Uit de overgelegde stukken, maar ook uit een door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding desgevraagd uitgebracht advies is duidelijk gebleken, dat melkvet of botervet lichter verteerbaar is dan andere vetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14